+

Ялиця корейська Сільберлок

Ялиця корейська Сільберлок

Озеленити ділянку на дачі або парк можна ефектними чагарниками і квітучими рослинами. А ще для цього відмінно підійдуть багаторічні хвойники, що зберігають свою привабливість протягом усього року. Ялицеві вічнозелені дерева мають оригінальний зовнішній вигляд, при цьому вони здатні прикрасити собою будь-яку ділянку. Ялиця корейська – один із таких хвойників.

У світі налічується велика кількість різноманітних різновидів ялицевих, які різняться між собою формою крони, морозостійкістю, а також забарвленням шишок і голок. При цьому найбільшою популярністю у садівників користується ялиця корейська Сільберлок.

Особливості ялиці корейської Сільберлок

Ялиця корейська Сільберлок

Корейська ялиця Сільберлок (abies koreana silberlocke) виділяється конусоподібною кроною, що вирізняється ідеальною симетричністю. Таке дерево росте дуже повільно, при цьому максимальна його висота – 5 м, а діаметр крони біля основи – до 3 м. Річний приріст рослини становить близько 80 мм. Крона має акуратну форму, при цьому вона складається з ідеально рівних гілок і стовбура. Навколо основного стовбура гілки розміщуються рівномірно під гострим кутом, при цьому вони вирізняються густим розгалуженням. У молодих дерев кора центрального стовбура ніжна сіруватого забарвлення. З роками на її поверхні з’являються тріщини коричнево-червоного забарвлення. На поверхні молодої порослі є блідо-жовті тоненькі ворсинки, які через деякий час стають пурпуровими.

Цей різновид ялиці відрізняється високою декоративністю. Здалеку може здатися, що її голки вкриті памороззю. Це пов’язано з незвичайним забарвленням хвоїнок: біля самого стовбура голки пофарбовані в яскраво-зелений відтінок, який поступово змінюється на блідо-блакитний ближче до верхівки гілки. Особливого шарму ялиці надають акуратно вигнуті по спіралі хвоїнки. Завдяки цьому здається, що хвоя переливається. Silberlock перекладається з англійської як «срібний завиток». Крім хвої ялицю прикрашають великі фіолетові шишки, що з’являються на дереві навесні. Перші шишки утворюються на рослині після того, як їй виповниться 8 років. Їх ширина близько 3 сантиметрів, а довжина – до 7 сантиметрів, форма конусоподібна або циліндрична. Вони схожі на новорічні свічки, оскільки розміщуються на гілках вертикально. Завдяки цьому такий хвойник може стати чудовою заміною новорічної ялинки. До того ж прикрашати ялицю іграшками одне задоволення, адже хвоїнки м’які і зовсім не колються.

Таке дерево має чудовий вигляд у центральній частині газону або клумби, а також воно може стати чудовим фоном для альпійської гірки. Ялицю можна висаджувати спільно з ялівцем, березою, туєю або барбарисом. Рослина використовується для обрамлення алей, доріжок у саду або штучних ставків.

Крім цього різновиду популярністю в культурі користуються й інші сорти ялицевих. До прикладу, ялиця сильберкугель (silberkugel), яка є представником сімейства корейських ялиць. Така карликова гібридна рослина досягає заввишки всього 30 см, при цьому крона в поперечнику може сягати близько півметра. Крона у такого деревця напівсферична, довжина трохи завитих хвоїнок близько 10 мм, а забарвлені вони в сріблястий відтінок. На верхівках гілок розташовані насичено-коричневі бруньки, завдяки яким рослина виглядає особливо привабливо.

Також досить привабливою рослиною вважається ялиця корейська Silberperl. Крона у такого низькорослого дерева подушкоподібна, пагони коротенькі й забарвлені в сизий відтінок. Цей хвойник можна вирощувати як самостійну рослину або прищепити його на штамб. Деревце, що самостійно розвивається, утворює шишки бурого кольору, довжина яких близько 70 мм. У щепленої на штамб рослини крона в поперечнику може досягати від 80 до 100 см.

