+

Утеплення каркасного будинку – як самостійно захистити житло від холоду?

Каркасні будинки відрізняються комфортом і надійністю. Їх зведення вимагає порівняно малих фінансових витрат. При цьому стіни подібних житлових будівель потребують обов’язкового утепленні.

Утеплювачі для канадських будинків – а чи є вибір?

Каркасні будинки, що будуються за так званою канадською технологією, характеризуються чималою кількістю переваг. Їх спорудження вигідно з економічної точки зору. Для каркасних будівель не вимагається заливати потужний і глибокий фундамент, залучати до робіт важку і спеціальну техніку. Всі заходи виконуються досить швидко. Причому зведення будинків здійснюється з екологічно чистих і безпечних для здоров’я матеріалів.

Утеплення каркасного будинку - як самостійно захистити житло від холоду?

Канадський будинок – красиво і затишно

Важливим етапом облаштування каркасних житлових споруд є теплоізоляція їх стін. Вона може проводитися зсередини і зовні за допомогою виробів, які повинні володіти такими якостями:

  • мала величина теплопровідності;
  • зручність і простота в самостійному застосуванні;
  • протидію накопиченню вологи;
  • довговічність;
  • прийнятна вартість без знизити ефективність його роботи;
  • стабільність розмірів і обсягів;
  • стійкість до механічних впливів і руйнувань;
  • пожежна безпека.

Грамотно підібраний і встановлений утеплювач забезпечує істотне зменшення теплових втрат в будинку, створює в ньому сприятливий мікроклімат з постійною вологістю і температурою. Зараз в якості теплоізоляційних виробів для канадських будинків найчастіше використовують мінеральну вату, пінопласт і пінополіуретан. Утеплювачі можуть монтуватися за різними технологіями – за допомогою установки плит, методом напилення, засипки. Нерідко застосовуються і комбіновані способи теплозахисту будівлі (наприклад, в каркасі будинку розміщується мінвата, зовні – пінопласт, який накривається декоративною обробкою, облицювальними матеріалами).

Мінеральна вата – така різна і така популярна

Мінвата – добре відомий утеплювач. Вона має відмінний шумозахисні і теплоізоляційний потенціал. Показник теплопровідності вати залежить від щільності, її товщини і рівня вологості. При проведенні робіт з утеплення це потрібно враховувати. Мінвата завжди покривається плівковими парозащітнимі мембранами, а також гідроізоляційними виробами. А товщина шару її укладання визначається в залежності від погодних умов в конкретній місцевості.

Утеплення каркасного будинку - як самостійно захистити житло від холоду?

Мінеральна вата відмінно утеплює будинок

Каркасні стіни рекомендується теплоізолювати НЕ рулонної ватою, а виробами, що випускаються у формі плит. Товщина шару утеплювача варіюється в межах 13-25 см. Монтаж захисних виробів проводиться пошарово. Кожен наступний шар утеплювача слід розміщувати з деяким зміщенням по відношенню до попереднього. Тоді ймовірність виникнення містків холоду зводиться до нуля. Товщина кожного шару вати не повинна перевищувати 5 см.

Що нас цікавить матеріал прийнято ділити на декілька типів. Розрізняють шлако, скло, еко- і базальтову (кам’яну) вату. Шлаковату виробляють з використанням доменних шлаків, які характеризуються кислотністю (залишкової). З цієї причини матеріал здатний негативно впливати на різні поверхні і підстави з металу. Шлаковату небажано використовувати для утеплення фасадів, так як вона схильна швидко вбирати і накопичувати вологу.

Скловата вважається більш екологічною. Вона описується досить високим показником міцності і пружності, стійкістю до екстремальних мінусових і негативних температур (від +50 до -60 ° С). Утеплення каркасного житлового будинку скловатою ускладнюється тим, що її волокна сильно колються. Для роботи з подібним матеріалом доводиться застосовувати захисні засоби. Але і вони не завжди уберігають недосвідчених майстрів від травм і уколів. З цієї точки зору використання кам’яної вати виглядає більш переважно. Вона не колеться, характеризується мінімальною горючістю (волокна можуть плавитися, але не горіти).

