+

Як утеплити будинок зовні пінопластом – докладно про всі особливості операції

Пінополістирол (пінопласт) – популярний матеріал для теплоізоляції багатоповерхових будівель і приватних житлових будівель. Його використання гарантує зниження витрат на опалення. Грамотно утеплити будинок зовні пінопластом дозволяє спеціальна технологія. Для її реалізації необхідно правильно вибрати матеріал, підготувати стіни, закріпити на них листи пінополістиролу і зробити їх фінішну обробку облицювальними виробами.

Пінопласт – один з кращих сучасних утеплювачів для приватних будинків

Пінополістирол характеризується мінімальним коефіцієнтом теплопровідності і прийнятною вартістю, що робить його по-справжньому ефективним утеплювачем, використовуваним і професіоналами, і домашніми майстрами. Пінопласт має й інші важливі переваги:

  • У ньому не утворюється цвіль і не заводяться мікроорганізми.
  • Він не вбирає вологу, що виключає деформацію покриття стін з плином часу і не вимагає монтажу додаткового пароізоляційного шару.
  • Невелика вага матеріалу дозволяє не проводити ніяких додаткових заходів, спрямованих на посилення фундаменту житлового будови.

Утеплити будинок зовні пінопластом цілком реально своїми руками. Технологія укладання описуваного теплоизолятора відносно проста. З цим завданням впорається будь-який майстер-самоучка, що не володіє спеціальними знаннями.

Як утеплити будинок зовні пінопластом - докладно про всі особливості операції

Пінополістирол має і недоліки. По-перше, він є горючим матеріалом, що виділяють при пожежі токсичні сполуки. По-друге, в такому утеплювачі люблять селитися дрібні гризуни. При дотриманні рекомендованої технології укладання зазначені проблеми не турбують власників будинків, стіни яких теплоізолюючих пінопластом.

Вибір матеріалу – які плити купувати?

Пінополістирол для утеплення буває спіненим (ППС) і екструдованим (ЕППС). Випускається він у вигляді листів або плит. Вартість пінопласту першого типу в 3-4 рази менше матеріалу, виготовленого методом екструзії. Це пов’язано з тим, що ЕППС має підвищений показник міцності і мінімальну теплопровідність.

Як утеплити будинок зовні пінопластом - докладно про всі особливості операції

Спінені вироби застосовуються для захисту від холоду приватних житлових будівництв. Квартири в багатоповерхівках бажано утеплювати за допомогою екструдованих плит. Вони використовуються і для індивідуальних житлових будівель, якщо останні розташовані в місцевостях з рясними опадами і сильними вітрами.

При зовнішньому утепленні рекомендується працювати з пінополістиролом марок ПСБ-С-25 і ПСБ-С-15. Такі вироби мають у своєму складі особливі антипіренові добавки (про їхню наявність говорить літера С).

Число в маркуванні вказує на щільність матеріалу. Чим воно нижче, тим більше в плиті повітря і тим краще вона утримує тепло. З цієї точки зору пінопласт ПСБ-С-15 виглядає переважніше, але у нього є серйозні мінуси:

  • складний розкрій, обумовлений крихкістю листів і їх схильністю до крошенію;
  • важке оштукатурювання через неможливість якісної затірки виробів;
  • недостатня міцність (поверхня, покрита вирівнює складом, продавлюється при незначних навантаженнях).

ПСБ-С-25 позбавлений таких проблем. Тому домашні умільці використовують саме його.

Товщина листів для теплоізоляції береться в межах 50-100 мм. Все залежить від матеріалу, з якого побудовано житло і кліматичних умов в конкретному регіоні.

Підготовчі заходи – з чого починається утеплення?

Щоб правильно утеплити будинок зовні пінопластом, потрібно крім самих плит підготувати будівельний клей, стартовий профіль, кріпильні вироби з широкими капелюшками, армуючої полімерну сітку, штукатурку, куточок з перфорацією, що направляють для укосів. Роботи починають з підготовки стін. З них видаляється мох, грибок, стара фарба або інше покриття.

Глибокі тріщини зашпаровуються монтажною піною, клеєм для пінополістиролу або сумішшю цементу і піску. Перед цим дефектні місця розширюються і обробляються ґрунтовкою. Всі виступи збиваються. В ідеалі стіна не повинна мати висотних перепадів більше 2 см.

Після очищення поверхня грунтується глибоко проникаючим складом. Операція виконується за допомогою розпилювача або макловиці. Пензлем суміш наноситься на тверді стіни, які не обсипаються. В інших випадках обробку бажано здійснювати за допомогою розпилювального пристрою.

Важливо! Дерев’яні будинки утеплювати зовні і зсередини пінопластом не рекомендується. Теплоізоляцію в таких будівлях роблять мінеральною ватою.

Якщо все ж планується використовувати листи ПСБ, стіни з деревини слід закласти максимально якісно (акриловим герметиком, повстю або мохом). На них не допускається наявність навіть найдрібніших щілин і зазорів.

Плити екструдованого матеріалу характеризуються надто гладкою поверхнею, що погіршує їх адгезію до матеріалу стіни. З цієї причини ЕППС необхідно зробити шорсткими одним з трьох способів:

  • Шляхом нарізки невеликих борозенок на аркушах канцелярським ножем.
  • За допомогою прокатування плит по обидва боки спеціальним голчастим валиком.
  • Обробкою виробів зсередини і зовні залізною щіткою.

Як утеплити будинок зовні пінопластом - докладно про всі особливості операції

Спінений пінопласт (ППС) в попередній обробці не потребує.

