Оптимальний спосіб укладання комунікацій – провести їх під стелею. Такий спосіб дозволяє не свердлити стіни і забезпечує більш акуратний вигляд перегородок в будинку. Однак зібрані в одному місці дроти, кабель-канали, труби вентиляції, водопостачання та ін. Не надають краси стельового покриття. Кращим способом приховати всі вузли є гіпсокартонний короб, спорудити який зовсім нескладно. Давайте розглянемо основні переваги конструкції і способи її монтажу.
Гіпсокартонний короб – основні функції і матеріали для виготовлення
Зведення короба з гіпсокартону на сьогоднішній день є дуже популярним рішенням не тільки з практичної точки зору (заховати комунікації), а й естетичної, оскільки за допомогою цього податливого до обробки матеріалу легко створювати різні структурні елементи. Спорудження конструкції дозволяє встановити велику кількість освітлювальних приладів, які можуть нести не тільки допоміжну функцію, а й бути основними елементами освітлення. За допомогою гіпсокартонної конструкції легко зонувати приміщення, а встановлені світильники з легкістю впораються з освітленням різних функціональних секторів. Гіпсокартон допомагає приховати нерівності на стелі і одночасно створити унікальні і неповторні форми, які можуть запросто стати прикрасою будь-якого житла.
Перед тим як зробити каркас і обшити його ГКЛ, необхідно врахувати один недолік таких конструкцій – вони крадуть простір. Тому до установки коробів слід правильно розрахувати їх розміри, щоб в наслідок вони не доставляли дискомфорт, особливо в тих приміщеннях, де і так низькі стелі. Не варто забувати, що за допомогою колірних рішень можна візуально замаскувати ефект нагнітання низьких стель, використовуючи правильні колірні акценти. Досить пофарбувати конструкцію на півтону світліше забарвлення стін, і стеля візуально підніметься.
За допомогою гіпсокартону можна створити оригінальні форми для прикраси будинку
Вибираючи гіпсокартон, важливо визначити, в яких приміщеннях він буде використовуватися, оскільки матеріал підрозділяється на чотири види:
- стандартний;
- вологостійкий;
- вогнетривкий;
- огневодостойкій.
Крім цих характеристик, варто приділити увагу і кромці аркушів. Вона може бути витонченою – в цьому випадку при обробці швів використовується армована стрічка. Гіпсокартон з прямою кромкою частіше використовується для прямого монтажу, а із закругленою найкраще застосовувати для облаштування кутових конструкцій. Для обробки стель найкраще використовувати листи товщиною 0,9-1,1 мм з витонченою кромкою.
Крім гіпсокартону для облаштування коробів будуть потрібні дерев’яні бруски або алюмінієвий профіль під гіпсокартон. Свій вибір краще зупинити на металевих елементах, оскільки вони не схильні до температурних перепадів і дії вологи. Його поділяють на несучий (CD) і спрямовує (UD). Крім цього потрібні будуть саморізи по металу, клопи для з’єднання профілю, якщо немає заклепщіка, дюбеля і шуруповерт з дрилем. Для фінішної обробки потрібні будуть шпатель, оцинковані або пластмасові куточки і армована стрічка, а також грунтовка, шпаклівка і наждачний папір.
Важливо! Купуючи гіпсокартон, візьміть матеріалу на 3-5% більше на випадок непередбачених ситуацій.
Підготовчі роботи – стартуємо за всіма правилами
Перед тим як зробити короб з гіпсокартону на стелі, необхідно провести ряд підготовчих робіт. На першому етапі потрібно очистити стелю від старого покриття. Особливу увагу слід приділити відшаровується елементам – їх обов’язково потрібно демонтувати. Всі великі западини і тріщини потрібно ретельно закрити. Для особливо великих потрібно застосувати армуючу стрічку з метою недопущення подальшого розтріскування поверхні. Після цього вся поверхня грунтується і залишається до повного висихання.
Всі існуючі комунікації потрібно надійно прикріпити до стелі. Для цього електропроводку поміщають в спеціальну гофру і фіксують на поверхні спеціальними кріпленнями. Труби вентиляції та опалення додатково підтримують підвісами. Якщо є металеві труби, то їх потрібно обробити антикорозійними складами з метою попередження іржі. Також потрібно підвести електрику до тих місць, де планується організувати підсвічування.