Виготовляють базальтову вату з діабазу з додаванням доломіту, вапняку, глини. Також в її складі є формальдегідні смоли, які можуть чинити негативний вплив на здоров’я людини. Подібних проблем не існує, якщо для утеплення використовується ековата. Цей матеріал не схильний до гниття і горіння. При його монтажі своїми руками не потрібно використовувати волого-і парозахисної плівки. Ековата – натуральний утеплювач з відмінними звуко- і термозахисними властивостями. Його відносять до категорії напиляемой теплоізоляції.

Теплозахист стін мінватою – що врахувати і як зробити?

Технологія застосування мінеральної вати, як ви зрозуміли, вимагає формування повністю герметичного шару теплоізоляції, захищеного від попадання конденсату і вологи. Крім того, необхідно передбачити спеціальний вентзазоре між встановлюється пароізоляцією і фінішної облицюванням стін каркасного житла. Важливий момент. Зсередини пароізоляційний шар облаштовувати не потрібно. А ось зовні монтувати його слід обов’язково.

Схема самостійної теплоізоляції каркасних будівель мінватою приведена далі:

  1. 1. Заміряємо параметри стін, які будуть утеплятися. Готуємо утеплювач, відповідний отриманими розмірами, а також гідроізоляцію.
  2. 2. Обшивають гідроізоляційним матеріалом каркас споруди. Фіксацію виробів виконуємо скобами, використовуючи будівельний степлер.
  3. 3. Монтуємо пароизолятор. У цій іпостасі застосовуємо спінений поліетилен. Кріплення матеріалу здійснюємо до стійок каркаса за допомогою вже згаданого степлера. Парозахисної плівки маємо внахлест (10-12 см). А все шви між ними обов’язково герметизируем. Для цих цілей краще всього підходить двосторонній скотч.
  4. 4. Розміщуємо утеплювач зсередини будинку між каркасними стійками (в наявні проміжки). Тут важливо укласти матеріал так, щоб між його окремими частинами (плити, відрізки від рулону) не залишалося щілин. Підрізування шматків утеплюють плит (якщо це необхідно) здійснюємо ножем або ножицями.
  5. 5. Зашиваємо стіни зсередини листами гіпсокартону або OSB-виробами.

 

Утеплення каркасного будинку - як самостійно захистити житло від холоду?

Утеплення стін з внутрішньої сторони мінватою

Остання порада для тих, хто планує теплоизолировать каркасні стіни мінеральною ватою. Категорично забороняється при монтажі надто сильно натискати на матеріал. Через тиск шар вати зменшиться, що приведе до зниження її теплозахисних властивостей. В іншому процес своїми руками виконується досить просто і оперативно.

Пінопласт – ефективна і нескладна технологія зовнішньої ізоляції

Пінопласт рекомендований для утеплення каркасних жител зовні. Він непогано протистоїть механічним навантаженням, володіє дуже високими вологовідштовхувальними можливостями і показниками теплопровідності. А головне – при використанні пінопласту відпадає потреба в застосуванні волого і парозахисної матеріалів. Ще один плюс даного утеплювача – універсальність. Його дозволяється застосовувати для внутрішнього утеплення стелі та підлоги будь-яких житлових будівель.

Утеплення каркасного будинку - як самостійно захистити житло від холоду?

Утеплюємо зовнішні стіни будинку пінопластом

Є у пінопласту і недоліки. По-перше, при горінні він виділяє в повітря цілий букет шкідливих сполук. По-друге, в ньому дуже люблять селитися різноманітні дрібні гризуни. По-третє, описуваний матеріал вважається неекологічним. Незважаючи на всі зазначені мінуси, пінопласт активно використовується для захисту стін каркасних будинків від холоду. При цьому потрібно брати до уваги наступне:

  1. 1. Всі дерев’яні елементи каркасного будови перед монтажем пінопласту потрібно обробити антисептичним складом.
  2. 2. Рекомендується виконувати утеплення непрессованние пінопластовими листами.
  3. 3. Заходи по теплозахисту стін будинку зовні допускається проводити виключно при температурах вище 0 ° С.

