Після трудового тижня і міської суєти хочеться відпочити на лоні природи, подихати свіжим повітрям. Ідеальний варіант – невеликий дачну ділянку з будиночком. Часто дачами називають просто земельну ділянки, які роздають громадянам для вирощування сільськогосподарських культур. Рано чи пізно у власника такої ділянки виникає бажання мати будиночок, де можна відпочити після трудів на грядках, провести вихідні на природі. Наймати бригаду – це дорого, простий літній будиночок невеликих розмірів можна вибудувати самому.
Як побудувати дачний будиночок без сторонньої допомоги?
Замислюючись про будиночок на дачній ділянці, слід визначитися: чи будуть в ньому жити тимчасово під час дачного сезону або допускається розміщення протягом усього року. Від цього залежить, скільки грошей піде на будівництво. Для постійного проживання потрібно будувати капітальну будівлю з комунікаціями і опаленням. Для цього потрібно багато коштів і робочої сили.
Якщо планується тільки сезонне проживання, то можна побудувати будиночок своїми руками. З першого погляду може здатися, що це складна і важке завдання для людини, далекої від будівництва. Але, починаючи розбиратися з нюансами будівництва, ясно, що отримати будівельний досвід можна під час будівництва, було б бажання.
Процес будівництва каркасного будинку
Існує кілька технологій, що дозволяють легко і швидко побудувати невеликий дачний будиночок. Найпростіша і найбільш вигідна економічно технологія – це каркасне будівництво. Вона дозволяє побудувати будинок самому без сторонньої допомоги. Це найбільш дешевий варіант при виборі матеріалів, так як можна використовувати б / у матеріали. Правда, вони повинні бути якісними, щоб будова прослужило довго. Ще одним плюсом каркасного будівництва є швидкість. Якщо докласти зусиль, то можна за сезон збудувати будинок під обробку.
Який матеріал підійде для стін дачі – вибираємо відповідні варіанти
На будівельному ринку великий вибір різних матеріалів, з яких можна зводити стіни. Вибір залежить від уподобань забудовника, призначення майбутнього будинку і експлуатаційних умов. Для дачного будиночка слід підбирати недорогі, легкомонтованою матеріали, які не потребують ґрунтовного фундаменту. Розглянемо кілька варіантів таких будматеріалів:
- 1. Вигідним варіантом для дачі буде каркасний дерев’яний будиночок. Висока швидкість зведення і простота монтажу є основною перевагою для самостійного будівництва. Дерево – екологічно чистий матеріал. У дерев’яному будинку завжди легко дихається, завдяки низькій теплопровідності, добре утримується тепло. Недоліком каркасних будинків є їх недовговічність, схильність до гниття, нестійкість до шкідників. Ці недоліки можна згладити шляхом обробки дерев’яних конструкцій спеціальними речовинами. Більш довговічний будинок з бруса або колод, але це недешевий варіант для дачі.
Каркасний дерев’яний будиночок
- 2. Надійним і довговічним буде будинок з пористого бетону – піноблоків або газоблоків. Цей матеріал має пористу структуру і невелику вагу, що робить його конкурентоспроможним дереву. Невелика вага блоків дозволяє обійтися легким фундаментом, що здешевлює будівництво. Технологія кладки проста, тому стіни зводяться дуже швидко. Недоліком газоблоків є великий вміст вапна, що негативно впливає на здоров’я людини. В цьому відношенні піноблок виграє, але з ним важче працювати, так як він більш крихкий. Ще одним мінусом обох матеріалів є висока гігроскопічність, тому стіни необхідно захищати від вологи. В іншому будинок з піноблоків – це повноцінний кам’яний будинок, який прослужить довго.
Дачний будинок з піноблоків
- 3. Завдяки сучасним технологіям, з’явився ще один вид будівельного матеріалу -нес’емная опалубка. Вона виготовляється з пінополістиролу. Блоки укладаються як і при цегляній кладці. Всередину порожнин блоків укладається арматура і заливається бетон, що надає міцність конструкції. Пінопласт забезпечує теплоізоляцію. Простота технології дозволяє побудувати будинок своїми руками в короткий термін.
Можна будувати дачний будиночок з інших матеріалів. Наприклад, можна використовувати будматеріали з розібраного будинку, якщо вони знаходяться в придатному для будівництва стані. Але при проектуванні будинку слід правильно прорахувати всі навантаження.
Потрібно пам’ятати, що чим важче стіни, тим міцнішим потрібно робити фундамент.
