+

Пароізоляція стін – надійний захист будинку від вогкості

При будівництві будинку особливе місце займає етап захисту стін від вологи і пари. Зробити це абсолютно необхідно, адже вогкість може стати причиною появи шкідливого грибка і цвілі. Щоб цього не сталося, необхідно виконати якісну пароізоляцію. Які матеріали для цього використовуються, розглянемо далі.

Ізоляція стін від вологи – в яких випадках вона необхідна?

Головним завданням, яке виконує пароізоляція стін, є перешкода накопиченню вологи в утеплювачі. Для влаштування теплоізоляційного шару застосовуються матеріали, добре пропускають повітря. Якщо волога потрапляє в утеплювач і накопичується там, шар утеплювача перестає виконувати свої функції. У місцях скупчення вологи з часом від стін відходять шпалери, псується штукатурні покриття, з’являється грибок і цвіль. Надалі цвіль і грибок можуть поширитися по всіх стінах. Вивести їх потім дуже важко. Крім того, спори грибка шкідливі для здоров’я людини.

Пароізоляція стін - надійний захист будинку від вогкості

Пароізоляція запобігає накопиченню вологи в утеплювачі

Пристрій пароізоляційного шару виконується в декількох випадках:

  1. 1. При утепленні всередині приміщень. Особливо це важливо, якщо теплоізоляція виконується з матеріалів, основу яких складає вата. Скловата і мінвата є відмінними теплоизоляторами, крім того, вони дають "дихати" стінам, пропускаючи повітря. Головний їх недолік – вони вбирають вологу. Чим більше її накопичується, тим гірше ці матеріали зберігають тепло і тим швидше приходять в непридатність. Цього можна уникнути, якщо буде виконана пароізоляція стін.
  2. 2. Для будівель зі стіновими конструкціями з декількох шарів. Багатошаровість передбачає обов’язкову наявність захисту від випарів і вологи. Це актуально для будинків з каркасних конструкцій.
  3. 3. Для зовнішніх стін і вентильованих фасадів. Пароізолятор в цьому випадку служить додатковим захистом від вітру. Його наявність не дає повітряним потокам активно циркулювати. Завдяки цьому зовнішня обробка відчуває менше навантаження і краще виконує свої функції.

Пароізоляція стін - надійний захист будинку від вогкості

Пароізоляційні матеріали повинні добре пропускати повітря

Для пароізоляції застосовують матеріали, які перешкоджають проникненню вологи, але при цьому через мікропори пропускають повітря всередину приміщень. Щоб від пароізоляції був максимальний ефект, необхідно влаштувати вентиляційну систему, так як природної циркуляції повітря буде недостатньо. Разом з якісною вентиляцією шар з пароізоляційних матеріалів захистить приміщення від вогкості. Однак універсальних пароізолятор, які зможуть захистити будь-які конструкції від даху до підвалу, не існує. Їх вибір залежить від матеріалу і конструкції стін. Якщо в приміщенні рівень вологості відповідає нормі, то в пароізоляційному шарі немає необхідності.

Види пароізолятор – який вибрати для робіт зовні і всередині будинку

Для захисту стін від вологих парів використовуються кілька видів матеріалів. По-перше, це мастики. Такі матеріали наносяться відразу на поверхню стіни, створюючи шар, який не тільки ефективно захищає від проникнення вологи, але і дає стінам "дихати". Мастика наноситься на стіни до того, як здійснюється фінішний шар обробки декоративними матеріалами.

Пароізоляція стін - надійний захист будинку від вогкості

Мастику наносять на поверхню перед фінішною обробкою

Також використовують плівку з поліетилену товщиною менше 0,1 мм. Це один із часто вживаних варіантів пароізоляції. При влаштуванні шару не варто сильно натягувати плівку, щоб вона не порвалася. Недолік звичайної плівки в тому, що вона не має перфорації і тому зовсім не пропускає повітря. Але в даний час промисловість стала випускати перфорований поліетилен, який є повітропроникним, що дозволяє створювати комфортний мікроклімат в місці проживання.

Самим вигідним варіантом є мембранна плівка. Вона схожа з поліетиленовим аналогом, але має кілька шарів, які ефективно затримують вологу, пропускаючи достатню кількість повітря. Плівки мембранного типу завдяки своїми експлуатаційними властивостями забезпечують максимальну функціональність утеплювача. При їх використанні стіни не будуть промерзати, руйнуватися, що продовжує термін експлуатації всього будинку.

