+

Примула акауліс

Примула акауліс

Ефектна багаторічна рослина примула (первоцвіт) Акауліс належить до роду Примула сімейства Первоцвітні. Всього є не менше чотирьох сотень різноманітних видів примули. При цьому частину з них культивують у домашніх умовах або у відкритому ґрунті. Більша частина видів зустрічаються в регіонах, що мають помірний клімат. Найбільшого поширення в культурі набула примула звичайна, а ще один з її різновидів – примула безстебельна, або Акауліс.

Особливості примули Акауліс

Примула акауліс

Примула Акауліс утворює прикореневу листову розетку, що складається з подовжених листових пластин, поверхня яких має невелике опушення. При вирощуванні в кімнатних умовах висота кущика може доходити до 20 сантиметрів.

Зацвітає кущ у весняні місяці. У цей час квітки розпускаються на дуже коротких стеблах, які майже неможливо розгледіти. Саме тому різновид іменують безстебельним. Форма у квіточок правильна, а в діаметрі вони досягають від 20 до 40 мм. Вони можуть бути забарвлені в найрізноманітніші відтінки, наприклад: біля основи пелюстки жовті, і вони поєднують цей колір із синім, білим, яскраво-жовтим, червоним тощо. д.

У примули Акауліс існує безліч декоративних сортів, при цьому серед них трапляються різновиди і з простими (5 пелюсток), і з махровими квітками. Тривалість цвітіння безпосередньо пов'язана з умовами, в яких вирощується рослина. До середини липня на кущах починають формуватися плоди, усередині яких знаходиться насіння.

Цей різновид примули підходить для вирощування як у відкритому ґрунті, так і в домашніх умовах. При цьому в деяких регіонах вона може пережити зиму навіть без укриття, оскільки має порівняно високу стійкість до морозів. Незважаючи на свою невибагливість у кімнатній культурі, все ж потрібно знати деякі особливості догляду, які допоможуть виростити максимально ефектний і здоровий кущик. Під час роботи з рослиною треба пам'ятати про те, що в її листових пластинах містяться отруйні речовини, які можуть стати причиною появи подразнення.

Догляд за примулою акауліс у домашніх умовах

Примула акауліс

Освітленість

Найкраще примула Акауліс у кімнатних умовах почувається в помірно освітленому місці. У зв'язку з цим для неї не підходять добре освітлені вікна. Найкраще вибрати для кущика місце з невеликим затіненням. У літню пору рекомендовані часті провітрювання приміщення, оскільки регулярний приплив свіжого повітря благотворно позначається на рості та розвитку рослини. Якщо є така можливість, то в теплу пору року кущ можна перенести в сад або на балкон.

Температурний режим

Температурному режиму слід приділити особливу увагу. Така квітка найкраще росте в прохолоді (в районі 15 градусів), при цьому їй нестрашні протяги. Якщо ж під час цвітіння в кімнаті буде надмірно тепло, то це може стати причиною передчасного в'янення квіток. А ще рослина негативно реагує на низьку вологість повітря, у зв'язку з чим її листя потрібно систематично зволожувати з пульверизатора. А ще тримайте квітку подалі від працюючих приладів опалення. У літні місяці кущ зволожують тоді, коли це необхідно, при цьому взимку такі процедури проводять не частіше ніж 1 раз на 30 днів. Видаляти пил з листя ганчірочкою вкрай небажано, оскільки вона тендітна і може легко травмуватися.

Як поливати

Примула акауліс

Для того щоб примула своєчасно і пишно цвіла, а також не хворіла, її необхідно правильно поливати. Поливати квітку треба часто, але при цьому використовуючи невелику кількість води. Намагайтеся щоб крапельки вологи не потрапляли на листя. Не допускайте пересушування субстрату, але при цьому пам'ятайте про те, що навіть нетривалий застій вологи може стати причиною ураження рослини хворобами. Поливати кущі треба теплою добре відстояною водою. Взимку субстрат у горщику зволожують рідше.

Щоразу, щойно рослина буде полита, потрібно розпушувати поверхню ґрунтосуміші. Це допоможе збільшити приплив кисню до кореневої системи. Щоб рихлити ґрунтосуміш рідше, можна її поверхню засипати шаром мульчі. Для цього можна використовувати будь-яку декоративну мульчу, що продається в спеціалізованому магазині.

Субстрат

Примула акауліс

Для вирощування такої культури вибирають широку, але низьку ємність, при цьому вона може бути виготовлена як із пластику, так і з глини. Ґрунтосуміш вибирають легку, пухку і насичену поживними речовинами. Приміром, підійде готова магазинна ґрунтосуміш, а ще її можна зробити власноруч: з'єднайте 2 частини торфу з 3 частинами дерну і додайте по одній частині компосту і піску.

