Полиці в гаражі своїми руками – різні варіанти з дерева і металу

Багато зберігають в гаражі не тільки автомобіль, але і запчастини, інструменти та навіть консервацію. Іноді в самому просторому приміщенні все важче знайти потрібний предмет. Прийшов час організувати простір і розташувати речі по своїх місцях. Можна відправитися в магазин і купити красиві і зручні стелажі, щити, столи з безліччю ящиків. Але якщо є болгарка, дриль, зварювальний апарат, то роблять полки в гаражі самостійно.

Не всі інструменти з перерахованих знадобляться. Навіть метал необов’язково з’єднувати зварюванням, її замінять болти. Крім того, є ще доступний і легкий в роботі матеріал – дерево. Багато хто віддає перевагу мати справу з ним або комбінувати. Варіантів створення системи зберігання безліч. Необов’язково точно повторювати запропоновані, можна взяти ідею і пристосувати до своїх конкретних потреб. У кожного різні шанси придбати необхідне, дизайнерські смаки, умови приміщення.

Багатство можливостей – які полиці і стелажі доречні в гаражі

Існує велика різноманітність конструкцій, що продаються в магазині. Доступний широкий вибір матеріалів для самостійного виготовлення. Покупної варіант має важливу перевагу – річ залишається встановити на місце і наповнити інструментами, запчастинами і т. П. Саморобка привертає можливістю підігнати під габарити гаража і свої запити, вибрати спосіб виконання.

Полиці в гаражі своїми руками - різні варіанти з дерева і металу

Автолюбителю потрібно простір для автомобіля, під зимові та літні шини, місце для зберігання запчастин і різної дрібниці. Гараж зазвичай є і майстерні, де роблять дрібний ремонт машини. У ньому розміщують інструменти, але не в ящиках, а так, щоб все було доступно і не доводилося витрачати час на пошук потрібної речі. Ідеально для такої мети підходить щит. Найпростіший спосіб розташування всього необхідного – стелажі і полички.

Полиці в гаражі своїми руками - різні варіанти з дерева і металу

Зручність останніх в тому, що вони мають різне конструктивне виконання і габарити, тому підійдуть на будь-яке місце в гаражі, де їх побажає розташувати господар: стіна, кут, під стелею. На них зберігають речі, які для роботи потрібні не дуже часто. У приміщенні знаходять окреме місце для зберігання різних рідких речовин. Полку роблять закритою або з бортиками, щоб ємність не впала на підлогу, і не розлилося засіб.

Стелажі виконують із застосуванням декількох варіантів збірки:

  1. 1. Стаціонарний – проектується під конкретне місце в приміщенні. Він збирається і кріпиться практично назавжди на стіні, стелі, підлоги.
  2. 2. Пересувний – візок на роликах, які дозволяють переміщатися по гаражу. Важливо контролювати навантаження і не захаращувати занадто габаритними речами.
  3. 3. Розбірні – конструкція передбачає можливість перенесення в будь-яке інше місце. Також змінюють висоту і розташування полиць, ширину, компоновку.
  4. 4. Підвісні – використовуються рідко. Кріплення здійснюється до стіни і стелі, що не завжди легко і зручно.
  5. 5. обертаються – нагадують стійку для CD-дисків. Дуже практична річ для зберігання різної дрібниці – викруток, ключів, гайок, болтів і т. П.

Для виготовлення використовують деревину і метал, зрідка – пластик. Самі практичні конструкції – комбіновані, у яких підставу сталеве, а полки з дерева або полімерів. Якщо гаражний стелаж планується надовго, його роблять із заліза, що володіє підвищеною міцністю і терміном використання. Швидше і простіше, дешевше виготовити з дерева. Щоб продовжити життя, просочують антисептиками, покривають нітроемалями для зовнішніх робіт.

Полиці в гаражі своїми руками - різні варіанти з дерева і металу

Приступаючи до планування дій по виготовленню полиць, не забувають про принципи її розміщення на просторі. На першому місці – безпека. Конструкцію і габарити вибирають зручними для користування, без ризику отримати травму. Розміри повинні забезпечити зберігання всього необхідного, одночасно стійкість, відсутність провисання полиць. Якщо довжина занадто велика, вони під вагою прогинаються. Це ризик, що одного разу полки зламаються і весь вміст впаде.

