Утеплення підлоги в дерев’яному будинку своїми руками – як правильно і чим краще

Одним з кращих і затребуваних матеріалів для будівництва по праву вважається натуральна деревина. Її гідності давно відомі – це чудові експлуатаційні характеристики, екологічна безпека, простота в обробці. Однак догляд за деревом повинен бути відповідний. Вирішивши побудувати дерев’яний будинок, буде потрібно провести безліч додаткових заходів, до числа яких обов’язково варто віднести утеплення підлоги.

Утеплення підлоги в приватному будинку – для чого це необхідно

Слід заздалегідь відзначити, що утеплити підлогу в дерев’яному будинку своїми руками зможе будь-який господар, адже розібратися у всіх тонкощах і нюансах досить-таки просто. Достатньо всього лише виконувати всі дії відповідно до технології і інструкцією, щоб зменшити втрати тепла, продовжити термін служби свого будинку, заощадити на опаленні та зробити.

Утеплення підлоги в дерев'яному будинку своїми руками - як правильно і чим краще

Утеплити підлогу в дерев’яному будинку досить просто і під силу будь-якому господареві

Надійний дах, чотири стіни, міцний фундамент – це основні складові будь-якої будівлі, проте для збільшення комфорту проживання та створення теплої затишної атмосфери потрібно утеплювати підлогу. Необхідність виконання таких робіт обумовлена ​​збереженням додаткового тепла в приміщенні.

Результатом грамотно виконаних операцій стане економія тепла на 30 відсотків більше. До того ж знизяться витрати, пов’язані з організацією електричного, газового або пічного опалення, ймовірність появи гниття дерева і цвілі зменшиться до мінімуму. Теплоізоляція дозволяє зробити проживання в приватному будинку за містом максимально приємним і комфортним, де ви будете прекрасно себе почувати і в зимові морози, і дощову осінь.

Матеріали для утеплення – чим можна утеплити підлогу

Перед тим, як утеплити підлогу в дерев’яному будинку, необхідно визначитися, який матеріал ви будете використовувати. Під час його купівлі звертати увагу варто на такі якості, як:

  • Екологічна безпека
  • Стійкість до займання
  • вартість
  • тривалість служби
  • Вага і товщина матеріалу
  • Стійкість до впливу вологи
  • Метод і особливості укладання
  • рівень теплопровідності

Найдешевшими і простими в роботі вважаються керамзит або звичайний пісок. Весь процес не займає надто багато часу, пісок всього лише насипається досить великим шаром на чорновий настил, який в даному випадку виконує роль допоміжного підстави. Раніше утеплити підлоги можна було за допомогою таких матеріалів, як арболит, опилкобетон, а також звичайні деревна тирса. Однак тепер можна придбати найрізноманітніші матеріали, які відрізняються чудовими показниками надійності, екологічності та ефективності.

Утеплення підлоги в дерев'яному будинку своїми руками - як правильно і чим краще

Керамзит – один з найпростіших в роботі і недорогих матеріалів для утеплення підлоги

Утеплення дерев’яної підлоги на сьогоднішній день може виконуватися за допомогою наступних матеріалів:

  • Мінеральна вата
  • суха стяжка
  • скловата
  • Пінопласт
  • пінополіуретан
  • Пенофол

Вибираючи, який утеплювач для підлоги в дерев’яному будинку краще, не варто забувати, що деякі з них, наприклад, пенофол, ізолон, скловолокно є універсальними засобами. Так вони відмінно підійдуть для виконання теплоізоляції інших конструкцій і дерев’яних елементів, в тому числі покрівельних перекриттів, мансарди, навіть стін. Існують загальні вимоги, що пред’являються до всіх матеріалів для утеплення. Рівень теплоізоляції повинен бути максимальним, монтаж не повинен бути занадто складний, самі ж матеріали повинні бути безпечними, міцними, надійними, а також легкими, щоб не збільшувати вагу конструкції всієї будівлі.

Утеплення підлоги в дерев'яному будинку своїми руками - як правильно і чим краще

Мінеральна вата – популярний утеплювач за рахунок своєї дешевизни і легкості монтажу

Мінеральна вата. Один з найпоширеніших утеплювачів. Процес монтажу досить простий, багато часу на роботу з ватою не втече. Екологічна безпека одна з кращих, до того ж вартість знаходиться в розумних межах. Можна виділити такі позитивні якості, як:

  1. 1. Опір хімічним і механічним пошкодженням
  2. 2. Екологічність
  3. 3. Доступна вартість
  4. 4. Стійкість до вогню
  5. 5. Великий термін практичного використання
  6. 6. Високі показники тепло- і звукоізоляції

Єдиний недолік полягає в слабкому опорі впливу рідини. З цієї причини не рекомендується купувати мінеральну вату, щоб укрити підлогу на першому поверсі у ванній кімнаті або туалеті. Обумовлено це деформацією і втратою експлуатаційних характеристик при прямому контакті з водою або тривалому знаходженні в кімнатах з підвищеним рівнем вологості.

