Бойлер для опалення будинку – інструкція та експлуатація

У наш час власники квартир або приватних будинків часто встановлюють бойлери в якості додаткового джерела гарячої води. І через час деякі замислюються – чи можливе використання водонагрівача як ще одного елемента системи. Але для цього необхідно знати всі деталі і специфіку експлуатації агрегату. А власнику – поставитися до установки устаткування для опалення з усією відповідальністю.

Підігрів води

Звичайна модель бойлера являє собою циліндричну ємність, всередині якої розташовуються елементи, що нагрівають рідину. Щоб підключити пристрій до водопровідних труб, слід врізати два спеціальних патрубка. В один вода надходить, а з іншого виводиться до змішувача. Тому деякі домовласники задаються питанням про можливість використовувати схему для створення своєрідної опалювальної системи.

Параметрів, яких вистачає для постачання житлоплощі гарячою водою, недостатньо. Автономного опалення за допомогою цього пристрою організувати практично неможливо. Щоб водонагрівач почав опалювати приватний будинок, він повинен володіти високим відсотком потужності. За підрахунками фахівців, для обігріву 10 квадратних метрів потрібно 1 кіловат теплової енергії. Якщо в якості прикладу взяти будинок, площа якого дорівнює 100 кв. м, то для забезпечення тепла знадобиться прилад з потужністю не менше 10 кВт. А такі моделі ніде днем ​​з вогнем не знайдеш.

Але цілком можна придбати бойлер для оснащення теплом невеликого дачного будиночка. Тут є свої підводні камені. Зазвичай користувачі стикаються з такими:

  • Високий показник інертності. При місткості бака бойлера в 100 літрів, а Тени потужністю 2 кіловати для нагріву води до 80 градусів знадобиться не менше півтори години. Циркуляція неможлива, оскільки вона вимагає ще більше часу (а це багато використаного електрики).
  • Літраж бака. Деякі господарі вважають, ніж більш габаритний бак нагрівача, тим краще: і води гарячої багато, і опалювати паралельно можна. Але це не так. Постійний нагрів призведе до того, що у теплоносія буде різна температура, а сам пристрій незабаром прийде в непридатність.
  • Велика витрата електроенергії. Постійно включений бойлер вимагає багато енергії. При знятті показань з лічильників домовласників очікує неприємний сюрприз. Тому цілодобове підключення водонагрівача до мережі потребує чимало грошей.

Останнім часом питання про опалення приватного будинку за допомогою бойлера встав особливо гостро. Прилад присутній практично в кожній квартирі, а займатися купівлею і установкою твердопаливного котла не всі горять бажанням. Але без нього тут навряд чи можна обійтися – разом ці агрегати створюють так зване непряме опалення.

Бойлер для опалення будинку - інструкція та експлуатація

Бойлер сумісний з електричним котлом (і водяним контуром). Справа в тому, що вони працюють по практично однаковими принципами і володіють майже схожою внутрішньою структурою. Часто і той, і інший апарат називають «бойлерами».

При бажанні монтажу звичайного водонагрівача як головного елемента для опалення домовласники можуть зіткнутися з проблемою гарантії від компанії-виробника. Це обумовлено тим, що прилад використовується не за призначенням.

Накопичувальний бак і водонагрівач

Пристрої схожі між собою. Єдина відмінність між ними – внутрішній водопровід, підключений прямо до опалювальної системи. Тут і виникає питання щодо місця бойлера в обігріві приміщень.

Якщо люди будуть правильно підходити до облаштування опалення в своїх будинках, то вони обладнують бойлер як тепловий акумулятор. Носій всередині нього отримає енергію за допомогою змійовика, який приєднаний до системи опалення. Після відключення електрокотла температура стане вище завдяки водонагрівача.

