
Мало якому садівникові-городнику буде приємно зустріти на своїй ділянці мурах. Вони не тільки шкодять рослинам, а й обліплюють бутони та квітки. При цьому більшу увагу вони приділяють тим культурам, які утворюють солодкий сік (наприклад, півонії під час цвітіння). А ще мурахи можуть пробратися в будинок, причому особливо сильно їх приваблює кухня. Однак у дачників у запасі є кілька методів, які допоможуть знищити цих комах на своїй ділянці. При цьому йдеться як про отрутохімікати, так і про народні засоби.
Особливості мурашки
Комаха-мураха є частиною сімейства Formicidae. Він поширений дуже широко, до того ж частину видів внесено до Червоної книги, наприклад, лугову мураху (Formica pratensis), яка живе в лісі і приносить чимало користі навколишньому середовищу.
Однак є й такі види мурах, які здатні завдати відчутної шкоди саду та городу. При цьому найчастіше на своїй ділянці можна зустріти такі види:
- жовту садову (Lasius flavus), або земляну;
- рудий (Myrmica rubra), або руда мирміка;
- чорна садова (Lasius niger);
- дерновий (Tetramorium caespitum).
Шкода мурах
Мурахи, що живуть на ділянці, можуть стати справжньою проблемою для дачника:
- Вони здатні травмувати квіткові бруньки, оскільки в них є нектар, а ще молоді пагони декоративних культур.
- Вони люблять поласувати плодами деяких фруктових рослин, наприклад, абрикосами.
- Частина видів воліє селитися на деревах, а точніше, в корі або на стовбурі. Це сприяє значному ослабленню рослини.
- Сприяють знищенню городів, квіткових клумб і газонів. Вони проривають у ґрунті цілі коридори, травмуючи при цьому кореневу систему культурних рослин. А ще такі підземні тунелі сприяють швидшому висушуванню ґрунту.
- Якщо комахи відчувають, що їхньому мурашнику загрожує небезпека, то вони з миролюбних комашок перетворюються на агресивних захисників. Мурашині укуси викликають сильний біль, а також можуть стати причиною розвитку алергічної реакції або еритеми на шкірному покриві. Під час укусу комаха вводить в організм отруйну речовину, до складу якої входить мурашина кислота.
- Такі комахи дуже люблять солодкий смак. Вони із задоволенням поласують залишками їжі, забутими на терасі або веранді. А трапляється й таке, що мурахи пробираються у квартиру або будинок, щоб відшукати їжу.
- Попелиці – це не тільки шкідливі комахи, а й «друзі» мурах. Річ у тім, що попелиця виділяє солодкий сік, який із задоволенням поїдають мурахи. Тому вони забезпечують попелиці захист від сонечок, яка харчується цими шкідниками. Частина видів мурах навіть може формувати особисті колонії попелиці. Для цього на зимовий період вони переміщують личинки попелиць у мурашник, а з настанням тепла переносять уже дорослих особин на вулицю.
Користь мурах
Звичайно ж, мурахи можуть стати справжнім ворогом дачника. Але ці комахи так само можуть бути і корисними:
- Вони допомагають своєчасно виявити попелицю, що оселилася на рослині. Якщо мурахи бігають по кущу, то придивившись уважніше, на листі можна розгледіти дрібну попелицю, яка найчастіше забарвлена в зелений колір. Попелиця є дуже небезпечною шкідливою комахою, тому чим раніше ви почнете з нею боротися, тим краще.
- Як це не дивно, але мурахи допомагають очистити ділянку від шкідників, просто поїдаючи їхні личинки (наприклад, мух).
- Мурахи допомагають очистити ділянку від «сміття». Вони поїдають померлих невеликих гризунів, комах і земноводних, а також рослинні або органічні залишки.
- Такі комахи здатні поліпшити структуру ґрунту на ділянці. Річ у тім, що під час побудови мурашника вони проробляють у ґрунті цілі тунелі, що покращує його аерацію.
- До складу посліду мурах входять такі корисні мікроелементи, як фосфор і азот. Тому вони сприяють підвищенню поживності землі.
Народні засоби від мурашок
Деякі дачники вважають за краще очищати свої ділянки від мурах без використання шкідливих отрутохімікатів. На допомогу їм приходять народні засоби. Найбільш простим варіантом очищення дачі від шкідника є його механічне видалення. У цьому випадку знадобиться вирити мурашник і перенести його подалі від ділянки. Але цей спосіб не гарантує повне позбавлення від мурах, а лише тимчасове зменшення їхньої кількості.