Суха стяжка. Даний матеріал може бути використаний лише після повної усадки статі, тобто приблизно через півроку після завершення будівництва. Серед достоїнств виділяють хороші показники звуковий і теплової ізоляції, стійкість до дії вогню, простоту і швидкість укладання, тонкість листів, можливість використання з будь-яким фінішним настилом. Негативні моменти також є – досить висока ціна, крихкість, а також можливість появи цвілі.

Скловата. Як і мінеральна вата, цей утеплювач для підлоги в дерев’яному будинку є дуже затребуваним. Вона не горить, проста в укладанні, безпечна за своїми екологічними характеристиками. Однак є один важливий момент, про який слід пам’ятати, – це швидка усадка, що призводить до погіршення теплоізоляційних характеристик.

При роботі зі скловатою необхідно бути гранично акуратним і обережним, оскільки вона містить в собі дрібні крихти скла. З цієї причини всі роботи виконуються в спеціальних захисних рукавичках, щоб не порізати руки.

Пінопласт. Один з найдешевших матеріалів на ринку теплоізоляційних матеріалів. До того ж працювати з ним при монтажі дуже просто, будь-яких умінь і знань не потрібно. Серед недоліків можна виділити крихкість. Ще одна особливість – пінопласт практично не пропускає свіже повітря, що не дозволяє дереву "дихати".

Пінополіуретан. Чудовий утеплювач, за допомогою якого виконується утеплення підлог в дерев’яному будинку знизу на першому поверсі. Маса матеріалу дуже мала за рахунок пористої структури, наслідком чого є також високий рівень збереження тепла. Вплив вогню і рідини для нього не критично, ймовірність появи гниття, цвілі або грибка мінімальна. Використання даного матеріалу дозволяє обробити підлогу будь-якої форми, причому без появи стиків і швів.

Утеплення підлоги в дерев'яному будинку своїми руками - як правильно і чим краще

Пінопласт – дешевий, але дуже крихкий матеріал для утеплення

Керамзит. Технологія освіти керамзиту є випалювати глину або сланцю в спеціальному пічному обладнанні, результатом чого є пориста сипуча продукція, що складається з безлічі дрібних кульок різної форми. До переваг відносять морозостійкість, вогнетривкість, звукоізоляція, опір дії рідини, навіть при прямому контакті. Головний же недолік полягає в досить великій вазі. Це призводить до осідання матеріалу через деякий час після його монтажу і, відповідно, втрат в теплоізоляції.

Пенофол. Для підлогового покриття можна використовувати рулонні матеріали, в тому числі і пенофол. Він виконується з спіненого поліетилену, при цьому верхня частина покривається шаром алюмінієвою фольгою. Вартість матеріалу трохи вище, що обумовлено позитивними якостями, наприклад, простота в укладанні, провідність тепла, опір вогню і вологи, мала вага і товщина листів. До того ж вам не буде потрібно укласти додаткову пароізоляцію в разі придбання пенофола. Головний же недолік полягає в недовговічності – через кілька років поліетилен починає втрачати свою міцність, а фольга може зіпсуватися через корозію.

Схема утеплення підлоги – створення подвійного статі

Перш ніж утеплити дерев’яна підлога, потрібно створити так званий подвійний підлогу. У загальному випадку така підлога являє собою конструкцію, що складається з чорнового настилу, що включає в себе пароізоляцію з утеплювачем, і чистового фінішного покриття підлоги. Створення системи подвійних конструкцій дає можливість істотно знизити втрати теплової енергії, а також збільшити обсяги витримує навантажень.

Даний процес отримав назву "утеплення дерев’яної підлоги по лагам". Рекомендується виконувати подібні конструкції на стадії будівництва. Однак і на більш пізніх стадіях ви зможете зробити це, правда, буде потрібно трохи більше тимчасових і фізичних витрат. Технологія призначена для використання на цокольному поверсі, підпілля на першому поверсі, коли грунт розташований в безпосередній близькості від статі.

Керівництво по роботі з підлогою – утеплюємо своїми руками

Будь-який власник будинку зможе самостійно утеплити підлогу в приміщенні. Сам процес щодо нескладний, тут необхідно взяти до уваги такі важливі фактори, як мінімальна товщина утеплювача, навантаження на підлогу, вологість і середня температура в окремому приміщенні. Природно, всі роботи повинні вестися відповідно до технології. Нижче наведено її основні етапи.

1 етап. Укладання утеплювача на підлогу починається з установки чорнового статі по лагам. Необхідність даної конструкції була вказана вище. Основна перевага полягає в тому, що утеплювач, який використовується в даному випадку, не буде схильний абсолютно ніяким навантажень. Це дає величезні можливості по вибору відповідного матеріалу. Для установки самої ж конструкції будуть потрібні дерев’яні дошки або щити розміром приблизно 150х25 мм. Для збільшення терміну служби дощок їх слід ретельно просочити антисептиками.

