+

Орхідея стангопея

Орхідея стангопея

Стангопея є представником роду Орхідей, при цьому її назвали на честь президента Лондонського медико-ботанічного товариства (P. H. Stanhope). Родом така рослина з тропічної частини Аргентини, Перу, Колумбії, Бразилії та Мексики. Оскільки на губі квітки присутні 2 вирости, то цю рослину ще називають «орхідея-бик».

Незважаючи на порівняльну невибагливість, такий різновид орхідеї зустрічається вкрай рідко. Квітконоси, що проростають крізь землю, прикрашають ефектні квітки незвичайної форми і досить привабливого забарвлення. Цю екзотичну рослину цілком можна виростити в кімнатних умовах. Вона не вирізняється високими вимогами до умов вирощування і при цьому чарівні квітки прикрашають кущ практично півроку.

Догляд за орхідеєю стангопея в домашніх умовах

Орхідея стангопея

Температурний режим

На батьківщині практично всіх різновидів орхідеї стангопеї клімат м’який і теплий, проте трапляються й такі види, яким для нормального росту і розвитку необхідна більш помірна температура. Це обов’язково слід врахувати в тому випадку, якщо ви вирішите завести цю рослину у себе вдома. Однак існує і загальна норма: в темний час доби оптимальна температура повітря близько 18 градусів, а в світлий – не вище 30 градусів.

Наприклад, різновид стангопея wardii в денний час відмінно себе почуває при температурі близько 22 градусів, при цьому вночі вона повинна обов’язково знизитися до 14-18 градусів. Такі перепади температур потрібно обов’язково забезпечити рослині в тому випадку, якщо ви хочете, щоб вона розвивалася в межах норми. Досвідчені квітникарі рекомендують, для зниження температури повітря в приміщенні вдаватися до регулярних провітрювань.

Освітлення

Орхідея стангопея

Незважаючи на те, що ця рослина досить світлолюбна, потрапляння прямих променів сонця для неї вкрай небажане. Річ у тім, що в природних умовах орхідеї вибирають лісисті місцевості, а ось відкриті ділянки для них є згубними. Тому за необхідності кущі можна затінювати, використовуючи тюль або марлю, або можна вибрати для них більш затінене місце. Але при цьому пам’ятайте, що надмірна темрява для такої квітки теж не підходить.

Якщо рослині необхідне досвічування (наприклад, у холодну пору року), то для цього використовують ультрафіолетові лампи або лампи денного світла. При цьому лампи не повинні бути надмірно потужними, рослині цілком вистачить лише одного джерела світла, яке має бути спрямоване саме на неї. У теплу пору року стангопею рекомендується перенести на вулицю, проте привчати до сонячного світла її потрібно поступово, з кожним днем залишаючи квітку на свіжому повітрі все довше і довше. В іншому разі на листі можуть з’явитися сонячні опіки.

Як поливати

Догляд за орхідеєю стангопея в домашніх умовах

Головне правило поливу орхідеї – чим тепліше в кімнаті, тим частішими мають бути поливи. Зверніть увагу на те, що після поливу рідина в жодному разі не повинна накопичуватися на дні горщика або в піддоні. В іншому випадку це може стати причиною появи гнилі на кореневій системі.

Фахівці рекомендують поливати стангопею рано вранці, тому що до настання темного часу доби субстрат і коренева система вже повинні злегка підсохнути. З метою профілактики застою рідини в горщику, потрібно використовувати такий субстрат, який буде з легкістю пропускати рідину, але при цьому встигати насичуватися нею. При цьому надлишки вологи повинні виходити через дренажні отвори.

Частина фахівців упевнена в тому, що така орхідея потребує регулярних «гарячих душів». Візьміть лійку з маленькими отворами і наповніть її водою, температура якої має бути від 35 до 45 градусів. Не поспішаючи поливайте кущ зверху, при цьому рідина повинна потрапляти і в ґрунтосуміш. На їхню думку, такий душ схожий на тропічний дощ і сприяє стимуляції цвітіння і кращому росту листя. Зверніть увагу на те, що через деякий час після душу потрібно обов’язково прибрати надлишки рідини з листя, а також звільнити піддон від рідини, що стекла в нього.