Бойлер для опалення будинку - інструкція та експлуатація

При грамотному обладнанні системи бойлер дасть додаткові бонуси:

  • Подача гарячої води. Оскільки вода з пристрою не має ніякого контакту з теплоносієм, то її можна спокійно використовувати для здійснення господарських потреб. Перед цим розумним рішенням стане правильне співвідношення потужності бойлера, щоб опалювати будинок без порушення роботи всієї системи.
  • Вода нагрівається з допомогою вбудованого Тена. Забороняється заносити в пристрій панує постійний температурний режим, навіть коли котел відключений від електричної мережі. Тобто, для цього необхідно придбати нагрівач, що працює від розетки.

Перед придбанням варто подумати про головну мету покупки – буде вона додатковим джерелом гарячої води, накопичувальним акумулятором або «два в одному».

Накопичувальну ємність можна зробити своїми руками. Щоб знизити відсоток теплових втрат, слід провести процедури по ізоляції тари.

Підрахунки параметрів бака і ТЕНів

В першу чергу треба розрахувати потужність бойлера для обігріву приміщень в будинку. Фахівці пропонують кілька варіантів вирішення цієї проблеми. Найпростіший і найпоширеніший – прочитати в інструкції рекомендації від компанії-виробника придбаного бойлера.

Варто пам’ятати про те, що від цього показника залежить схема всієї опалювальної системи. Перший важливий параметр – потужність, яка вимірюється в кВт / год. Наприклад, вона дорівнює одній одиниці. Після монтажу приладу її рівень залишається незмінним протягом п’яти годин. При цьому режим складає 75/50. Тоді обсяг нагрівача розраховується за формулою: V = 5 / (75-50) = 0. 5 м³ або 500 л.

Бойлер для опалення будинку - інструкція та експлуатація

За таким же принципом можна вибрати агрегат для опалення дачі, трохи зменшивши показники у формулі.

Щоб розрахувати потужність водонагрівача, господарям потрібно враховувати додаткові чинники – кількість тепловтрат в будівлі, місце розташування ємності.

Установка і використання для обігріву

Після закінчення всіх підрахунків і вимірювань можна сміливо починати монтаж бойлера і впровадження його в опалювальну систему будинку. Перед цим треба вирішити одне питання – яке місце займе прилад. Це вкрай важливий пункт в модернізації системи. Професіонали радять встановлювати бойлер в безпосередній близькості до котла, тоді температурні показники будуть досить оптимальними для обігріву приміщень. І після цього слід вивчити інструкцію до пристрою, адже там вказано всі – від технічних характеристик до рекомендацій від виробників.

Бойлер для опалення будинку - інструкція та експлуатація

Навіть при чіткому дотриманні всіх рад господарі часто стикаються з труднощами щодо впровадження водонагрівача в опалювальну систему. Ситуації такі:

  • Підведення гарячого водопостачання. Ідеальний варіант розташування твердопаливного котла – це котельня або приміщення, де зосереджені основні механізми комунікацій в будинку. Проблема полягає в тому, що для гарячої води потрібна установка додаткового насоса і всі комплектуючі до нього.
  • Великий обсяг водонагрівача в тому випадку, коли покупка бойлера потрібна для опалення приміщень з великою кубатурою. А габаритний прилад розмістити навіть в великих кімнатах – та ще турбота.
  • Підключення електричної мережі Тена. Щоб водонагрівач працював без перебоїв, його треба забезпечити окремим автономним джерелом енергії.

Якщо проблеми усунені або їх взагалі до цього не виникало, то можна перейти до встановленню та введенню в експлуатацію.

Температура води всередині приладу контролюється і проглядається через вмонтований термометр. Зазвичай він не входить як комплектуючі в набір, але його можна купити в будь-якому будівельному магазині.

Устаткування накопичувального бака опалення

Щоб поставити тепловий акумулятор на його законне місце, слід попередньо підготувати майданчик. Оскільки агрегат важить дуже багато, то підлогове покриття повинне бути сильним і ідеально рівним, щоб витримувати масу. У такому випадку воно обладнується додатковим фундаментом або нової бетонною стяжкою.

Ідеальним варіантом стане оснащення окремої ділянки для важкого приладу. Таким чином, корпус не стосується бетону і не створює на нього тиску. Крім того, істотно знижує число тепловтрат.