Де росте

Ялиця корейська Сільберлок

Ялиця корейська в природних умовах зустрічається на території Корейського півострова, до того ж росте вона на висоті 1000-1900 метрів над рівнем моря. Хвойник найбільш широко поширений у південних областях.

Німецький селекціонер Гюнтер Хорстман у середині вісімдесятих років 20 століття вивів високодекоративний різновид ялиці корейської Сільберлок. Рослина чудово витримує літню спеку, а також морози в холодну пору року. Це дерево висуває особливі вимоги до ґрунту, який має бути родючим і пухким.

Сільберлок успішно культивується в південних регіонах і в середніх широтах Росії, а ще в Поволжі. Також таку ялицю можна ростити і на Далекому Сході, але тільки за умови дотримання особливих правил догляду за рослиною.

Посадка у відкритий ґрунт

Ялиця корейська Сільберлок

Вибір місця

Корейська ялиця Сільберлок найкраще росте на злегка затінених або добре освітлених ділянках. При цьому рекомендується обрати таке місце, яке має надійний захист від протягу та сильних поривів вітру. Для нормального росту і розвитку рослині потрібен помірно вологий і поживний ґрунт. Якщо ж ґрунт буде надмірно вологим, то це може стати причиною розвитку хвороби або навіть загибелі ялиці. Щоразу після поливу або дощу обов’язково розпушуйте поверхню ґрунту в пристовбурних колах для запобігання формування земляної кірки. Річ у тім, що вона погіршує надходження вологи і кисню до кореневої системи, а це згубно відбивається на здоров’ї рослини.

Підготовка до посадки

Ялиця корейська Сільберлок

Зверніть увагу на те, що перше підживлення рослини проводять після не менше трьох років з моменту посадки. При цьому на 1 квадратний метр ґрунту беруть приблизно 120 г комплексного мінерального добрива. Перед самою висадкою кореневу систему рослини на 30 хв занурюють у розчин марганцевого калію (5%) або на 2 год у розчин протигрибкового засобу.

Насамперед слід зайнятися підготовкою ґрунту на ділянці. Проведіть його перекопування, а потім виберіть усю бур’ян і його коріння. Саджанець потрібно буде удобрити сумішшю торфу, піску і деревної золи, а ще розчином нітроамофоски (на 1 відро води 100 г). Щоб вирахувати розміри посадкової ями, до ширини кореневої грудки рослини додають 15 сантиметрів, а до її висоти – 25 сантиметрів.

Висадка

Ялиця корейська Сільберлок

Щоб уберегти кореневу систему від застою вологи, на дні посадкової ями роблять якісний дренажний шар із дрібного щебеню та цегляної крихти. Посередині дна ями з частини дренажного матеріалу зробіть горбок. Занурте кореневу систему саджанця в спеціальний глинистий розчин, після чого встановіть її на горбок і акуратно розправте коріння. Заповніть яму підготовленою поживною ґрунтосумішшю, поверхню якої слід ущільнити. Наповнюючи ямку землею, врахуйте, що поверхня пристовбурного кола має бути нижчою за край ґрунту приблизно на 10 сантиметрів. Пристовбурні кола слід замульчувати товстим шаром кори, соломи або тирси. Це дозволить уберегти кореневу шийку від пересихання або застою вологи. Висаджене деревце потрібно рясно полити.

Догляд за ялицею корейською Сільберлок

Ялиця корейська Сільберлок

Доглядати за ялицею Сільберлок нескладно. Потрібно лише двічі на місяць обов’язково розпушувати поверхню пристовбурного кола, а ще своєчасно поливати рослину. Також фахівці радять, щовесни підгодовувати ялицю спеціальним мінеральним комплексом для хвойників. При цьому досвідчені садівники підгодовують ялицю найчастіше такими засобами, як: Кеміра, Фертика або Florovit.