Планування – зручність і простота користування
Будь-яке будівництво складається з етапів і починається з проектування. Навіть простенький дачний будиночок потребує плані і проект споруди. У дачному будиночку обов’язково повинна бути кухня, яку можна заради економії місця поєднати з вітальні, розділивши приміщення легкої перегородкою. Якщо планується другий поверх, то на ньому краще помістити спальні. Для літньої дачі вдалий варіант отримання додаткової площі для відпочинку є веранда.
Після проектування подальші етапи передбачають:
- монтування статі.
- Підготовку ділянки під будівництво і влаштування фундаменту.
- зведення стін.
- Пристрій даху і стелі.
- Зовнішні та внутрішні оздоблювальні роботи.
Для кожного етапу потрібні певні знання і навички. Тому, перш ніж приступати до того чи іншого виду робіт, слід вивчити нюанси, пов’язані з їх виконанням.
Як зробити міцне підгрунтя і заощадити гроші?
Визначившись з місцем, де буде знаходитися будинок, потрібно провести підготовчі роботи для влаштування фундаменту. Для цього викорчовуються пні, прибираються кущі, знімається верхній родючий шар землі і вирівнюється поверхня під фундамент. Потім за допомогою рулетки і куточка робиться розмітка для майбутніх кутів і стін. На місці кутів забиваються кілочки, а між ними натягуються нитки, що обмежують розміри котловану. Глибина закладки фундаменту повинна бути нижче глибини промерзання. Зазвичай викопується котлован глибиною близько метра.
Так як потрібен легкий фундамент, його можна зробити з залізничних шпал. На дно котловану в першу чергу слід укласти геотекстильні полотно – дорнит 150. Його застосовують в якості додаткового зміцнюючого шару, а також перешкоджає проникненню капілярної вологи до конструкцій будинку. Далі насипається пісок в кілька шарів, кожен з яких добре утрамбовується. Поверх піску влаштовується шар гравію або щебеню. На наступному етапі на шар бетону укладаються шпали, які перев’язують між собою. Потім конструкція заливається бетоном.
Підготовка фундаменту під будівництво
Для невеликого будинку підійде стрічковий фундамент з бетону. Для цього потрібно вирити траншеї шириною близько 50 см по периметру будинку і внутрішніх стін, встановити опалубку, укласти в неї арматуру і залити бетоном. Фундамент повинен вистоятися близько 3-4 тижнів, щоб бетон набрав міцності.
Більш грунтовний, але і більш дорогий фундамент з блоків. Його можна використовувати, якщо передбачається будівництво підвалу. Блоки в цьому випадку будуть грати роль стін. Перекриття можна зробити з плит або влаштувати армований каркас, вибудувати опалубку і залити бетоном.
Популярним фундаментом для легких каркасних будинків є стовпчастий фундамент. Достатнім діаметром стовпів буде 30 -40 см. Стовпчики або вкопуються в грунт на глибину нижче глибини промерзання, або встановлюються на міцну основу безпосередньо на землю. Обов’язково встановлюються кутові стовпи. Проміжні ставлять на відстані 2-3 м один від одного.
Пол робиться з шпунтованих дощок по латах, покладеним на фундамент. Спочатку влаштовується чорнову підлогу. По периметру встановлених стовпів укладаються балки. Потім слід встановити поперечні балки на протилежних стовпчиках. Таким чином, створюється каркас чорнової підлоги. Балки можуть бути з дерева, металу, бетону – в залежності від фінансових можливостей і переваг забудовника. Між лагами укладається вологостійкий утеплювач, а поверх усієї конструкції влаштовується підлогове покриття. Ще простіше влаштування підлоги – бетонна стяжка.
Надійні і теплі стіни – довголіття будови
Найпростіший будинок для дачі – будинок з каркасними стінами. Технологія зведення стін проста:
- 1. Для захисту стін від вологи поверх фундаменту укладають два шари руберойду. Першою на фундамент викладається обв’язка з бруса. На кінцях брус наполовину випилюється, щоб з’єднувати бруси між собою на кутах.
- 2. Далі потрібно встановити опорні стійки по кутах. Для стійкості їх тимчасово зміцнюють за допомогою укосин.
- 3. Стійки уздовж стін встановлюють на відстані 50 см один від одного і також закріплюють. Віконні і дверні блоки кріпляться до опорних стійок.
- 4. Після розташування всіх брусів необхідно закріпити верхній брус для обв’язки і добре закріпити всі стійки. До однієї опорної стійки потрібно прилаштувати два укосу до бруса нижньої обв’язки і по два укосу до обв’язки зверху. Установку брусів необхідно перевірити будівельним рівнем для запобігання вертикальних і горизонтальних відхилень.