Бойлер для опалення будинку - інструкція та експлуатація

Можна купити модель, обладнану спеціальними ніжками. Тоді замість платформи на ту ділянку під підлогу слід постелити шар теплоізоляційного матеріалу.

Установка і впровадження проходять по покрокової інструкції:

  1. 1. Для початку слід перевірити, наскільки рівно розташувався бойлер на своєму місці. Він повинен бути або строго по горизонталі, або по вертикалі. Ні в якому разі не допускаються навіть найнезначніші нахили.
  2. 2. Потім настає найбільш відповідальний момент – приєднання. Для якісної роботи патрубки системи і самого бойлера повинні мати рівний діаметр щоб уникнути надлишкового гідравлічного опору при тестуванні і експлуатації надалі.
  3. 3. За умови, що приміщення не обладнане радіаторами та іншими опалювати елементами, корпус водонагрівача слід обмотати шаром теплоізоляції.
  4. 4. Тепер бойлер можна підключати до труб ГВ. Тоді він буде не тільки опалювати приміщення, але і давати воду для господарських і побутових потреб.

Бойлер для опалення будинку - інструкція та експлуатація

Завершальним етапом завжди є перевірка вузлів і з’єднань. Господарю слід запустити всю систему. Півмісяця доведеться відзначати температурний режим, що підтримується в трубах і самому бойлері, по відключенню котла від мережі.

Професіонали не рекомендують для підвищення ефективності наливати всередину антифризні рідина. Вона не володіє потрібними характеристиками для повноцінного підігріву води. Тоді якість і температура будуть на низькому рівні.

Рекомендації по використанню

Будь-яке електричне обладнання вимагає додаткового догляду. При правильній роботі і перевірці прилад буде надійно служити довгі роки. Для цього досить дотримуватися всіх рекомендацій, що дають виробники в інструкціях.

Процедури починаються відразу ж з моменту покупки. І найперша – придбання моделі з сухими тенами. Переваги їх полягає в тому, що накип усередині елементів осідає набагато повільніше (а в гарячій воді куди більше домішок і солей). Додатковим заходом є і заправка агрегату заздалегідь фільтрованої водою в накопичувальний бак.

Бойлер для опалення будинку - інструкція та експлуатація

Існує ряд інших заходів щодо захисту нагрівача:

  • Раз в 30 днів проводити огляд на цілісність конструкції.
  • Здійснювати контроль за температурним режимом в робочий час. Це стосується і бойлера, і котла, особливо пізньої осені і взимку. В ідеальних умовах різниця між ними – не більше 15%.
  • Своєчасно проводити заміну прокладок. Тоді система опалення буде добре працювати і якісно опалювати будинок.
  • Особливу увагу слід приділити блоку управління. Його життя і робота залежать від перепадів в електричній мережі, через що часто ламається. Щоб уникнути цього потрібно додатково підключити стабілізатор.

Для чищення ТЕНів бойлеру розкривати його і витягувати. Але перед цим подумати – чи вистачить сил і досвіду, щоб зібрати все назад, і чи збережеться гарантія від виробника.

Бойлер для опалення будинку - інструкція та експлуатація

Водонагрівач своїми руками

У сантехнічних та будівельних магазинах бойлери стоять досить дорого, і не у кожної сім’ї є можливість його купити. В якості альтернативного варіанту радять зібрати прилад самостійно.

Для початку слід взяти сталеву ємність великого розміру. Важливо, щоб її обсяг відповідав розрахунковому. Для того щоб зібрати схему, треба придбати додаткові елементи:

  • бак. Розумним буде купити основу з нержавіючої сталі і просвердлити отвори для патрубків входу і виходу.
  • змійовик. Ідеальний матеріал – мідь, оскільки вона є найкращим провідником тепла серед металів.
  • Елементи кріплення.

Щоб забезпечити конструкцію теплоізоляцією, фахівці радять виготовляти двошаровий корпус. А в простір між шарами власники помістять базальт або скловату. Оптимальна товщина – 5 сантиметрів. Тоді саморобний споруда нічим не буде відрізнятися від готової.

Бойлер для опалення будинку - інструкція та експлуатація

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.