Тепла підлога під плитку – утеплює своїми силами

Системи теплої підлоги застосовувалися ще в давнину, коли по трубах, які проходять під покриттям підлоги, йшов гаряче повітря. З розвитком технологій в якості теплоносія почали використовувати рідину, а зараз широкого поширення набули системи, що працюють на електричному струмі. Разом з тим кахель і керамограніт є досить специфічними матеріалами, і їх спільне використання з електричними теплими підлогами викликає чимало запитань.

Водяні або електричні системи – порівняємо 2 варіанти

Досить поширеним способом облаштування теплої підлоги до недавнього часу був варіант з використанням металевих або металопластикових труб, по яких рухається гаряча вода. Єдиною перевагою такого способу є можливість підключення до централізованого опалення, що виключає витрати на обігрів.

Разом з тим у систем водяного статі є кілька суттєвих недоліків:

  1. 1. Висока вартість.
  2. 2. Великі трудовитрати при монтажі.
  3. 3. Неможливість регулювання температури.
  4. 4. Зменшення корисного об’єму приміщення, внаслідок підняття статі на 80-100 мм.
  5. 5. Сезонна залежність від системи центрального опалення.
  6. 6. Вихід з ладу всієї системи в разі обриву на одній з ділянок труби.
  7. 7. Дорогий ремонт.

Унаслідок перерахованих вище недоліків все більшу кількість власників при виборі теплої підлоги віддають перевагу електричним інфрачервоним або кабельним системам. Завдяки своїй невибагливості і зручності використання, такі підлоги з підігрівом набагато практичніше і, в кінцевому підсумку, рентабельніше. Використання плівкових матеріалів дозволяє уникнути зменшення корисного об’єму кімнати, а простота монтажу і невисока вартість схиляють вибір покупця саме до такого варіанту.

Тепла підлога під плитку - утеплює своїми силами

Крім того, системи електричних теплих підлог мають можливість регулювання, контролю заданої температури, роботи по одному з декількох режимів на вибір. А деякі моделі мають також функцією віддаленого управління за допомогою смартфона або планшета.

Які інструменти приготувати і як вибрати матеріали?

Щоб грамотно провести монтаж електричного підлоги своїми руками, необхідно приготувати мінімум пристроїв та інструментів, без яких здійснити роботи буде просто неможливо:

  1. 1. Рулетка для розмітки приміщення.
  2. 2. Будівельний рівень для вирівнювання чистового статі і стяжки під кахель.
  3. 3. Пристосування для зачистки проводів і паяльник для підготовки кінців кабелю живлення.
  4. 4. Електромультіметр для вимірювання цілісності ланцюга і її опору.
  5. 5. Ємність для замішування і будівельний міксер.
  6. 6. Шпателі для вирівнювання поверхні.
  7. 7. Підручні матеріали: пасатижі, викрутки, молоток, кусачки.

Купуючи все необхідне, пам’ятайте, що, крім власне кабелю або плівки, потрібно подбати і про супутні матеріалах. По-перше, це утеплювач, який буде розташовуватися між бетонною підлогою і нагрівальними елементами. Він необхідний для того, щоб тепло не йшло в бетонні перекриття, і система не обігрівала сусідів знизу або підвал. На цій посаді можна використовувати пінополіуретан в формі плит товщиною від 20 до 50 мм, в залежності від призначення приміщення знизу. Можна також використовувати пробкові плити.

Тепла підлога під плитку - утеплює своїми силами

Теплоотражающєє мембрана – ще один вид матеріалу, який необхідно придбати перед тим, як приступати до робіт. Вона розташовується безпосередньо під нагрівальною плівкою або кабелем і призначена для відображення інфрачервоних хвиль, які спрямовані вниз від плівки. Найкраще для цих цілей використовувати спеціально призначену лавсанову підкладку. Також для роботи знадобиться пластикова армована сітка, суміш, з якої будуть виконані наливні підлоги, товстий поліетилен, плитковий клей і демпферна стрічка по периметру приміщення.

