+

Печі для будинку на дровах – як зробити своїми руками з цегли

Пічки як опалювальні конструкції прийшли з далекої давнини. Якщо раніше їх будували майстри, грунтуючись на чужому і особистому досвіді, то тепер розробкою займаються висококваліфіковані фахівці. Незважаючи на нововведення, принципова схема всіх виробів залишається непорушною протягом століть. Але внесені вченими зміни дозволяють добитися вищої економічності і тепловіддачі.

Ніяке опалення не подарує того почуття затишку, яке виходить від грубки. Вона може не тільки обігріти приміщення, але і служити для приготування їжі. Якщо підійти до будівництва з душею, то така споруда стане прикрасою будинку. Зовнішній вигляд залежить не від матеріалу, а від старанності і вміння творця. Багато, особливо небагаті люди, вибирають для обігріву будинку цегляні печі на дровах.

Види виробів – особливості та функціональні можливості

Печі для будинку класифікують за багатьма параметрами. Але найбільш доступно для розуміння поділ за призначенням. Відповідно до нього визначаються типи:

  1. 1. Варильні, основна функція яких – приготування їжі. Вони здатні також обігріти одне невелике приміщення, але тепло тримається недовго.
  2. 2. Опалювальні служать виключно для обігріву. Конструкції не користуються особливою популярністю у дачників через вузької спеціалізації і великих витрат на будівельні матеріали.
  3. 3. Опалювально-варильні поєднують у собі переваги двох попередніх видів. Вони добре прогрівають приміщення, ідеальні для приготування їжі.
  4. 4. Кухонні плити зі щитком. У дизайні вони поступаються опалювально-варильні, але набагато дешевше, чому особливо затребувані пенсіонерами.

Цегляні печі акумулюють в масиві тепло на тривалий час. Їх поділяють залежно від його віддачі, періодичності топки, температури поверхні. Помірно прогріваються мають товщину зовнішніх стінок в половину цегли, а то і в цілий. Цим забезпечується повільне нагрівання і таке ж охолодження. Вони самі масивні, добре накопичують і довго віддають тепло. Температура стінок не перевищує 60 °, чому не відчувається запаху пригоріла пилу. Типовий представник цього виду – голландка.

Печі для будинку на дровах - як зробити своїми руками з цегли

Найбільшою функціональністю володіють опалювально-варильні печі на дровах. Відомі як шведки, різновидом є росіяни з камерою для випічки хліба. Вони мають чавунну плиту для приготування їжі, духовку. При бажанні додатково оснащуються котлом для опалення. Різні модифікації мають лежанки, камери для просушування дров, водогрійний бак і багато іншого. У порівнянні з кухонними плитами ККД значно вище – близько 60%. Тяга стабільна, тепло тримається довго.

Бюджетний варіант – дров’яна піч з опалювальним щитком. Для будівництва потрібно до 200 цегли. На чавунній плиті готують їжу, димооборотамі затримують гази, що йдуть, які нагрівають його стінки. Такий різновид здатна забезпечити теплом невелике приміщення, в тому числі дві суміжні кімнати. Той простір, де знаходиться плита, прогрівається швидше, а щиток ще деякий час віддає накопичену енергію.

Крім вищенаведеної класифікації печі розрізняються по температурі нагріву – від помірної до високої. Також по-різному влаштовують відведення газів: канали розташовують вертикально або горизонтально, замість них використовують Колпакова схему димооборотамі або комбіновану. Будують їх різноманітної форми: прямокутні, круглі, з трьома кутами. Застосовують різну обробку: штукатурку, керамічну плитку, кахель, кахлі.

Вибір конструкції і місця розташування

Перш ніж зупинитися на певному типі, аналізують свої потреби, бажання і можливості. Враховуються фінанси, але їх не слід ставити на перше місце. Головне – щоб дачні піч виконувала свої функції, і в будинку було тепло. Враховують періодичність топки.

Якщо на дачу навідуються тільки по вихідним, то влаштовувати товсті стіни немає сенсу: поки вони прогріються, настане час їхати. Найбільш прийнятний варіант для подібного випадку – плита з щитком. Для людей, що цінують красу, підійде камін, поєднаний з пічкою. Перш ніж вона почне віддавати тепло, відпочивають біля відкритого вогню.

Конструкцію вибирають просту у виготовленні і зручну в обслуговуванні. Продумують товщину стінок. Чим вона більше, тим довше прогрівається, але і краще тримає тепло. Замислюються про розміщення димоходу. Бажано, щоб він виходив на конику або в безпосередній близькості від нього. Це позбавить від проблем з задуванням вітром, легше обробити покрівельний матеріал навколо, щоб не протікало.

Печі для будинку на дровах - як зробити своїми руками з цегли

Велике значення має розташування печі. Її встановлюють так, щоб вся поверхня віддавала тепло. Тоді вона впорається з обігрівом декількох суміжних кімнат. Зазвичай з цією метою для установки вибирають отвір в перегородці, що розділяє приміщення. У будинку з трьох-чотирьох кімнат її розташовують по центру. Таке планування дозволяє топити з кухні або коридору, що не заносячи сміття в житлові кімнати. У подібну схему добре вписуються голландки, шведки і російські печі з цегли на дровах.