Всі комунікації слід надійно закріпити на стелі
До того як робити монтаж короба з гіпсокартону на стелі потрібно зняти всі розміри приміщення і скласти докладний креслення з усіма розмірами. Це дозволить правильно розрахувати необхідну кількість матеріалу, а також врахувати можливість облаштування дизайнерських елементів і підсвічування. Якщо через короб будуть проходити труби, то потрібно обов’язково вказати це місце на кресленні. Залежно від розміру короба великі листи гіпсокартону можна розкроювати по-різному. Зняття точних розмірів допоможе заощадити матеріал і гроші.
Важливо! Набутий матеріал бажано помістити в приміщення, в якому буде йти його монтаж, хоча б на добу, щоб гіпсокартон "акліматизувався".
Спорудження каркаса і обробка його гіпсокартоном
Спорудити каркас для гіпсокартону на стелю нескладно. У цій справі головне дотримуватися складеного плану і чітко слідувати інструкції наведеної далі. Насамперед на стелю і стіни переноситься розмітка. Контролювати її рівність необхідно постійно за допомогою рівня. Якщо у вас в наявності є осепостроітель, то робота полегшується, оскільки етап розмітки можна пропустити і відразу почати робити отвори під дюбеля. Висвердлюють вони перфоратором на відстані один від одного в 50-60 см. Після цього до стіни кріпиться направляючий профіль для стелі з гіпсокартону, а в отвори на стелі підвіси.
Наступний етап роботи – складання основної конструкції – можна проводити двома способами. Якщо планований короб невеликих розмірів, то всі роботи можна зробити на підлозі або іншій плоскій поверхні. Для цього розмічається профіль, нарізається на потрібного розміру елементи, які скріплюються між собою саморізами по металу або за допомогою спеціального інструменту. Після того, як основний каркас підвісної стелі з гіпсокартону готовий, його необхідно з’єднати з направляючим профілем на стіні і підвісити на підвіси на стелі. Всі елементи кріпляться між собою клопами або за допомогою заклепочника. Якщо планований короб має великі розміри, то доцільно збирати його або частинами і кріпити до напрямних або виробляти всю роботу безпосередньо нагорі.
Каркас під гіпсокартон на стелю нескладно зібрати самостійно
Коли монтаж каркаса під гіпсокартон на стелю завершено, приступають до розкрою ГКЛ. Перший лист кріпиться до нижнього краю від стіни. Для цього беруть саморізи і вкручують їх в кути, причому сильно притискати їх до профілю немає необхідності, оскільки в наслідок вони будуть давати тріщини. Після цього на відстані 100-150 мм один від одного вкручують інші шурупи. Таким способом кріплять гіпсокартон по всій нижній поверхні короба. При монтажі відміряних листів слід дотримуватися технологічний зазор між ними в пару міліметрів. При монтажі короба на стелі з гіпсокартону з підсвічуванням необхідно облаштувати спеціальні ніші. Для цього поперечний профіль при установці продовжують до бордюру ніші.
Порада! При роботі з гіпсокартоном рекомендується придбати спеціальну биту. Вона допоможе утапливать саморізи в матеріал до оптимальної глибини, не травмуючи при цьому сам лист.
Оздоблювальні роботи – основні роботи і останні штрихи
Приступати до обробки короба на стелі можна безпосередньо після завершення установки каркаса. Насамперед потрібно прогрунтувати отриману конструкцію. Робити це необхідно особливо ретельно, не пропускаючи жодного сантиметра. Таким чином можна досягти хорошої оплюваність матеріалів один з одним. Після того як поверхня висохне, можна приступати до нанесення шпаклівки. Для цього беруть перфорований і кріплять його за допомогою шпаклівки на кути. Це убезпечить межі від пошкодження, надавши їм міцність.
На наступному етапі шпатлюют шви, на які попередньо укладають армуючу стрічку. Вона може бути паперовій або з склосітки. Все поглиблення з капелюшками саморізів також необхідно зашпатлевать. Якщо каркас для стелі з гіпсокартону має рівну поверхню, то досить зашпатлевать тільки шви і встановити куточки, в іншому випадку потрібно буде провести обробку всієї поверхні короба. Після того як шпаклівка висохне, обробляємо короб наждачним папером до досягнення ідеально рівного результату. Якщо з першого разу результат вас не задовольнив, то можна додатково нанести шар шпаклівки і потім її знову зачистити.
Після цього потрібно видалити пил за допомогою вологої ганчірки або пилососа і прогрунтувати повторно короб. Після цього потрібно виконати отвори під світильники, якщо такі є. Тепер можна робити чистову обробку конструкції – фарбувати або обклеювати шпалерами. Закінчивши всі роботи, можна встановити світильник і насолоджуватися виконаною роботою.