Купуючи теплоотражающие матеріали, пам’ятайте, що категорично забороняється використовувати продукцію, що містить металевий шар, що відображає, якщо планується використовувати плівкові теплі підлоги. В іншому випадку високий ризик короткого замикання, що може привести до виходу всієї системи з ладу і пожежі.

Виконуємо розрахунок самостійно – що дивитися в таблиці?

Отже, теплі підлоги не рекомендується укладати в тих місцях приміщення, де вони виявляться закриті стоїть меблями. Середнє значення генерується тепла, достатню для обігріву приміщення до комфортної температури – 100 Вт / м2. Однак для північних регіонів цей показник краще збільшити до 150 Вт / м2. При використанні теплої підлоги, як основного або єдиного джерела опалення, рекомендуємо проводити розрахунок з урахуванням 200 Вт / м2. Це дозволить компенсувати тепловтрати через погану теплоізоляції будинку.

Виробники випускають нагрівальну плівку корисною потужністю від 100 до 250 Вт / м2. Для комфортного обігріву приміщення площею, наприклад, 20 м2, необхідно згенерувати Потужність 2000 Вт теплової енергії. При використанні теплої підлоги з потужністю в 200 Вт / м2 потрібно укласти не менше 10 квадратних метрів матеріалу. Це за умови, що теплі підлоги виступають основним або єдиним джерелом опалення. У північних регіонах цей показник краще збільшити в півтора рази.

З розрахунку видно, що площі, на яку слід укласти теплі підлоги, в 10 м2 для приміщення в 20 м2 цілком достатньо, щоб врахувати необхідні пропуски під розстановку меблів. В такому випадку енергоспоживання системи скласти 200Вт * 10 м2 = 2000 Вт / год. Однак в режимі максимального енергоспоживання такі системи працюють в самі сильні холоди, звичайно ж достатньо потужності в 30-40 відсотків від максимальної.

Тепла підлога під плитку - утеплює своїми силами

У разі використання кабельної системи теплих підлог розрахунок здійснюється по метражу. Один погонний метр матеріалу генерує певну кількість теплової енергії. Зазвичай цей показник становить 10-20 Вт / м. Однак продаються такі кабелі вже певної довжини, а різати їх не можна. Тому, підрахувавши необхідну потужність для конкретного приміщення, потрібно придбати кабель довжиною, найближче підходить по потужності до даної кімнаті, згідно з таблицею виробника. Наприклад, в нашому випадку необхідно забезпечити теплову потужність у 2000 Вт, тому слід придбати кабель довжиною 140 метрів і потужністю 2,08 кВт.

Готуємо основу під теплу підлогу за 8 кроків

Плівкова тепла підлога може бути двох видів:

  1. 1. Карбоновий. В якості нагрівальних елементів використовуються смужки графіту, розташовані між двома шарами термостійкої плівки.
  2. 2. Біметалічний. Смужки з двох різних металів з’єднуються через плівку, в результаті на їх стику відбувається виділення тепла.

Біметалічний інфрачервоний тепла підлога під плитку не рекомендується використовувати, щоб уникнути короткого замикання і виникнення пожежі.

Перед укладанням ретельно вирівняйте поверхню. Для цього можна використовувати цементно-піщану суміш або "наливні підлоги". Суміш ретельно перемішуємо і заливаємо поверхню перекриттів по всій площі рівномірним шаром в 2-3 см. В процесі застигання поверхню періодично змочуйте за допомогою пульверизатора. Цементно-піщана суміш буде готова до подальших робіт через 7-10 діб після заливки. Наливні підлоги – через 5-8 днів.