Кукурудзяне борошно
Візьміть кукурудзяне борошно і щедро посипте ним ті ділянки, на яких були помічені мурахи. Після того як ласощі буде з’їдено, комахи набрякають і вмирають.
Розпушувач тіста або харчова сода
Харчову соду можна відшукати в будь-якому домі, тому цей метод боротьби зі шкідниками є найбільш доступним. Ті місця, де бувають мурахи, потрібно посипати содою або розпушувачем. Ця речовина не становить небезпеки як для домашніх улюбленців, так і для людей.
Розчин харчової соди і солі нерідко використовують для обприскування мурашиних доріжок. Однак слід врахувати, що цей розчин може завдати шкоди культурним рослинам.
Окріп
Мурашник, а також місця скупчення комах і доріжки можна пролити щойно закипілою водою безпосередньо з чайника. Це допоможе значно знизити чисельність шкідників і навіть відлякати їх.
Медова приманка
Наповніть блюдце медом і поставте його там, де зустрічаються мурахи. Вони обожнюють солодощі, але прилипають до меду і з часом помирають.
Запліснявілий лимон
Запліснявілий лимон, як правило, застосовують для боротьби з мурахами в будинку. Його розкладають у шафах і шухлядках на кухні.
Тютюн, гірчиця і кориця
Тютюн продається в тютюновій крамниці, а ще його можна витягнути з сигарет. Він, як і кориця або сухий гірчичний порошок, допомагає позбутися надокучливої комахи. Одним з обраних засобів потрібно щедро присипати ті місця, де був помічений шкідник, а також можна посипати землю навколо чагарників або дерев.
Борна кислота
Цей метод боротьби з мурахами досить популярний серед дачників. Борну кислоту додають у різні солодкі приманки. Для цього 1 ст. л. кислоти змішують із 200-250 мл води, а потім всипають невелику кількість цукрового піску. Отриманий розчин використовують для обробки доріжок даних комах.
Вода з кропивою та часником
У відро води додайте свіжу кропиву і подрібнені часникові зубчики. Настій буде готовий не раніше, ніж через дві доби. Ним проливають місця скупчення комах, що призводить до їхньої швидкої загибелі.
Майоран, кропива, полин
Аромати деяких трав здатні відлякати мурах. Наприклад:
- витяжка майорану;
- полин і кропиву заливають водою і чекають, поки суміш почне бродити, а потім проливають нею мурашині доріжки.
Рослина, що відлякує мурах
На своїй ділянці разом з основними культурами рекомендується висаджувати ті рослини, які не люблять мурахи. Причому їх можна посадити прямо біля мурашника. Таких шкідників здатні відлякати: часник, майоран, пижмо, чебрець, нагідки, петрушка і польова м’ята.
А ще мурахи не переносять аромат помідорового бадилля. Тому листя, що залишилося після обрізки кущів томатів, можна злегка потерти в руках для посилення аромату, а потім розкласти на ті ділянки, де були помічені непрохані гості… Ще такі комахи не люблять аромат волоського горіха, лимонної цедри, перцю і бузини.
Аромаолії
Відлякати мурах з ділянки здатні й аромаолії. Вони не переносять запахи м’ятної, лавандової та гвоздичної ароматичної олії.
Хімічні засоби від мурах
У деяких випадках боротьба з мурахами отрутохімікатами цілком виправдана. Однак все ж спочатку рекомендується випробувати народні засоби. І тільки якщо вони виявляться безсилими, можна братися за хімікати. Для знищення шкідника застосовують препарати в різних формах: аерозоль, гранули або харчову отруту.
Засоби, які використовуються для обробки ділянки з обприскувача, вбивають робочих мурах, проте винищити ними все гніздо не вийде. Але це допоможе значно знизити чисельність комах. Застосовувати такі препарати рекомендується за невеликої кількості мурах. Для знищення рухомих комах відмінно підходять аерозольні засоби.
Крім цього для знищення комах застосовують харчові отрути, які вирізняються досить повільною інсектицидною активністю. Такі агенти приваблюють шкідників своїм смаком і ароматом, але водночас до їхнього складу входять отруйні речовини для шлунка і контакту. Усередині гнізда отрута поширюється за допомогою робочих мурах. Вони підносять його як їжу для личинок і королеви, яка відкладає яйця. У результаті гніздо повністю руйнується. При цьому найбільшою популярністю користуються такі засоби, як: Мурав’їд і Муратокс.
Є й такі засоби, в яких містяться гормони, наприклад: пірипроксифен або метопрен. Вони сприяють розвитку безпліддя у шкідників. Подібні агенти (Farorid, Лафарекс, Bioprene) вирізняються повільнішим впливом порівняно з контактними засобами, проте врешті-решт вони призводять до загибелі цілих колоній.