Полиці в гаражі своїми руками - різні варіанти з дерева і металу

Стелажі плануються з таким розрахунком, що на одному погонному метрі буде розміщуватися не більше 15 кг ваги. Виходячи з цього вибирають число полиць, їх геометричні параметри. Проектуючи вироби для самостійного виготовлення, дбають про те, щоб весь вміст гаража, до цього часу зберігалося на підлозі, вмістилося на стелажах. Їх роблять просторими, навіть з деяким запасом, тому що кількість речей чудесним чином стає дедалі більше.

Полиці в гаражі своїми руками - різні варіанти з дерева і металу

Максимальна довжина – півтора метра, а краще звичайна 1 м. Для одинарної полки найбільша ширина – 60 см, а в багатоярусної конструкції – не більше 30 см. Якщо поки не ясно, як, що і де розмістити, перевагу віддають розбірних виробів. При необхідності змінюють розташування, висоту. Їх згодом легко перетворити в стаціонарні.

Проектування поличних конструкцій – радять фахівці

Стелаж для свого гаража розробляють на папері, використовуючи як орієнтир готові креслення, або роблять оригінальний проект. Обов’язково вказують параметри виходячи з розмірів боксу. Такий виріб ідеально впишеться в простір. Зазвичай розміщують уздовж однієї стіни, займаючи всю площу. По боках залишають близько 10 см для зручності монтажу. Висота досягає стелі, щоб не втрачати жодного сантиметра. Конструкція складається з трьох основних елементів: вертикальних стійок, полиць, перекладин. Щоб збільшити жорсткість каркаса, іноді використовують поперечки.

Полиці в гаражі своїми руками - різні варіанти з дерева і металу

Відстань між двома основними опорами – не більше 1,5 м і менше для зберігання особливо важких предметів. Важливу роль відіграє матеріал, його жорсткість. У довгому стелажі додають проміжні стійки, що додасть додаткову стійкість. Висоту між сусідніми полками вибирають в залежності від предметів, які мають намір зберігати. Найбільші параметри – для коліс. Глибина визначається самостійно. Для цього передбачають, що буде розміщуватися. Вузькі незручні для великогабаритних речей, а з дуже широких важко дістати щось потрібне.

Знизу розташовують найважчі і об’ємні речі, відповідно, місця для них широкі і високі. Зверху полички вузькі і низькі, вони призначені для предметів дрібніших. Відстань від підлоги близько 0,5 м, а якщо скористатися стандартами меблевиків – 37 см. Це дозволить підмести, без труднощів розмістити і зняти шини, каністри, важкі запчастини. Конкретні розміри розробляє господар, який знає, що і де він буде зберігати. Професіонали рекомендують зробити отвори в полках для вентиляції і попередження іржі.

На етапі проектування визначаються зі способом з’єднання деталей, кріпленням. Використовується зварювання, зазвичай для металевих конструкцій, і болти – для дерев’яних. Обидві технології успішно справляються зі своїм призначенням, але перша має на увазі виготовлення неразборного вироби. При перебудові в гаражі, переїзді в інший, вони вкрай незручні для переміщення, не гарантія, що підійдуть за габаритами. Головна перевага – надійність, щоб зруйнувати, доведеться різати.

Полиці в гаражі своїми руками - різні варіанти з дерева і металу

Болтові з’єднання не забезпечують такої жорсткості, зате конструкцію завжди можна розібрати і по частинах перенести в інше місце. Використовуються не тільки спільно з деревом, але і з металом, правда, рідше. Щоб забезпечити стійкість стелажа, його додатково закріплюють на стіні.

Особливості використання різних матеріалів

Дизайн, практичність визначає сировину, що застосовується для виготовлення конструкції. Переважно застосовують метал і дерево. Значну роль відіграє вартість. Залізо дороге, якщо купувати все в магазині, обійдеться не набагато дешевше, ніж купити готовий стелаж. Виручають різні залишки, наявні будинки, а також пункти прийому вторсировини, де продають за цінами, трохи вище, ніж приймають. Деревина дешевше, але потрібна якісна, з безліччю сучків не підійде.

