Стеля у ванній – вибір оптимального варіанту і матеріалу обробки

Приступаючи до ремонту в душовій кімнаті, пильну увагу доводиться приділяти вибору оздоблювальних матеріалів і враховувати особливості приміщення. Стеля у ванній займає важливе місце, оскільки зобов’язаний відповідати естетичним запитам і мати тривалий термін експлуатації. Тому всі комплектуючі повинні бути красивими, гігієнічними, добре протистояти підвищеної вологості, а їх монтаж відрізняться простотою установки і легкістю подальшого обслуговування.

Виборі матеріалу – звертаємо увагу на деталі

Ще на стадії планування слід визначитися з дизайном кімнати і пристроєм майбутнього стелі. Це можуть бути підвісні або натяжні конструкції, з вбудованими світильниками з рівною і гладкою поверхнею необхідного кольору, що дозволить добре вписати їх в будь-який інтер’єр. Дуже добре виглядає білий верх, якому на підлозі або стінах протистоїть темна плитка. У ванних кімнатах немає вікон, тому без штучних джерел світла не обійтися. Але в разі правильного розташування їх на стельовому просторі і підбору яскравості вони додадуть приміщенню додатковий затишок.

Стеля у ванній - вибір оптимального варіанту і матеріалу обробки

Найпростіше рішення – це вирівнювання поверхні шпаклівкою під подальшу забарвлення. Фактурні стелі модульного, рейкового, плиткового, пористого типу з сильно вираженою структурою планок або плиток допоможуть візуально змінити розміри ванної кімнати. Якщо площа і висота приміщення великі, то можна встановити багаторівневі стелі.

Для цих цілей добре підходить гіпсокартон, з яким легко працювати і надати конструкції будь-яку форму. Якщо говорити про практичне застосування, то кращими характеристиками володіють натяжна стеля і ПВХ панелі, до того ж вони гарні.

Але обраний матеріал повинен відповідати таким вимогам, як:

  • Вологостійкість. Оскільки у ванній підвищена вологість, і не можна виключати можливість затоплення сусідами зверху.
  • Простий догляд. Поверхня повинна легко чиститися за допомогою вологої губки, бути стійкою до впливу побутової хімії.
  • Високі екологічні, гігієнічні показники, адже приміщення буде використовуватися всіма членами сім’ї.
  • Естетичний вигляд. Якщо планується застосування дорогих матеріалів, то вони повинні відповідати загальному інтер’єру.

Традиційний метод – шпаклювання та фарбування

Це найпростіший, доступний варіант вирівнювання поверхні в плані ціни і складності оздоблювальних робіт, коли немає можливості провести дорогий ремонт. Зате можна виконувати окремо, а з огляду на стандартні розміри ванних кімнат в багатоквартирних будинках, займе трохи часу. Коли стеля відносно рівний, то невеликі нерівності можна закрити шпаклівкою.

Пофарбований стеля – це оптимальний варіант, якщо є необхідність заощадити. Якщо за поверхнею стежити і вчасно оновлювати, вона прослужить тривалий період.

Стеля у ванній - вибір оптимального варіанту і матеріалу обробки

Оскільки в приміщенні підвищена вологість, то слід дотримуватися певних правил: обов’язково застосовувати грунтовки з антисептичними властивостями, а фарбу підбирати виключно спеціальну водостійку на латексній, силікатної, акрилової, силіконовій основі. Вона має хороші експлуатаційні характеристики і може піддаватися багаторазової вологого очищення для видалення нальоту і плям цвілі.

Основними позитивними моментами цього методу є:

  • прийнятна вартість використовуваних матеріалів;
  • проведення всіх робіт своїми силами;
  • багаторазове фарбування підготовленого підстави в разі потреби;
  • легкість підтримки чистоти;
  • тривалі експлуатаційні терміни, при регулярному догляді покриття здатне прослужити десять і більше років;
  • колір фарби легко підібрати в тон використовуваних в кімнаті оздоблювальних елементів і будь-якого інтер’єрного оформлення;
  • зберігається висота стелі.

