Утеплення підлоги керамзитом дозволить не тільки захистити своє житло від холоду, але і непогано заощадити. Такий варіант вважається одним з найбільш економічно вигідних, простим в роботі – провести всі процедури можна самостійно без залучення фахівців. Підходить і для житлового приміщення, і для облаштування в лазні, сауні, ванних кімнатах. Щоб уникнути проблем з експлуатацією підлогового покриття в подальшому, потрібно ретельно дотримуватися технологію по вибору керамзиту і заливці підстави.
Переваги та слабкі сторони сипучого матеріалу і технології
Останнім часом утеплення за допомогою керамзиту стає більш популярним. А все завдяки сильним сторонам цього матеріалу, до яких відносяться:
- низька теплопровідність;
- поліпшення звукоізоляції в кімнаті;
- екологічна чистота (на відміну від більшості матеріалів, які застосовуються для утеплення, в керамзиті міститься глина);
- легкість, завдяки чому відсутні серйозні навантаження на перекриття – ідеальний варіант для дерев’яного будинку;
- безпеку для людини;
- відносно невисока вартість;
- негорючість матеріалу;
- біологічна нейтральність (навіть при появі вологи керамзит не покривається пліснявою);
- відсутність інтересу до матеріалу у гризунів, комах;
- довговічність.
Говорячи про теплопровідність, варто відзначити, що пласт керамзиту товщиною в 0,1 м по ефективності можна порівняти з 0,25 м шаром деревини або майже 0,8 м – цегли. Однак при цьому він трохи поступається більш звичним утеплителям: мінеральній ваті або пінопласту.
З істотних мінусів можна виділити низький рівень вологостійкості. У разі постійного контакту з вологою матеріал швидко вбирає її, процес висихання може розтягнутися на тривалий період. В результаті вага керамзиту збільшується, а його характеристики знижуються.
Саме з цієї причини, щоб уникнути контакту з вологою, при використанні керамзиту варто точно слідувати технології з облаштування гідроізоляції.
Серед плюсів безпосереднього утеплення за допомогою матеріалу відзначають наступне:
- не потрібно споруджувати багатошарову конструкцію, як при роботі з іншими виробами, наприклад мінватою;
- відсутня необхідність підганяти матеріал;
- простота застосування;
- можливість проведення монтажу без використання спеціальних засобів і інструментів;
- не потрібно вирівнювати чорнове покриття.
З мінусів конструкції можна виділити лише необхідність використання великого шару засипки. Наприклад, при укладанні мінвати потрібен пласт товщиною близько 10 см, керамзиту – близько 30 см.
Різновиди керамзиту – що краще вибрати?
Цей матеріал продається в гранулах, що відрізняються за розміром. Залежно від цього виділяють наступні варіанти:
- 1. дрібнофракційних – пісок. Виготовляється методом переробки гранул більшого розміру. Розмір – від 1 до 5 мм. Найчастіше застосовують при створенні цементного розчину.
- 2. Среднефракціонний – керамзитовий щебінь. Не має певного розміру. Зазвичай застосовується для засипання.
- 3. Великий гравій. Має розміри від 7 до 50 мм, характеризується округлою формою, використовується для проведення широкого ряду будівельних робіт.
Як відзначають досвідчені фахівці, при утепленні дерев’яного статі краще користуватися сумішшю з трьох видів керамзиту. В цьому випадку гранули різної величини зможуть максимально щільно заповнити порожній простір.
Способи утеплення за допомогою керамзиту
Існує три варіанти укладання: мокрий, сухий, комбінований, який поєднує в собі особливості двох перших методів. Щоб правильно підібрати відповідний метод, потрібно ознайомитися з кожним з них.
сухий
При цьому способі матеріал засипається між укладеними лагами або маяками, поверх монтується чорнову підлогу. Щоб захистити керамзит від вологи, потрібно на підставу постелити гідроізоляційний матеріал.
Використовуючи сухий спосіб утеплення, краще вибрати керамзит різних фракцій, змішуючи їх перед безпосередньою засипанням.
мокрий
Керамзит замішують з бетоном, заповнюючи отриманою сумішшю простір. Такий метод ідеальний для утеплення конструкції з наявністю сильних перепадів по висоті, якщо виникла необхідність створити вирівнює стяжку. Завдяки легкій вазі навантаження знижується, а сама стяжка висихає швидше, не піде тріщинами.
При виборі цього способу потрібно враховувати, що теплопровідність буде підвищена, а це в підсумку знижує ефективність матеріалу в порівнянні з керамзитом, покладеним сухим методом.
комбінований
При утепленні даними способом сухі гранули засипають між маяками, вирівнюють, зверху поливають рідкої цементною сумішшю. Коли шар висохне, роблять традиційну стандартну стяжку. Завдяки бетонному розчину шар керамзиту значно зміцниться, що дозволить мінімізувати ризик деформацій.
Багато будівельників додатково застосовують армуючої сітки, зміцнюючу основу при серйозних навантаженнях.
Для ефективного проведення робіт прошарок камінчиків повинна бути не менше 40 см при дерев’яному покритті, 30 см – при бетонному. Якщо матеріал використовується як утеплювач між поверхами, досить шару в 20 см.
Виконання робіт на бетонній основі
Перш ніж приступити до утеплення, слід підготувати всі необхідні інструменти і матеріали. До них відносять: будівельний рівень, лобзик, маркер, дриль, молоток, саморізи, пісок, керамзит, матеріали для гідроізоляції.