Тепла підлога під плитку - утеплює своїми силами

Переконавшись в готовності підстави, приступаємо до укладання утеплювача і тепловідбивача:

  1. 1. Листи утеплювача ретельно підганяємо за розмірами, відрізаємо при необхідності за допомогою будівельного ножа або ножівки. Під керамічну плитку бажано використовувати щільний утеплювач – пінополіуретан, коркові матеріали, пресовані тирсу.
  2. 2. До основи утеплювач прикріплюємо за допомогою клею або мастики.
  3. 3. Шви між листами утеплювача закладаємо монтажною піною (якщо це полімерний матеріал) або мастикою (якщо матеріал виготовлений з натуральних компонентів).
  4. 4. Після застигання піни (мастики) за допомогою ножа або крупнозернистою наждачного паперу вирівнюємо всі шви врівень з основною площиною підлоги.
  5. 5. Виробляємо розмітку приміщення, згідно з підготовленим планом, з урахуванням розстановки меблів, шляхів проходження проводів від системи до терморегулятора.
  6. 6. На підготовлений шар утеплювача в розмічених місцях укладаємо теплоотражающий мембрану. Важливо не переплутати сторони: одна з них відображає тепло, інша – поглинає. Правильність укладання описана в інструкції виробника. Тепловідбивач повинен на 10-15 см виходити за межі майданчика, де будуть покладені теплі підлоги.
  7. 7. Мембрана прикріплюється до шару утеплювача за допомогою термостійкого клею.
  8. 8. Всі стики і краю теплоотражающего матеріалу проклеюються будівельним скотчем або спеціальною стрічкою, що поставляється виробником разом з продукцією.

Настилаємо і підключаємо термопленку – як виконати роботу?

Після укладання шару теплоотражающего матеріалу приступаємо до монтажу теплої підлоги. Рулон плівкового матеріалу розкочується, і від нього відрізаються смуги необхідної довжини. Плівкові теплі підлоги необхідно розрізати тільки в спеціально позначених для цього місцях. В іншому випадку ділянку з пошкодженої в неналежному місці плівкою не працюватиме або ж, навпаки, буде нагріватися сильніше решти полотна, що може привести до короткого замикання.

Смуги потрібно розташовувати на відстані 5 мм одна від одної. Елементи матеріалу кріпимо до теплоізолюючих мембрані і між собою за допомогою скотча. До одного з країв, тому, що ближче до місця кріплення терморегулятора, за допомогою щипців встановлюємо спеціальні клемні затиски. Їх кріпимо до мідних смужок на плівці і ізолюємо смужками бітумної ізоляції з обох сторін.

Уклавши матеріал по всій необхідної площі, приступаємо до з’єднання окремих елементів. Для цього:

  1. 1. Кінці монтажного мідного проводу перерізом не менше 1,5 мм 2 зачищаємо, облужіваем за допомогою паяльника і затискаємо в встановлених клемах за допомогою затискачів чи щипців.
  2. 2. У шарі утеплювача вирізаємо паз від теплої підлоги до місця в стіні, де буде розташовуватися терморегулятор. Те ж саме робимо в стіні до місця установки терморегулятора.
  3. 3. Над шаром теплої підлоги приблизно в центрі встановлюємо термодатчик і закріплюємо скотчем. Провід виводимо в загальний пучок.
  4. 4. Всі дроти скручуємо в пучок і поміщаємо в металеву або негорючую пластикову гофровану трубку, яку розміщуємо в підготовленому пазу.
  5. 5. МУЛЬТИМЕТР продзвонювати кожну пару проводів на предмет цілісності з’єднань.
  6. 6. За допомогою сполучної колодки з’єднуємо паралельно дроти, що йдуть від кожного окремого нагрівального елементу. Виводимо 2 основних живлять дроти в місце установки терморегулятора.
  7. 7. Всі відкриті з’єднання ретельно ізолюємо смугами бітумної ізоляції.

Коли всі електричні з’єднання здійснені, необхідно мультиметром продзвонити загальний опір кола. Переконавшись, що з’єднання в порядку, приступаємо до наступного етапу. Необхідно ізолювати шар теплої підлоги від шкідливого впливу фінішної суміші, на яку буде укладатися кахель або керамограніт.

