+

Саморобна похідна піч – варіанти самостійного виготовлення

Комфортний відпочинок на природі вимагає грамотної організації. Туристам потрібно не тільки встановити намет, але ще й подбати про приготування гарячої їжі. Проблему з харчуванням багато мандрівники вирішують за допомогою багаття. Але розвести його не завжди виходить через погану погоду або банальну відсутність достатньої кількості палива.

Подібні труднощі не зможуть зіпсувати заміського пікніка, якщо є похідна піч, зроблена своїми руками. Така конструкція стане гарантією того, що любителі природи не будуть голодувати, а значить їх відпочинок вийде на славу.

Саморобні печі – розумна альтернатива багаття

Мобільні агрегати, призначені для розігріву консервів, приготування наваристою юшки або запашного чаю в заміських умовах, бувають монолітними і розбірними, багато- і одноразовими. Незалежно від конструкції будь-яка саморобна похідна піч має такі переваги:

  • Мінімальні фінансові витрати на виготовлення.
  • Універсальність використання (підійде для туристичної вилазки в ліс, на берег озера чи моря, відпочинку на дачі).
  • Компактні розміри і при цьому висока потужність і показник корисної дії.
  • Тривалість горіння палива, в якості якого використовують суху траву, листя, шишки, гілки дерев, заздалегідь заготовлені дрова.
  • Мінімум диму при роботі агрегату.

Любителі дикого відпочинку на природі, захоплюючих туристичних походів споруджують печі з найрізноманітніших матеріалів. Найбільш популярними вважаються конструкції, що функціонують на дровах і другом деревному паливі. Їх виготовляють з консервних банок, листів і обрізків заліза, старих каструль.

Саморобна похідна піч - варіанти самостійного виготовлення

Рідше зустрічаються ракетні печі і піролізні агрегати. Їх споруджують за допомогою цегли, бетону, глини, листового металу.

Саморобна похідна піч - варіанти самостійного виготовлення

Зібрати таку конструкцію під силу не кожній людині. Але зате, якщо все вийде, ракета може використовуватися не тільки для приготування їжі, а й для обігріву намету або дачі.

Агрегат з консервних банок – підготовка матеріалів та інструментів

Просту міні-піч, що працює на дровах, будь-який домашній умілець виготовить буквально за пару годин. Для її складання потрібні три різні за місткістю банки з-під консервів:

  • Перша береться найбільшою. Вона стане виконувати функцію оболонки виготовляється конструкції.
  • Габарити другий повинні бути такими, щоб вона без проблем помістилася в першій.
  • Третя має найскромніші розміри. Вона грає роль конфорки для саморобного похідного агрегату.

Саморобна похідна піч - варіанти самостійного виготовлення

Додатково слід запастися невеликим бруском дерева, ножицями для різання металу, дрилем і звичайним маркером. Своїми руками дров’яна туристична піч з консервних банок робиться дуже просто за наведеним в наступному розділі алгоритму.

Похідна міні-піч – схема виготовлення

Спочатку брусок вставляється в найбільшу ємність. На дерев’яній заготівлі на рівні кришки банки маркером наноситься пряма лінія. Над нею з відступом 8 мм малюється ще одна риса (паралельно першій).

Саморобна похідна піч - варіанти самостійного виготовлення

Частина бруска між двома лініями випилюється. Повинна вийти невелика виїмка, в яку легко входить кромка (верхня) консервної банки.

Саморобна похідна піч - варіанти самостійного виготовлення

У нижній частині великої ємності проробляється кілька вентиляційних отворів. Такі ж отвори просверливаются і у верхній половині другої банки. А її дно перетворюють в решето (пробивається безліч дірочок).

Саморобна похідна піч - варіанти самостійного виготовлення

Після цього дрібніша банку вставляється в велику. У підсумку виходить конструкція з зазором, який забезпечує рух повітря в процесі роботи саморобного агрегату.

Саморобна похідна піч - варіанти самостійного виготовлення

Залишається зробити конфорку з третин (найменшою за розмірами) банки. Її дно видаляється ножицями по металу. Гострі краї вирівнюють, використовуючи молоток, а потім зашліфовивают їх напилком.

З боків ємності проробляються круглі отвори.

Саморобна похідна піч - варіанти самостійного виготовлення

У середню банку завантажують дрібні дрова, сухі шишки, невеликі гілки і підпалюють їх. Коли піч добре розгориться, її накривають саморобної конфоркою, на яку ставлять ківш або чайник.

Саморобна похідна піч - варіанти самостійного виготовлення

Конструкція зі старих каструль – мінімум робіт і відмінний результат

Якщо туристи відправляються за місто на відпочинок великою компанією, установка з консервних банок не дозволить їм приготувати достатню кількість їжі на всіх учасників походу. В цьому випадку рекомендується зробити своїми руками піч на дровах з двох невикористовуваних в господарстві нержавіючих каструль.

У днище зовнішньої ємності більшого розміру строго паралельно один одному робляться отвори або щілини, а збоку резервуара прорізається отвір. Він використовується для закладки деревного палива.

