+

Петрокосмея

Петрокосмея

Трав’яниста компактна багаторічна рослина петрокосмея (Petrocosmea) є частиною сімейства Геснерієві. Цей рід об’єднує приблизно 30 видів, більшість з яких зовні помітно відрізняються один від одного. Родом ця рослина з Китаю. Згодом вона набула широкого поширення на території високогірних місцевостей, а також вологих лісів, що знаходяться в Південно-Східній Азії.

У всіх видів цієї рослини є відмінна риса: короткочерешкові маленькі листові пластини, що мають оксамитову поверхню, ростуть ярусами й утворюють щільну густу розетку округлої форми. Листові пластини можуть бути серцеподібної, овальної або подовженої форми, а їхня поверхня може бути гладкою або мати густе опушення.

Якщо створити петрокосмеї оптимальні умови для росту, то вона буде цвісти протягом майже всього року. Довгі квітконоси виростають з-під листя. На їхніх верхівках формуються ніжні квіточки, зовні схожі з лісовою фіалкою.

Петрокосмею досить складно вирощувати в кімнатних умовах. Тому вона більше підійде квітникарю зі стажем. Рослина відрізняється повільним ростом, а її тривалість життя становить від 2 до 3 років.

Короткий опис вирощування

Петрокосмея

  1. Температура. Протягом вегетаційного періоду температура повітря може варіюватися від 18 до 22 градусів. У період відпочинку вона має бути від 15 до 17 градусів.
  2. Вологість повітря. Необхідна висока вологість повітря. Зволожувати кущ з обприскувача заборонено. У глибокий піддон всипають мокрий керамзит, а зверху ставлять горщик з квіткою.
  3. Освітленість. Світло потрібне розсіяне. Добре росте під штучним джерелом світла або в затіненому місці.
  4. Полив. Зволожують ґрунтосуміш у горщику помірно і відразу ж після підсихання її верхнього шару.
  5. Землесуміш. Має бути легким і добре дренованим. Можна використовувати покупну ґрунтосуміш для сенполій, в яку рекомендується всипати трохи доломітового борошна або вапна. Для самостійного приготування землесуміші рекомендується з’єднати перліт (пісок), садовий ґрунт і перегній (торф) (1:1:1).
  6. Добриво. Протягом вегетаційного періоду квітку підгодовують 1 раз на 30 днів рідким комплексним мінеральним добривом для кімнатних рослин.
  7. Пересадка. Тільки в разі крайньої необхідності. Її проводять не частіше одного разу на пару років.
  8. Розмноження. Листовими живцями, насіннєвим способом або діленням розеток.
  9. Особливості догляду. Омолоджувати кущ не можна, тому що у нього не наростає стебел. Її не можна зволожувати з обприскувача, замість цього квітці влаштовують теплий душ.

Догляд за петроскомеєю в домашніх умовах

Петрокосмея

Цвітіння

Якщо за кімнатною петрокосмеєю добре доглядати і забезпечити їй відповідні умови для зростання, тоді вона буде радувати своїми квітками протягом майже всього року. Формування суцвіть відбувається на верхівках довгих квітконосів, при цьому до їхнього складу може входити від однієї до кількох маленьких квіточок. Зовні вони дуже привабливі і схожі з лісовою фіалкою. Пофарбовані квітки можуть бути в найрізноманітніші відтінки блакитного, синього, білого, рожевого або фіолетового кольору.

Температура

Така рослина найкраще себе почуває в прохолоді. Оптимальна температура повітря в приміщенні для її утримання протягом вегетаційного періоду від 18 до 22 градусів. Пам’ятайте, що в кімнаті, де перебуває петрокосмея, має бути не холодніше 10 градусів і не спекотніше 25 градусів. При надмірному підвищенні температури припиниться цвітіння куща. Під час спокою петрокосмеї необхідно забезпечити прохолодне утримання при температурі від 15 до 17 градусів.

Вологість повітря

Петрокосмея

Така ефектна квітка потребує підвищеної вологості повітря. Однак її в жодному разі не можна зволожувати з пульверизатора. Річ у тім, що в тих місцях, де на поверхню оксамитового листя потраплять крапельки води, з’являються розводи і цятки жовтого забарвлення. Тому обприскувати рекомендується не сам кущ, а повітря навколо нього. При цьому стежте, щоб крапельки рідини не потрапили на листя.