У складі будь-якої суміші для вирівнювання підлог, а також в плитковій клеї присутні агресивні для плівки речовини, наприклад, лужні сполуки. Вони з часом можуть пошкодити матеріал, тому обов’язково необхідно додатково захистити його від їх руйнівної дії.

Товсту поліетиленову плівку відрізаємо з таким розрахунком, щоб вона покривала всю поверхню теплої підлоги плюс 5 см на всі боки по периметру. Укладаємо матеріал на термопленку і по периметру закріплюємо скотчем до теплоотражающей мембрані. Необхідно стежити, щоб на поверхні поліетилену не було складок, смуг або пошкоджень.

Тепла підлога під плитку - утеплює своїми силами

Після укладання поліетилену по всій площі кімнати розстеляємо полімерну армуючої сітки. Металеву сітку використовувати з плівковими теплими підлогами заборонено. Попередньо підготовлений розчин наливних підлог рівномірно розподіляємо по площі приміщення шаром товщиною 1-2 см. Після застигання наливної шару на поверхню можна укладати керамічну плитку. Для цього наносимо плитковий клей і спеціальним ребристим шпателем рівномірно розподіляємо його по поверхні підлоги. Кахель кладемо від кута до протилежного кута, по діагоналі, рядами. При укладанні для контролю однакового зазору між плитками використовуємо пластикові маячки. Горизонтальність контролюємо будівельним рівнем, при необхідності утапливаем плитки постукуваннями гумовим молотком.

Теплі підлоги можна включати тільки після повного застигання плиткового клею, це займає приблизно 1-2 тижні, залежно від виробника суміші. Експлуатацію потрібно починати поступово, в перші дні включати необхідно на чверть потужності, поступово додаючи протягом 10 днів.

Кабельний електричний підлогу: переваги і недоліки

Електричні системи теплих підлог, виготовлені на основі кабелю, менш вибагливі до "мокрою" укладанні, якою є використання їх спільно з керамічною плиткою. Це обумовлено декількома причинами:

  1. 1. Кабель менше схильний до дії агресивної лужного середовища, яка утворюється при контакті з цементним розчином або плитковим клеєм.
  2. 2. Завдяки локальному розташуванню кабелю, на відміну від термоплівки, що займає всю площу, зчеплення фінішної суміші або плиткового клею з основою практично стовідсоткове.
  3. 3. За допомогою кабелю можна здійснювати укладання теплої підлоги в довільних місцях, більш точно огинаючи ділянки під меблі.

Монтаж кабельної системи теплих підлог також починається з вирівнювання та утеплення підстави. Тут всі роботи аналогічні вищеописаним. Теплоотражающий мембрану також необхідно настелити. В даному випадку можна використовувати і металізовані матеріали, можливість короткого замикання при застосуванні кабелю виключена.

Наступний етап – це закріплення монтажних стрічок. Вони відміряються, згідно розміченому планом, і кріпляться за допомогою дюбелів або саморезов. До монтажних стрічок хомутами або спеціальними засувками закріплюється безпосередньо нагрівальний кабель. Його вигини повинні бути плавними, не мати механічної напруги, кабель не повинен перетинатися ні в одній точці. Після укладання приблизно посередині приміщення встановлюють закритий в спеціальному корпусі термодатчик і здійснюють з’єднання і висновок проводів в гофре до місця установки термореле.

Тепла підлога під плитку - утеплює своїми силами

Останнім часом все частіше можна зустріти термокабель у вигляді готових матів, розрахованих на певну потужність за квадратними метрами, подібно термопленке. Їх використання зручно, але вартість істотно вище.

Аналогічно описаному вище способу на покладений кабель укладається полімерна армована сітка і зверху все заливається наливними підлогами таким шаром, щоб він був вище, ніж верхній край кабелю на 1 см. Після висихання можна укладати кахель стандартним способом. Підводячи підсумок, можна сміливо стверджувати, що укладання систем теплої підлоги під керамічну плитку як основного і додаткового джерела обігріву цілком виправдана.