Більшість квартир в типових будинках не можуть похвалитися просторими ванними кімнатами. Зазвичай площа цього приміщення становить 4-5 м2. У «хрущовках» і того менше – 3-3,5 «квадрата». І тут треба знайти місце для сантехніки, облаштувати систему зберігання, а часто – ще й поставити пральну машинку.
Маленька ванна кімната здатна стати затишною, зручною і функціональною. Для цього важливо правильно розпланувати простір, врахувати рекомендації дизайнерів і підключити трохи фантазії.
Поради по плануванню
Основа успіху при облаштуванні маленької ванної – ретельно продумане планування. Адже після ремонту пересунути сантехніку буде вже неможливо.
Перед тим як починати ремонтні роботи, варто задуматися над такими запитаннями:
- 1. Чи обов’язково ставити повноцінну ванну або досить душової кабіни? В останньому випадку ви отримаєте додаткове вільне місце, а сучасні гідробокс здатні подарувати не менш задоволення від водних процедур.
- 2. Чи існує можливість встановити пральну машинку в коридорі або в кухні? Це значно полегшить завдання облаштувати ванну кімнату і поліпшить сприйняття її інтер’єру.
- 3. Чи можна об’єднати ванну і туалет? У цьому випадку площа приміщення значно збільшиться. Але для багатьох сімей, особливо великих, суміщений санвузол буде незручним.
Візуальне розширення простору
Якщо немає можливості фізично збільшити площу приміщення або додати вільного місця, можна використовувати дизайнерські прийоми. Вони допоможуть оптично розширити межі кімнати. Наприклад, якщо двері відкриваються всередину, переставте їх так, щоб вони відкривалися в бік коридору. Ще один варіант – монтувати замість орного дверного блоку розсувну або роторну конструкцію.
Якщо немає можливості винести пральну машину в інше приміщення, встановіть її під умивальником. Єдине обмеження – агрегат повинен бути з фронтальним завантаженням.
Використовуйте системи зберігання з дзеркальними дверцятами. Дзеркала розширюють межі простору і роблять інтер’єр більш легким. Підійде і меблі з глянцевими фасадами, які створять оригінальну гру світла.
На допомогу приходять оздоблювальні матеріали
Світлі оздоблювальні матеріали візуально збільшують простір, роблять інтер’єр більш легким і повітряним. Для маленьких ванних кімнат дизайнери рекомендують використовувати:
- білі глянцеві натяжні стелі або пластикові стельові панелі білого кольору;
- керамічну плитку для стін білого, світло-бежевого, світло-сірого відтінку;
- вузькі стельові і підлогові плінтуси.
Складно придумати кращу обробку для стін маленької ванної кімнати, ніж керамічна плитка. Цей матеріал успішно протистоїть підвищеної вологості і не боїться перепадів температури.
Не варто робити всі стіни в приміщенні однотонними. Для створення акцентів комбінуйте світлу плитку з облицюванням яскравих відтінків. Вставки або окантовки з червоною, жовтою, зеленою або синьою кераміки внесуть родзинку в інтер’єр. А ось великі панно застосовувати не варто, вони оптично зменшать кімнату. А ще пам’ятайте, що використання великої кількості акцентів призводить до дроблення інтер’єру і візуально звужує простір.
Віддайте перевагу облицювальних матеріалів середнього формату. Занадто маленька плитка оптично звужує простір за рахунок великої кількості швів, а великий кахель виглядає громіздко. Однак ви можете застосовувати мозаїку для створення акцентів.
Щоб стеля здавався вище, виберіть облицювання прямокутного формату і розташуйте її вертикально. А щоб візуально збільшити площу, укладіть плитку на підлогу по діагоналі.
Підлоги з темної плитки для невеликої ванної кімнати не підійдуть. Вибирайте покриття для підлоги на один-два тони темніше, ніж обробка стін. Це дозволить створити гармонійну і емоційно сприятливу атмосферу.
Сьогодні багато магазинів з продажу керамічної плитки надають послуги 3D візуалізації розкладки плитки і декоративних елементів. Художники-візуалізатори допоможуть з вибором облицювальний матеріал і професійно зонируют приміщення, підібравши найбільш вигідні ідеї організації простору.
Поради щодо оформлення інтер’єру
Дизайнери інтер’єрів рекомендують оформляти невеликі ванні кімнати в стилі мінімалізм. Лаконічне оформлення з мінімумом декору – найкращий вибір для малогабаритного приміщення. А ось від ар-деко, кантрі або Провансу варто відмовитися відразу – ці варіанти інтер’єрного дизайну розраховані на просторі приміщення.