Зростаючі в природних умовах стангопеї мають оголену кореневу систему, яка чіпляється за деревну кору. При цьому до 70 відсотків вологи вона бере з повітря. Однак у кімнатних умовах кущі ростуть у спеціальному субстраті, тому вони вже не потребують дуже високої вологості повітря. Причому через зайву вогкість може навіть постраждати листя рослини.

Якщо в приміщенні підтримується оптимальна температура повітря, то кущ скільки поглине вологи із субстрату, стільки й випарує її в повітря. Якщо ж у кімнаті буде занадто спекотно, то коренева система не встигатиме поглинати необхідний рослині об’єм вологи, а при цьому листя буде її активно випаровувати. Це призведе до засихання і відмирання листових пластин. Щоб допомогти кущу, треба збільшити рівень вологості повітря за допомогою побутового зволожувача, або в піддон можна насипати вологий керамзит, або поруч із кущем поставити відкриту посудину, наповнену водою. Завдяки цьому повітря біля куща не тільки стане більш вологим, а й знизиться температура повітря, а також кущ не буде так активно випаровувати вологу.

Період спокою

Орхідея стангопея

Період спокою у даної орхідеї починається тоді, коли у неї починають проростати молоді бульбочки. На цей час кущ переносять у більш прохолодне місце (у нічні години – близько 12 градусів, а в денні – до 25 градусів), поливають його набагато рідше і не підживлюють. Поливи мають бути настільки рідкісними, щоб коренева система і субстрат змогли повністю просохнути (на це йде близько 7 днів).

Після того як на молодих бульбочках з’являться пагони, рослину переносять у звичне для неї місце, при цьому її починають помірно поливати. Пам’ятайте, що протягом періоду спокою у куща утворюються квітконоси, але вони знаходяться в субстраті. Тому зайве зволоження куща може стати причиною загибелі квітконосів. Зі стану спокою рослину виводять поступово, в іншому випадку це може стати причиною стресу, і надалі стангопея не зацвіте.

Ґрунт

Орхідея стангопея

У природних умовах орхідеї ростуть на загнилих деревах, оселяючись у їхніх дуплах або тріщинах. Тому рослина потребує особливого субстрату. Крім цього кущі звикли рости на висоті, тому квітконоси у них зазвичай звисають. Саме тому для вирощування стангопеї слід використовувати спеціальний горщик з частими «віконцями», який наповнюють відповідним субстратом і підвішують у зручне для квітки місце.

Як горщик для посадки можна використовувати ящики із пластику з великою кількістю дренажних отворів або вербові кошики. Для запобігання гниття коренів субстрат використовують добре дренований і пухкий. За бажання можна купити готову ґрунтосуміш для орхідей або приготувати її своїми руками. Для цього потрібно змішати ялинову або ялицеву кору, деревну золу, частини папороті та сфагнум.

Пролийте субстрат щойно закипілою водою. Обкладіть ємність мохом і засипте в неї субстрат щільним шаром висотою близько 12 см. Потрібно суворо дотримуватися цієї товщини, тому що довжина квітконоса приблизно 15 см, при цьому він повинен пробити нижній шар і «вийти» назовні. Помістіть кореневу систему в ємність і засипте її субстратом, при цьому на його поверхню укладають шар сфагнуму.

Пересадка орхідеї стангопея

Орхідея стангопея

Пересаджують рослину тільки тоді, коли це дійсно потрібно. Наприклад, якщо ґрунтосуміш надмірно ущільнилася, виснажилася або засолилася. А також у тому випадку, якщо кущу стало тісно в горщику.

Якщо кущ потребує пересадки, то його бульбочки звисають по кромці горщика і відмирають. Пересадку проводять тільки тоді, коли орхідея відцвіте.

Підживлення

У період активного росту кущ обов’язково потрібно регулярно підгодовувати. Для цього використовують або універсальний мінеральний комплекс, або добриво для орхідей. Підгодовують рослину 1 раз на 7 днів, попередньо розчинивши добриво у воді (дивіться інструкцію на упаковці). При цьому концентрація готового розчину має бути в 2 рази меншою за ту, яку рекомендує виробник. Це допоможе не допустити опіку коренів.

Для позакореневого підживлення живильний розчин розбавляють водою в пропорції 1:10. Фахівці радять чергувати кореневе і позакореневе підживлення. Пам’ятайте, що надмірно часте внесення добрив у субстрат призводить до накопичення поживних речовин, а через це чорніє і гниє коренева система.

