Найпрактичнішою і простий конструкцією для зберігання різноманітних речей і предметів у житло є стелаж. Його можна встановити не тільки в коморі, а й в будь-який інший кімнаті, починаючи від кабінету і закінчуючи спальнею, а також на закритому балконі або в гаражі.
Стелажі – різні за виконанням і варіантів експлуатації
Коли в квартирі або будинку не передбачено спеціальних місць для зберігання речей, робочих інструментів, книг та інших дрібниць, житло дуже швидко захаращується. Добре, якщо житлоплоща дозволяє встановити додатковий комод або шафа, облаштувати комору. Але в багатьох квартирах такої можливості просто-напросто немає. Їх квадратура не розрахована на велику кількість меблів. У подібних випадках має сенс самостійно змайструвати компактний і при цьому місткий стелаж, використовуючи для його виготовлення доступний за ціною і простий в обробці деревний матеріал.
Дерев’яний стелаж конструктивно являє собою виріб зі спеціальними стійками, на які фіксуються полки. Число останніх може бути будь-яким. На полицях можна зберігати порівняно невеликі предмети – інструменти, використовувані домашніми майстрами, посуд, всілякі дрібнички. При правильному проектуванні такої конструкції вона без проблем вміститься навіть в дуже скромне по квадратурі житло. Крім того, вироби з дерева підійдуть для будь-якого інтер’єру будинку або квартири. Натуральна деревина гармонійно вписується і в класичний декор приміщення, і в новомодні варіанти його облаштування, будь то прованс або кантрі.
Саморобні стелажі поділяють на кілька типів. Кожен з них має свої особливості. Наприклад, стаціонарні вироби монтуються "на століття" на одному місці. Вони споруджуються у вигляді міцного каркаса з безліччю поперечок і декількох стійок, що дозволяють змонтувати необхідну кількість полиць. Аналогічної конструкцією описуються пересувні стелажі. Але, на відміну від стаціонарних, вони обов’язково забезпечуються коліщатами. За допомогою останніх описувана меблі без труднощів переміщається по всій оселі. Такий варіант підійде людям, які постійно змінюють інтер’єр будинку, переставляють предмети в ньому.
У невеликих по квадратурі квартирах рекомендуємо встановлювати навісні стелажі з дерева. Вони дозволяють раціонально використовувати наявну площу за рахунок оптимізації наявного простору. Навісні споруди зазвичай включають в себе невелику кількість полиць, що закріплюються на стінах. Якщо ж потрібен стелаж виключно для дрібних предметів і речей, які людина використовується кожен день (гігієнічні засоби, столовий посуд, кухонне приладдя), можна зробити обертову конструкцію. Вона може бути і мобільного, і стаціонарної. Обертові стелажі найчастіше розміщуються на кухнях і в туалетах, пересувні – в спальнях і дитячих кімнатах, що встановлюються раз і назавжди – в бібліотеках. Навісні спорудидопускається монтувати в будь-яких приміщеннях.
Підготовка матеріалів для збірки конструкції – з чого почнемо?
Робити цікавлять нас споруди, на думку фахівців, краще всього з якісних дощок (брус) з червоних порід, дуба або більш доступною за ціною сосни. Застосування виробів з стружкових деревних матеріалів (ДСП) не вітається через невеликого терміну їх експлуатації. Такі заготовки має сенс використовувати лише в окремих випадках. Наприклад, коли будується тимчасова споруда для зберігання речей.
Обраний деревний матеріал повинен бути добре висушений. Оптимально, якщо його вологість – не більше 12%. Перед складанням дошки в обов’язковому порядку просочуються спеціальними складами і розчинами-антисептиками. Якщо стелаж планується встановити у ванній або на кухні, заготовки додатково обробляються водовідштовхувальними сумішами. Після нанесення вказаних складів дошки потрібно залишити на пару днів в тій кімнаті, де ми будемо монтувати саморобну меблі. За цей час вони акліматизуються до наявної в приміщенні вологості і температури.
