+

Пупочник (омфалодес)

Пупочник

Пупочник – це компактна багаторічна рослина, яка цвіте навесні ніжними квіточками блакитного або білого відтінку. Така рослина відрізняється повільним ростом, при цьому вона досить швидко адаптується практично до будь-якого ґрунту. Невимоглива до догляду квітка з часом розростається, формуючи красивий зелений килим. Культура стійка до захворювань, але в деяких випадках вона може пошкоджуватися слимаками.

Особливості пупочника

Пупочник (омфалодес)

Загальний опис

Рослина пупочник (Omphalodes), або омфалодес – це багаторічна ґрунтопокривна рослина, що належить до родини Бурачникові та є родичем незабудки. Цю рослину ще називають «Пуп Венери». Вона цінується за високу декоративність і ніжне цвітіння. Таку культуру нерідко вирощують по кромці тінистих клумб, де з настанням весни її кущики покриваються безліччю чарівних дрібних квіточок, наповнюючи сад яскравими фарбами. Вони можуть бути забарвлені в білий або яскраво-блакитний відтінок, також зустрічаються двоколірні різновиди.

Така невибаглива і витривала рослина прекрасно росте і розвивається і на вапняному, і на кислому, і на важкому, і на легкому ґрунті. Цей багаторічник вирізняється повільним ростом, але з часом у нього відростає велика кількість сланких пагонів, які в місцях зіткнення з ґрунтом нерідко вкорінюються.

Висота компактного кущика близько 20 сантиметрів. Ця рослина невимоглива до догляду і стійка до захворювань. Однак все ж слимаки іноді вражають її листя. Пупочник нерідко використовують для створення свіжих і яскравих весняноквітучих клумб, поєднуючи його з деякими трав’янистими і багаторічними рослинами, а також із цибулинними культурами, що цвітуть навесні.

Пупочник у природних умовах являє собою компактний трав’янистий ґрунтопокривник. У природі він набув досить широкого поширення на території Північної Африки, Мексики, Азії та Європи. Найчастіше зустрічається в гористій і лісистій місцевості, а також у частині прибережних районів. Назва ‘Omphalos’ з давньогрецької мови перекладається як «пупок». Це пов’язано з тим, що на кожній насінині є невеликий отвір. Цю культуру в народі ще називають «пупком Венери», проте ця назва насправді відноситься до досконалої іншої багаторічної рослини – Umbilicus rupestris.

У садах середніх широт для посадки омфалодеса вибирають ділянку з підвищеною вологістю, розташовану в тіні. На те, наскільки швидко буде рости пупочник, впливає різновид самої рослини і характеристики ґрунту. Кущ, що розростається, «повзе» поверхнею ґрунту, при цьому його стебла легко вкорінюються. У результаті такий багаторічник поступово формує щільні килими, при цьому він зовсім не інвазивний.

Простий у догляді і невибагливий пупочник відмінно підходить для злегка затіненої ділянки. Він стійкий до захворювань, але при цьому його листя може постраждати від равликів і слимаків.

Розмір

Пупочник (омфалодес)

Ґрунтопокривник вирізняється компактними розмірами: в діаметрі досягає до 0,2-0,4 см, а його висота варіюється від 1,5 до 2,5 см. Завдяки цьому культура відмінно підходить для декорування найрізноманітніших садових ділянок. Рослина може використовуватися для вирощування в контейнерах, якими прикрашають тераси або балкони.

Листя

Пупочник (омфалодес)

Листя пупочника може бути вічнозеленим, напіввічнозеленим та листопадним, що залежить від умов вирощування та різновиду. Довжина простих листових пластин варіюється від 5 до 15 сантиметрів, розміщуються на пагонах супротивно або по черзі. Вони можуть мати серцеподібну, ланцетну або овальну форму, при цьому рельєфна поверхня у них гола або з невеликим опушенням. Листя формує не дуже великий пучок, при цьому воно має насичено-зелене забарвлення, але може мати блідо-блакитний відтінок.

Цвітіння

Пупочник (омфалодес)

Такий ґрунтопокривник користується особливою увагою з боку садівників завдяки чарівному весняному цвітінню. Як правило, воно спостерігається в травні-квітні. Верхівкові гроновидні суцвіття складаються з невеликих квіточок (діаметр від кількох міліметрів до півтора сантиметрів) на довгих квітконіжках. Звисаючі гнучкі суцвіття завдовжки сягають близько 20 сантиметрів. До складу зірчастих квіточок входить по 5 пелюсток. Забарвлення квіток буває білим, бузковим, яскраво-блакитним, а також з білою облямівкою або серединкою. На місці зів’ялих квіток формуються плоди-кістянки з дуже твердою стінкою (як у фундука або жолудів).