Розмноження орхідеї стангопея

Орхідея стангопея

Досвідчені квітникарі рекомендують поєднати процес пересадки з розмноженням орхідеї стангопеї. Для початку витягніть кущ з горщика і поділіть його на кілька частин, при цьому на кожній діленці повинно бути не менше 3 бульбочок і здорове коріння. Висадіть їх в окремі ємності, при цьому ґрунтосуміш використовують свіжу.

Вирощування стангопеї з насіння і клонування можливе тільки в особливих умовах, які доступні лише в спеціальних розплідниках.

Шкідники та хвороби

Орхідея стангопея

Якщо орхідея стангопея ослабне через неправильний догляд або невідповідні умови вирощування, то на ній зможуть оселитися різні небезпечні шкідники. Найчастіше рослині шкодять щитівки та павутинні кліщі. Помийте листя ураженого куща мильним розчином і обприскайте відповідним інсектицидним засобом. Також ослаблену рослину можуть вразити кореневі гнилі, віруси та інші небезпечні захворювання. Тому так важливо забезпечити їй відповідний догляд і оптимальні умови для росту.

Види орхідеї стангопея з фото

Стангопея окулата

Стангопея окулата

У народі такий різновид ще називають «окатим». Річ у тім, що у квітки є плями, які схожі на маленькі оченята. Темні зелені листові пластини мають злегка витягнуту овальну форму. Листя розташовуються на довгих черешках, при цьому їх загальна довжина може становити близько 0,7 метрів. Лише одна листова пластина з’являється з кожної бульбочки.

Красива квітка має вишукану форму: зовні вона схожа на витончену пташку, яка прагне вгору. Пелюстки можуть бути забарвлені в різні відтінки: від білого або кремового до ніжно-зеленуватого відтінку. На пелюстках розташовується безліч плям коричневого кольору. Забарвлення нижньої губи так само може бути різним: від насичено-оранжевого до жовтого. При цьому по краях у неї розташовуються 2 вічка темного забарвлення.

Квітка в довжину може досягати 13 см. При цьому він має досить приємний, але дуже різкий запах, і якщо вдихати його протягом тривалого часу, то це може призвести до виникнення головного болю. У зв’язку з цим для вирощування різновиду Окулата рекомендується вибрати кімнату, яка регулярно добре провітрюється.

Стангопея anfracta

Стангопея anfracta

Кущ складається з широких зелених листових пластин ланцетовидної форми. При цьому у висоту він може досягати близько 0,4 метрів. У період цвітіння утворюються тоненькі різко відхилені вниз квітконоси. У поперечнику квітки досягають близько 10 см. У центрі квітка забарвлена в темний жовтий відтінок, при цьому до кінчиків пелюсток вона плавно переходить у блідо-жовтий. На пелюстках рідко розташовані маленькі світло-коричневі крапочки, по краях у яких розташовується світла облямівка.

М’ясиста велика нижня губа темного жовтого відтінку зовні схожа на невеликий язик. При цьому біля її основи розташовуються дрібні цяточки коричневого кольору. Біла довга маточка досить товста, при цьому в потовщеній частині є крап коричневого кольору. Квітки мають різкий приємний запах. Тривалість життя квітки – від 1 до 2 днів.

Стангопея avicula

avicula

Масивні листові пластини у такого різновиду пофарбовані в зелений колір. Вони мають довгасту форму, при цьому верхівка загострена. На поверхні всієї пластини розташовуються поздовжні прожилки. Зовні листя віддалено схоже на листя подорожника, проте його довжина може доходити до 0,3 метрів. Вона відрізняється вертикальним розташуванням, а ось квітконоси ростуть з боків куща і нахиляються вниз. Ефектні квітки біля основи пофарбовані в білий колір, водночас до кінчиків пелюсток він плавно змінюється в практично білий відтінок.

Квітки в поперечнику досягають до 10 см. Великі білі маточка і губа в районі зіву мають темно-жовте забарвлення. Крім цього, біля основи квітки розташовуються довгастої форми плями коричневого забарвлення, що зливаються. На тлі темно-зеленого листя витончені квітки виглядають особливо декоративно. При цьому вони мають тонкий і легкий запах.