Поки кущик молодий, його потрібно буде пересаджувати щороку. Більш дорослі екземпляри ростуть повільніше, у зв'язку з цим їм достатньо буде одного пересадження на три роки. Щоразу під час пересадки старий горщик замінюють на новий, діаметр якого має бути більшим на 20-30 мм. Витягнувши кущ із горщика під час пересадки, уважно огляньте кореневу систему. Усі підгнилі корінці потрібно вирізати, при цьому місця зрізів присипають подрібненим у порошок деревним вугіллям.

Добриво

Акауліс потребує регулярного підживлення: 1 раз на 15 днів у ґрунтосуміш вносять розчин мінерального комплексу, призначеного для квітучих кімнатних культур. Підгодовують рослину тільки під час вегетації: з останніх днів лютого і до середини жовтня. Підживлення слід поєднати з поливами. У зимовий час кущ утримують у прохолодному місці (в районі 14 градусів), в іншому разі він може відмовитися цвісти у весняний час. Взимку всі підживлення припиняють.

Обрізка

Прищипувати таку примулу не потрібно, тому що вона сама по собі здатна сформувати акуратний кущик. Але щоб збільшити тривалість цвітіння, треба своєчасно видаляти з кущика квітки, що почали в'янути. Також потрібно своєчасно обрізати листові пластини, що почали жовтіти.

Способи розмноження

Ділення куща

Примула акауліс

Примулу Акауліс можна розмножити різними способами. І один із них – це поділ куща. Для цього вибирають кущики, вік яких приблизно 2 або 3 роки. Вийміть рослину з ємності і розділіть її на кілька частин таким чином, щоб у кожній діленці були листові пластини і коріння. Висадіть діленки в маленькі ємності, на дні яких треба обов'язково зробити якісний шар дренажу. Можна використовувати покупну універсальну ґрунтосуміш, головне, щоб вона була легкою і пухкою. Висадіть діленку в ємність, заповніть всі порожнечі субстратом і проведіть помірний полив.

Вирощування з насіння

Примула акауліс

Вирощують з насіння Акауліс досить рідко, оскільки його насіннєвий матеріал не відрізняється високою схожістю. Але все ж його насіння сходить набагато краще, ніж у довгостебельних різновидів.

Насіння можна зібрати зі своїх рослин або купити в спеціалізованому магазині. Якщо ви вирішили вирощувати примулу у відкритому ґрунті, то в цьому випадку рекомендований підзимовий висів насіння. Посів насіння на розсаду теж проводять глибокої осені. Для вирощування в кімнатних умовах насіннєвий матеріал можна висівати цілий рік, коли вам буде зручно.

Щоб збільшити схожість насіннєвого матеріалу, його рекомендується піддати стратифікації. Для цього його висівають у контейнер, наповнений сухим субстратом, і приблизно на 30 днів поміщають у холодне місце (близько мінус 10 градусів). Після цього посіви ставлять у тепло (в районі 16 градусів) і проводять полив. Рекомендується вкрити посіви зверху плівкою або склом.

Перші сходи повинні з'явитися через кілька тижнів. Після того, як з'являться сіянці, контейнер ставлять у ще тепліше місце (близько 20 градусів), при цьому оптимальна для них тривалість світлового дня в цей час не менше 10 год. Після того як на кущиках сформується по три справжні листові пластини, слід провести їхню пікіровку по індивідуальних горщиках.

Живцювання

Живцями Акауліс розмножують лише тоді, коли кущик неможливо розділити, оскільки він має одну розетку. Як живець використовують листову пластину з брунькою. Для початку вкоротіть листок на ½ частину, після чого посадіть його в пухку ґрунтосуміш. Заглибити живець у субстрат можна максимум на 10 мм, при цьому брунька повинна підніматися над поверхнею субстрату.

Хвороби і шкідники

Примула акауліс

Якщо примула Акауліс отримує правильний догляд, то проблеми з нею виникають дуже рідко. Найчастіше рослина страждає через те, що їй не забезпечені оптимальні умови для росту, наприклад:

  1. Якщо рослина перебуватиме у спеці та за підвищеної вологості, то це може призвести до засихання та облітання квіток, а ще стати причиною зміни забарвлення листя на жовте. Перенесіть квітку в таке місце, де прохолодніше.
  2. Надмірно вологе повітря і застій вологи в субстраті можуть стати причиною розвитку небезпечних грибкових захворювань, наприклад, сірої гнилі. У ураженої рослини на листових пластинах утворюються плями сірого кольору. Для лікування рослини використовують фунгіциди. Зріжте хворе листя, а місця зрізів присипте вугільним порошком.

Для того щоб уникнути появи шкідників на примулі, важливо регулярно проводити огляд всіх рослин, які є в будинку. Річ у тім, що шкідники можуть швидко «завойовувати» все нові й нові кущі, оселившись спочатку лише на одній квітці. Позбутися шкідників можна відповідним інсектицидним препаратом. Що стосується щитівки, то перед обробкою комах потрібно зібрати з куща вручну.