Незважаючи на очевидні переваги, у цього варіанту є і певні мінуси:

  • згодом можлива поява плям, а фарба (особливо білого кольору) потьмяніє;
  • не підходить для складних оригінальних дизайнерських рішень;
  • не можна встановити вбудовані точкові світильники, їх доводиться кріпити безпосередньо на підставу або підвішувати на кронштейни.

Використання пінопластових плит

Зробити стелю в ванну з окремих елементів нескладно, але слід враховувати, що матеріал найкраще підходить для кімнат з нормальною вологістю. Плити встановлюють на будь-який відносно рівну основу за допомогою полімерних клеїв. Оформлений таким чином стеля виглядає акуратно і виглядає не гірше забарвлених варіантів.

Стеля у ванній - вибір оптимального варіанту і матеріалу обробки

До позитивних властивостей пінопласту, можна віднести:

  • високу вологостійкість матеріалу;
  • невелика вага панелей;
  • естетичний зовнішній вигляд поверхні;
  • легкість монтажу і підгонки під необхідний розмір, що дозволяє встановлювати їх самостійно навіть без наявності необхідного досвіду.

Оздоблення пенопластовой плиткою, оскільки її товщина не більше 5 мм, зберігає висоту стелі. Термін служби такого покриття невелика і рідко перевищує десять років, але з огляду на доступну ціну матеріалу, це хороший показник. Ще одна перевага – з поверхні легко видаляється пил, бруд.

До недоліків можна віднести появу цвілі в швах. З цієї причини їх рекомендується обробляти антисептичними просоченнями і додатково заповнювати герметиком. Оскільки плитка потребує постійного догляду, вона повинна бути стійка до чистячих засобів.

Установка панелей ПВХ

Маса достоїнств, якими володіє матеріал виготовлення виробів – полівінілхлорид і доступна ціна, зробили їх дуже популярними при обробці ванних кімнат. Кріплення здійснюють двома способами: через невеликої ваги безпосередньо до стелі за допомогою клею або на попередньо облаштований каркас з дерев’яного бруса, оцинкованого металевого профілю.

Другий варіант дозволяє легко усунути будь-які нерівності стельового підстави. Залежно від обраного способу обробки світильники врізають або, використовуючи підвіси, опускають на потрібну відстань.

Стеля у ванній - вибір оптимального варіанту і матеріалу обробки

Особливості проведення монтажних робіт:

  • зазвичай пластикові панелі монтують на решітку, оскільки це швидше ніж вирівнювати поверхню штукатурними розчинами;
  • смуги між собою з’єднуються в замок унікальною системою «паз-шип», що полегшує їх установку і дозволяє відмовитися від сторонньої допомоги;
  • особливих навичок не потрібно і достатньо найпростішого інструменту;
  • стики з торцевого боку і вздовж стін приховують спеціальні елементи, тому покриття виходить рівним, без видимих ​​зазорів.

Одним з переваг установки панелей є велика різноманітність малюнків імітують керамічну плитку, деревину, і самого покриття, яке може мати металевий, глянсовий, матовий відтінок. Тому після обробки ними стелі кімната виглядає респектабельно. Залежно від якості матеріалу їх терміни експлуатації можуть перевищувати десять років, без особливих наслідків.

До недоліків можна віднести ймовірність утворення в швах між панелями брудних смуг і цвілеві грибки. А при врізки в поверхню точкових світильників під них необхідно передбачити додатковий просвіт в 80-100 мм, що призведе до зниження рівня стелі. Якщо конструкція недостатньо герметична, то всередину її проникає волога і утворюється сприятливе середовище для розвитку патогенних мікроорганізмів, тому всі стики в обов’язковому порядку заповнюють силіконовим герметиком.

Облаштування натяжної стелі

Використання такої конструкції має більше позитивних моментів, ніж негативних. Найбільш значущим з них є двостороння вологостійкість матеріалу і рівне полотно, що зберігає свої початкові характеристики тривалий період часу.

В окремих екстремальних випадках, з огляду на протікання з верхніх поверхів, він здатний без праці утримати просочилася воду на внутрішній поверхні, оберігши обробку стін, підлоги і аксесуари ванної від пошкоджень, псування. Злив накопичилася рідина, матеріал натягують повторно, без будь-якої шкоди його характеристикам.