Полиці в гаражі своїми руками - різні варіанти з дерева і металу

Пластик використовують для зберігання дрібних речей. Він годиться для окремих поличок і в комбінації з іншими матеріалами на стелажах. Великий мінус – крихкість, легко б’ється, пошкоджується. Зберігати металеві предмети, інструмент небажано.

Полиці в гаражі своїми руками - різні варіанти з дерева і металу

Умови гаража не сприяють тривалої експлуатації дерев’яних виробів. При постійно підвищеній вологості, морозі, часом спеці деревині не комфортно. Матеріал перед застосуванням обробляють захисними складами проти цвілі, шкідників, грибків. Краще брати тверді породи, наприклад дуб. З ним складніше працювати, але він дуже міцний і довговічний. Для з’єднання замість цвяхів бажано використовувати саморізи, які не дають конструкції розбовтуватися. Застосовують кілька способів:

  • стандартний для платників – в чверть або "вполлапи";
  • встик з посиленням металевими куточками, накладними пластинами;
  • на болтах – знадобиться дриль для прокручування отворів.

На стійки йде брус 50 × 50 мм, на поперечини такий же або трохи тонше – 50 × 30 мм. Для настилу підійдуть:

  • дошки від 20 мм;
  • фанера 10 мм і більше;
  • ламінована ДСП – торці обробляють силіконом для захисту від вологи.

Для металевого каркаса використовують:

  1. 1. Куточок товщиною 3-4 мм з поличкою 25-45 мм – залежить від планованого навантаження. Дуже міцний матеріал, важкий, дорогий.
  2. 2. профтруба з розмірами для стійок 40 × 40 мм, для поперечок – 40 × 25. Метал тонше, але зігнути його важче, ніж куточок.
  3. 3. Комбінація матеріалів. Стійки роблять з прямокутної труби, для поперечок застосовують куточки.

Металеві стелажі збирають одним із способів:

  • зварюють;
  • з’єднують болтами;
  • використовують краб-системи.

При підготовці металу до зварювання необов’язково його підрізати – йде багато часу, а особливої ​​різниці з з’єднанням встик непомітно. Коли використовують болти, окремо монтують вузли полиць і боковин, потім збирають в єдине ціле. Бажано в кожному місці закручувати по 2 болта, щоб виключити люфт. Краб-системи – це дві пластини з виїмками під труби. Вони закладаються в пази, потім стягуються болтами. Великий навантаження подібний виріб не витримає, але сильно економиться час на підготовку отворів.

Полиці в гаражі своїми руками - різні варіанти з дерева і металу

Профільована труба легше піддається процедурі – вона тонше куточка. Використовуються болти М6 або М8, щоб зробити електродрилем отвори йде багато сил. Надходять таким чином: спочатку використовують свердло меншого діаметру, потім розширюють товщим. Інструмент доведеться постійно точити або міняти. Щоб вони менше тупилися, періодично охолоджують водою.

Полиці в гаражі своїми руками - різні варіанти з дерева і металу

Варіанти виробів для розміщення інструментів і приладдя

Найчастіше в боксі для автомобіля зустрічаються дерев’яні стелажі, зроблені своїми руками. Пояснюється це рядом причин:

  • понесені витрати менше, ніж на металевий;
  • збирається швидко і просто без використання зварювання;
  • служить відносно довго, міцність прийнятна.

Сталевий стелаж – найнадійніша конструкція. Обходиться дорожче в порівнянні з виготовленими з інших матеріалів, але дуже міцний і довговічний. Здешевлюють застосуванням для полиць натурального дерева або плит з нього. Найпростіше зробити полки, на яких зручно зберігати інструменти, інші предмети. Пред’являється єдина вимога – не повинні прогинатися від розміщеного вантажу.

Полиці в гаражі своїми руками - різні варіанти з дерева і металу

Послідовність складання простого дерев’яного стелажу:

  1. 1. Вирізують заготовки з бруса для вертикальних стійок. Для поперечок використовують рейки меншої товщини або дошки.
  2. 2. Збирають боковини, формують каркас. З’єднують одним з доступних способів, про які розказано вище.
  3. 3. За розмірами роблять полки з ДСП. Щоб вони не розбухали від вологи, торці ретельно обробляють силіконовим герметиком. Кріплять до поперечок саморізами, для надійності використовують металеві куточки.
  4. 4. Всю конструкцію обробляють антисептиком, грунтують. Покривають лаком або фарбою.