Щоб очистити ділянку від мурах, необхідно позбутися попелиці, що можна зробити за допомогою відповідного отрутохімікату у формі спрею. Завдяки попелиці шкідники отримують улюблені ласощі – медвяну росу. І якщо попелиці не буде, то мурахи може самостійно переберуться на іншу ділянку.
Нижче будуть докладніше описані ті отрутохімікати, які найбільш часто використовуються в боротьбі з мурахами на ділянці і в теплиці.
Мурав’їд
Цей інсектицидний препарат відрізняється контактною дією. Він сприяє розвитку у мурах паралічу, а трохи пізніше вони гинуть. Придбати його можна у формі рідини, яка розлита по 1 міліграму в ампули. Його застосовують для винищення чорних мурашок і рудих садових. Захисний ефект препарату зберігається протягом 20 днів.
Мурав’їн
Цей препарат чудово справляється з найрізноманітнішими видами садових мурах. Він створений на основі діазоніну. У продажу він представлений як приманка, яка готова до використання. Підходить для обробки будь-яких різновидів декоративних і овочевих рослин. Якщо правильно використовувати засіб, то він не становитиме загрози як для людей, так і для теплокровних тварин.
Карбофос
Основним активним компонентом цього інсектицидного препарату є фосфорноорганічні сполуки. Її можна застосовувати для очищення ділянки від найрізноманітніших шкідників, до того ж вона чудово справляється з будь-якими видами мурах. У спеціалізованому магазині його можна знайти у формі порошку. Перш ніж використовувати засіб, його розбавляють водою. На упаковці можна ознайомитися з дозуванням та інструкцією.
Тарацид
У продажу препарат представлений у формі гелю, причому фасують його в шприци. Він відмінно підходить для обробки теплиць. Тарацид цінують за те, що він:
- є високоефективним;
- ним можна без зусиль обробити складнодоступні місця.
Загибель шкідників настає через три години після використання препарату, при цьому він зберігає свій захисний ефект протягом 30 днів.
Чистий будинок
Чистий дім – це торгова марка, яка виробляє найрізноманітніші інсектицидні препарати.
Високоефективний інсектицидний засіб представлено у формі порошку. Його застосовують для винищення тарганів, мурах і бліх.
Він зберігає свій захисний ефект протягом 30 днів. Якщо під час застосування препарату дотримуватися інструкції, то він становитиме мінімальну небезпеку як для домашніх улюбленців, так і для людей. Щоб позбутися мурах, посипте засобом ті ділянки, де вони найчастіше трапляються, а також місця їх скупчення. У середньому на 1 м2 витрачається приблизно 5 г засобу.
У продажу є і пастки торгової марки Чистий дім. У пастки є контейнер із пластику, в якому знаходиться приманка, завдяки цьому ваші домашні улюбленці будуть у безпеці. Щоб позбутися шкідників, пастки розставляють на їхніх доріжках. Забираючись всередину, мураха з’їдає приманку, а потім через дві-три доби вона гине. Тривалість захисного ефекту – близько двох місяців.
Фас
Цей інсектоакарицид створений на основі тіаметоксаму. У продажу його можна знайти у формі:
- таблеток;
- порошку.
Препарат прекрасно справляється з будь-якими видами мурах, а ще з тарганами і клопами. Щоб очистити ділянку від шкідливих комах, розподіліть порошок тоненьким шаром на ті ділянки, де мурахи пересуваються або спостерігається їхнє скупчення.
Зверніть увагу! Засіб відрізняється високою токсичністю. Працювати з ним можна тільки в респіраторі та захисних рукавичках.
У середньому на 1 м2 витрачається приблизно 2 г Фас, що випускається у формі порошку.
Муратокс
Цей інсектицидний препарат застосовують для винищення таких комах, як:
- будь-які види мурах;
- личинок підвальних комарів;
- бліх.
Він створений на основі діазинону. Перш ніж приступити до використання, з концентрату треба приготувати робочий розчин. Про те, як це зробити, а також усі дозування можна знайти в доданій анотації або на упаковці. Полийте цим розчином мурашник, а також проведіть обробку з пульверизатора мурашиних доріжок.
А ще Муратокс підходить для приготування приманок. Візьміть 100 мл води, 2 ст. л. цукрового піску та 1 ст. л. меду. Усе добре перемішайте і додайте від 1 до 2 міліграмів засобу. У підготовлені маленькі ємності із пластику влийте розчин, а потім поставте їх у ті місця, де були помічені мурахи.