Освітленість

Рослина не потребує великої кількості світла. Вона добре росте і розвивається навіть у затіненні. Також петрокосмеєю можна прикрасити західне, східне та північне підвіконня. Пам’ятайте, що кущ потребує обов’язкового захисту від прямих променів сонця.

У тому випадку, якщо кущ стоїть у затіненні, горщик рекомендується систематично потроху повертати навколо своєї осі. У результаті цього буде спостерігатися симетричне наростання розетки листя. А для тривалого активного цвітіння петрокосмеї потрібно забезпечити досвічування в осінньо-зимовий період.

Полив

Петрокосмея

Ця ефектна рослина невимоглива до поливу. Для нього особливу небезпеку становить застій вологи в ґрунтосуміші. Річ у тім, що якщо коріння буде постійно перебувати у вологому середовищі, то це може призвести до його загнивання.

Під час зволоження ґрунтосуміші в горщику будьте дуже акуратно, оскільки якщо крапельки води потраплять на поверхню листя, то через це на ньому можуть утворитися цятки жовтого кольору. Регулярність поливів залежить від ступеня просихання субстрату в горщику. Зволожувати субстрат рекомендується тільки після того, як його верхній шар просохне на глибину приблизно 15 мм.

Вибір горщика

При виборі горщика увагу слід звернути на кореневу систему рослини. Вона у петрокосмеї досить слабка і невелика. У зв’язку з цим горщик слід вибирати низький і невеликий. Для молодого куща треба вибрати горщик, що в діаметрі сягає від 50 до 70 мм, а для дорослого – від 110 до 140 мм. Якщо кущ старий і сильно розрісся, тоді для його посадки вибирають ємність, діаметр якої відповідає розмірам розетки листя.

Ґрунтосуміш

Петрокосмея

Нормально росте і розвивається ця квітка в готовому субстраті для сенполій, що продається в спеціалізованих магазинах. Однак у нього слід обов’язково всипати неповну жменьку доломітового борошна або вапна. Якщо ви хочете приготувати ґрунтосуміш самостійно, тоді з’єднайте перліт (грубозернистий пісок), перегній (торф) і садовий ґрунт у співвідношенні 1:1:1.

Добриво

Підживлення петрокосмеї проводять тільки у весняно-літній період з частотою 1 раз на 30 днів. Для цього використовують рідке комплексне добриво для кімнатних рослин. Зверніть увагу на те, що для приготування живильного розчину використовують ½ частину від дозування, рекомендованого виробником.

Пересадка петрокосмеї

Петрокосмея

Ця рослина вкрай негативно реагує на пересадження, тому що вона не любить, коли турбують її систему коренів. У зв’язку з цим таку процедуру проводять лише тоді, коли це необхідно, наприклад, якщо субстрат повністю виснажений. Пам’ятайте, що пересаджувати кущ можна не більше 1 разу на 2 роки.

Пересаджена рослина зупиняється в розвитку на кілька тижнів. Для того щоб адаптація була більш легкою і швидкою, горщик разом з пересадженим кущем рекомендується поставити в поліетиленовий пакет, для створення максимально сприятливих для росту умов.

Обрізка

Обрізати кімнатну петрокосмею не потрібно, оскільки вона не формує пагонів і стебел. Однак щоб кущик завжди виглядав охайно, не забувайте своєчасно обривати травмовані листові пластини і квітки з квітконосами, що почали в’янути.

Період спокою

У цієї рослини відсутній яскраво виражений період спокою. Але в осінньо-зимовий період у нього спостерігається уповільнення росту і розвитку у зв’язку з укороченням тривалості світлового дня. Протягом періоду спокою петрокосмею рекомендується тримати в більш прохолодному місці (від 15 до 17 градусів), а також забезпечити їй більш рідкісний і мізерний полив, не допускаючи при цьому повного пересихання земляної грудки.