Коли в господарстві є метал, виготовляють сталевий каркас. Він прослужить довше, а полки можна зробити з деревини. Використовують прямокутні труби, а для поперечок – куточок. Їх приварюють до стійок, але щоб стелаж вийшов розбірним, прикручують болтами. Це дозволить не тільки перенести виріб в інше місце, але і при необхідності змінювати висоту полиць.

Полиці в гаражі своїми руками - різні варіанти з дерева і металу

Готують деталі і збирають стелаж в такій послідовності:

  • болгаркою за розмірами згідно з кресленням нарізають необхідні елементи;
  • на стійках відзначають місця розташування полиць;
  • їх приварюють або з’єднують болтами, контролюючи прямий кут, щоб конструкція не вийшла кривою;
  • зі сталевого каркаса видаляють сліди корозії (щіткою, перетворювачем іржі), фарбують;
  • з дерева вирізають полички, фарбують, залишають просохнути;
  • кріплять на каркасі болтами.

Щодо останньої операції. Набагато раціональніше приварити куточки торцем до вертикальних стійок, так щоб його полки дивилися всередину. Тоді просто на них укладають відрізки дощок, ДСП, фанеру. Вони будуть надійно триматися без додаткової фіксації.

Полиці в гаражі своїми руками - різні варіанти з дерева і металу

Практичний варіант стаціонарного стелажа, який не стоїть на підлозі, а закріплюється на стіні. Матеріал значення не має, технологія ідентична:

  • робиться розмітка для кріплення, висвердлюють отвори, забиваються дюбеля;
  • труби або бруси нарізаються за розмірами;
  • до стіни строго вертикально кріплять стійки;
  • їх з’єднують між собою поздовжніми поперечинами по висоті майбутніх полиць;
  • роблять аналогічну передню деталь, тільки вона буде стояти на підлозі;
  • дві частини з’єднують між собою, укладають і закріплюють полички.

Це загальні схеми пристрою гаражних стелажів. Всі варіанти неможливо передбачити – скільки майстрів, стільки і рішень. Головне – не боятися експериментувати, пускати в хід будь-які підручні матеріали, і результат обов’язково буде.

Полиці в гаражі своїми руками - різні варіанти з дерева і металу

Прості полиці з дерева і металу

Стелажі вимагають досить багато матеріалу, громіздкі, тому часто вдаються до менш складного варіанту. Щоб полички були зручними для використання, їх роблять шириною не більше 1,5 м, глибиною – до 0,6 м, висотою (для багатоярусних) – 0,3-0,6 м.

Полиці в гаражі своїми руками - різні варіанти з дерева і металу

Для дерев’яної конструкції використовують бруси, які розмічають згідно заздалегідь виготовленої схемою. З них роблять стійки і раму. На полиці беруть стругав дошку, фанеру. Закріплюють саморізами і куточками.

Полиці в гаражі своїми руками - різні варіанти з дерева і металу

На металевих виробах зберігають об’ємне і масивне обладнання, тому перевага віддається зварюванні. За розмірами нарізають заготовки і з’єднують в суцільну конструкцію. Для полиць використовують листову сталь або деревину.

Полиці в гаражі своїми руками - різні варіанти з дерева і металу

Всі різноманітні підвісні моделі кріпляться на стіні або стелі. Їх встановлюють на анкерах, що дозволяє зняти і перенести в інше місце. Стельові знаходяться поблизу перекриття, на якому закріплені. Вони підвішуються за гаки або анкера, вправлені в стелю. Зазвичай подібні полки легко знімаються. Великою популярністю не користуються, споруджують при нестачі місця. Не годяться для зберігання важких і габаритних предметів, тому що нестійкі.

Поетапна інструкція про створення полиць в гаражі представлена ​​у відеоматеріалі.

Полиці в гаражі своїми руками - різні варіанти з дерева і металу