- 5. Зовні стіни каркаса необхідно обтягнути спеціальної вітрозахисної і гідроізоляційної плівкою, яка, в свою чергу, кріпиться контробрешітка.
- 6. Зверху стіни обшиваються або плитами ОСП, або листами фанери, стійкими до дії вологи.
Утеплення стін каркасного будинку мінеральною ватою
Одночасно з каркасом стін робиться каркас стелі. По периметру встановлюються балки, а потім проводиться пристрій поперечних балок. На етапі внутрішньої обробки стелю обшивається фанерою, гіпсокартоном або іншим оздоблювальним матеріалом.
Дах – надійний захист від негоди
Для дачного будиночка найкраще підійде проста дах – односхилий. Але якщо є бажання мати велике горищне приміщення, яке при бажанні можна упорядкувати і отримати додаткову корисну площу, тоді потрібно монтувати двосхилий дах.
Для даху монтується кроквяна система. Вона складається з кількох ферм. Окремі деталі даху зручніше збирати на землі за шаблоном. Після того, як окремі елементи будуть зібрані, приступають до монтажу крокв і установці на них ферм. Спочатку встановлюється фасадна ферма. Правильність установки перевіряється будівельним рівнем. Потім фасадна ферма кріпиться за допомогою укосів. На протилежному кінці даху встановлюється аналогічна ферма, і також тимчасово закріплюється за допомогою укосів.
Між встановленими крайніми фермами натягується шнур, по якому встановлюються всі проміжні конструкції. Коли все ферми будуть встановлені, їх нижні кінці скобами кріпляться до балок перекриття. Зверху ферми закріплюють за допомогою конькового бруса. Зовнішня частина даху покривається вітрозахисною і вологонепроникною плівкою, поверх якої монтується контробрешетка.
Покрівельний матеріал слід вибирати до монтажу даху, так як виробник покрівельного матеріалу вказує, яка кроквяна система потрібна. Щоб уникнути проблем при роботі з покрівельними матеріалами, при їх покупці слід взяти схему укладання. Дах можна зробити з ондуліна, бітумної черепиці, шиферу або будь-якого іншого покрівельного матеріалу, який буде найбільш вигідним.
Будиночок для дачі – комфорт для душі
Важливо під час будівництва все дерев’яні елементи будинку обробити спеціальними хімічними засобами, які захищають дерево від гниття, грибка, біологічного впливу, підвищують пожежну безпеку.
Коли готові стіни і дах, залишається зовнішня і внутрішня обробка. Бюджетний варіант фасадної обробки – фарбування плит ОСБ олійною фарбою. Іншим привабливим отелочние матеріалом є сайдинг. З його допомогою дому можна надати гарний зовнішній вигляд і вибрати колір за своїм бажанням. Ламелі легко кріпляться до каркасу будинку за допомогою гвинтів.
Для облицювання укосів вікон і дверей можна використовувати залишилися дошки обшивки. Віконні отвори слід ретельно обробити лобзиком і рубанком. Укоси вікон слід обшити дерев’яними рейками шириною 19 мм. Облицювальні дошки з зовнішньої сторони прибиваються до укосів. Якщо необхідно утеплення стін, то краще його виконувати із зовнішнього боку, щоб не забирати корисну площу всередині будинку. Недорогим і зручним при монтуванні утеплювачем є мінеральна вата.
Для проводки електрики потрібен водонепроникний силовий кабель, який краще провести під землею. Щоб захистити кабель від пошкоджень, його потрібно прокладати на глибині не менше 60 см, присипавши зверху піском шаром близько 10 см. Для захисту від кабелю від лопат при копанні, зверху краще покласти захисну плівку і цеглу.
Якщо немає великого досвіду електротехнічних робіт, то проводку електрики краще довірити фахівцям.
Внутрішньою обробкою можна створити атмосферу затишку і спокою, де хотілося б розслабитися і відпочити. Тому незважаючи на те, що дача – сезонне місце проживання, хочеться, щоб було затишно і по-домашньому комфортно. Це досягається інтер’єром і меблями відповідає обраному стилю. Часто каркасні будинки зсередини обшиваються вагонкою. Для невеликої дачі підійде сільський стиль. Меблі теж можна виготовити своїми руками, тоді будинок наповниться домашньої теплотою. Чим більше робіт виконати своїми руками, тим дешевше вийде будівництво.
Якщо підготувати заздалегідь всі матеріали, необхідні для будівництва каркасного будинку, то побудувати будинок своїми силами можна за один дачний сезон. Оздоблювальні роботи можна робити поступово, по мірі можливості, головне, вибудувати коробку будинку і встановити дах. Чим якісніше будуть виконані роботи, тим довше прослужить будинок.