Способи розмноження

Петрокосмея

Вирощування з насіння

Наповніть миску легкою ґрунтосумішшю і висійте на її поверхню насіння петрокосмеї. Зволожте посіви з пульверизатора і накрийте зверху плівкою або склом. Не забувайте систематично провітрювати посіви, а також за необхідності зволожувати їх з обприскувача.

Якщо миску поставити в прохолодне місце, тоді сіянці з’являться набагато швидше, проте їхній ріст і розвиток буде повільним. У міру зростання рослинки двічі піддають пікіровці, а потім розсаджують по окремих ємностях.

Живцювання

Петрокосмея

Розмножити квітку можна і листовими живцями. На початку весняного періоду з дорослого куща зріжте кілька листових живців. При цьому у кожного живця слід залишити черешок величиною не більше 15 мм. На вкорінення листя поміщають у ємність з водою або висаджують у родючий ґрунт. Щоб живці якомога швидше дали корінці, їх ставлять у міні-тепличку.

Поява й активний розвиток діток спостерігається приблизно через 6 тижнів. Їх не відокремлюють від батьківського кущика. Після того як у живця наросте пишне листя, його просто висаджують в окремий невеликий горщик.

Можливі проблеми

Петрокосмея

З кімнатною петрокосмеєю можуть виникнути проблеми в тому випадку, якщо регулярно порушуються правила догляду або їй не забезпечено сприятливі умови для зростання. Наприклад:

  1. Поява гнилі на кореневій системі. Це може статися через надмірно щільну і важку ґрунтосуміш або через частий рясний полив. Витягніть кущ із горщика, виріжте всі загнили ділянки коренів і висадіть його в нову ґрунтосуміш.
  2. Цятки жовтого кольору на листі. Вони утворюються через потрапляння крапельок води на поверхню листя за умови, що кущ перебуває під прямими променями сонця. Ніколи не зволожуйте квітку з пульверизатора.
  3. Пожовтіння листя. У ґрунтосуміші спостерігається надлишок поживних речовин, вологість повітря в кімнаті надмірно низька або кущ довго перебував під прямими променями сонця.
  4. Засихання кінчиків листових пластин. У кімнаті дуже сухе повітря. Для підвищення вологості кущ разом з горщиком ставлять на піддон, наповнений вологим керамзитом. А ще петрокосмею можна вирощувати в спеціальному флораріумі.
  5. Шкідники. На кущі можуть оселитися борошнисті червці, щитівки, білокрилки, павутинні кліщі та трипси. Щоб позбутися шкідників, квітку обробляють відповідним акарицидним або інсектицидним засобом.

Види петрокосмеїс фото і назвами

Петрокосмея Флаксида (Petrocosmea flaccida)

Петрокосмея Флаксіда

Краплеподібні великі листові пластини зеленуватого відтінку входять до складу геометрично правильної розетки, яка має плоску форму. Поодинокі маленькі квітки забарвлені в насичений темно-фіолетовий колір.

Петрокосмея Форреста (Petrocosmea forrestii)

Петрокосмея Форреста

Компактна листова розетка має ідеально правильну форму. Вона складається з яскраво-зелених листових пластин, що мають щільне опушення на поверхні. На пелюстках блідо-бузкових квіток є цятки жовтого і білого відтінку.

Петрокосмея Керрі (Petrocosmea kerrii)

Петрокосмея Керрі

У цього природного виду низька розетка складається з великих довгочерешкових насичено-зелених листових пластин, що мають витягнуту форму. Пелюстки у дрібних квіток забарвлені у фіолетово-білий відтінок.

Петрокосмея Барбата (Petrocosmea barbata)

Петрокосмея Барбата

Компактна витончена розетка складається з напівкруглих листових пластин смарагдово-зеленого забарвлення, на поверхні яких є опушення. На пелюстках біло-сріблястих дрібних квіток є маленькі жовті плями.

Петрокосмея Формоза (Petrocosmea formosa)

Петрокосмея Формоза

Серцеподібні яскраво-зелені листові пластини, що мають оксамитову поверхню, входять до складу нещільної розетки, яка складається з. Цей сорт виділяється досить великими квітками, нижні пелюстки у яких блідо-бузкові, а верхні – світло-рожеві.