У наш час російська піч є невід’ємною частиною багатьох сімей. Такі печі не тільки прикрашають інтер’єр своїм старовинним видом, а й допомагають господарям готувати в ній національні смачні страви. Крім цього, дана конструкція має й інший, не менш важливою функцією – обігрів. Це особливо відчутно в зимовий період, коли холоду приходять в будинок, а на належне опалення не вистачає коштів, то побудована російська піч стане чудовою альтернативою.
Російська піч – з якими складнощами можна зіткнутися при експлуатації
Перед тим, як побудувати російську піч, потрібно розібратися з тими недоліками, які у неї є. Для того, щоб в печі могло приготуватися якесь блюдо, господині потрібно навчитися правильно поводитися з допоміжними предметами. Крім того, на хороший розпал знадобиться багато дерева, тому до кожного ранку повинен бути підготовлений якийсь обсяг дров. Якщо ви можете собі дозволити придбати вже підготовлене дерево, то розпал не відніме багато сил, в іншому випадку доведеться щоранку колоти дрова для печі.
Габарити будується печі залежать тільки від вашої фантазії і можливостей
Російська піч зводиться без особливих зусиль і витрат часу. Але перед тим, як скласти піч, потрібно ознайомитися з особливостями процесу. Необхідно розуміти, що якихось особливих або стандартних габаритів не існує. Тут все залежить від вашої фантазії і можливостей. Для того, щоб опалити в зимовий період приміщення приблизно в 40 квадратних метрів, то потрібно скласти російську піч габаритами десь 213 * 142 * 180.
Давайте ж розберемося, з чого вона повинна складатися:
- цегла, бажано шамотна і, звичайно ж, вогнетривкий;
- глина і пісок для кладки, адже саме з цих компонентів робиться спеціальна суміш;
- металеві елементи, такі як: двері, засувки, решітка і підставка;
- дріт і шнур з азбесту.
Це найбільш підходящий комплект матеріалів, який буде потрібен при зведенні печі.
Як матеріал використовуються вогнетривкі цеглини
Для того, щоб побудувати російську піч своїми руками, буде потрібно наступний перелік інструментів, з яким буде працювати майстер:
- кельму;
- ванночка, в якій буде готуватися розчин;
- рулетка і будівельний рівень;
- схили;
- молоток і киянка;
- потужна болгарка і комплект кіл для неї.
Зведена російська піч на вулиці зможе прослужити довго і буде щодня збагачувати кімнату теплом, допомагати готувати смачні національні страви.
Вчимося будувати піч власноруч
Майстри, які займаються зведенням печей вже багато років, рекомендують розбити весь процес на кілька простих етапів. Даний крок дає відповідь на те, як правильно і якісно скласти піч, а також заощадить вам час і сили:
- 1. Підготовка проекту і креслень;
- 2. Зведення конструкції строго по кресленнях;
- 3. Декорування і обробка печі.
Перший етап – підготовка проекту і креслень
На цьому етапі потрібно зробити креслення, в яких максимально точно покажіть бажаний результат з урахуванням всіх габаритів в масштабі.
Важливо! Креслення допоможе уникнути помилок, які могли б виникнути при зведенні печі.
Креслення необхідно починати з загальних розмірів. Визначте точні габарити майбутньої печі і покажіть їх на аркуші прямокутником, дотримуючись одного і того ж масштабу. Далі починається деталізація проекту. В деталях маються на увазі різні фігурні елементи, виступи, підставки і обрамлення дверей. Вкажіть всі, що хочете бачити на печі в кінці будівництва.
Окремим кресленням потрібно зобразити внутрішню порожнину печі. Під цим мається на увазі місце для закладки дров, а також димар і місце, в якому буде розташовуватися розігрівається їжа. Так що цим елементам теж потрібно приділити максимальну увагу.
Далі домальовували двері і наносимо всі розміри. В результаті повинен вийти креслення російської печі з усіх боків з вірним зазначенням всіх габаритів. Деякі можуть задаватися питанням, а навіщо ж потрібен креслення? Адже можна будувати за власним баченням або за тим самим даними в інтернеті схемами. Відповідь досить проста. Не всі схеми можуть підійти для певної кімнати, а власний креслення дає можливість зобразити щось своє, в унікальному дизайні і під вашу кімнату. А будувати "на око" взагалі не рекомендується. Це небезпечне заняття, яке в подальшому може згубно завершитися.
Другий етап – зведення суворо за кресленнями
Ось ми добралися до самого головного етапу – будівництво печі, яку будемо зводити самостійно. Цей етап має на увазі повне будівництво печі, починаючи з заливки фундаменту і закінчуючи обкладанням цеглою.
Після затвердіння фундаменту викладається перший шар цегли
Перед тим, як почати заливку фундаменту, потрібно дізнатися, з чого він робиться. У наміченої зоні будівництва печі необхідно вирити невелику яму, яка за розмірами повинна повністю відповідати кресленням. Далі в яму потрібно засипати пісок з додаванням щебеню і гарненько це все утрамбувати. Наступним кроком буде заливка піску і щебеню розчином з цементу.
Даємо фундаменту повністю висохнути і затвердіти, після чого починаємо викладати перший шар печі. Викладення першого шару повинна обводити фундамент і окреслювати реальні розміри печі відповідно до креслення. Кожен наступний шар повинен йти рівно і строго за кресленням. Будь-які відхилення не допускаються. Під час процесу викладки цегли обов’язково користуйтеся рівнем і дотримуйтесь рівність поверхні.
Утрамбовувати наступний шар цегли можна молотком або киянкою, акуратно постукуючи зверху. Не забуваємо про рівності поверхні.
Приділяємо увагу і таким елементам, як отвір під двері і внутрішня порожнину печі. Так само не забуваємо про димоході, адже це один з основних елементів печі, без якого просто не можна обійтися.
Щоб всі шви просохли перед фінальною обробкою, конструкція повинна постояти дві доби
У підсумку готову конструкцію залишаємо на дві доби, щоб всі шви і з’єднання гарненько просохли. Далі акуратно зчищають залишки цементу і наводимо стінки в естетичний вигляд, тим самим готуючи конструкцію до останнього етапу.
Третій етап – декорування та оздоблення печі
Це фінальний етап, в якому вже готова грубка готується до експлуатації. Для початку визначтеся із загальним дизайном печі. Її можна пофарбувати, а можна залишити в стандартному вигляді, доповнивши загальну картину парою декоративних елементів.
Найбільш популярною є побілка поверхні. Для цього потрібно підготувати розчин з штукатурки і, не поспішаючи, нанести речовина одним-двома шарами. Наступним варіантом є фарбування Останнім часом стало модно модернізувати вигляд грубки, додаючи різні інноваційні елементи. Наприклад, облицювання плиткою – дуже цікавий і сучасний варіант. Для цього потрібно буде вибрати декоративну плитку, яка зможе витримувати високу температуру, і за допомогою цементного розчину закріпити її на поверхні російської печі.
Загалом, кожен власник печі може обладнати її як завгодно. У цьому йому допоможе власна фантазія або інтернет. Рекомендується грамотно підібрати елементи декорації, так як дана конструкція робиться раз і на все життя. Тому не бійтеся фантазувати і вигадувати якісь цікаві поєднання дизайну.