Підвісні стелі армстронг широко використовуються при будівництві громадських і приватному будинків. Завдяки простому пристрою і можливості вибору відповідної моделі, можна самостійно змонтувати підвісну конструкцію для будь-якого інтер’єру.
У чому переваги і недоліки підвісних конструкцій армстронг?
Підвісні плиткове-комірчасті стелі з мінеральних волокон знайшли широке застосування. Їх монтують в адміністративних будівлях, спортивних залах, кафе, культурних центрах, лікарнях та інших закладах. Користуються популярністю вони і для квартир.
Стеля армстронг має такі переваги:
- Хороша швидкість монтажу. Завдяки простоті збірки і легкості матеріалів за день бригада складальників може зібрати стеля площею до 200 кв. м. При цьому декорувати плити не потрібно.
- Немає необхідності в підготовчих роботах для стелі, так як підвісна конструкція приховує всі недоліки, вирівнюється поверхня стелі за допомогою підвісів і рівня.
- Елементи стелі легкі, найважчий важить не більше 0,5 кг. Для стелі не потрібно посилених кріплень, крім місць для установки важкого підвісного обладнання.
- Простота установки і легкість елементів дає можливість самостійного монтажу. Деталі підігнані одна до одної на стадії виготовлення, тому коригування полягає лише в підгонці під габарити приміщення.
- Завдяки широкому вибору матеріалу плит, можна підібрати панелі під будь-який інтер’єр.
- Зазор між плитами перекриття і підвісною стелею дозволяє приховати вентиляційні труби, проводку і комунікації.
- Використання вбудованих світильників дозволяє зробити якісне освітлення. Крім того, якість освітлення поліпшується, завдяки гарній світловідбиваючої здатності плит.
- Підвісна стеля легко розібрати і зібрати знову. Його конструкція дозволяє замінити деталі в разі необхідності, є вільний доступ до елементів стелі, розташованих в підстелеві просторі.
- Гарна тепло і шумоізоляція. За рахунок наповнювача плит загальні ізоляційні характеристики збільшені на 20%. Міжстельовому зазор дозволяє в разі необхідності виконати додаткове утеплення.
- Висока пожежна безпека: каркас і матеріали стелі виготовлені з негорючих матеріалів.
- Низька вартість.
При установці підвісної стелі слід враховувати його недоліки:
- Зменшення висоти приміщення на 15-25 см, тому можна використовувати тільки для кімнат з високими стелями.
- Органічні плити і наповнювач з мінерального волокна не затримують вологу. Тому в приміщеннях з можливими протечками їх краще не використовувати.
- Проблематична установка для приміщень з нестандартною формою стелі.
- Обмеженість дизайну – відмінність лише в малюнку і кольорі поверхні плит.
- Нестійкість до механічних пошкоджень мінерально-волокнистих плит, легко ламаються. Волокна від ламких плит можуть потрапити в дихальні шляхи.
Підвісні конструкції з панелей найкраще підходять для прямокутних приміщень великої площі.
Пристрій плитно-пористого стелі
Стеля типу armstrong складається з каркаса, який кріпиться за допомогою підвісів до перекриттів, і стельових плит. Каркас монтується з несучих, периметральних (стінових), поперечних і кутових профілів.
Розміри плит йдуть двох стандартів: 60х60 см і 60х120 см, товщина – від 8 до 25 мм, вага – від 2,7 до 8 кг. Вони можуть бути з мінеральних і органічних матеріалів, металевими (перфоровані і цільні металеві листи), дзеркальними з малюнком, пластиковими, дерев’яними та скляними. Жорсткі плити важчі, тому вимагають посилених профілів.
Мінеральні плити виготовляються з мінеральної вати, екологічно небезпечного матеріалу, тому стали все менше використовуватися. Їх перевага – в наявності дрібних пір, які сприяють поліпшеної вентиляції повітря. До складу органічних плит входять відходи від переробки паперу.
Залежно від властивостей наповнювача випускаються наступні плити:
- Економ-класу, не мають особливих властивостей, тому використовуються в звичайних умовах.
- Функціонального типу. Мають декоративну обробку, вологостійкі, вогнестійкі, стійкі до ударних навантажень.
- Вологостійкі. Використовуються в приміщеннях з підвищеною вологістю: басейнах, пральнях, лазнях.