Покрокова інструкція для монтажу пінопласту буде нескладною. Спочатку нам необхідно правильно підготувати зовнішню поверхню стін. Очищаємо каркас від бруду і пилу, прибираємо з нього всі наявні виступи, які можуть перешкодити встановленню матеріалу. Стіни повинні бути максимально рівними. Тільки в цьому випадку ми зможемо домогтися щільного прилягання листів пінопласту до поверхонь. Якщо на каркасі є сколи та добре помітні тріщини, їх потрібно обробити ґрунтовкою для деревини. Решта нерівності (незначні) рекомендується зашліфувати.

Після підготовки стіни приступаємо до основних робіт. Беремо клей для кріплення пінопласту, замішуємо його по інструкції виробника. Наносимо клеїть на поверхню. Ця операція додатково вирівняє стіну і забезпечить ефективну фіксацію листів утеплювача. Потім смугами наносимо клей уздовж країв пінопластових виробів, а також коржиками по їх площі (в 5-7 місцях). У більшості випадків клей потрібно використовувати протягом 60-90 хвилин після його замішування. Тому працюємо акуратно, але оперативно.

Докладаємо листи утеплювача до стіни, притискаємо. Стики окремих частин утеплювача збігатися не повинні. Після приклеювання першого ряду потрібно зробити зрушення (бажано на половину використовуваного листа). Аналогічно зміщуємо плити і у всіх інших рядах. Обрізку пінопласту виробляємо звичайним ножем. Профі радять трохи нагріти його перед використанням – розкрій піде, як по маслу!

Коли ми закріпимо все пінопластові плити, найімовірніше, на стіні залишаться невеликі зазори між окремими листами. Нічого страшного в цьому немає. Геометрія листів ніколи не буває абсолютно правильною. Нам потрібно буде закласти з’явилися щілини. Тут є два варіанти. Можна перемішати з використовуваним клеєм покришені шматочки пінопласту і цією сумішшю замазати дірки. Ще простіше купити монтажну піну і задути нею зазори.

Так як пінопласт дуже легкий, сильний вітер може відірвати приклеєні листи, необхідно подбати про додатково кріпленні утеплювача до стінних підставах. Це просто. Додаткову фіксацію утеплювача робимо спеціальними саморізами (тими, які мають тарілчасті за формою і широкі за розмірами капелюшки) або дюбелями з пластмаси. Металовироби встановлюємо тільки після повного висихання клею. На одну плиту небажано монтувати більше 5 саморізів або дюбелів.

Зверху пінопластові плити обробляються акрилової штукатуркою, яку потрібно додатково армувати. Операція виконується стекловолоконной сіткою. Зверху на неї наноситься шпаклівка (для надійності робимо два шари). По кутах стін плити утеплювального матеріалу бажано закріпити профілями. При такому підході шар теплоізоляції на стінках буде триматися без перебільшення вічно.

Фінал робіт – облицювання утеплених поверхонь. Найчастіше вони фарбуються або декоруються популярним в наші дні диким цеглою. Додамо, що плити пінопласту дозволяється застосовувати і для внутрішнього утеплення каркасних жител. Принцип виконання робіт буде таким же – готуємо стіну, наносимо на неї грунтовку, монтуємо утеплювач на клей, обробляємо отриману поверхню шпаклівкою, фарбуємо (використовуємо інше декоративне покриття).