Утеплення підлоги в дерев'яному будинку своїми руками - як правильно і чим краще

Утеплювач слід якомога щільніше укложіть на дерев’яній основі, а що залишилися невеликі зазори закрити монтажною піною

В першу чергу укладайте дерев’яні лаги, але торкатися стін вони не повинні, слід залишити невеликий зазор до 3 см. Найпростіше робити це за допомогою спеціальної Т-образної технології врубки дощок в зруб. Далі потрібно прикріпити брус, діаметр якого не перевищує 50 мм, за допомогою шурупів до лагам. У нижній частині молотком прибиваються дерев’яні дошки або щити. Робити це необхідно дуже акуратно, щоб не завдати собі травму. До того ж потрібно прибивати дошки максимально близько один до одного, щоб не допустити утворення великих щілин.

2 етап. Укладання безпосередньо самого утеплювача. Незалежно від його типу (рулонний, плитковий або листовий), його необхідно максимально щільно встановлювати на дерев’яній основі, що знаходиться між лагами. Після виконання цієї операції залишаться невеликі зазори, що є нормальним в такій ситуації. За допомогою звичайної монтажної піни закладаємо всі щілини і зазори. Якщо ж використовувався пінополіуретан або пенофол, то, як вже було зазначено, при роботі з ним ніяких стиків і швів утворено не буде, оскільки він повністю повторює контур поверхні.

3 етап. Укладання пароізоляційного або гідроізоляційного матеріалу. Дуже важливий процес при утепленні підлогового покриття. Це обумовлено тим, що ізоляційні матеріали в більшості своїй погано чинять опір дії вологи. До того ж гігроскопічні утеплювачі, які осідають під власною вагою, також будуть служити набагато більше при паро- або гідроізоляції. Знову ж, пенофол з пінополіуретаном до даної категорії не належать, при утепленні підлоги саме цим матеріалом не потрібно виконувати додаткові операції.

Пароізоляція буває оклеечной, фарбувальної і просочувальної, в залежності від типу ізолятора. Кращою, виходячи зі своїх якостей, вважається оклеечная ізоляція, яка представлена ​​на будівельному ринку такими матеріалами, як листи ізопласт, руберойду, пергаміну, а також звичайні поліетиленові плівки. Плівкові ізолятори призначені для захисту утеплювача від проникнення вологи і конденсату, запобігаючи виникненню грибків, цвілі і гниття.

Гідроізоляція виконується дуже просто: достатньо всього лише приклеювати листи плівки або іншого матеріалу внахлест. Заходити необхідно приблизно на 15 см один на одного, а всі стики і шви закріплювати за допомогою надійного і міцного металізованого скотча. Деякі фахівці радять укладати кілька шарів ізоляції – один шар на чорнову підлогу, другий безпосередньо на утеплений. Це пов’язано з тим, що вартість обклеювальних ізоляторів дуже мала, однак ефект від їх використання дуже великий.

Утеплення підлоги в дерев'яному будинку своїми руками - як правильно і чим краще

Укладання чистового статі – останній і найскладніший етап

4 етап. Останній і самий складний етап – укладання чистового статі з його подальшою остаточною обробкою. Чистову підлогу рекомендується укладати на відстані не більше 4 см від чорнового підстави. В даному випадку будуть потрібні спеціальні оброблені дерев’яні дошки товщиною 3-4 см і шириною 10-14 см. Причому в нижній частині повинні розташовуватися спеціальні жолобки для забезпечення необхідного рівня повітрообміну. На відміну від першого етапу, де можна використовувати навіть необрізані дошки, фінішна обробка вимагає якісного матеріалу. Саме обробка дерева займає найбільше часу на даному етапі, оскільки буде потрібно обстругати дошки з кожного боку і стесати жолобки.

Утеплення підлоги в дерев’яному будинку своїми руками на фінішній стадії забезпечується різними матеріалами, наприклад, лаком або фарбою. Крім цього можна використовувати ковролін, лінолеум. Укладання зазначених покриттів здійснюється відповідно до стандартних правил їх укладання. Після цього буде потрібно встановити профільовані рейки або плінтуси уздовж з’єднання зі стінами. У кутах їх з’єднувати необхідно під кутом в 45 градусів, тоді як на прямих ділянках з’єднання відбувається під прямим кутом в 90 градусів.

Якщо ви вирішили придбати профільовані рейки, то для їх кріплення знадобляться цвяхи довжиною 75 мм, які забезпечать щільне притиснення до стін та підлоги. Відстань між двома сусідніми цвяхами не повинно перевищувати 70 см. До того ж потрібно в обов’язковому порядку забивати цвях в стиках між з’єднаннями профільованих рейок.

Наостанок зазначимо, що завжди можна встановити систему підігріву між чорновим підставу і чистовим настилом. Природно, вартість подібної системи досить велика, і вона далеко не кожному по кишені. Однак не можна її не відзначити в якості альтернативного способу утеплення підлогових покриттів. Застосовується спеціальний нагрівальний кабель, який монтується між підставами, після чого підключається до звичайної розетки. Від його нагрівання відбувається передача тепла підлозі і, як наслідок, всьому будинку.