+

Різка пінопласту – якісний розкрій матеріалу в домашніх умовах

Пінопласт – універсальний матеріал, який має унікальне високі звукопоглинальні і теплоізоляційні можливості. З цієї причини його часто застосовують для утеплення житлових будівель. При бажанні пінопласт можна розкроювати на заготовки з будь-якими розмірами в домашніх умовах. Подивимося, як це робиться.

Чим розкроїти пінопласт в домашніх умовах?

Теплоізоляцію приватних будинків і квартир зараз можна виконувати різними матеріалами. При цьому одним з найбільш затребуваних утеплювачів протягом останніх десятиліть залишається пінопласт, що обумовлено його доступною вартістю, малою вагою, стійкістю до дії лугів, слабких розчинів кислот, води. Що нас цікавить матеріал не змінює своїх властивостей протягом тривалого часу. Він не боїться високих (до 90 ° С) температур, характеризується непоганий механічною міцністю, високим показником шумопоглинання і малим теплопровідності. На ньому ніколи не з’являються осередки бактерій і грибок.

Різка пінопласту - якісний розкрій матеріалу в домашніх умовах

Пінопласт славиться своєю екологічною безпекою (виготовляється з стиролу, який рекомендований для виробництва тари для зберігання харчових продуктів) і пожежостійкість (під дією вогню він не тліє). У строймагазінах його продають в листах. Товщина останніх варіюється в межах 10-100 мм. Багато виробників, крім того, виготовляють пінопласт під замовлення. Товщина таких виробів може досягати і 500 мм. При монтажі пінопласт доводиться розкроювати на заготовки певних розмірів. Зробити це не так просто, як думають багато домашні умільці, вперше стикаються з подібним завданням. Різка пінопласту має безліч нюансів і хитрощів. Якщо розібратися з ними, процес розкрою матеріалу буде займати мінімум часу.

У домашніх умовах різання описуваного утеплювача здійснюється за допомогою:

  • різних типів ножів;
  • паяльника з особливою насадкою;
  • струни;
  • ножівки по дереву;
  • болгарки;
  • саморобного верстата.

Далі ми докладно опишемо інструменти і пристосування, які застосовуються для розкрою пінопласту, розглянемо переваги і недоліки їх використання. І тоді будь-який майстер-самоучка зможе сам вирішити, який спосіб різання підходить йому найбільше.

Використовуємо ручний інструмент – не ідеальний, але прийнятний варіант

Якщо пінопластові листи мають мінімальну товщину (10 мм), їх цілком реально розрізати простим канцелярським ножем. Тут є одна особливість. При розкрої великої кількості заготовок ніж буде тупіться. Через це пінопласт почне обсипатися по краях. Рівного різу в подібних ситуаціях домогтися буде неможливо. Уникнути такої проблеми нескладно. Потрібно просто-напросто трохи підігрівати інструмент перед розкриємо чергового листа.

З виробами товщиною 20-40 мм краще працювати шевським ножем. Але тільки за умови, що його вістря буде тупим, а саме лезо дуже добре заточеним. Важливо! Шевський ніж слід заточувати дуже часто. Зробили 3-4 різу. Взяли чавило. Повернули лезу його гостроту. Продовжили розкрій. Відчутно менше проблем виникає, якщо використовується спеціальний ніж для роботи з пінопластом. На кінці такого інструменту є гумова насадка.

Різка пінопласту - якісний розкрій матеріалу в домашніх умовах

Спецнож швидко і точно ріже заготовки. Але працювати з ним небезпечно. Є ймовірність того, що інструмент зісковзне з оброблюваної заготовки і травмує людину. Знизити ймовірні ризики нескладно. Досить закріпити лист пінопласту в лещата. І тільки після цього виконувати його розкрій. Зверніть увагу! Ніж завжди слід рухати від себе. Це також зменшує небезпеку отримання травми.

Якісне різання забезпечує і ще один спеціальний інструмент – термонож. Він являє собою паяльник з насадкою. Це пристосування нагрівається в процесі використання, що дозволяє різати матеріал без будь-яких фізичних зусиль. При роботі з термоножом необхідно бути вкрай акуратним. При сильному розігріві він почне плавити пінопласт. Краплі останнього можуть потрапити на руку майстра або на його одяг.