Стангопея candida

candida

Насичено-зелені листові пластини мають ланцетоподібну форму, при цьому їхня поверхня покрита поздовжньо розташованими жилками. На верхівці у листя є загострення, причому до низу воно звужується і переходить у черешок. Листові пластини можуть мати величину від 0,3 до 0,4 м. З кожної бульби виростає тільки одна листова пластина. Вузлуваті сірувато-зелені стрілки на верхівці мають таке ж забарвлення, що і квітка.

Ефектні повітряні суцвіття схожі на зграйку метеликів, що розпурхнули. Губа і пелюстки забарвлені в білосніжний відтінок, але при цьому тільки біля основи в зіві у них розташовуються блідо-рожеві цяточки. У великого зеленого маточки на верхівці знаходиться велика жовта головка. Квітки мають непривабливий аромат з «хімічними» нотками. Довжина квітки може доходити до 70-80 мм. Цвітіння такого різновиду припадає на останні зимові та перші весняні тижні.

Стангопея cirrhata

cirrhata

Овальні листові пластини темного зеленого відтінку плавно переходять у живці. Пофарбовані у світліший відтінок жилки розташовані поздовжньо, водночас вони призводять до скручування і деформації листя, загостреного на верхівці. М’ясисті великі квітки, які є восковими, зовні схожі на метелика, який присів відпочити і склав крила тільки наполовину. Від салатового маточки колоновидної форми вгору спрямовані лососеві або жовті пелюстки.

На відміну від інших різновидів cirrhata відрізняється меншою декоративністю. На її квітках повністю відсутні ріжки, які зазвичай ростуть від основи губи. Примітивна губа не здатна закрити маточку, завдяки чому комахи-запилювачі можуть вільно запилювати квітки. Головною перевагою цієї рослини вважається дуже приємний злегка солодкий запах.

Стангопея ecornuta

ecornuta

Цей вид виділяється квітками незвичайної краси, які зовні дуже схожі на лілії. До складу квітки входить 3 білосніжних пелюстки, не надто масивна губа і 2 крильця. Маточка приплюснута і прилягає до крилець. Біля основи маточка, губа і крильця пофарбовані в темний жовтий відтінок, при цьому на них розташовуються цяточки коричневого кольору.

Довжина листових пластин може доходити до 0,3 метрів. Ланцетоподібні листові пластини мають сильне загострення на верхівці, а також вони звужуються до черешка, водночас у серединці вони ширші. Головною прикрасою листя є поздовжньо розташовані жилки, проте вони можуть призвести до легкої деформації пластин. Квітки мають легкий приємний запах, який може поліпшити настрій. Квітки на кущі з’являються пізньої осені або на початку зими.

Стангопея embreei

embreei

Середньої величини кущ має висоту від 0,2 до 0,3 метрів. У ланцетовидних довгочерешкових листових пластин по кромці проходить облямівка білого кольору. Через поздовжньо розташовані жилки пластина може злегка загинатися всередину. Різновид відрізняється декоративним цвітінням, тому що на одному квітконосі може утворитися 3-7 квіток. Початок цвітіння припадає на ранню весну, при цьому в поперечнику квітки можуть досягати до 80 мм.

Витончена квітка виділяється своєю неповторною красою. Вона може бути помаранчевого, жовтого або кремового відтінку. До її складу входять загорнуті назад від чашолистка пелюстки, а також масивна воскова губа із загорнутими ріжками, водночас з боків у неї розташовуються 2 «вічка» бордового забарвлення. Глянцева щільна маточка забарвлена в зеленуватий відтінок, причому біля її основи є цяточки. Так само крапчастими є і внутрішні пелюстки. Легкий приємний злегка солодкуватий запах виділяють хвойні та м’ятні нотки.

Стангопея florida

florida

Висота куща може доходити до 0,4 метрів. Цвітіння спостерігається на визрілих бульбочках в останні літні тижні. Величина самої квітки 8-13 см. Ланцетовидної форми листові пластини мають темно-зелене забарвлення. На рожево-сірому квітконосі може сформуватися від 5 до 9 квіток.

Забарвлення квіток може бути білим або кремовим, при цьому їхня поверхня вкрита великою кількістю цяточок темного рожевого відтінку. Велику губу суцільно покривають цяточки, а ще її прикрашають загорнуті ріжки. На поверхні зеленої ніжної маточки також є цяточки. Ця рослина відрізняється частим, але порівняно коротким цвітінням. У порівнянні з іншими видами florida відрізняється найбільшою невибагливістю, тому саме її рекомендується обирати недосвідченим квітникарям для культивування. Запах квіток не дуже приємний, оскільки у нього є нотки нафталіну.