Стеля у ванній - вибір оптимального варіанту і матеріалу обробки

Натяжна стеля має масу переваг:

  • за поверхнею легко доглядати, для видалення забруднень досить просто протерти її вологою тканиною;
  • прекрасно приховує всі недоліки капітальної основи;
  • мінімальна відстань від міжповерхового перекриття всього 50 мм, що зберігає корисне простір приміщення;
  • широкий вибір дизайнерських рішень і кольору, дозволяє підібрати оптимальний варіант під певний інтер’єр ванної;
  • ефективно знижує поширення стороннього шуму.

До недоліків можна віднести наступні фактори:

  • самостійна установка натяжної стелі неможлива, оскільки потрібна наявність спеціального обладнання, допоміжних матеріалів, знання технології і високих навичок;
  • низька стійкість до впливів механічного типу, пошкодження гострими предметами;
  • в областях встановлених світильників можлива зміна кольору, що викликає необхідність заміни полотна, усунути цей недолік іншими доступними способами не вийде.

Оскільки під натяжна стеля необхідно певне місце, то він прекрасно підходить для установки в приватний будинок або квартиру з високими стінами.

Ніздрювата підвісна конструкція під плити

Каркас системи збирається з металевих, алюмінієвих профілів, які продаються в будівельних магазинах. Після закріплення до капітального основи за допомогою підвісів, в спеціальні осередки укладають плити – гіпсоволокнисті, дзеркальні, скляні, гіпсокартонні, пластикові.

Стеля у ванній - вибір оптимального варіанту і матеріалу обробки

До переваг цього варіанта можна віднести:

  • самостійну установку і вирівнювання нерівностей будь-якої складності;
  • наявність регульованих гачків, що дозволяє ідеально виставити положення всіх відділів конструкції відносно вертикальної площини;
  • приховану прокладку комунікацій усередині системи і установку звукоізоляційних або утеплювачів;
  • в якості освітлювальних приладів можна вибрати точкові світильники або верхню підсвічування, в разі використання матових вставок з оргскла;
  • різноманітне оформлення елементів, що полегшує їх підбір під будь-який інтер’єр;
  • легкість установки панелей, тому в разі необхідності заміни або проведення ремонтних робіт їх буде нескладно зняти;
  • тривалі терміни служби, що перевищують десять років.

Але конструкція не позбавлена ​​недоліків. Це труднощі очищення самих плит, в залежності від обраного матеріалу. Також можливе накопичення у внутрішньому просторі підвищеної вологості і появі цвілі.

Дзеркальна підвісна конструкція

Виглядає дзеркальна стеля незрівнянно, але така обробка не всім до вподоби, та й вимагає значних фінансових витрат. Для установки, враховуючи велику вагу самих елементів, необхідний посилений металевий каркас. Кріплення здійснюють на клей або за допомогою спеціальних пристосувань. Більш доступний в усіх відношеннях варіант – це пластикові панелі з дзеркальним покриттям, оскільки вони легше і не потрібно посилення конструкції. Істотний недолік один, і в порівнянні з справжніми дзеркалами полягає в невеликих термінах служби.

Стеля у ванній - вибір оптимального варіанту і матеріалу обробки

До позитивних якостей можна віднести:

  • довговічність системи;
  • економію електроенергії, оскільки відображає ефект подвоює силу освітлення;
  • кімната набуває ексклюзивний вид;
  • вологостійкість виробів, а при використанні алюмінієвих профілів і всієї конструкції.

Мінуси полягають в складності догляду за дзеркальною поверхнею, на якій стають помітні навіть незначні забруднення. Для підтримки скла в належній чистоті його припадати протирати і додатково полірувати. Монтаж складний і вимагає певних знань, досвіду, тому проведення всіх робіт краще довірити фахівцеві. Відомі випадки, коли велика кількість в кімнаті дзеркал справляло негативний вплив на психіку окремих людей.

