+

Перескія

Перескія

Рослина перескія (Pereskia), або пейрескія належить до роду Кактусів, батьківщиною яких є Південна і Центральна Америка. Вперше представників даного роду описав Шарль Плюм’є в 1703 році. Даний рід був названий на честь Ніколя-Клода де Пейреска, який був французьким ученим. Карл Лінней спочатку відніс ці рослини до роду Кактус, проте в 1754 році вони були виділені в самостійний рід Філіпом Міллером.

На даний момент було знайдено й описано 18 видів перескії. Цей рід представлений і деревоподібними, і кущоподібними формами. У домашніх умовах поширені лише кілька видів.

Короткий опис вирощування

Перескія

  1. Цвітіння. Воно тривале. Нерідко триває протягом усього літнього та осіннього періоду.
  2. Освітленість. У ранкові години кущ потребує прямих променів сонця, в післяполуденний час йому забезпечують невелике затінення або розсіяне світло. Кактус рекомендується поставити на південне вікно, при цьому йому потрібно затінення.
  3. Температурний режим. Протягом вегетаційного періоду – від 22 до 23 градусів. Незадовго до періоду спокою і під час нього кущ переставляють у прохолодне місце (близько 15 градусів). Слідкуйте за тим, щоб у кімнаті не було холодніше 10 градусів.
  4. Полив. Під час активного росту перескію поливають часто, причому зволожують субстрат тільки тоді, коли він просохне вглиб на 15 мм. Воду в піддоні залишати не можна. З настанням періоду спокою полив повинен стати більш мізерним і рідкісним.
  5. Вологість повітря. Нормально росте при рівні вологості характерному для житлової кімнати. З метою гігієни рослині періодично влаштовують душ. У спекотні літні дні за бажання кущ можна зволожити з пульверизатора теплою водою, але тільки у вечірній час.
  6. Добриво. Підживлення проводять у травні-вересні 1 раз на 4 тижні. Для цього використовують розчин мінерального комплексу, призначеного для кактусів і сукулентів. В інші місяці добрива в субстрат не вносять.
  7. Пересадка. Поки кущик молодий його доведеться пересаджувати до декількох разів на рік. Пересадку дорослого куща проводять лише за необхідності, коли йому стає малий горщик. Пересаджують кущ способом перевалки.
  8. Розмноження. Живцюванням і насіннєвим способом.
  9. Шкідники. Павутинні кліщі та борошнисті червці.
  10. Захворювання. Сіра та коренева гниль.

Особливості перескії

Перескія

Перескія є листовим кактусом. У зв’язку з цим її зовнішній вигляд мало чим схожий на кактус, усипаний колючками, який найчастіше асоціюється з цим словом. Забарвлення листових пластин пурпурне або зелене. У листових пазухах пучком або поодиноко розташовуються ареоли з голками. У природних умовах вони допомагають рослині зачіпатися за дерева. У міру старіння листових пластин їх забарвлення стає більш бляклим, при цьому вони починають засихати. З настанням періоду спокою рослина скидає таке листя.

Кущ може мати висоту близько 10 метрів, при цьому його річний приріст може становити понад 20 сантиметрів. Цей вічнозелений листовий кактус має вигляд розгалуженого чагарнику, кореневище у нього масивне. З роками спостерігається здерев’яніння прямостоячих пагонів, на поверхні яких утворюється глянцева червоно-коричнева кора.

Пагони прикрашають яйцеподібні або овальні суцільнокрайні листові пластини, на верхівці яких є загострення. Вони можуть бути черешковими або сидячими, а їхня довжина доходить до 50 мм. Листя трохи складається по серединній жилці. Її поверхня глянцева, що забезпечує їй захист від занадто швидкого випаровування вологи.

Цвітіння спостерігається в літній або осінній час. На кущі з’являється велика кількість пазушних квіток, у яких відсутня трубка, що так само відрізняє перескію від інших видів кактуса. До складу квітки входить 8 пелюсток ланцетної форми, які широко розкриваються. Тому квітки такого кактуса більше схожі на шипшину. Після запилення на місці квіток утворюються конусоподібні або круглі ягодоподібні плоди, які вкриває глянцева бежева або жовта шкірка високої щільності. Ці ягоди не можна вживати в їжу. Усередині них знаходиться кілька насінин чорного кольору.

Догляд за перескією в домашніх умовах

Перескія

Освітлення

Перескія належить до світлолюбних рослин, тому для неї рекомендується вибрати вікно південної орієнтації. Але не забувайте затінювати кущ від полуденних палючих сонячних променів, оскільки вони можуть залишити на його листі опіки. Такий кактус потребує регулярного припливу свіжого повітря, тому кімнату доведеться часто провітрювати. У літню пору його можна перенести в сад або на балкон, при цьому для куща вибирають місце надійно захищене від опадів.