Демонтаж старого покриття
Статеві дошки демонтуються і виносяться з кімнати, щоб звільнити простір. Лаги бажано оглянути, перевірити їх рівність за допомогою будівельного рівня. Якщо бруси в якісному стані, без деформацій, прогинів, їх залишають на своєму місці. У разі пошкоджень окремі лаги бажано замінити.
підготовка
Поверхню очищають від сміття, дрібні вибоїни затирають або задувають піною. Обробити слід і все наявні стики.
Коли склад висохне, підстава засипають невеликим шаром піску, ретельно його утрамбовують. При застосуванні обмазувальної гідроізоляції можна не користуватися піском.
гідроізоляція
По підставі розстеляють поліетилен. Важливо виконувати роботи так, щоб краю матеріалу закривали стіни приблизно на 10 см (плівка повинна приховати лаги). Якщо немає цілісного великого шматка, частини виробу настилають внахлест, закріплюючи на будівельний скотч.
Гідроізоляцію на лагах фіксують степлером.
У разі застосування обмазувального матеріалу обраної сумішшю обробляють підставу (його потрібно обов’язково почистити від пилу) за допомогою валика. Слід зачепити і стіни на висоту до 20 см. В даному випадку лаги монтуються поверх захисного складу. Для обмазки підійде рідка гума, бітумна або цементно-полімерна мастика.
Наносять склад як мінімум в два шари, причому кожен з них сохне протягом трьох годин. Після закінчення сушіння по периметру приміщення встановлюється демпферна стрічка. Цей матеріал дозволить мінімізувати ризик появи тріщин в стягуванні в разі температурних коливань.
монтаж рейок
Якщо лаги були зняті повністю, встановлюють нові, застосовуючи якісний брус. Матеріал обрізають за розміром, обробляють антисептичним засобом, сушать. Висота – не менше 10 см. Крайні вироби монтують на відстані близько 3 см від поверхні стін, проміжок між іншими повинен бути близько 1 м. При виконанні робіт обов’язково користуйтеся будівельним рівнем.
До підлоги вироби кріплять на металеві куточки.
засипка керамзиту
У ємності замішують гравій, засипають його між рейками. По кутах суміш ретельно розподіляють, що дозволить уникнути появи порожнеч. Заповнивши всі простір, шари утрамбовують, зверху стелять гідроізоляційну плівку, закріплюючи степлером.
монтаж покриття
На лаги монтують чорнове покриття. Плівку обрізають, а стики між стіною і матеріалом закривають плінтусами.
Якщо замість бетонної основи – грунт, виконання робіт буде виглядати трохи інакше:
- поверхню вирівнюють, ретельно трамбують;
- насипають підкладку з керамзиту товщиною 10-15 см;
- засипають шар піску, ущільнюють;
- знову засипають пласт сипучого матеріалу товщиною близько 25 см;
- вирівнюють, ущільнюють, проводять монтаж статі.
Як проходить утеплення під бетонну основу?
При даному способі теплоізоляції підготовка аналогічна: стару підлогу прибирають, все щілини зашпаровують, поверхні очищають. Підстава застеляють гідроізоляційної плівкою, при цьому матеріал потрібно завести на стіни мінімум на 10 см. Завершивши роботи, кріплять демпферну стрічку.
Покрокова інструкція досить проста.
установка маяків
Краще вибирати металеві або алюмінієві вироби у вигляді літери «Т». Замішується цементний склад для їх фіксації.
Далі беруть перший брусок, укладають на підставу стіни, що знаходиться навпроти дверей. Розташування маяка потрібно обов’язково перевірити будівельним рівнем, при необхідності піднімаючи над розчином або вдавлюючи в суміш. Висота виробів повинна бути на рівні 10 см, відстань між ними – близько 80 см.
монтаж утеплювача
Сумішшю з керамзиту різної фракції заповнюють простір, вирівнюють за допомогою правила. Особливо ретельно потрібно оглянути стики, ділянки поблизу маяків, де найчастіше утворюються порожнечі. Потім керамзит утрамбовують. Дійте акуратно, щоб не подрібнити його при виконанні робіт.
Армування і стяжка
На шар гравію монтують металеву сітку (краще вибрати матеріал з великими вічками).
Для приготування стяжки потрібно розчин з піску та цементу в співвідношенні 3: 1. Матеріали змішують з водою, домагаючись однорідної густої консистенції (повинна нагадувати жирну сметану). Суміш виливають на підставу між рейками, вирівнюють довгим правилом, прибираючи надлишки. Після повного висихання бетону можна стелити підлогове покриття.
Нюанси облаштування керамзитобетонний стяжки
Якщо чорнова поверхня не відрізняється рівністю і потрібно підняти рівень підстави, рекомендовано виконати керамзитобетону стяжку. Підготовка проста: підлогу очищають від забруднень, наявні стики закладають, зверху встановлюють гідроізоляційний шар.
Надалі роботи проходять згідно з інструкцією:
- на підставу встановлюють маяки, закріплюючи їх на цементний розчин;
- змішують цемент, пісок, воду (в пропорції 1: 2: 1), додають керамзит;
- отриманою сумішшю заповнюють вільний простір між лагами;
- ущільнюють, вирівнюють;
- при появі спливаючих гранул їх потрібно занурити в розчин;
- коли маса схопиться, в окремій ємності замішують бетонну масу, заливають поверх керамзиту.
Бетон застигне мінімум через три тижні, але фахівці рекомендують почекати не менше місяця. Причому в перші пару діб після заливки поверхню потрібно поливати невеликою кількістю води, щоб уникнути появи тріщин. Коли підлога висохне, всю площу покриття вкривають плівкою.