Пінополіуретан – порівняно новий спосіб захисту житла від холоду

Ефективним варіантом теплоізоляції каркасних будинків є використання напилюються матеріалів. На вітчизняному ринку вони представлені в основному пінополіуретаном. Цей утеплювач не боїться води, демонструє високі теплозахисні властивості, є по-справжньому довговічним, його можна рівномірно нанести на важкодоступні ділянки і зовні, і всередині будинку.

Продається пінополіуретан у вигляді ємностей з двома рідкими компонентами. Перед застосуванням їх слід змішати один з одним, а потім подати в отриманий розчин повітря під певним тиском. Така операція виконується за допомогою спеціального обладнання. Воно спінює пінополіуретан. Отримана піна подається в проміжки між каркасними стінами, де швидко застигає.

Утеплення каркасного будинку - як самостійно захистити житло від холоду?

Пінополіуретан ефективно утеплює стіни

Недоліки пінополіуретану для утеплення:

  • Зниження теплоізоляційних властивостей при впливі ультрафіолету. Прямі сонячні промені позбавляють матеріал всіх його експлуатаційних достоїнств. Тому пінополіуретан слід захищати від ультрафіолету.
  • Необхідність використання спецобладнання для утеплення.
  • Висока вартість. Теплоізоляція квадрата стіни обходиться в 40-45 доларів.

Зате всі роботи можна виконати в найкоротші терміни. І бути впевненим, що зроблена Напилювана ізоляція надійно захистить будинок від холоду. При цьому фінансові кошти на утеплення трохи знижуються за рахунок того, що пінополіуретанової покриття не потребує додаткового захисту від пари і вологи.

Інші способи утеплення – сучасні і майже зовсім забуті

Ековата, про яку ми вже говорили, вважається одним з найбільш перспективних матеріалів для теплоізоляції каркасних жител. Її можна наносити відразу трьома різними способами:

  1. 1. Суха технологія. Припускає, по суті, засипку утеплювача в простір між елементами каркаса. Ековату можна використовувати як для утеплення стін, так і для перекриттів між поверхами, і підлогових підстав.
  2. 2. Клейова методика. В цьому випадку в матеріал додається трохи клею. Для каркасних будинків така технологія не раціональна. Вона незамінна для утеплення поверхонь з бетону і металу.
  3. 3. Мокра теплоізоляція. У ековату додають рідину (звичайну воду), що підвищує її адгезію і дозволяє обробляти похилі підстави.


Згадаймо і про технології теплозахисту стін, яка в наші дні зустрічається дуже рідко. Вона передбачає застосування натуральних утеплювачів. Серед таких зазвичай використовується опилкобетон і суміш глини з соломою. Ними всього лише потрібно заповнюють порожнечі між опорами каркаса і насолоджуватися теплом у своєму будинку. Виходить дешево і сердито. Але сучасні фахівці не радять працювати з такими матеріалами. Вважається, що вони починають гнити вже через 3-4 роки після утеплення. З цим твердженням ми посперечаємось. На просторах Росії можна зустріти чимало дачних будиночків, які утеплялися опілкобетонних ще в 1970-80-х роках. Повірте, вони до сих пір надійно захищені від холоду.

Утеплення каркасного будинку - як самостійно захистити житло від холоду?

Утеплення будинку за допомогою глини і тирси

Головний недолік натуральних сумішей полягає в тому, що придбати їх в строймагазінах в готовому вигляді не можна. Доведеться замовити всі необхідні компоненти (тирсу, солому і так далі), а потім своїми власними руками виготовити з них утеплювач. Це буде непросто. Процес дуже трудомісткий і тривалий. Доведеться подрібнювати солому, замішувати глину і бетон (вручну). Якщо виконувати ці операції удвох, за 7-8 годин роботи можна зробити максимум 2-3 кубічних метра суміші для утеплення. А для теплоізоляції стін невеликого каркасного житла з планом 8х8 м буде потрібно не менше 60-70 кубометрів. Подумайте, чи готові ви витрачати стільки часу. Може, краще переплатити і придбати готовий до монтажу утеплювач? Відповісти самі собі на це питання. хай щастить!