Температурний режим

У теплу пору року рослина почувається комфортно при температурі від 22 до 23 градусів. З настанням осінньої пори його слід перенести в таке місце, де температура повітря буде постійно близько 15 градусів. У зимові місяці стежте за тим, щоб у кімнаті не було занадто холодно (нижче 10 градусів). Протягом періоду спокою кущу забезпечують систематичні провітрювання і велику кількість світла.

Полив

Перескія

Протягом періоду вегетації листовому кактусу слід забезпечити порівняно часте зволоження субстрату. При цьому фахівці не радять допускати, щоб поверхня ґрунтосуміші в глибину просихала більш ніж на 15 мм. Для запобігання розвитку грибкових хвороб, воду, що стекла в піддон після поливу, потрібно обов’язково видаляти.

При приміщенні куща в прохолодне місце, його поливають рідше і менш рясно. Однак якщо у рослини раптово почало облітати листя, це означає, що вона страждає від нестачі вологи. Якщо для поливу перескії використовується вода з-під крана, то її потрібно добре відстояти або відфільтрувати. Її температура повинна бути близька до кімнатної.

Рівень вологості повітря не відіграє особливої ролі при вирощуванні такої культури. Регулярний теплий душ влаштовують їй лише для того, щоб видалити пил, що скупчився на стеблах і листі. У літні спекотні дні кактус добре відгукується на зволоження відстояною м’якою водою у вечірній час.

Підживлення

Кімнатна перескія потребує систематичних підживлень. Її підгодовують регулярно 1 раз на 28 днів, починаючи в травні і закінчуючи у вересні. Для цього застосовують розчин спеціального мінерального комплексу для кактусів. Пам’ятайте про те, що добриво повинно містити мінімальну кількість азоту, інакше на кореневій системі куща може з’явитися гниль. З настанням вересня внесення добрив припиняють і відновлюють лише в травні.

Пересадка перескії

Перескія

Поки кактус молодий іноді його доводиться пересаджувати в більший горщик кілька разів на рік. Пересаджують кущик методом перевалки, при цьому намагаються не пошкодити його систему коренів. Дорослий кущ потребує пересадки лише тоді, коли це необхідно. Наприклад, коли його коренева система перестане вміщатися в стару ємність.

Оскільки система коренів у перескії велика і потужна, то для її посадки вибирають об’ємний місткий горщик. На дно ємності укладають товстий шар дренажу, для цього підходять шматочки пінопласту або керамзит. Далі проводять перевалку кактуса зі старої ємності в нову. Встановіть кущ посередині горщика й акуратно заповніть всі порожнечі свіжою родючою ґрунтосумішшю. Для його приготування з’єднайте перегнійний, листовий і глинисто-дерновий ґрунти з піском (2:2:2:1). Якщо ви все зробили правильно, то перескія швидко адаптується і рушить у ріст.

Цвітіння

Перескія

У кімнатних умовах такий листовий кактус, як правило, радує квітникарів регулярним цвітінням. Цвіте кущ протягом літнього або на початку осіннього періоду. Іноді трапляється таке, що сам кущ відрізняється буйним ростом, але при цьому не хоче цвісти. Це пов’язано з тим, що під час догляду за рослиною допущено грубі помилки або їй не забезпечено оптимальні умови для росту. Якщо забезпечити кактусу правильний догляд і відповідні умови, то він обов’язково зацвіте.

Способи розмноження

Для розмноження домашньої перескії використовують живці та насіння.

Вирощування з насіння

Вирощування з насіння

Висів насіннєвого матеріалу проводять навесні, для цього використовують невелику ємність, наповнену пухкою ґрунтосумішшю. Посіви переносять у тепле місце (від 20 до 22 градусів). Після появи сіянців ємність переносять у тепле і добре освітлене місце, проте спочатку їм потрібно забезпечити захист від прямих променів сонця. Коли сходи підростуть і зміцніють, їх пікірують в індивідуальні горщики.

Живцювання

Перескія

Заготівлю живців проводять у весняний або літній час, для цього достатньо зрізати кілька пагонів. Далі їх висаджують на вкорінення в перліт або торф, а зверху вкривають прозорим ковпаком. Для більш швидкої появи коренів, живцям забезпечують температуру повітря близько 25-28 градусів.

На укорінення живці можна помістити в склянку з водою. У цьому випадку корінці на них відростуть через приблизно 20 днів. Після вкорінення відрізки висаджують у постійні ємності.