- Акустичні. Мають підвищені звукоізоляційні характеристики, встановлюються в школах, кінотеатрах, спортзалах.
- Медичні. Плити з антибактеріальним покриттям, використовуються в закладах громадського харчування, медичних установах.
- Дизайнерські. Використовуються для оригінального оформлення приміщень, відрізняються оригінальним малюнком.
М’які панелі легко ріжуться монтажним ножем, скляні – алмазним інструментом, інші тверді плити ріжуть спеціальним інструментом. Плити для підвісної стелі можна виготовити своїми руками з плит МДФ або дерев’яних панелей.
Каркас стелі монтується з наступних елементів:
- несучих Т-образних профілів, довжина яких 3,7 м;
- поздовжніх профілів Т-подібної форми довжиною 1,2 м, що кріпляться до несучих з кроком 60 см;
- поперечних Т-образних профілів довжиною 60 см;
- підвісів (гачків і штанг): штангу кріпимо до стелі, гачок – до профілю;
- на стінах по периметру кріпимо кутовий стіновий триметровий профіль.
Як елементи використовуємо анкерні болти саморізи та дюбелі.
Профіль може бути виготовлений з металопластику, металу, пофарбований порошковою фарбою. Полку шириною 15 мм встановлюється для м’яких матеріалів з органічних і мінеральних матеріалів. Для плит зі скла, металу і дзеркальних полку беремо шириною 24 мм. Для важких конструкцій використовуємо посилені підвіси.
Як скласти план і нанести елементи?
Перед виконанням монтажних робіт потрібно правильно зробити розрахунки і заготовити необхідну кількість матеріалів. За допомогою рулетки робимо заміри стелі і малюємо на папері креслення. Вказуємо розташування стінових і стельових профілів з урахуванням вимог інструкції виробника. Показуємо розташування профілів, що кріпляться на підвісах. Вони повинні бути розташовані на відстані 1,2 м один від одного паралельно довгій стіні.
На кресленні відзначаємо поздовжні профілі, що кріпляться до несучих з кроком 0,6 м і на відстані 60 см від стіни. Наносимо розташування поперечних профілів, які повинні кріпитися до поздовжніх з проміжком 1,2 м і знаходитися під кутом 90 градусів по відношенню до них. Позначаємо місця, де будемо кріпити підвіси, що фіксують профілі, розташовані на відстані 1,2 м один від одного. Від стіни до 1-го підвісу відміряє відстань 60 см.
Наносимо місця розташування пристінних профілів і підраховуємо необхідну кількість дюбелів, враховуючи, що вони встановлюються з кроком 40 см. Позначаємо, де будуть розташовані підвісні світильники. Крім того, показуємо на кресленні, де будуть прокладені кабелі, проходити вентиляційні труби, перебувати місця кріплення для важкого обладнання, яке підвішується до стелі.
Розраховуємо кількість матеріалу – проста математика
Для розрахунку матеріалів вимірюємо ширину і довжину приміщення. Розрахунки проводимо в кілька етапів.
Підрахунок плиток. Площа стелі (довжина, помножена на ширину) ділимо на площу однієї плитки: Sпл = 0,6х0,6 = 0,36 кв. м. Отримане значення округляємо до цілого числа. Приклад: площа кімнати розмірами 4х6 дорівнює Sк = 24 кв. м, кількість плит N = 24 / 0,36 = 66,6. Округляем до цілого, отримуємо 67 штук.
Підрахунок стінових профілів. Знаходимо периметр приміщення, складаючи довжину всіх сторін і ділимо на довжину стандартного профілю 3 м. Приклад: 4х2 6х2 = 20 м, Nпр = 20/3 = 6,6. Округлення робимо в більшу сторону, в результаті отримуємо число стінових профілів – 7 шт.
Підрахунок несучих профілів. Їх розміщують в ряд уздовж короткої стіни на відстані 60 см від стіни, з кроком 1,2 м між собою. Щоб знайти кількість необхідних профілів, ділимо ширину стіни на довжину профілю, стандартною є довжина 3,7 м, значення округляємо в більшу сторону, це кількість профілів для одного ряду. Кількість рядів отримуємо, розділивши довжину кімнати на крок – 1,2 м. Для отримання загальної кількості профілів множимо число рядів на кількість профілів в ряду. У нашому прикладі: для ряду потрібно 2 профілю, кількість рядів 6 / 1,2 = 5, загальна кількість профілів – 5х2 = 10 шт.