Початковий етап будівельних робіт

Вибравши конструкцію, уважно вивчають креслення. Звідти дізнаються всю необхідну інформацію. На зображенні фасаду вказується висота і ширина, довжину зазвичай позначають на порядовках – докладних кресленнях по рядах. У них вказується, як розташований кожен окремий цегла, де встановлювати прилади. На наступному малюнку показують в розрізі. З нього можна зрозуміти, як влаштований димооборот, перемички, прочистние канали.

Штрихування на порядовке вказує, який цегла застосовується, його частки, що допомагає дотримуватися порядку кладки і розмірів. Подвійними штрихами позначають вогнетривкий матеріал. Поверхні з нахилом показані тонкими горизонтальними або вертикальними лініями. Це означає, що камінь отесивают в цьому напрямку. Частки позначаються діагоналями.

Вивчивши креслення, можна приступати до роботи. Вносити зміни в них не варто, інакше є ризик погіршити роботу. На порядовке все вивірено з урахуванням не тільки розміру цегли, але і товщини швів. Креслення враховує розташування каналів для прочищення і димоходу. Все порядовки є випробувані часом конструкції.

пристрій фундаменту

Підстава для печі з цегли робиться на 30 см більше її габаритів в кожну сторону. Його заливають разом з фундаментом будинку. Але якщо будинок уже побудовано, знімають підлогу. Встановлювати по дошках, якими б товстими і міцними вони не були, безглуздо. Мине небагато часу, і деревина просяде, прогнеться, поведе грубку.

Фундамент не зв’язується з основою під стіни будинку, а розташовується окремо. Відстані між ними витримують не менше 50 мм. У проміжок укладають теплоізолятор. Коли фундаменти розділені, вони також дають усадку, але незалежно. Швидкість і величина різні, тому з’єднання двох підстав неминуче призведе до перекосу будинку, печі або того й іншого разом.

Печі для будинку на дровах - як зробити своїми руками з цегли

Для зменшення відходу тепла в землю влаштовують ізоляцію. Своїми руками теплоізоляційний пиріг роблять в такій послідовності знизу:

  • базальтовий утеплювач;
  • фольга, метал або оцинкована жерсть;
  • знову лист базальтового картону;
  • метал;
  • повсть, вимочений в рідкому глинистому розчині.

Коли верхній шар висохне, на нього укладають цеглу. Така ізоляція навіть в найсуворіших умовах повністю оберігає від втрати тепла.

Матеріали для будівництва

Для дачної печі вибираємо червона цегла марки не нижче М 150. Він найнижчої якості, але для подібних цілей згодиться. Для топливника купується шамот Ш-5 або ШБ-8. Керамічні цегли укладають на глиняно-піщаному розчині, який набувають або готують самостійно. Глину добре вимочують, щоб розмокнули все грудки, потім протирають через сито, а пісок просівають. Співвідношення компонентів 1,5: 1 або 2: 1.

Шамот викладають на спеціальній вогнетривкої мастиці. Розчини не взаємозамінні через велику різницю у властивостях. Якщо шамотна цегла покласти на глину, вона недовгий час буде триматися, а потім під впливом високих температур розсиплеться. Спеціальна мастика в таких умовах спікається, утворюється монолітне з’єднання, здатне витримати 1200 °.

Лиття для цегляної печі вибирають за розмірами і призначенням. Плиту купують товсту чавунну, яка має знімні кільця. Викладаючи ряди цегли, між ними і литтям залишають зазори 5 мм, які компенсують теплове розширення чавуну. Проміжок заповнюють базальтовим ущільнювачем, здатним витримувати дуже високу температуру. Скловата не годиться, вона спікається і руйнується.

Застосовувати для цих цілей азбестовий шнур, що практикувалося раніше, не рекомендується: він канцерогенний.

Знадобляться косинці різної довжини, відрізки смугового заліза. У кожному конкретному випадку розміри і кількість різні. Крім вручений панелі, топкових і поддувальную дверей, потрібні прочистние, засувки. У виробах при бажанні встановлюється додаткове обладнання: духову шафу, водогрійний, про придбання яких дбають заздалегідь. Також будуть потрібні кілька метрів м’якої сталевого дроту для кріплення дверцят.

Правила цегляної кладки – про що слід пам’ятати

Приступають до будівництва печі для дому на дровах через місяць після заливки фундаменту: він за цей час набере міцність. Камені кладуть з перев’язкою. Це означає, що шви між цеглинами в рядах по вертикалі не збігаються, а перекриваються зверху. Для установки приладів деякі цеглини підпилюють, надають необхідну форму, використовують частки.

Шви роблять однакової товщини, ідеально 5 мм. Допускаються коливання до 1 мм в обидва боки. Видавлений розчин знімають, але повторно не використовують. Можна почути різні поради з приводу вимочування цегли перед кладкою. Одні вважають це необхідним моментом, інші – непотрібним. Напевно, це не принципово, якщо немає чіткої думки і переконливих доказів.