Шкідники та хвороби

Перескія

Хвороби

З домашньою перескією можуть виникнути проблеми в тому випадку, якщо порушені правила догляду. Наприклад, через застій вологи в субстраті на шийці й кореневій системі рослини може з’явитися гниль, тим більше якщо в кімнаті прохолодно. Також загнити рослина може через неякісний дренаж або через його відсутність. З метою профілактики дотримуйтеся правил режиму поливу, а також не забувайте про те, що чим прохолодніше в приміщенні, тим рідше зволожують ґрунтосуміш у горщику.

На пагонах може з’явитися цвіль, яка є симптомом такої грибкової хвороби, як сіра гниль. Захворювання розвивається через надмірно високу вологість повітря за умови недостатньої вентиляції. За допомогою гострого простерилізованого інструменту виріжте загнили частини куща. Потім перескію обприскують розчином фунгіциду.

Шкідники

Перескія

Найчастіше на листовому кактусі поселяються такі сисні шкідники, як борошнисті червці. Як харчування вони використовують рослинний сік. Симптоми появи такої комахи – це білястий наліт на пагонах і листі. Самі червці живуть на виворітній поверхні листової пластини. Якщо комах мало, тоді їх рекомендується видалити з куща ватною паличкою просоченою спиртом, потім його обробляють часниковим настоєм. Якщо ж шкідників уже дуже багато, тоді не обійтися без обробки інсектицидним препаратом (Актарою, Актелліком або Фітовермом). Рослину рекомендується обприскувати на свіжому повітрі дуже рясно.

Якщо в приміщенні постійно сухе повітря, тоді на кактусі можуть оселитися павутинні кліщі, які належать до павукоподібних. Вони дуже маленькі, і неозброєним оком розглянути їх неможливо. Але якщо на кущі ви побачите тоненьку павутинку, то це явна ознака того, що на ньому дуже багато шкідників. У цьому випадку народні засоби вже не допоможуть. Найкраще з павутинними кліщами справляється волога. Влаштуйте квітці теплий душ, щодня у вечірній час зволожуйте її з пульверизатора м’якою добре відстояною водою. Якщо шкідники все ж залишаться, тоді проведіть обробку акарицидним препаратом.

Труднощі при вирощуванні

  1. Листя блідне – багато світла.
  2. Зупинка росту – мізерний полив у літню пору або перелив взимку, рослину не було пересаджено вчасно.
  3. Витягуються пагони – мало світла.
  4. Кінчик пагона зморщується, знизу можна виявити плями м’якої гнилі – застій вологи в ґрунті (особливо в зимовий період).

Види перескії з фото

У домашніх умовах культивують не всі види перескії, а лише кілька. Вони детально описані нижче.

Перескія великолиста (Pereskia grandifolia)

Перескія крупнолиста

У природі така рослина має висоту близько 5 м, причому в поперечнику її штамб досягає до 25 сантиметрів. Глянцеві шкірясті на дотик листові пластини при зниженні температури повітря до 10 градусів і нижче починають облітати. На стеблах виростає безліч голок, довжина яких близько 30 мм. Рожеві квітки входять до складу невеликих суцвіть.

Перескія помаранчева (Pereskia bleo)

Перескія помаранчева

Великі листові пластини даного виду прикрашені малюнком із прожилок. Цвітіння спостерігається в літній період, у цей час на кущі формуються квітки, що зовні схожі на невеликі троянди оранжево-червоного відтінку. Насичено-жовті плоди конусоподібної форми мають незвичайний аромат ананаса. Перший опис цього виду датується 1823 роком.

Перескія Вебера (Pereskia weberiana)

Перескія Вебера

Висота такого сукуленту близько 3 м, кореневище у нього потовщене. Зацвітає кущ у перші тижні березня, а відцвітає – на початку червня. У поперечнику білі квітки досягають близько 10 мм.

Перескія шипувата (Pereskia aculeata)

Перескія шипувата

Пагони цього кучерявого кущуватого виду м’ясисті, в поперечнику вони досягають до 15 мм. Овально-ланцетні листові пластини темного зеленого забарвлення мають довжину близько 9 сантиметрів, а ширину – до 4 сантиметрів. Нижня частина стебла з роками оголюється, проте його продовжують прикрашати ареоли коричневого відтінку з 1-3 прямими жорсткими голками. У перші осінні тижні кущ зацвітає. На верхівках стебел поточного року формуються чашоподібні запашні квітки біло-жовтого забарвлення з рожевим відливом. Після запилення на місці квітки формуються жовті плоди довжиною близько 20 мм, схожі на аґрус. Їх можна вживати в їжу.

Перескія Годсефа (Pereskia godseffiana)

Перескія Годсефа

Ця рослина із золотистим листям є різновидом перескії шипуватої, при цьому вона дуже рідкісна. Її ягідки можна їсти, причому вони схожі на недостиглий аґрус.