Види і сорти з фото

До складу роду Пупочник входить 16 видів, серед яких зустрічаються багаторічники, дворічники та однорічники. Садівники середніх широт найчастіше вибирають для вирощування такі різновиди:

  • Omphalodes commutata – у природі трапляється на кам’янистих вапнякових і скелястих ділянках, росте як дворічна або однорічна рослина;
  • Пупочник льонолистий (Omphalodes linifolia) – така однорічна рослина в культурі трапляється нечасто, водночас вона прекрасно росте в сонячних регіонах, де нерідко трапляються посухи, в легкому ґрунті;
  • Пупочник повзучий (Omphalodes scorpioides) – у природі трапляється в більшості регіонів європейської частини Россі, занесений до їхніх Червоних книг;
  • Пупочник весняний (Omphalodes verna);
  • Пупочник каппадокійський (Omphalodes cappadocica) – його батьківщиною є Кавказ, проте його можна культивувати в європейській частині Росії.

Нижче більш детально описані різновиди пупочника, які користуються найбільшою популярністю в культурі.

Пупочник завитий (Omphalodes scorpioides)

Пупочник (омфалодес)

Набув широкого поширення в культурі на території Росії. Довжина голих, розгалужених пагонів близько 0,3 метрів. Супротивнорозташовані, довгасто-ланцетні листові пластини завдовжки близько 40 мм мають серединну жилку. Поодинокі дуже маленькі квіточки забарвлені в блакитний відтінок, іноді зі злегка рожевим відливом. Віддає перевагу вологому ґрунту. У природі найчастіше зустрічається в підліску або лісі.

Пупочник каппадокійський (Omphalodes cappadocica)

Пупочник каппадокійський

Це весняноквітучий багаторічний ґрунтопокривник, що утворює невисокий кущ.

Найкращі сорти цього виду:

  1. «Лілак міст» Lilac Mist (у перекладі “Бузковий туман”). Висота кущика близько 25 сантиметрів. Витончені квіточки мають світло-бузкове забарвлення. Серцеподібне листя забарвлене в зелений відтінок.
  2. «Черрі Інгрем» Cherry Ingram. Цвітіння сорту спостерігається у квітні-травні. Досить компактні кущики прикрашають порівняно великі квітки ніжного синього забарвлення. Завдяки їм клумба наповнюється барвами і виглядає більш глибокою. Рослина досягає у висоту до 25 сантиметрів.
  3. «Старрі Айз» Starry Eyes (у перекладі “Зоряні очі”). Початок цвітіння припадає на квітень. Кущик заввишки близько 25 сантиметрів прикрашає красиве вічнозелене листя і чарівні невеликі квіточки. Порцеляново-блакитні пелюстки мають білу облямівку.

Пупочник весняний (Omphalodes verna)

Пупочник весняний

Характеристика виду:

  • раннє цвітіння: з останніх днів березня до травня;
  • зрілі кущі мають висоту близько 0,3 м;
  • невеликі насичено-блакитні квіточки мають білу серединку, при цьому вони дуже схожі на квітки незабудки;
  • нормально росте і розвивається навіть на вапняковому, глинистому або важкому ґрунті.

У даного виду популярністю в культурі користується сорт «Альба» (Omphalodes verna Alba). Цвітіння спостерігається в березні-травні, квітки сніжнобілі. Дорослий кущ досягає у висоту близько 20 сантиметрів. На злегка рельєфній поверхні листя є опушення. Наповнює світлом темні тінисті ділянки в саду.

Посадка у відкритий ґрунт

Пупочник (омфалодес)

Вибір місця

Найкраще пупочник росте в легкому затіненні або в півтіні. Для посадки нерідко вибирають ділянки в ажурній тіні листяних дерев або чагарників. Компактні кущики такої рослини нерідко можна побачити у вологому альпінарії, в підліску і на кромці клумб.

Дана культура прекрасно росте як у вапняковому і сухому, так і в глинистому і важкому ґрунті. Добре вкоріненим кущам нестрашна навіть нетривала посуха.

Для вирощування пупочника весняного відмінно підходить легкий, вологий і насичений гумусом ґрунт. На відповідній ділянці така рослина швидко поширюється за допомогою повзучих стебел, які з легкістю дають коріння в місцях зіткнення з ґрунтом. Різновид «Альба», що має білі квітки, відрізняється меншою енергійністю. Пупочник каппадокійський нормально почувається навіть у сухішому ґрунті й утворює кущики, що вирізняються більшою компактністю. А ще таку квітку можна вирощувати в контейнері.