Підрахунок поздовжніх профілів. Ділимо ширину приміщення на відстань між встановленими 0,6 м профілями, результат округляємо в меншу сторону. Потім довжину приміщення ділимо на стандартну довжину профілю 1,2 м і округляємо в більшу сторону. Отримані значення перемножуємо. Приклад: число рядів у нашому випадку 6 / 1,2 = 5, число профілів в ряду 4 / 0,6 = 6,6, округляємо до цілого в меншу сторону – 6. Загальна кількість – 5х6 = 30 штук.
Підрахунок поперечних профілів. Ділимо ширину приміщення на довжину профілів – 0,6 м, округляючи результат в більшу сторону, довжину приміщення ділимо на крок між профілями – 1,2 м, округлення з меншим значенням. Результати перемножуємо. Приклад: підраховуємо кількість профілів в ряду – 4 / 0,6 = 6,6, округляємо – 7, число рядів: 6 / 1,2 = 5. Загальна кількість поперечних профілів: 7х5 = 35 штук.
Підрахунок підвісів. Ширину і довжину приміщення ділимо на відстань між підвісами – 1,2 м, округлення виконуємо в більшу сторону, отримані значення перемножуємо. Приклад: 6 / 1,2 = 5, 4 / 1,2 = 3,3, округляємо – 4. Загальна кількість необхідних профілів – 20 штук.
Провівши попередні розрахунки, креслимо в масштабі схему розташування всіх елементів стелі із зазначенням місця знаходження вбудованих світильників.
Матеріали слід купувати з запасом на випадок пошкодження, шлюбу і підгонки.
Готуємося до установки стелі – що робити?
Підвісна стеля армстронг, як і інші подібні конструкції, повністю приховує недоліки початкового стелі. Роботи з підготовки стелі до монтажу полягають у видаленні старого покриття, яке відшаровується. Якщо стара фарба або штукатурка тримаються міцно, їх можна залишити. Відшаровуються ділянки видаляємо, так як, отпадом, вони можуть пошкодити нову стелю.
Очистивши поверхню стелі від відслонень, тріщини і щілини закладаємо розчином цементу або штукатурки. Для цього всі щілини і тріщини (і дрібні, і великі) розшивають за допомогою куточка шпателя, перетворюючи їх в канавку у вигляді букви V. Отримані канавки і тріщини за допомогою пензлика або пилососа спочатку очищаємо від пилу і залишків штукатурки, а потім за допомогою пензлика змочуємо водою. Далі повністю заповнюємо тріщини розчином, вирівнюючи з поверхнею стелі. Після повного висихання розчину зачищаємо шви наждачним папером.
Якщо в приміщеннях з можливими протечками води використовуються стельові плити, нестійкі до вологи, робимо гідроізоляцію стелі. При необхідності в проміжку між перекриттями і підвісною стелею, розмір якого становить близько 20 см, можна влаштувати тепло- і звукоізоляцію. Якщо використовуємо волокнистий утеплювач, то спочатку монтуємо для його кріплення каркас з дерев’яних брусків. Маємо його так, щоб він був зміщений по відношенню до каркасу підвісної конструкції. Укладаємо утеплювач і закриваємо його пароізоляційним шаром з поліетиленової плівки. Якщо використовуємо пінополістирол, кріпимо його до чорного покриття за допомогою дюбелів-грибків або клейового складу.
Після закінчення будівельних робіт приступаємо до розмітки стелі. Щоб симетрично встановити профілі та панелі, визначаємо центр стелі шляхом проведення діагоналей. Точка перетину діагоналей є центром стелі. Паралельно стінам приміщення проводимо через центр стелі дві лінії. Переносимо на стелю схему розташування профілів, підвісів і світильників, намальовану на папері.
Скориставшись будівельним рівнем, відзначаємо на стіні найнижчу точку стелі. Відміряємо вниз 20 см і ставимо другу мітку, яка показує рівень пристінних профілів. В цьому випадку під стелею простір між перекриттями і плитами стелі становитиме різницю між значенням 20 см і товщиною плитки підвісної конструкції. Для підвісів відміряє середню їх довжину з розрахунком, щоб можна було їх регулювати і вгору, і вниз.