Саморобна похідна піч - варіанти самостійного виготовлення

Щілини на дні накриваються металевою підставкою. Вона виконує функцію колосника. На нього накладаються дрова. Друга каструля встановлюється на першу. Паливо розпалюється, починається процес приготування їжі.

Другу каструльку, яка використовується як казанок, бажано оснастити залізної знімною дужкою. Вона істотно спростить операцію зняття ємності з печі.

Агрегат з двох каструль виходить компактним і легким. Його без проблем перевозять в машині. Дозволяється переносити конструкцію з одного місця на інше навіть в процесі приготування їжі. Така міні-піч може використовуватися в якості опалювального пристосування в будь-якій кімнаті на дачі, в туристичному наметі.

Саморобна похідна піч - варіанти самостійного виготовлення

Складна установка для приготування їжі – доведеться постаратися

Похідні грубки з каструль і консервних банок не надто довговічні. Якщо турист хоче обзавестися більш надійної і тривалої в експлуатації багаторазової конструкцією, має сенс зробити складаний агрегат з металевого листа товщиною 1 мм, рояльних петель і велосипедних спиць. Для його складання знадобляться такі інструменти:

  • напилок;
  • плоскогубці;
  • болгарка;
  • електродриль;
  • рулетка.

Виготовлення грубки починається з підготовки креслення. На ньому вказуються розміри всіх елементів споруди, діаметр необхідних отворів. Наявність ескізу гарантує, що домашній умілець не схибить у процесі складання конструкції.

Саморобна похідна піч - варіанти самостійного виготовлення

Сам процес спорудження агрегату тривалий і відповідальний. Але зате результат робіт задовольнить будь-якого туриста. Адже він отримає в своє розпорядження по-справжньому ефективну і довговічну піч. Алгоритм виготовлення конструкції наступний:

  • Болгаркою розрізають металевий лист на окремі заготовки. На останніх намічаються абриси (операцію зручно виконувати за допомогою трафарету) всіх деталей складаний грубки.
  • Елементи споруди вирізаються болгаркою по зробленим контурам.
  • У заготівлі, яка піде на дно агрегату, проробляються отвори для колосника. Їх краю в обов’язковому порядку вирівнюються (не має бути зазубрин, гострих нерівностей) і шліфуються напилком.
  • Бічні заготовки з’єднуються між собою рояльними петлями. В результаті виходить корпус печі.
  • У нижній частині бічних стінок і по периметру дна майбутньої споруди робляться пази. Вони дозволять зібрати всі заготовки в єдину конструкцію.
  • Дно і основний корпус агрегату з’єднуються між собою штирями, які роблять з велосипедних спиць. Ці деталі вставляються в пази, підготовлені на попередньому етапі робіт.

Приступають до створення топкового відсіку. Дрова будуть закладатися в отвір, який прорізається збоку корпусу печі. Рекомендується додатково зробити вирізи у верхній частині саморобної конструкції. Вони стануть виконувати відразу дві важливі функції:

  • Забезпечувати піддув установки, збільшуючи її продуктивність.
  • Використовуватися для укладання шампурів на міні-пічку при смаженні на ній шашликів.

Саморобна похідна піч - варіанти самостійного виготовлення

Короткий огляд рідко зустрічаються туристичних печей

Існує ще кілька варіантів складання конструкцій для приготування їжі в похідних умовах. Високим показником корисної дії характеризуються ракетні грубки. Вони є монолітними (нерозбірними) спорудами, що будуються з:

  • жароміцного бетону;
  • сталевих труб;
  • червоної цегли, що володіє високою вогнетривкістю.

Перевозити подібні конструкції в автомобілі нереально. Тому їх зазвичай зводять на дачах.

Саморобна похідна піч - варіанти самостійного виготовлення

Піролізні печі, володіючи високим показником корисної дії, своїми руками спорудити дуже складно. Таке завдання під силу лише досвідченим туристам, які мають інженерні навички. Робляться подібні установки з особливих марок сталі, які характеризуються високою жароміцних.

Індіанська свічка – екзотичний варіант похідної грубки. Вважається, що він прийшов до нас з Америки. Робиться настільки рідкісна конструкція так:

  • Знаходять велике і обов’язково порожнє всередині поліно (колода). Розколюється на 4 частини.
  • Отриману заготівлю ретельно очищають зсередини.
  • Окремі шматки поліна з’єднуються один з одним (цвяхами, іншим способом).

Всередину зібраної дерев’яної конструкції закладають дрібні гілочки, висушену траву, бересту і підпалюють їх. Полум’я можна регулювати. Чим глибше проштовхувати в індіанську свічку використовуване паливо, тим сильніше вийде вогонь.

Саморобна похідна піч - варіанти самостійного виготовлення

Оптимально для виготовлення описаної екзотичної грубки застосовувати Осинове колоду. Небажано використовувати березові і хвойні заготовки. Перші дають надто сильне полум’я, другі при горінні виділяють багато іскор і стріляють.