Особливу увагу поливам такого хвойного дерева слід приділити під час тривалої посухи в теплу пору року. Рослина потребує укриття на зиму. При цьому у дорослого дерева потрібно лише присипати пристовбурне коло товстим шаром мульчі. А молоду ялицю для початку рясно поливають, підгортають, після чого пристовбурні кола присипають товстим шаром мульчі (не менше 15 сантиметрів). Далі обережно пригніть усі гілки до стовбура, укутайте їх агроволокном, яке фіксують за допомогою шпагату. Поверх агроволокна укладається ялиновий гілля і в довершення він закидається снігом.

Шкідники та хвороби

Ялиця корейська Сільберлок

Корейська ялиця Сільберлок схильна до ураження грибковими хворобами. Причому найчастіше захворювання розвивається тоді, коли за рослиною неправильно доглядають або після невдалого пересадження. Якщо в ґрунті регулярно застоюється волога, то це може спровокувати розвиток такого захворювання, як строката або червоно-бура гниль. У хворої рослини хвоїнки стають жовтими і облітають. Щоб врятувати рослину, її обробляють розчином фундазолу або іншого відповідного фунгіциду. Якщо ялиця заражена дуже сильно, то рекомендується вдатися до її знищення, що допоможе уникнути поширення захворювання на інші рослини.

Також на хвойнику нерідко селяться шкідники. При ураженні щитівкою на поверхні хвоїнок і стовбура можна побачити липкі краплі бурого кольору. Павутинний кліщ залишає найтоншу павутину на поверхні кори. Щоб позбутися такого шкідника у весняний час проводять обробку дерева засобом проти гусеничних, після чого на нього надягають спеціальний мішок на добу.

Якщо оселилася попелиця, то на голках можна буде побачити білуватий наліт. Щоб врятувати рослину, потрібно обов’язково вирізати всі уражені ділянки. Якщо ялиця уражена дуже сильно, то проводять обробку інсектицидним препаратом. У профілактичних цілях біля ялиці висаджують березу, сосну або ялину, оскільки в них містяться особливі фітонциди, які забезпечують захист від частини шкідників.

Способи розмноження

Ялиця корейська Сільберлок

Вирощування з насіння

Для розмноження корейської ялиці Сільберлок можна використовувати насіння. При цьому розкриття шишок спостерігається восени, в результаті чого відбувається вивільнення насіння. Щоб сіянці з’явилися швидше, для початку насіннєвий матеріал стратифікують: його протягом 35 діб витримують при температурі нижче нуля. Потім його на добу занурюють у теплу воду і сіють у контейнер, наповнений ґрунтосумішшю, зверху вкривають склом або плівкою. Посівам забезпечують тепличні умови. Перші сіянці мають з’явитися приблизно через 20 днів. За необхідності проводять їх проріджування. Після того як висота сходів дорівнюватиме 10 см, проводять їх пікіровку в окремі вазони. У них вони будуть рости 3 роки, після чого їх можна буде пересадити у відкритий ґрунт.

Живцювання

Ялиця корейська Сільберлок

Для нарізки живців вибирають однорічні пагони. При цьому оптимальна довжина відрізка – 10 сантиметрів. На вкорінення їх висаджують у вологий пісок. Зрізи обов’язково роблять під кутом, а також акуратно обривають усі хвоїнки з нижньої частини живця на висоту посадки. Щоб відрізок укорінився, у нього обов’язково повинна бути верхня брунька.

Забезпечте живцям тепличні умови. Якщо все зробити правильно, то відрізок повністю вкорениться через чотири місяці. Укорінені живці висаджують в індивідуальні ємності, наповнені торфом і піском, для дорощування. Через 12 місяців можна провести висадку саджанців на постійне місце у відкритий ґрунт.

Відводки

Найпростіше розмножити ялицю Сільберлок відводками. Річ у тім, що нижні гілки дерева розташовуються біля поверхні ґрунту, завдяки чому вони вкорінюються природним чином. Щоб відводки точно дали корінці, нижні пагони потрібно пригнути до поверхні ґрунту, прикопати і зафіксувати за допомогою спеціальних скоб. Відводки вкорінюються протягом сезону. З настанням наступного весняного періоду відводки потрібно обережно відрізати, а потім їх висаджують на постійне місце. Висаджені на постійне місце відводки потребують такого ж догляду, як і молоді саджанці.