Крім дощок, нам знадобляться металеві куточки, фіксатори для полиць, фанерні листи, брус для спорудження поперечок, ніжки на коліщатках (якщо планується мобільна конструкція), пензлик і лак для покриття деревини, кріпильні саморізи, столярний клей. Інструмент для виготовлення стелажів потрібен найпростіший. Досить буде молотка, дрилі, шліфмашинки і інструменту. Не забудьте також взяти олівець і рулетку. Без них ми не зможемо виконати розмітку і зробити креслення конструкції. А без цих операцій спорудити дійсно якісний стелаж не вийде.
Розміри і креслення саморобних споруд – послухаємо фахівців
Щоб зібрати практичну і зручну в застосуванні конструкцію, слід визначитися з місцем, де вона буде змонтована. Заміряємо параметри виділяється для цих цілей ділянки і строго орієнтуємося на них при проектуванні стелажа. Якщо роботи зі створення стелажа виконуються в перший раз, а сама конструкція призначається для зберігання банок з закачуванням, рідко використовуваних предметів і робочих інструментів, краще спроектувати просте споруда. Не потрібно придумувати химерні форми. Не намагайтеся прикрасити суто практичну конструкцію. Для виготовлення таких стелажів досить визначитися з його висотою і шириною полиць.
Якщо ж саморобна меблі буде частиною оригінального інтер’єру кімнати, до питань її проектування доведеться підійти більш творчо і набагато відповідальніше. Потрібно продумати не тільки її розміри, а й варіант декорування, розглянути різні схеми розстановки конструкцій, вибравши найкращий з них. Тут все залежить від ваших особистих переваг, уявлень про красу і фінансових можливостей. З дерева можна створити своїми руками дуже незвичайні споруди, які стануть прикрасою будь-якого житла.
Схеми для розстановки саморобних пристосувань і креслення для їх виготовлення можуть бути найпростішими (рисунок 1). Необов’язково мати навички в сфері інженерної графіки. На кресленні потрібно всього лише правильно вказати розміри запланованої конструкції. А потім будувати її строго по ним.
Далі наводяться рекомендовані розміри саморобних стелажів:
- 1. Ширину визначаємо, беручи до уваги наявний вільний простір в кімнаті. Нюанс. Ширина стелажа береться на 7-10 см менше ширини вільної площі. Це необхідно для того, щоб все складальні роботи проходили в максимально комфортних умовах.
- 2. Ширину полиць розраховуємо, виходячи з того, для яких цілей вони стануть використовуватися. Якщо стелаж потрібен для зберігання великогабаритних предметів (автомобільні покришки, важкі інструменти), беремо максимальну її величину (вона обмежена лише несучими можливостями споруди). Коли на полицях будуть зберігатися дрібні речі з невеликою масою, вистачить ширини 25-40 см.
- 3. Довжина полиць також підбирається з урахуванням габаритних розмірів предметів, які будуть на них зберігатися. Порада: не робіть полки довше 150 см. При збільшенні їх протяжності зростає ризик деформації і руйнування стелажа.
- 4. Оптимальна глибина полиць – 50 см. При перевищенні цього рекомендованого розміру у вас можуть виникнути складнощі з діставання речей.
Висоту полиць беремо в межах 30-60 см. Нижня полиця, як правило, робиться більш глибокої, ніж інші. На ній зручно зберігати важкі інструменти і великі за розмірами предмети. А верхні ділянки призначені для взуття, одягу, об’ємних, але легких коробок і речей.
Робимо елементи стелажа – головна стадія робіт
Стелаж виготовляється своїми руками за зрозумілим алгоритмом: спочатку ми вирізаємо окремі частини конструкції, а потім збираємо їх воєдино. Починати роботи завжди слід з підготовки нижньої основи, яка нас цікавить споруди. Його потрібно робити з масивної дошки. Її товщина береться такий, щоб в вийшла полку можна було вкрутити трисантиметровим саморіз.
Для підвищення міцності підстави бажано закріпити в нижній його частині шматочки бруса. Їх довжину і ширину беремо однаковими. Монтаж брусків виконуємо поперек полки-підстави з кроком 50-100 см. Тепер робимо бічні стійки (по суті, стінки). Використовуємо брус або дошки. Якщо хочемо заощадити на матеріалах, замість них застосовуємо фанеру (вибираємо вироби товстіший).