Конструкція з рейок

Рейковий стеля виглядає оригінально. Система збирається з вузьких алюмінієвих або виготовлених з пластика, тонкої сталі рейок. Монтуються деталі аналогічним способом, що і пластикові панелі, але стеля має більш привабливий і респектабельний вигляд. Різноманітність колірної гами, декорування малюнками, наявність металізованого покриття під позолоту або хромування дозволяє легко підібрати матеріал необхідних характеристик і вписати його в будь-який інтер’єр.

Стеля у ванній - вибір оптимального варіанту і матеріалу обробки

Основними достоїнствами даної конструкції є:

  • доступність проведення монтажних робіт, що дозволяє відмовитися від залучення фахівців і заощадити кошти, які можна порівняти з вартістю самого матеріалу;
  • висока ступінь гнучкості виробів розширює сферу їх застосування, з цієї причини допускається збирання криволінійних оригінальних конструкцій;
  • хороші водостійкі показники;
  • легкість в догляді, коли для очищення поверхні від забруднень її досить протерти вологою м’якою тканиною, а щоб запобігти появі цвілі періодично обробляти антисептичними засобами;
  • тривалі терміни служби, що перевищують десять років.

Основні недоліки аналогічні негативних якостей пластикових панелей. Також слід враховувати, що рейкова стеля складно вписати в певний інтер’єр ванної кімнати, тому перед установкою необхідно скласти ескіз оформлення в кольорі і розміщення його в приміщенні.

Кріплення гіпсокартонних листів

Найбільшого поширення набули два способи – наклеювання на попередньо підготовлену основу з фіксацією кріпильними елементами і спорудження дерев’яного, металевого каркаса. Але незалежно від обраного варіанту гіпсокартон потребує додаткового декоративному покритті.

Тому в ванну кімнату рекомендується вибирати вологостійкі листи, які володіють необхідними якостями для використання в приміщеннях з підвищеною вологістю, але мають більш високу вартість. Від звичайного матеріалу вони відрізняються зеленим кольором поверхні, маркуванням – ГКЛВ.

Стеля у ванній - вибір оптимального варіанту і матеріалу обробки

Основними перевагами гіпсокартону є:

  • висока стійкість до вологи, утворення цвілі;
  • можливість зведення багаторівневих оригінальних конструкцій;
  • установка точкових світильників, прихована проводка різних комунікацій;
  • створення абсолютно рівною, міцною поверхні, яку можна використовувати як основу для будь-яких декоративних покриттів;
  • тривалий термін експлуатації, але за умови відсутності аварійних ситуацій і регулярному догляді.

До недоліків відносять:

  • складність монтажу, обробки готових поверхонь, особливо багаторівневих систем, облаштування яких краще довірити кваліфікованому майстру;
  • великі фінансові витрати;
  • в разі самостійної установки і при відсутності належного досвіду всі роботи займають багато часу;
  • попадання води на гіпсокартон при виникненні витоку на верхніх поверхах, призводить листи в непридатність і їх доведеться замінити.

Виходячи з перерахованих позитивних і негативних моментів, напрошується наступний висновок. Оздоблення поверхні ГКЛ дозволяє успішно вирішувати проблеми пов’язані з вирівнюванням підстави, прокладкою прихованих комунікацій, утеплення і звукоізоляція, але здійснювати її слід в приміщеннях не схильних до ризику затоплення.

Використання панелей з дерева

Незважаючи на негативні моменти експлуатації в кімнатах з високою вологістю, таких натуральних матеріалів, як дерево, вони мають гарну естетичну привабливість, екологічні показники і тому ряд споживачів робить вибір на їхню користь. Але для підвищення вологозахищеністю вироби обробляють спеціальними просоченнями. Дерев’яна стеля встановлюється на каркас, тому в процесі монтажу складнощів не виникає. При належному і своєчасному догляді він прослужить довгі роки.

Стеля у ванній - вибір оптимального варіанту і матеріалу обробки

Якщо порівняти перераховані варіанти обробки ванної кімнати з практичних показниками і естетичному оформленню, то на перше місце вийдуть натяжні стелі. Далі, пластикові панелі, підвісні конструкції і на завершення вирівнювання під фарбування або поклейку плит. Останній спосіб найменш витратний і всі роботи по установці або заміні непридатних елементів легко здійснити своїми руками.