У цьому майстер-класі навчимося класти плитку у ванній, слідуючи покрокової інструкції з фото. Дізнаємося про підготовку стін, перших етапах укладання, правильної підрізування плитки по кутах і під розетки, а також монтажі кахлю на підлогу.
Крок 1: Підготовка інструментів до обробки плитки
При роботі з важкої керамогранитной і мармуровою плиткою знадобиться плиткорізний верстат для мокрого різання. Він запобігає розтріскування крихких і твердих матеріалів, дозволяє створити кути з високою точністю і зробити рівний спіл під 45 °, необхідний при створенні ніш і перегородок. Для домашніх робіт підійдуть прості моделі Плиткорізний верстатів потужністю 500-850 Вт. Від потужності обраного плиткореза буде залежати і вага інструменту. Плиткорізний верстат потужністю 500 Вт важить до 10 кг, а більш потужні установки до 850 Вт – більше 15 кг. Це важливо, якщо вам доведеться транспортувати верстат, щоб зробити ремонт на дачі або на іншій квартирі. При виборі цього інструменту звертайте увагу на граничний розмір плитки, який вміщується на робочій платформі.
Для того, щоб покласти плитку у ванній, вам також знадобляться наступні інструменти. Рулетка і олівець для виміру площі приміщення, нанесення необхідних розміток на стінах і підлогове покриття. Ручний плиткоріз для підгону плитки по кутах і проміжках. Набір шпателів: зубчастий для розрівнюючи плиткового клею і гумовий для затирання в міжплиточних шви. Буде потрібно гідроуровень і схил, необхідні для перевірки рівності стін, підлоги в вертикальній і горизонтальній площині. Щипці, відро і будівельний міксер для замісу плиткового клею. Для тонкої різання по кутах і під трубами скористайтеся болгаркою. Укладання кахлю у ванній проводиться із застосуванням дрилі з коронкою під розетки, своїми руками за допомогою щипців і склоріза отримати рівний зріз і не зламати плитку буде проблематично.
Крок 2: Шліфування і грунтовка стін
Перевіряємо стіни на дотик, при виявленні нерівностей проходимся шпателем і болгаркою зі шліфувальний диском.
Оштукатурені стіни грунтуем. У нашому випадку використовується грунтовка глибокого проникнення Alpina Expert. Для чого потрібна грунтовка? Вона забезпечує якісну підготовку стін, підвищує адгезію (зчеплення) поверхні з дисперсними матеріалами. Плитка у ванній при покритті стін ґрунтовкою надійно фіксується на стінах і не відпадає. Стіни перед ґрунтуванням повинні бути чистими і сухими.
Для грунтування перегородок та інших конструкцій з гіпсокартону застосовуємо бетоноконтакт CERESIT СТ 19 або іншої фірми. До складу бетоноконтакта входить дрібний кварцовий пісок, який надає поверхні шорстку фактуру, яка підвищує зчеплення гладких поверхонь з облицювальними матеріалами. Забезпечує хорошу адгезію на будь-яких підставах (гіпсокартон, скло, плитка, пофарбовані стіни олійною фарбою). Перед кожним мазком бетоноконтакт перемішується пензлем, щоб на дні не осідає пісок.
Наноситься бетоноконтакт на чисту і суху поверхню прямими і круговими рухами в хаотичному порядку.
Крім кращої адгезії підстави з плитковим клеєм підганяти плитку на ґрунтованих стінах простіше. Зафіксований на клей кахель довше зберігає рухливість.
Крок 3: Розпакування і розкладка плитки за кресленням
Після покупки розпаковуємо і уважно оглядаємо плитку, перевіряємо її на наявність сколів, шлюбу малюнка і нерівностей. Складаємо дві плити разом, якщо між ними немає просвіту, матеріал якісний. Для облицювання використовуємо кахель іспанського виробника Atrium. Головний критерій вибору – плитка у ванній кімнаті повинна володіти стійкістю до перепадів температур, підвищеному рівню вологи, нейтральною реакцією на вплив хімічних і абразивних чистячих засобів, мати глазуровану поверхню, що перешкоджає розтріскування.
Потім викладаємо плитку по малюнку на суху. Робимо ескізне креслення від руки або в програмі на комп’ютері (Кахель, Аркулятор, Плитка 3D), щоб вам було зрозуміліше, як викласти плитку і з якого ряду почати.