Малогабаритну ванну кімнату можна оформити в стилі модерн. М’які плавні лінії і світлі відтінки, характерні для цього варіанту оформлення, створюють відчуття простору і свободи. Вибирайте колірну гамму, максимально наближену до природних кольорів. Підійде обробка бежевого, світло-оливкового, сірого, білого, молочного відтінків.
У маленькому приміщенні не варто захоплюватися декоруванням. Зведіть до мінімуму всі аксесуари та додаткові предмети інтер’єри. А для привнесення різноманітності повісьте яскраві рушники і постеліть до них килимок перед ванною в тих же тонах.
Зробити інтер’єр неповторним допоможуть функціональні елементи оригінального дизайну. Підберіть незвичайний дозатор для мила, тримач для туалетного паперу, змішувач і душову лійку нестандартної форми.
вибираємо сантехніку
Раціонально облаштувати невелику ванну кімнату допоможуть компактні моделі сантехніки. Такі рішення є у кожного великого виробника. Сьогодні в магазинах можна знайти міні-раковини розміром 40 см і менше, які впишуться в самий обмежений простір. Зверніть увагу на кутові умивальники, які дозволять задіяти простір в кутах.
Якщо є можливість, можна встановити підвісний унітаз і умивальник. Так ви заощадите дорогоцінні квадратні сантиметри і створите стильний сучасний інтер’єр.
Нерідко ванна кімната являє собою витягнутий прямокутник. Це один з найскладніших варіантів планування, в такому приміщенні складно розташувати стандартну сантехніку та інші елементи інтер’єру. Найкращим виходом буде поміняти ванну на компактну душову кабіну з піддоном 70х70 або 80х80 см. Вона займає мало місця, але успішно виконує всі основні функції.
Якщо в сім’ї є маленькі діти, вибирайте душову кабіну з високим піддоном, який замінить дитячу ванночку. Але якщо ви все-таки хочете встановити ванну, зверніть увагу на компактні моделі довжиною 120 або 140 см.
особливості висвітлення
У маленькому приміщенні важливо забезпечити хороший і рівномірний рівень освітленості, щоб і без того невеликий простір не втрачалося в тінях. Для цього використовуйте кілька стельових або настінних світильників.
Підійдуть будь-які джерела світла – традиційні лампи розжарювання, точкові світлодіодні, галогенові. Головне – підібрати достатню яскравість світильників і розташувати їх так, щоб в кутах і за предметами обстановки не було тіней, які крадуть простір.
Якщо ви хочете зробити невелику ванну кімнату максимально функціональною і затишною, використовуйте зонування освітлення. Найпростіший прийом – виділити зону дзеркала, встановивши біля нього світильники. Це дозволить зі зручністю проводити гігієнічні процедури і наносити макіяж. Також можна виконати декоративне підсвічування своїми руками, такий прийом додасть інтер’єру індивідуальність.
Глянцеві і дзеркальні поверхні – «мастхев» в маленькій ванній. Вони добре розсіюють світло і збільшують простір в обсязі. Однак не варто робити в невеликому приміщенні дзеркальна стеля, щоб не перетворити його в колодязь. Не слід монтувати дзеркальні стіни на всю довжину – розташуйте дзеркала на рівні очей, щоб створювалася ілюзія додаткового простору.
Меблі для маленької ванної
Економія простору в невеликому приміщенні – одна з найважливіших задач. Тому пріоритетним завданням стає облаштування ефективної системи зберігання. Не варто захаращувати маленьку ванну кімнату громіздкою меблями, застосовуйте різноманітні гачки, вішалки, відкриті полиці.
Заощадити простір допоможуть багатофункціональні предмети меблів. Як навісної системи зберігання використовуйте шафка з дзеркальними дверцятами. Так ви "вб’єте двох зайців" – отримаєте місце для косметики та засобів гігієни і дзеркальну поверхню.
Вибирайте меблі зі світлими глянцевими фасадами тієї ж колірної гами, що і стіни. Такий прийом візуально розширює простір. Якщо є можливість, вбудуйте полки в нішу, щоб не захаращувати стіни.
Обов’язково використовуйте простір над унітазом. Там можна повісити бойлер або полички. А під умивальником зручно зберігати побутову хімію.
При облаштуванні маленької ванної не захоплюйтеся текстильними виробами. Якщо в приміщенні є вікно, оформіть його за допомогою горизонтальних або рулонних жалюзі. А на підлозі буде досить одного килимка.
Існує чимала кількість рад, які здатні створити з невеликої ванної кімнати практичне приміщення. При плануванні простору необхідно стежити за тим, щоб всі дрібниці інтер’єру були гармонійно вписані.