Традиційно основним оздоблювальним матеріалом для ванної кімнати була плитка. У сучасному будівництві все більшої популярності набувають пластикові панелі. Їх легко монтувати, вони красиво виглядають, міцні, зносостійкі і економічно вигідні. Є можливість підібрати колір і малюнок під будь-який стиль. Оздоблювальні роботи можна виконати своїми силами в короткі терміни без залучення професіоналів, що скорочує витрати на ремонт.
Властивості виробів із пластику
Пластикові панелі являють собою вироби з ПВХ, з лицьового боку має декоративне покриття. Вони складаються з двох тонких полотен пластика, між якими розташований ряд силових перегородок.
Випускаються вироби наступних розмірів:
- довжина 240-300 см;
- ширина 8-50 см;
- товщина 5-10 мм.
Розрізняються способом нанесення малюнка:
- розігрівається декоративна плівка і клеїться на поверхню панелі (термопереводной метод);
- виріб пропускається між валками (офсет) та на неї наноситься малюнок;
- поверхню покривають міцною плівкою, яка підвищує характеристики міцності;
- фарбування здійснюється на етапі виготовлення, фарба вводиться до складу виробу, застосовується для вагонки.
Останнім часом обробка ванної кімнати пластиковими панелями стала такою ж популярною, як і облицювання керамічною плиткою. Одна з переваг – невелика вага. Завдяки цій властивості з ними зручно працювати, легко монтувати, не вдаючись до сторонньої допомоги.
Переваги і недоліки
Великим плюсом є стійкість до перепадів температури. Панелі не вбирають вологу, не змінюють під її впливом геометричну форму. Чи не піддаються гниттю, інертні до цвілі і грибка. При дотику до поверхні відчувається тепло на відміну від кахлю. Тому на стінах не утворюється конденсат.
Це екологічно чистий матеріал, який пожежобезпечний при використанні. Забезпечує додаткову тепло- і шумоізоляцію. За панелями легко доглядати – очищаються ганчіркою, змоченою в мильному розчині. Матеріал має ряд властивостей, привабливих для споживача:
- вартість, доступна більшості населення;
- імітація керамічної плитки;
- широке використання для втілення цікавих ідей;
- великий вибір кольорів.
Існує і розробляється багато колекцій на різноманітні тематики, що дозволяє використовувати їх в дизайні будинку і створювати унікальний інтер’єр.
Пластикові вироби мають відмінну міцність і зносостійкість. У нормальних умовах термін експлуатації досягає 50 років. З їх допомогою легко приховати комунікації, забезпечивши до них вільний доступ. Висока ремонтоспособность: при пошкодженні покриття можна замінити окремі деталі. Якщо з часом малюнок або колір панелей набриднуть, їх легко поміняти на інші, монтуючи на той же каркас.
Не позбавлений пластик і недоліків. При горінні і сильному нагріванні виділяється їдкий, шкідливий дим. Існують температурні обмеження. При температурі вище 60 градусів вироби деформуються, втрачають форму, нижче -20 градусів матеріал стає крихким. Невеликий запас міцності у панелей, виготовлених термопереводной способом. Не витримує великих навантажень.
Якщо важлива підвищена міцність, перевагу віддають ламінованим панелям. Гарною якістю малюнка мають офсетні аналоги і покриті ламінатом. За ціною найдешевшими є вироби з термопереводной методом нанесення візерунка.
Вибір матеріалів та інструментів
Щоб купити якісний матеріал, потрібно звернути увагу на наступні параметри:
- 1. Всі панелі повинні бути однакового розміру.
- 2. Чим більше кількість ребер, тим вище міцність. Ряд перегородок не повинен мати вад, деформацій і дефектів.
- 3. Лицьова поверхня повинна бути без тріщин і хвиль, мати рівномірне забарвлення, чіткий малюнок.
- 4. При поєднанні панелей паз в паз повинен бути відсутнім зазор.
Вироби слід купувати з однієї партії, інакше вони можуть відрізнятися відтінком.
Для проведення монтажних робіт знадобляться:
- електродриль або перфоратор;
- будівельний степлер;
- рулетка або вимірювальний метр;
- електролобзик або ножівка;
- рівень;
- схил;
- шуруповерт.
З матеріалів потрібно приготувати:
- панелі ПВХ;
- куточки;
- металопрофіль або рейки з пластика;
- клей або рідкі цвяхи;
- матеріал для каркаса;
- плінтус для підлоги і стелі;
- кріплення (дюбеля, саморізи, скоби).