Ширина кожної фанерною стійки має дорівнювати ширині нижньої дошки. А ось їх висота нічим не обмежується.
Далі на внутрішніх сторонах бічних стінок ставимо позначки для розміщення полиць. Їх висоту підбираємо самі. Найчастіше домашні умільці роблять полки одного розміру, що неправильно. Краще проектувати їх висоту різною. Тоді у нас вийде дійсно містка конструкція, що дозволяє раціонально зберігати речі з різними геометричними параметрами.
Наступний етап робіт – виготовлення полиць. Вони повинні входити в стелаж вільно, але при цьому щільно. Товщина поличок – 2,5-5 см, ширина дорівнює глибині конструкції. Правильно буде підперти кожну полку поперечними брусками (по аналогії з нижнім підставою). Їх нескладно прибити невеликими цвяхами. Після цього робимо задню частину стелажа, якої він тулиться до стіни.
Якщо вас задовольняє колір і фактура стіни в кімнаті, задню частину конструкції можна і не встановлювати. В інших випадках виготовляємо її з ДСП або фанери. Використовувати дорогі дошки немає особливого сенсу. Ми підготували всі необхідні елементи, а значить, можна приступати до складання споруди. Особливих проблем ця операція у нас не викличе.
Збірка системи для зберігання речей і предметів – складнощів не передбачається!
З’єднання окремих частин стелажа допускається виконувати зручним для домашнього майстра способом. Деякі використовують цвяхи і саморізи, інші предпочитаются клей. Вибір за вами. Збірку починаємо з прикріплення задньої стінки до нижньої полиці. Цю процедуру краще проводити саморізами. Зрозуміло, що, коли задньої стінки в саморобному шафі не передбачено, цю стадію операції ми пропускаємо, а складальні роботи починаємо з монтажу поличок і бічних стінок-стійок. На останніх у нас є розмітка. Встановлюємо на зроблені позначки власники. Для їх виготовлення використовуються такі матеріали, як пластик і метал.
Якщо особливого навантаження на полиці не буде, прикріплюємо пластикові тримачі, в іншому випадку – металеві. І вже на зафіксовані елементи ставимо полички. Потім беремо саморізи і з’єднуємо в один каркас нижню основу з бічними стінками. Тут дуже важливо домогтися ідеальної рівності кутів конструкції. Додатково можна скріпити основу і стійки куточками з металу. Так ми суттєво підвищимо міцність стелажа.
Деякі майстри-самоучки не вважають власники досить надійними і вважають за краще встановлювати полички за іншою технологією. Вона більш трудомістка. Але і готове споруда виходить відчутно міцніше. Технологія передбачає кріплення полиць прямо до стійок з боків стелажа. Операція виконується з напарником (самому не впоратися) за такою схемою:
- 1. З’єднуємо підставу і бічні стінки.
- 2. Одна людина підносить поличку до місця кріплення, вставляє її і міцно утримує.
- 3. Другий фіксує полку саморізами із зворотного боку.
Операцію потрібно виконувати дуже акуратно. Найменший перекіс – і зовнішній вигляд саморобного стелажа буде зіпсований. Щоб уникнути подібного, процес установки і кріплення кожної полички слід здійснювати, використовуючи будівельний рівень.
Після складання конструкцію, в принципі, можна ставити на призначене для неї місце. Але фахівці радять додатково накрити її кришкою, яка встановлюється над самою верхньою полицею. Таке доповнення захищає стелаж і збережені на ньому речі від пилу. Кришку можна посадити на клей або зафіксувати цвяхами, саморізами. Також не завадить приробити нашому спорудження ніжки на невеликих роликах. Це дасть можливість переміщати стелаж по житлу.
Якщо для виготовлення задньої стінки або поличок використовувалися деревостружкові плити (ДСП) або інші вироби з спресованих тирси, бажано виконати декорування конструкції. Найпростіший варіант – обклеювання частин стелажа меламіновою плівкою. Її кріплять горчим праскою на ДСП, з яких перед цим видаляють всі шорсткості за допомогою наждачки або шліфмашинки. Дерев’яні матеріали, з яких ми зробили наш домашній шафа, також можна обробити лаком або морилкою. Тоді стелаж буде виглядати елегантніше і респектабельнее.