Крок 4: Розмітка стіни по вертикалі і горизонту
Плитку у ванній починаємо укладати з другого ряду, з огляду на товщину плиткового клею, а також міжплиткові зазори. У цьому проекті плитка укладається з 4 ряди. При укладанні з 2 ряду повністю завершити його без установки сантехніки та інших елементів ванни не вийде. Тому керуємося схемою вашого проекту і проведення подальших робіт. Головне пам’ятати, що нижній ряд укладають в останню чергу після облицювання підлоги, щоб правильно підібрати розмір плиток. Підпираємо кахель за допомогою вкладишів, між зазорами вставляємо розшивочних хрестики, вибір яких залежить від габаритів плитки. Так як довжина одного полотна плитки в нашому випадку становить 70 см, беремо зазор 3-4 мм. При довжині 45 см і менше міжплиткового зазору в 1-2 мм буде достатньо.
Щоб укласти плитку рівно, за допомогою гідрорівня або лазера переносимо мітки по кутах. Відфутболювальні ниткою намічаємо лінію в горизонті.
Строго по проведеної лінії кріпимо жорсткий металевий профіль, який буде вважатися початковою кордоном кладки плитки.
Крок 5: Перший етап укладання кахлю
Починаємо монтаж плитки. Розводимо водостійкий плитковий клей відповідно до інструкції, зазначеної виробником. Розподіляємо пластичний клейкий склад на ділянці стіни і розрівнюємо його гребінкою (зубчастим шпателем). Наносити плитковий клей на великі ділянки не потрібно, він твердне протягом 10-30 хвилин, втрачає липкість. Наносимо плитковий клей на плитку і також розподіляємо його зубчастим шпателем. Укладання починаємо з видимої частини стіни, рухаємося по периметру, підрізаючи кахель по кутах.
Гарненько вдавлюємо плитку в клей і вирівнюємо її по рівню. Не забуваємо про вкладиші і розшивочних хрестики в міжплиткових швах. У наступній плиті знадобиться виконати отвори під крани, наносимо мітки і приступаємо до свердління.
Крок 6: просвердлювання отворів під крани і розетки
Щоб просвердлити отвір по кахлю, застосовуємо алмазні коронки. Такими коронками просвердлюють будь-яку плитку, в тому числі керамограніт. При проведенні цього процесу не допускайте перегріву робочого елемента. Є два варіанти – проводити свердління на малих обертах або використовувати водяне охолодження. Під час свердління рекомендуємо злегка похитувати коронку навколо осі, щоб краплі води потрапляли в отвір і інструмент було легко витягувати. Для проведення облицювальних робіт в запасі у майстри знаходяться два варіанти коронок – Ф68 для електричних розеток і Ф45 під сантехнічні труби і фітинги.
Після просвердлювання отворів, приклеюємо плитку до стіни. Для кріплення кахлю по кутах його знадобиться підрізати. Робимо заміри і приступаємо до різання.
Крок 7: Уривок кахлю ручним плиткорезом по кутах
Укладання кутових елементів кахельної плитки у ванній проводиться з використанням ручного плиткоріз. Принцип роботи з цим інструментом нагадує склоріз. Плитка затискається в корпусі, ріжучий ролик проходить уздовж лінії зрізу, після чого відділяється під натиском саме по собі або роздільник.
Плитка відрізана по довжині, фіксуємо її на плитковий клей в кутку. Перевіряємо за рівнем.
Крок 8: Укладання від кута до дверей
Продовжуємо класти кахель від протилежного кута. Перевіряємо рівність стіни по вертикалі. У нашому випадку стіна має ухил на 2 мм у верхній частині. Тому плитку в кутку кладемо щільніше, а до верху розширюємо шов.
Укладаємо черзі плитку в ряду, поступово переходимо до дверей.
Кріпимо плитку над стільницею.
Крок 9: Роботи навколо стільниці, вирізка кутових деталей
Відміряємо ширину полотна, розмічаємо і отчерчиваем лінію відрізу. Відпилюємо заміряну довжину на верстаті і застосовуємо її на суху.
Заміри сходяться, плитка лежить рівно, фіксуємо її на плитковий клей.
Продовжуємо приклеювати кахель на стіну за таким же принципом. Доходимо до місця, де плитку потрібно вирізати навколо стільниці, розкреслюють.
Відрізаємо заміряну довжину на верстаті і приклеюємо. За допомогою рівня виставляємо обробку рівно в одній площині.
Крок 10: Укладання другого ряду стіни
Після того, як ви проклали базовий ряд, знімаємо підпірні металеві рейки. Видаляємо патьоки клею ножем.
Укладаємо другий ряд, дотримуючись тих же правил, що і з першим. Після приклеювання плитки перевіряємо її на рівність в горизонтальній і вертикальній площині. Для цього використовуємо рівень і висок.
Доходимо до місця, де буде встановлена розетка. Просвердлюємо отвір за таким же принципом, що і під водяні крани.