Постійно спостерігають за горизонтальністю і вертикальністю рядів. Використовується будівельний рівень і схил. Строго стежать за кутами, виправляючи найменші відхилення. Спочатку невеликі, вони до верху відведуть стінку невідомо куди. Цегла намагаються укладати правильно відразу, щоб не постукувати і не поправляти.

Корисна порада початківцям пічника: кожен ряд викладають спочатку насухо, користуючись схемою, переконуються в правильності, і тільки потім кладуть на розчин.

Опалювальна піч голландка

Це найпростіша дров’яна конструкція, яка не потребує багато матеріалів. Для будівництва знадобиться:

  • цегла червона -390 шт .;
  • колосник 250 × 250 мм;
  • топкова дверцята 250 × 250 мм;
  • по одній дверцятах для зольника і чищення – 140 × 140.

Печі для будинку на дровах - як зробити своїми руками з цегли

Конструкція дійсно має голландське походження. У неї три вертикальних каналу димооборотов. Невимоглива до якості матеріалів і може вважатися бюджетною. Ще одна перевага в тому, що висоту вибирають будь-яку. Можна навіть встановити на першому поверсі і нарощувати на другому. Вона дуже компактна, розміри всього 1010 × 510 мм.

Печі для будинку на дровах - як зробити своїми руками з цегли

Виготовлення такої печі з цегли для досвідченого майстра не складе ніяких труднощів. Новачкам доведеться складніше, але без поспіху обов’язково буде успіх. Варто вникнути в креслення, і стає зрозуміло, що ніяких складнощів тут немає.

Опалювально-варильна конструкція шведки

Складові частини цегляної печі для опалення та приготування їжі:

  • топка, перекрита чавунної поверхнею;
  • камера для відводу газів;
  • димохід.

Печі для будинку на дровах - як зробити своїми руками з цегли

Приміщення опалюється від стінок, розігрітих газами, утвореними в процесі горіння. Їжа готується прямо на вогні. Передбачено літній і зимовий варіант використання. У спеку заслінкою перекривається камера, і стінки не нагріваються. При розмірах 361 × 550 мм опалюється приміщення 35 кв. м. Додатково в грубку встановлюють духовку.

Печі для будинку на дровах - як зробити своїми руками з цегли

Для будівництва знадобиться:

  • цегла – 570 штук;
  • куточок – 1,7 м;
  • сталева смуга – 0,65 м;
  • плоский шифер для перекриття варильної камери.

Пропонований варіант найпростіший, його використовують новачки.

Печі для будинку на дровах - як зробити своїми руками з цегли

Деякі коментарі до порядовке:

  • на другому ряду встановлюють поддувальную двері;
  • в п’ятому – колосникові грати;
  • 6-9 ряди – топкові двері і духовка праворуч від неї;
  • на 12-му укладають плиту.

Кухонна плита з опалювальним щитком

Для приготування їжі і швидкого обігріву приміщення влаштовують дров’яну піч з варильною плитою. В її основі, як і будь-який інший – топливник. Його розміри невеликі, розташовується він нижче звичайного, щоб перекриття не виявилося високим. Найбільш часто застосовується схема, показана на малюнку: 1 – піддавали, яким регулюють подачу повітря і швидкість горіння; 2 – топковий відділення; 3 – духову шафу; 4 – панель.

Печі для будинку на дровах - як зробити своїми руками з цегли

Кухонна плита: 1 – піддавали; 2 – топка; 3 – духовка; 4 – панель; 5 – кутник.

Якщо димовідвод прямий, то гарячі гази відразу йдуть назовні. Для підвищення ефективності роблять додатковий газооборот: поруч прилаштовують опалювальний щиток з димооборотамі. Він акумулює тепло і віддає в приміщення.

Печі для будинку на дровах - як зробити своїми руками з цегли

Щитки роблять товстостінними і тонкостінними. У першому випадку їх викладають в півцеглини, в другому його встановлюють на ребро. Товсті виправдані, коли плитою користуються досить довго. Вони прогріваються менше тонкостінних, але зберігають тепло тривалий час.

Печі для будинку на дровах - як зробити своїми руками з цегли

Пропонована конструкція має літній і зимовий хід, що дозволяє користуватися плитою цілий рік. Для регулювання застосовуються засувки. На малюнку представлений товстостінний щиток досить великих габаритів: 380 × 890 мм, висотою 2240 мм. Якщо топити один раз на добу, тепловіддача 430 ккал / год, при двох – 600. Керуючись схемою, його можна зробити тонкостінних.

Представлені конструкції нескладні, розраховані на пічників, які роблять перші кроки. Робота вимагає великої акуратності, увагу слід приділяти не тільки зовнішнім виглядом, але і переходах. Нерівності усередині конструкції гальмують рух газів, погіршують тягу, знижують тепловіддачу. Продумане ж виконання рекомендацій гарантує затишок в домі.