Щоб визначити кількість витратних матеріалів, загальну площу ванної кімнати ділять на площу одного елемента. Її знаходять шляхом перемноження ширини і довжини. Брати вироби слід з запасом.
Підготовка поверхні до облицювання
Для проведення ремонтних робіт ванну кімнату потрібно максимально звільнити: винести меблі, пральну машину, предмети побуту. Потім ведуться заходи по підготовці робочих поверхонь, на які буде монтуватися пластиковий матеріал.
Спочатку видаляють стару штукатурку, кахельну плитку, фарбу, шпалери. Якщо покриття було товстим, це збільшить відстань між облицюванням і стіною. Потім підставу очищають від пилу і забруднень, прибирають сміття.
Для бескаркасного кріплення важливо добитися рівного підстави без вибоїн і горбів. Невеликі западини можна залишити, але виступи неприпустимі. У разі необхідності стіни вирівнюють за допомогою штукатурного розчину.
Для захисту від цвілі і грибка робочу поверхню обробляють спеціальними антисептичними засобами. Можна покрити стелю і стіни акриловою ґрунтовкою. При капітальному ремонті фахівці радять замінити комунікації і сантехніку. Замість металевих труб краще поставити пластикові. Якщо передбачені розетки, слід виконати електротехнічні роботи, підвівши електрику.
Перед установкою панелі ПВХ бажано потримати близько півгодини в кімнаті, щоб вирівняти температуру. Кріпити матеріал можна декількома способами:
- на рідкі цвяхи, клей або монтажну піну;
- на каркас.
Каркасний метод програє тим, що краде простір і більш трудомісткий в установці.
Кріплення панелей на обрешітку
При цьому способі не потрібно ретельної підготовки підстав, досить прибрати стару обробку і вирівняти місця, де буде кріпитися направляючий металопрофіль або дерев’яні планки.
Поверхня обробляють антисептичними препаратами, що захищають від утворення грибка і цвілі. Потім приступають до установки каркаса і кріплення пластикового матеріалу.
Вибір каркаса і правила монтажу
Каркас може бути виготовлений з дерев’яних, пластикових планок або металевого профілю. Практичний у вологих приміщеннях другий варіант. Дерево використовувати не рекомендується, так як через підвищеної вологості воно деформується і гниє.
Для ванної кімнати ПХВ панелі рекомендують встановлювати вертикально, це візуально робить приміщення ширше, волога вільно стікає по стінах. Спочатку монтуються горизонтальні планки по всьому периметру. Вони повинні розташовуватися на однаковій відстані і лежати в одній площині.
У місцях, де напрямні стикуються з підлогою та стелею, необхідно залишати невеликий зазор в межах від 3 до 3,5 см. Стельові планки кріплять з кроком 30 см один від одного, стінові – не менше 40 см. Відстань від стелі і від підлоги до верхньої і нижньої планки має становити 5-7 см. Якщо використовується металопрофіль, то в місцях згідно з розміткою за допомогою дриля або перфоратора свердлити отвори, забиваються дюбелі, прикладаються напрямні і кріпляться саморізами.
Як зафіксувати матеріал на каркасі?
Коли лати змонтована, приступають до кріплення облицювання. На цьому етапі можна утеплити ванну. В отвори каркасної конструкції вставити теплоізоляційний матеріал. Установку пластикових елементів починають зі стартової планки металопрофілю. Для цього беруть два види куточків: стартовий і фінішний.
Коли закріплений стартовий куточок, в нього вставляють вузьку поличку початковій панелі. Широку потрібно направити в сторону, куди буде здійснюватися монтаж. Потім послідовно в обраному напрямку до каркаса кріпляться інші елементи. Вузька частина наступного вироби вставляється в паз попередньої. Як кріпильного матеріалу використовуються цвяхи і саморізи, їх вкручують в частину панелі, яка спеціально призначена для цього з кроком.
Під час стикування панелей потрібно стежити, щоб вони щільно прилягали один до одного, без зазорів і щілин. Верхні стики можуть бути ледь помітними. Навколо вікон, дверей і в місцях установки сантехніки при монтажі пластикових виробів використовуються стартові кути. Крайню панель із зусиллям вставляють між попередньою і завершальним профілем. Якщо ширина занадто велика, її підганяють шляхом відпилювання надлишків.