Крок 11: просвердлювання отвору в плитковій шві
Якщо отвір потрапляє в плитковий шов, центр окружності повинен знаходитися в середині шва. Акуратний зріз робимо за допомогою верстата. Альтернативний варіант для отримання отвори – болгарка з диском по каменю. В крайньому випадку, кромку можна відламати пассатижами. Наочний процес різання отвору дивіться на відео.
Крок 12: Облицювання зовнішнього кута
Для того, щоб отримати рівний зовнішній кут, торець плитки запилюється під 45 °. З двох половинок формується прямий кут. Такий зріз виглядає акуратно, виключає застосування пластикових і алюмінієвих куточків для приховування нерівностей спилювання. Рівний кут під 45 ° проводиться на верстаті.
Ревізійний люк вирізаємо болгаркою. Рівний зріз цим інструмент зробити не вийде, але так як люк буде обрамлятися це необов’язково.
Продовжуємо облицювання стін, стежимо за горизонталлю і вертикаллю. Витягуємо розшивочних хрестики в місцях, де плитковий клей остаточно затвердів.
Крок 13: Прорубування отвори під витяжку
Щоб зробити отвір в плитці під витяжку, використовуйте болгарку з алмазним кругом. Олівцем описуємо коло потрібного діаметру. Відзначаємо центр хрестиком і проводимо діагональні лінії. Прорізаємо болгаркою лінії до краю кола, а потім випилюємо отвір по колу.
Крок 14: Затирка швів
Після того, як всі стіни будуть облицьовані доверху, нижній ряд поки не чіпаємо, затираємо міжплиточних шви. Видаляємо розшивочних хрестики і клини, акуратно прочищаємо ножем шви від клею і протираємо кахель.
Замішуємо затірку і заповнюємо шви. Щоб сформувати рівний шов, використовуємо Затирочний шпатель.
Чекаємо, поки затирка злегка затвердіє. Видаляємо зайву затірку з кахлю за допомогою вологої губки, протираємо її насухо чистою ганчіркою.
Крок 15: Монтаж стелі і ванною
Після затірки швів на стінах, приступаємо до монтажу стелі. Поки не встановлена ванна і не облицьований підлогу, робити це набагато простіше. Імовірність пошкодити емаль ванни і плитку на підлозі, опустивши важкі предмети при монтажі, зменшується.
Після того, як закінчили з обробкою стелі, встановлюємо ванну.
Крок 16: Розмітка і укладання плитки на підлогу
Укладання основної частини стіни закінчена, приступаємо до підлоги. Готуємо поверхню, замітаємо і змочуємо підлогу, вивчаємо кахель і викладаємо його по малюнку на суху.
Максимально заповнюємо площа статі облицювальним матеріалом в перший день. Переносимо лінію паралельно порога і розраховуємо укладання кахлю таким чином, щоб до порога підійшов цілий кахель, його не довелося відрізати. У нашому випадку плитку довжиною 80 см ділимо на 4 частини і укладаємо зі зміщенням 20 см. Наносимо плитковий клей на підлогу і кахель, розподіляємо його рівномірно гребінкою, щільно вдавлюємо плитку. Не забуваємо про дотримання рівня і установки розшивочних хрестиків. Підрізаємо плитку, решту статі доповідаємо на наступний день.
Після підсихання витягуємо хрестики, прочищаємо шви, витираємо черзі плитку вологою сухою ганчіркою. Рулеткою відміряє кількість плитки, яке необхідно доповісти.
Крок 17: Облицювання низу стін і гіпсокартону під ванною
Облицювання плит на підлозі закінчена, переходимо до укладання нижнього ряду стін.
Далі обкладає кахлем нішу з вологостійкого гіпсокартону під ванну. Розкреслюють місце під ревізійний люк і підганяємо під нього плитку.
Крок 18: Затирка частини стіни і ніші
Вся плитка докладено, зачищаємо, вимітаємо, витираємо і пилососимо шви на підлозі.
Затираємо стіни і облицьовану нішу до низу.
Після схоплювання протираємо стіни вологою губкою і насухо витираємо.
Крок 19: Затирка швів статі
Укладання кахлю у ванній закінчується затіркою статі. Плитка на підлозі не така гладка, як на стінах. Доводиться кілька разів витирати мокрою ганчіркою.
Крок 20: Закінчення робіт і установка побутової техніки
Облицювання стін і підлоги у ванній закінчена. Слідуючи рекомендаціям покласти плитку без залучення майстра своїми руками не так складно. Виставляємо побутову техніку і приступаємо до завершення установки сантехніки.