Доктор Клаус
Ця торгова марка пропонує цілу лінійку інсектицидів, що відрізняються широким спектром дії. Наприклад:
- спреї;
- гранули;
- каністри з ежектором;
- аерозолі.
У якій би формі не випускався препарат, він чудово справляється з тарганами, будь-якими видами мурах і блохами. На упаковці можна знайти повну інструкцію з використання препарату і дозування. Зверніть увагу на те, що працюючи з цими засобами, ні в якому разі не варто нехтувати заходами безпеки, а також особистої гігієни.
Деліка
Це порошкоподібна активна харчова приманка. Вона допоможе досить швидко очистити ділянку від лісових, садових і домашніх мурах. Користуватися цим засобом зручно і просто. Для цього насипте гранули на ті ділянки, де помічені скупчення мурах. Під час обробки приміщень Деліку рекомендується насипати на підкладки, що значно спростить прибирання в майбутньому.
Для того щоб обробити складнодоступні ділянки, приготуйте розчин: на 6 л води беруть 125 г препарату. За допомогою пульверизатора розприскайте засіб на мурашник, стовбури плодових дерев і конструкції, на яких були помічені шкідники.
Машенька
Цей засіб контактної дії відрізняється своєю невисокою ціною. Він представлений у формі олівця або крейди. За допомогою них малюють лінії в тих місцях, де зустрічаються шкідники. Коли мураха пробіжить по цій лінії, то вона вдихне частинки засобу, що і призведе до її загибелі. Також частинки інсектициду налипають на лапки, і шкідники переносять їх у мурашник.
Раптор
Основною діючою речовиною цього інсектицидного засобу є фіпроніл. Він відрізняється прекрасною залишковою активністю. Починає діяти препарат через 8 год, водночас він не втрачає своїх властивостей протягом п’яти тижнів. Щоб підвищити дієвість засобу, виробник додав до його складу атрактант, який дуже привабливий для мурах. Препарат підходить для використання як у сухому вигляді, так і у формі розчину.
Домовий
Для винищення домашніх і садових мурах, а також тарганів можна використовувати гель Домовий. Щоб ним було зручніше користуватися, його випускають у тюбиках-шприцах із пластмаси. Створено його на основі фіпронілу, через який у шкідників виникає параліч, унаслідок чого вони гинуть. Засіб відрізняється легкістю нанесення: він видавлюється маленькими краплями, що допомагає легко створити пунктирну лінію. Розподіляють його на тих ділянках, де скупчуються шкідники.
Ультразвуковий відлякувач
Щоб очистити свою ділянку від мурах, можна скористатися спеціальним ультразвуковим відлякувачем. Цей пристрій виробляє особливі високочастотні ультразвукові хвилі. Людина їх не відчуває, проте мурахам вони доставляють дискомфорт. Прилад лише відлякує шкідників, не завдаючи їм шкоди. У зв’язку з цим потрібно бути готовим до того, що мурахи можуть перебратися всього лише на інший кінець ділянки, де продовжать свою «діяльність».
Техніка безпеки
Застосовуючи будь-які народні засоби і отрутохімікати в процесі боротьби з мурахами, необхідно пам’ятати про запобіжні заходи:
- Перед тим як обробити ділянку або приміщення, обов’язково захистіть руки рукавичками. Якщо в цьому є необхідність, надіньте респіратор.
- У процесі обробки заборонено пити будь-які напої, їсти або курити.
- Для розміщення приманок обирають такі місця, які важкодоступні для маленьких дітей і домашніх тварин.
- Розчин готується тільки в тому посуді, який не застосовується для харчових цілей.
- Обробляти або обприскувати ділянку рекомендується в безвітряний погожий день.
- По завершенню роботи добре помийте руки з милом, а взуття та одяг відправте в прання.
- Обов’язково ретельно вивчайте інформацію на упаковці та не нехтуйте рекомендаціями виробника. Не контактуйте з поверхнею після обробки стільки часу, скільки вказано виробником у періоді очікування. Після застосування інсектицидних препаратів треба стежити за дотриманням термінів виходу на ручні роботи.
Якщо ви будете дотримуватися цих простих правил, то це допоможе не допустити отруєння або появи інших несприятливих побічних ефектів.
Зверніть увагу! Які б отрутохімікати ви не застосовували на своїй ділянці, вони можуть вплинути на ваше безпосереднє оточення. Ставтеся з усією серйозністю до їхнього використання, тим паче якщо в приміщенні є маленькі діти або домашні улюбленці. Отрутохімікати можуть вплинути на врожайність фруктових і овочевих культур, оскільки багато хто з них завдає шкоди корисним комахам-запилювачам і не тільки.