Стангопея grandiflora

grandiflora

Кущ у цього різновиду дуже компактний. Насичено-зелені глянцеві листові пластини мають ланцетовидну форму і поперечно розташовані жилки. При першому погляді може здатися, що білосніжні квітки немов зроблені з напівпрозорої порцеляни. Вони мають дуже цікавий аромат з нотками цитрусів і камфори. При цьому він досить тривалий час не вивітрюється з кімнати.

Уже з назви стає зрозуміло, що цей різновид має найбільші квітки – у поперечнику вони досягають 14-16 см. Також на особливу увагу заслуговує і не зовсім звичайна будова квітки. Вона складається з витягнутих, а також з овальних пелюсток. Зеленувата маточка прикрита великою губою, на якій красуються 2 ріжки. У такого різновиду повністю відсутній період спокою, при цьому його цвітіння може тривати цілий рік. Квітки мають приємний різкий запах.

Стангопея nigripes

Орхідея стангопея

Пластинчасті листові пластини мають зелене забарвлення. Вони мають овальну форму, при цьому верхня їхня частина звужена і має загострення. Кожен листочок з’являється з бульбочки. У них є черешки, які в довжину можуть досягати близько 12 см. Забарвлення квітки помаранчеве, водночас крильця у неї напівпрозорі та більш світлого відтінку. Зеленувато-кремову маточку прикрашають ледь помітні червоні цяточки. За межами основи квітки так само є рівномірно розміщені цятки червоного кольору.

Потовщені воскоподібні ріжки і губа пофарбовані в жовтий відтінок, при цьому у них є пара «вічок» бордового кольору. Величина квітки може доходити до 70-80 мм. Тривалість цвітіння становить від 1 до 2 діб, при цьому рослині необхідне термінове запилення. Саме тому квітки мають різкий запах з терпкими і пряними нотками, оскільки він дуже привабливий для бджіл.

Стангопея wardii

wardii

У цього різновиду так само, як і в інших видів, з кожної бульбочки виростає по одній листовій пластині темного зеленого забарвлення. Вони мають довгі черешки – від 10 до 12 см. При цьому довжина самих листових пластин варіюється від 30 до 40 см, причому їх ширина в найширшій частині може доходити до 15 см. Вони звужуються до верхівки і мають загострення. Головною прикрасою листя є жилки, які виділяються від основного фону більш світлим забарвленням. Довжина квітконоса близько 15 см, при цьому на ньому може формуватися від 2 до 5 суцвіть.

Зовні квітка схожа на метелика, що злетів угору. Він має золотисте або жовте забарвлення і має на поверхні невеликі плями бордового кольору. Відігнуті назад овальні пелюстки на верхівках мають загострення. Потрійна м’ясиста губа витягнута вперед, на її поверхні розташовуються практично чорні щільні цятки. Якщо порівнювати wardii з іншими різновидами, то у неї найменші квітки. Так, у поперечнику вони досягають всього 70-80 мм. Однак вони мають солодкий приємний запах, який є доволі різким і має солодкий приємний запах.

Стангопея тигрина

Орхідея стангопея

Висота такої рослини може варіюватися від 0,22 до 0,38 м. Листові пластини ланцетної форми можуть бути злегка опуклими або плоскими, при цьому завширшки вони сягають близько 10 см. Вони мають довгі черешки (від 8 до 10 см). При цьому довжина зеленого квітконоса, покритого світло-коричневими лусочками, близько 25 см. На одному квітконосі формується від 3 до 10 великих квіток, що відрізняються високою декоративністю. Цей різновид належить до великоквіткових видів, оскільки його квітки в діаметрі можуть досягати близько 17 см.

Забарвлення квіток оранжево-жовте, при цьому на поверхні пелюсток є цятки бордового забарвлення. Губа велика і масивна. На кінці вона коричнева, при цьому поступово переходить до основи в жовтуватий. Всю її поверхню вкривають невеликі плями пурпурного забарвлення, а з боків розташовуються 2 «вічка». Також губу прикрашають 2 роги серповидної форми. Цвітіння триває з останніх тижнів травня і до кінця листопада. Квітки виділяються дуже приємним ароматом з ванільними і шоколадними нотками.