Розкрій товстих листів (80-100 мм) можна виконувати ножівкою з тонкими зубцями, призначеної для розпилу деревини.

Пінопласт легко піддається обробці таким інструментом. Але цей спосіб підходить тільки для випадків, коли нам потрібно отримати прямий довгий розріз. Фігурний розкрій виробів за допомогою пилки ми не зробимо. Великі за розмірами листи, крім того, дозволено різати болгаркою. Потрібно лише поставити на неї мінімальний по товщині диск для металу. Недоліки методики – гучний шум від роботи болгарки і вереск від розрізається, а також велика кількість сміття. Шматки пінопласту будуть розлітатися по всьому приміщенню. Їх збір згодом займе чимало часу.

Саморобний верстат – ріже будь-які за розмірами і товщині листи!

Найефективніший спосіб розкрою пінопласту передбачає використання нихромовой струни (дроту). Вона забезпечує високу продуктивність операції і практично повну безпеку для майстра. Для того щоб користуватися струною, нам потрібно спорудити простий стаціонарний верстат для різання. Для його виготовлення нам знадобляться:

  • нихромовая нитка (дріт);
  • старий стіл;
  • реостат;
  • дриль;
  • пружина;
  • електричні дроти;
  • гвинти М24;
  • трансформатор;
  • металевий прут.

Ніхромовий дріт добути нескладно. Вона застосовується в різноманітних нагрівальних побутових приладах (електрочайники, водонагрівачі, праски, кухонні плити, фени, калорифери і так далі). Просто знаходимо зламаний прилад і дістаємо з нього потрібну нам нитку. Використовувати звичайну сталеву дріт не можна. Ніхром – це комбінація нікелю і хрому, що володіє великою механічною міцністю і високим коефіцієнтом електроопору. Оптимально використовувати дріт перетином 0,6-0,8 мм. Вона без проблем впорається з різкою всіх стандартних по товщині листів пінопласту.

Схема виготовлення верстата своїми руками буде наступною. Робимо стільницю з широкої дошки, фанерних листів або деревно-стружкових плит. Якщо в господарстві є старий непотрібний стіл, використовуємо його для створення підстави саморобного верстата. Просвердлюємо на відстані 0,2 м від кожного краю стільниці два отвори (маємо їх по центральній лінії конструкції). Вставляємо в них із зворотного боку гвинти. Замість цих метизів можна встановити дві стійки, зроблені з металевого прута. Фіксуємо гвинти гайками.

Далі закріплюємо нихромовую струну на одній зі стійок (від поверхні стільниці вона повинна перебувати на висоті 10 см). На другу опору монтуємо пружину. Надійно фіксуємо її. Прикріплюємо до пружини другий кінець дроту. Така ускладнена схема монтажу струни обумовлена ​​тим, що нихромовая нитка при нагріванні стане розширюватися. Це призведе до її провисання, що утруднить процес розкрою пінопласту. Якщо ж нитка буде прикріплена до пружини, остання буде компенсувати розширення. Така передбачливість виключить ймовірність провисання ріжучого дроту.

Наступний крок – підводка електропроводки до стійок. Нюанс! Провід підводимо знизу стільниці. Тоді при використанні верстата вони будуть заважати пересуванню розкроюємо листів пінопласту. Потім приєднуємо дроти до трансформатора (ЛАТР). До мережі саморобний верстат буде підключатися саме через нього. Трансформатор беремо будь-хто. Головне, щоб він витримував струм навантаження в межах 8-10 А. Ставимо ЛАТР під стільницю. Включаємо наш верстат. Починаємо розкроювати пінопласт за допомогою нихрома. Докладаємо лист матеріалу до струни, злегка натискаємо на нього. Отримуємо бездоганно рівний розріз.

Різка пінопласту - якісний розкрій матеріалу в домашніх умовах

Важливе доповнення. Досвідчені майстри радять оснастити саморобний верстат (його трансформатор) реостатом. Це елементарне пристрій дасть можливість вибирати оптимальну величину струму, що подається на ріжуче пристосування, за рахунок чого ми зможемо регулювати температуру нихромовой струни. Наявність реостата спрощує процес різання, а також подовжує час експлуатації трансформатора.