Кріпимо до стелі комунікації, світильники та інші прилади, враховуючи, щоб виступаючі частини підвісного обладнання поміщалися в зазор між плитами перекриття і підвісною стелею. Для забезпечення необхідного зазору опускаємо на відповідну відстань мітку розташування пристенного профілю. Таким чином, забезпечимо зручний демонтаж панелей, якщо необхідно буде відремонтувати підвісне обладнання.
За допомогою лазерного рівня робимо аналогічні мітки по всіх стінах і проводимо горизонтальні лінії. До світильників прокладаємо дроти.
Важкі світильники, спліт-системи, кондиціонери, інше підвісне обладнання підсилюємо додатковими підвісами, зміщуючи їх по відношенню до основних на 5-10 см, щоб гачок підвісу не заважав встановленню обладнання.
Поетапний монтаж елементів Армстронга
Установку виконуємо при температурі в приміщенні від 15 до 30 градусів. Починаємо монтаж з середини стелі. Установка підвісної стелі складається з етапів:
- 1. стінові кутові профілю кріпимо до стіни за допомогою дюбелів, анкерних болтів або саморізів з кроком 50 см. Профілі повинні утворювати полку, яка буде використовуватися для кріплення рейок каркаса. Вирівнюємо полку по раніше нанесеної розмітки. По кутах полку надрезаем і згинаємо профіль під кутом 45 градусів.
- 2. Відповідно до розмітки, кріпимо до стелі за допомогою забивних дюбелів і анкерних болтів підвіси з вушками.
- 3. Перевіряємо довжину профілів. Якщо вони занадто довгі, обрізаємо ножівкою по металу, короткі нарощуємо за допомогою спеціальних замків, приєднуючи відрізок профілю до кінця рейки. Установку профілів виконуємо, згідно з розміткою, закріплюємо за допомогою гаків підвісів, які протягуємо через отвори в профілі, і зачіпляються за вушка в верхніх половинах підвісів.
- 4. Несучі рейки повинні спиратися на L-образні профілі. Регулюванням довжини підвісів вирівнюємо горизонтальність профілів. Щоб вільно пересувалися гачок і штанга, стискаємо зажим-метелика. Коли відрегулюємо місце, де повинні вони бути, фіксуємо довжину підвісу, відпускаючи затиск. Для перевірки горизонтальності площині стелі використовуємо рівень і натягнуті шнури.
- 5. Виконуємо монтаж поперечних і поздовжніх профілів за допомогою стандартних зачепів на них. Відступи від стін регулюємо так, щоб менше було обрізків крайніх панелей. Бажано робити відступи симетричними.
- 6. Коли каркас повністю зібраний, приступаємо до заповнення осередків панелями і вбудованими елементами. Панелі повинні вільно розміщатися в осередках. Встановлюємо в осередку плити, якщо крайні елементи великих розмірів, обрізаємо їх. Щоб зручніше було укладати панелі, спочатку піднімаємо їх по діагоналі осередку над каркасом, потім повертаємо в горизонтальне положення і опускаємо на підставу. Чи не заповнюємо осередки, де будуть встановлюватися світильники.
- 7. У підвісних стелях використовують світлодіодні, растрові або люмінесцентні світильники стандартних розмірів – 59х59 см. Світильник заводимо під кутом до площини стелі, потім повертаємо і поєднуємо з осередком. Далі укладаємо на напрямні рейки. Через сусідні порожні клітинки підключаємо світильники до проводів живлення. Далі заповнюємо залишилися осередки.
- 8. Для монтажу точкових світильників в панелях вирізаємо отвори, рівні по діаметру розмірами світильників, закріплюємо в них арматуру світильників. Встановлюємо плиту на штатне місце і підключаємо світильник. Аналогічно врізати збірники повітря для вентиляційних систем.
Кондиціонери і спліт-системи краще встановлювати в найбільш надійних місцях, наприклад, в кутках кімнати. Установку стелі слід виконувати в захисних рукавичках, щоб уберегти шкіру рук від роздратування мінеральним волокном плит.
Підвісна стеля типу армстронг є однією з найпростіших підвісних конструкцій. З його монтажем впорається навіть недосвідчений будівельник. Якщо дотримуватися технологію збирання, то можна отримати гарний, рівний стеля.