Правила посадки

Пупочник (омфалодес)

Як і багато інших багаторічних рослин пупочник рекомендується висаджувати у відкритий ґрунт у весняний або осінній час.

Покрокова інструкція посадки в сад:

  1. Кореневу систему саджанця разом із грудкою землі витримують у воді від 10 до 15 хв.
  2. Підготуйте лунку для посадки, при цьому вона повинна бути в 2 або 3 рази більшою за кореневу грудку. Ретельно розпушіть ґрунт на дні та стінках ямки.
  3. У садовий ґрунт, що залишився після підготовки посадкової ямки, додайте 1 жменю перепрілого компосту або легкої ґрунтосуміші.
  4. Висадіть кущ. Зверніть увагу на те, що саджанець має бути висаджений у ґрунт на тому ж рівні, що він ріс до цього.
  5. Підготовленою землесумішшю наповніть посадкову яму. Поверхню ґрунту навколо саджанця ущільніть рукою.
  6. Проведіть рясний полив. Це посприяє більш швидкому укоріненню рослини.
  7. Щоб зменшити кількість прополок і поливів, засипте поверхню ґрунту навколо рослини скошеною висохлою травою або облетілим листям.

Посадка в контейнер:

Пупочник (омфалодес)

  1. Витримайте кореневу грудку рослини протягом декількох хвилин у воді.
  2. Відповідний контейнер у поперечнику має бути не менше 0,3 м. На дні обов’язково повинні бути присутніми отвори для дренажу.
  3. Для посадки підготуйте субстрат, що складається з горщикової землі, садового ґрунту і 1 жмені перепрілого компосту.
  4. Зверніть увагу на те, що при розміщенні саджанця в ємності від верху горщика до поверхні кореневого кома має бути від 30 до 40 мм.
  5. Наповніть горщик підготовленою ґрунтосумішшю, трохи ущільніть її поверхню.
  6. Проведіть рясний полив.
  7. Засипте поверхню субстрату шаром мульчі. Слідкуйте за тим, щоб ґрунтосуміш завжди була злегка вологою, але не сирою.

Догляд за пупочником

Пупочник (омфалодес)

Коли висаджений пупочник добре вкорениться, він не потребуватиме особливого догляду:

  • систематично поливайте його під час тривалого посушливого періоду;
  • за бажання щороку можна проводити підживлення, для цього поверхню ґрунту навколо квітки засипають мульчею (компостом);
  • на початку весняного періоду очистіть ділянку від старого листя;
  • за необхідності для боротьби з равликами і слимаками використовують спеціальні засоби, пастки тощо.

Способи розмноження

Пупочник (омфалодес)

Для розмноження пупочника можна використовувати кореневі живці. Але найпростіше розмножити його діленням, яке проводять у весняний або осінній час. Для поділу рекомендується вибрати добре вкорінені та розрослі кущі.

Процедура поділу куща:

  1. За добу до поділу пупочника проведіть рясний полив.
  2. Видаліть мульчу з ділянки і скориставшись лопатою обережно витягніть молодий кущ із ґрунту, обкопавши його по колу.
  3. Висадіть кущ на постійне місце.
  4. Засипте посадкову ямку, що залишилася, садовим ґрунтом, який попередньо змішують з невеликою кількістю компосту.
  5. Проведіть полив. Засипте поверхню ґрунту мульчею.

Протягом перших тижнів обов’язково регулярно поливайте пересаджені кущі, тим паче якщо поділ проводився навесні під час тривалої посухи.

Пупочник у ландшафтному дизайні

Пупочник (омфалодес)

Ґрунтопокривник пупочник має чудовий вигляд із цибулинними рослинами, що цвітуть навесні:

  • тюльпанами;
  • нарцисами.

Щоб пом’якшити яскраве забарвлення рослин, що ростуть по сусідству, використовують різновид «Альба» з красивими білими квітками. Різновиди з синіми суцвіттями відмінно виглядають з іншими культурами з помаранчевими або жовтими квітками.

Пупочник (омфалодес)

Омфалодес прекрасно поєднується з такими багаторічними рослинами, як:

  • чудова дицентра;
  • дібровна анемона.

Клумбу з пупочником відмінно доповнить хаконехлоя або гейхера. Їхнє ніжне молоде листя стане чудовим фоном для чарівних квіточок пупочника навесні. Для посилення атмосфери підліску чудово підійдуть тіньолюбні папороті або хости.