Пароізоляція стін - надійний захист будинку від вогкості

Найвигідніший варіант пароізоляції – мембранна плівка

Мембранні плівки випускаються різних видів. У кожному конкретному випадку можна підібрати пароизолятор, який максимально ефективно проявить свої властивості під час експлуатації:

  • При утепленні стін зовні будівлі поверх утеплювача укладається "Ізоспан" з добавками, що підвищують пожежобезпечність, "Мегаізол А", "Мегаізол SD".
  • Для внутрішнього використання застосовується "Мегаізол В" – це поліпропіленова плівка з двох шарів, що має антиконденсатну поверхню.
  • Для будівель з вологими приміщеннями, наприклад, лазень і саун, до пароізоляції яких пред’являють особливо високі вимоги, застосовуються паро- та гідроізоляційні матеріали типу "Ізоспан". Відмітна особливість цих матеріалів – наявність шару, що відображає.

Всі поліпропіленові плівки слід армувати скловолокном.

Пристрій пароізоляційного шару – вивчаємо порядок дій

Щоб правильно виконати пароізоляцію, необхідно знати, що зовні і всередині будівлі вона виконується по-різному. Утеплення каркасних стін виконується зсередини, тому паробар’єр також укладають з внутрішньої сторони. На цокольних поверхах і в підвалі пароізоляційний шар виконується зовні. У басейнах пароізоляція необхідна з обох сторін, технологія укладання аналогічна, як для цокольного поверху.

Перед теплоізоляційними роботами цокольного поверху слід підготувати робочу поверхню. Спочатку її слід очистити, потім нанести захисне покриття. Більш складним за технологією нанесення є рідка гума, так як вимагає застосування спеціального устаткування. До складу матеріалу входять дві суміші, які після змішування миттєво полимеризуются. Тому розчин готується прямо перед використанням і наноситься за допомогою двухфакельного пістолета, розпилювального рідини під тиском.

При влаштуванні захисного шару від водяної пари бітумом виконуються наступні дії:

  • першим шаром наноситься мастика, що виконує функцію грунтовки;
  • далі наносяться в два шари бітумні матеріали у вигляді рулонів або мастики.

Для конструкцій, що знаходяться над підвалом і цокольним поверхом, пароізоляція стін виконується всередині приміщень. При влаштуванні внутрішньої пароізоляції слід дотримуватися ряду правил:

  • спочатку необхідно змонтувати обрешітку;
  • в обрешітку укладається утеплювач;
  • потім укладається плівка, і якщо вона має відбивну поверхню, то відбивач повинен бути розгорнутий всередину;
  • для герметичності стики проклеюються;
  • для поліпропілену влаштовується контробрешетка;
  • на заключному етапі виконується обробка.

При влаштуванні захисного шару від вологи і пара бажано залишати вільний простір для руху повітря і видалення надлишків вологи.

Особливості технології пристрою пароізоляції каркасних і дерев’яних будівель

У будинку з каркасних конструкцій утеплювач займає третину всіх стін, товщиною не менше 150 мм, тому абсолютно необхідно влаштовувати і шар пароізоляції. Якщо паробар’єр буде слабким, утеплювач почне накопичувати вологу, втратить теплоізоляційні якості і почне руйнуватися. Монтується пароизолятор на каркасі і обв’язки. Кріпиться він за допомогою будівельного степлера. Стики герметизуються скотчем або змащуються мастикою.

Пароізоляція стін монтується з внутрішньої сторони утеплювача, таким чином, між шарами утворюється зазор, що забезпечує необхідну вентиляцію, створюючи в приміщенні оптимальний мікроклімат.

Для дерев’яних будівель пароізоляція також необхідна. Але виконується вона не відразу. Справа в тому, що при зведенні будинків з бруса і колод враховується той факт, що дерево до певної міри висушується ще до будівництва, а остаточно воно висихає вже при подальшій експлуатації готового будинку. До повного висихання дерев’яних конструкцій не рекомендується виконувати пароізоляцію.

У дерев’яному будинку пароізоляція для стін може бути внутрішнім або зовнішнім. При зовнішньої теплоізоляції пароизолятор укладається внахлест. Стики герметизуються скотчем. Далі влаштовується теплоізоляційний шар, який потрібно захистити гідроізолятором. На заключному етапі виконується зовнішня обробка.

Якщо проводиться теплоізоляція всередині приміщення, то спочатку влаштовується обрешетка. Вона служить основою для влаштування гідроізоляційного шару. Далі на стіну монтується металевий профіль, на який укладається утеплювач. Наступний шар виконується з пароізоляційної плівки. Стики слід ретельно загерметизувати скотчем. На завершення робиться внутрішня обробка.

Таким чином, ми з’ясували, навіщо потрібна пароізоляція для стін. Головне її завдання – створення перешкоди для проникнення вологи і захисту утеплювача і внутрішніх конструкцій. Якщо дотримуватися технологію і використовувати відповідний пароизолятор, конструкції будуть надійно захищені від вогкості і буде продовжений термін експлуатації будівлі.