На заключному етапі монтується підлоговий і стельовий плінтус, який приховує всі зазори і кріпильні елементи.
Безкаркасний спосіб установки панелей
Метод застосовується для рівних стін: бетонних, вирівняних за допомогою штукатурки. Допускаються перепади не більше 3 мм. При бескаркасном способі особливу увагу приділяють кутах приміщення. У більшості квартир вони округлені, що ускладнює установку панелей. Виривання і корекція виконується перфоратором, кутові елементи роблять більш виразними.
Поверхня після очищення від пилу і забруднень гарантують і починають облицювальні роботи. Якщо необхідний матеріал закуплений згідно з розрахунковими даними, потрібно придбати клей або рідкі цвяхи, вони гарантують якісне кріплення. Одного балона вистачає на 5 кв. м, кількість клею беруть виходячи з площі ванної кімнати.
Щоб уникнути утворення цвілі і грибка слід купувати клейове засіб, призначений для оздоблювальних робіт в приміщеннях з підвищеною вологістю.
Потім виконується поетапне кріплення пластикового матеріалу:
- 1. Спочатку на стіни наноситься розмітка. Важливо визначитися з місцем, від якого буде починатися монтаж. За допомогою схилу чертится вертикальна лінія, по якій вирівнюється перший елемент.
- 2. Щоб надалі уникнути зрушень в сторони панелі при укладанні інших, знизу і зверху вкручують фіксують саморізи, вбивають дюбелі або закріплюють скобами. Кріпильні елементи не буде видно в процесі експлуатації, так як вони закриються плінтусами для стелі та підлоги.
- 3. Для прискорення облицювальних робіт панелі нарізають в необхідній кількості і підганяють по висоті приміщення. Довжину роблять на 1,5-2 см менше, можливі зазори під стелею прикриють плінтуса.
- 4. На виріб із зворотного боку наносять точково в шаховому порядку рідкі цвяхи. Від краю потрібно робити деяку відстань, щоб клей не виліз назовні при натисканні, так як забруднити лицьову поверхню панелі.
- 5. Смугу намазала стороною прикладають до основи і притискають руками по всій площі. Потім усувають від стіни і дозволяють класному складу трохи підсохнути, витримують 5-7 хвилин.
- 6. Після підсихання клею панель остаточно приклеюють до стіни.
Описану технологію кріплення матеріалу за допомогою рідких цвяхів слід строго дотримуватися. Якщо нею знехтувати, то панелі можуть лягти нерівно, і порушиться весь процес укладання. У потрібних місцях монтують кутові з’єднання і при необхідності встановлюють стартовий профіль.
Корисні рекомендації фахівців
Щоб уникнути поширених помилок, слід врахувати поради від професіоналів:
- якщо приміщення, наприклад, в хрущовці невеликих розмірів, то фахівці радять стіни і стеля обшивати світлим матеріалом, це візуально збільшить простір;
- щоб пластикові панелі не деформувалися, за годину до монтажних робіт їх бажано занести в ванну кімнату;
- для створення певного стилю вибирають панелі з малюнком відповідної тематики;
- починати монтаж слід з далекого кута, рухаючись від входу, тоді буде видно всі недоліки;
- комунікаційні труби маскують за допомогою коробів з пластика;
- під час свердління і відрізанні панелі тримають лицьовою стороною вгору;
- працюючи з молотком, потрібно акуратно бити, уникаючи попадання по поверхні пластика, щоб не було вм’ятин;
- захисну плівку рекомендують не знімати до кінця ремонту;
- миються панелі мильним розчином за допомогою м’якої тканини, без застосування жорстких губок і абразивних засобів.
На завершальному етапі можна зробити екран під ванну з того ж матеріалу, що і всі приміщення. Для цього робиться розмітка для каркаса. Профіль прикручують до стін та підлоги по нанесеним лініях так, щоб вийшла прямокутна конструкція. Нарізаються смуги довжиною, яка дорівнює відстані від статевої поверхні до краю ванною чаші.
Спочатку прикручується стартовий профіль. Перший елемент вставляється в нього і закріплюється саморізами. Решта панелі стикуються один з одним і прикручуються до каркаса. Можна обладнати екран дверцятами для доступу до комунікацій, купити готовий люк або не закривати частину облицюванням.
При дотриманні технології монтажу і правильному подальшому догляді пластикові панелі прослужать багато років.