Приклеювання пінополістиролу – покрокова інструкція

Теплоізоляція фасадів і стін будинку починається з їх розмітки та подальшої установки стартового металевого профілю UW-100 або UW-50. Якщо товщина використовуваних листів пінопласту дорівнює 100 мм, застосовуються напрямні першого типу, 50 мм – другого.

Як утеплити будинок зовні пінопластом - докладно про всі особливості операції

Профілі монтуються по зробленій розмітці. Їх установка є обов’язковою, тому що вони дають можливість провести укладання першого ряду ПСБ-плит максимально рівно. Між сусідніми направляючими залишають невеликий (4-5 мм) зазор, який нівелює теплове розширення виробів.

Наступний крок – розкрій пінопласту на заготовки з необхідними розмірами і їх наклеювання на стіни. Операція проводиться трьома способами:

  • Клеїть наноситься зсередини на весь лист. Така методика оптимальна, коли утеплюють поверхні є рівними.
  • Клеєм обробляються краю ПСБ-плити, додатково робляться 3-4 ляпанця по її площі. Цей спосіб рекомендований для стін з відчутними висотними перепадами.
  • Обробка листів зсередини проводиться спеціальним складом з балончика. Останній струшують і наносять клейову суміш по периметру і посередині плити.

Як утеплити будинок зовні пінопластом - докладно про всі особливості операції

Установку першого ряду утеплюють виробів починають з нижнього кута стіни. Друга і всі наступні лінії приклеюються зі зміщенням відносно один одного. Така схема монтажу листів зводить до мінімуму небезпеку утворення тріщин на шарі теплоізоляції і гарантує надійне кріплення пінопласту.

Для повного схоплювання клею утеплену поверхню залишають на 3-4 дні. Після цього проводиться заміна стандартних віконних відливів на спеціальний профіль. Він виключає втрати тепла на ділянках примикання пінополістирольних плит до рами.

Особливі відливи розташовують самоклеящейся смужкою. Це робить процес монтажу нового профілю швидким і простим.

Кріплення пінопласту – чим і як виконується?

Надійна фіксація приклеєного утеплювача забезпечується його прибиванням. Операція проводиться за допомогою цвяхів (пластикових, металевих) і так званих грибів (дюбелів-парасольок) – пластмасових виробів у вигляді кола зі спеціальною ногою.

Як утеплити будинок зовні пінопластом - докладно про всі особливості операції

Довжина кріпильних елементів розраховується так: товщина пінопласту + 10 мм + 50 мм. Якщо використовуються плити 50 мм, їх фіксація виконується парасольками протяжністю 110 мм.

Гриби розташовуються за двома варіантами. Нижче наведена схема їх класичної установки.

Як утеплити будинок зовні пінопластом - докладно про всі особливості операції

Багатьма фахівцями вона визнається незадовільною. Тому досвідчені майстри рекомендують забивати кріплення інакше. Один дюбель ставиться по центру плити, ще п’ять – в стиках. Такий спосіб фіксації забезпечує щільне прилягання шару утеплювача до основи.

Як утеплити будинок зовні пінопластом - докладно про всі особливості операції

Додатково листи утеплювача в межах одного фасаду або стіни прибиваються по кутах і краях (в 50-100 мм від них). Порядок установки дюбелів наступний:

  • На плитах висвердлюють отвори відповідно до обраної схеми розташування грибів. Глибина підготовлених виїмок – на 20 мм більше довжини парасольок.
  • В отвори вставляються дюбелі, акуратно забиваються молотком. Капелюшки кріпильних елементів зобов’язані стояти по відношенню до поверхні листів утеплювача врівень.
  • Всередину встановлених парасольок вбиваються цвяхи. Вони занурюються в шар теплоізоляції на 1,5-2 мм.

Порада. Якщо кінчик металовироби залишається стирчати над поверхнею, його обережно відкушують або обрізають.

Фінішні роботи – обробка стиків і кутів, декорування стін

Поверхня з надійно зафіксованим шаром утеплювача аналізується на наявність щілин між пінопластовими виробами. У стики, які мають розміри 1,5-2 см, вкладають шматочки (смужки) утеплювача, а потім задувають їх піною. Вона засихає протягом декількох годин, після чого надлишки складу зрізаються гострим ножем. Зазори 5-14 мм просто запінюється.

Випирають стики згладжують особливої ​​теркою. Вона створена спеціально для виробництва виробів з пенополістиролу. Капелюшки дюбелів і місця зіткнення плит шпаклюються. Після цього утеплена поверхню повторно шліфується.

Як утеплити будинок зовні пінопластом - докладно про всі особливості операції

Кути будинку слід додатково захистити від механічних впливів. Для цього до них прикріплюють перфорований, забезпечений сіткою для армування. Фіксація таких елементів виконується клеєм.

Утеплені пінопластом будинку зазвичай оштукатуриваются. Їх також можна обшити зовні, використовуючи вагонку або сайдинг. Монтаж таких виробів вимагає створення каркасного скелета, на який і прикріплюється облицювання. Штукатурка теплоізольованих пінополістиролом житлових будівель виконується за наступною схемою:

  • На клей, який використовувався для кріплення ПСБ-листів, укладається армована сітка. Її слід щільно притиснути до поверхні.
  • Зверху на сітку наноситься шпатлевочного склад.
  • Після висихання вирівнюючого шару стіна грунтується.

Залишається лише обштукатурити поверхню фінішної сумішшю або пофарбувати. Утеплення будинку пінополістиролом завершено.