При виборі системи опалення для приватного будинку все частіше віддається перевага теплій підлозі. Такі системи відрізняються ефективністю, дозволяють забезпечити в кімнатах комфортні умови експлуатації і можуть бути створені власником самостійно. При установці теплої підлоги доводиться особливо ретельно продумувати подальшу облицювання поверхні, щоб з її допомогою зробити підлогу привабливим, а опалювальну мережу безпечною. Про оформлення теплої підлоги лінолеумом піде мова в цій статті.
Які матеріали підходять для облицювання теплої підлоги?
Можливість використовувати лінолеум для теплої підлоги всупереч поширеній думці про неприпустимість таких оздоблювальних робіт визначається в кожному випадку індивідуально. Правильний вибір облицювальних матеріалів дає можливість гарантувати створення якісного, привабливого, надійного і безпечного підлогового покриття, з яким не виникне проблем під час експлуатації будинку або квартири.
Мармолеум – сучасний, екологічно чистий, облицювальний матеріал
Чи можна класти лінолеум на теплу підлогу? Однозначно можна, але при виборі облицювального матеріалу слід враховувати властивості лінолеуму, можливість виділення внаслідок його нагрівання всілякі неприємні речовин, наприклад, фенолу, толуолу або вінілхлориду, а також здатність облицювання витримувати нагрівання і не змінюватися щодо вихідних розмірів.
Для початку потрібно розглянути подані на ринку види лінолеуму:
- 1. Мармолеум. Сучасний облицювальний матеріал, що виготовляється з натуральних, екологічно чистих матеріалів. До складу мармолеума входить деревне борошно, лляні масла, пробкова крихта і соснова смола. Основою мармолеума виступає джутове полотно. Такий склад визначає технічні та експлуатаційні гідності матеріалу – він абсолютно безпечний, відрізняється високою вогнестійкістю, не всідається і має бактерицидні якості. Єдиним недоліком даного виду обробки є його дуже висока вартість, він може бути дорожче стандартних типів паркетної дошки.
- 2. Алкідний лінолеум. Виготовляється на тканинній основі, тому не може виділяти шкідливих речовин при нагріванні, проте під впливом високої температури може стискуватися в довжину і розширюватися в ширину.
- 3. Вініловий. Такий лінолеум на теплу підлогу стелити не можна, так як саме він став причиною виникнення поширеної думки про виділення матеріалом шкідливих речовин при нагріванні. Вініл не рекомендується використовувати для облицювання теплих поверхонь, хоча деякі види подібної обробки вважаються цілком безпечними.
- 4. Матеріали з нітроцелюлози. Відрізняється високою еластичністю, малою товщиною і водостійкість. Нагрівання не може викликати деформацію покриття, проте воно є легко займистим, тому для обробки не підходить.
- 5. Гумовий. Гнучкий і водостійкий матеріал, який через нагрівання швидко руйнується і випускає надзвичайно шкідливі і погано пахнуть випаровування. У побуті використовується виключно для облицювання господарських приміщень.
Лінолеум для теплого водяного статі використовувати можна, але тільки якщо вибрати відповідний для цього матеріал. Ідеально для нагрітих поверхонь підходить мармолеум. Якщо фінансові кошти не дозволяють закупити таке облицювання, можна спробувати використовувати підлоговий алкідний лінолеум, попередньо уточнивши у виробника, яку температуру певна марка зможе витримати без деформації.
Перед облицюванням поверхні обов’язково слід перевіряти матеріали на теплоізоляційні характеристики. Деякі ПВХ вироби та інші обробки можуть просто не пустити тепло від опалювальної системи в квартиру, в результаті чого саме встановлене теплопостачання може бути порушено.
Рекомендується уважно вивчати товщину цікавить вас підлогового покриття, кількість і склад шарів в ньому. Одношарова облицювання є дуже тонкою, вона буде легко пропускати тепло від інженерної системи в кімнату, проте через сильний нагрівання може швидко втратити експлуатаційні та візуальні характеристики. Для теплих поверхонь з одношарових матеріалів підходить тільки мармолеум. Якщо вирішено використовувати покриття з ПВХ, то воно повинно мати 2-3 шари. Більш товсті матеріали застосовувати не варто, так як вони будуть погано пропускати тепло в приміщення і негативно позначаться на якості опалення об’єкта в цілому.
Можливість використання лінолеуму в залежності від типу системи теплопостачання
Власники, які цікавляться можливості створити у себе вдома систему тепла підлога, повинні знати, що всього існує три типи таких мереж теплопостачання. Перша з них – водяна, використовувана виключно в приватних будинках і котеджах. Для пристрою теплої підлоги в квартирі попередньо потрібно отримати погодження від роздільної компанії, яка не дасть добро на влаштування водяної мережі, так як вона здатна знизити тиск в загальдомовий системі водопостачання.
Водяні мережі підлогового опалення ідеально підходять для приватних будинків
Водяні мережі вимагають установки спеціального стяжки, через що його височінь кімнати зменшується на кілька сантиметрів, що в і без того маленьких приміщеннях може бути просто критичним. Але для приватних будівель водяні мережі підлогового опалення підходять ідеально, так як вимагають мінімальної кількості витрат як при влаштуванні, так і при експлуатації. Так як стяжка забезпечує відступ використовуваному підлогового покриття від нагрітих елементів теплопостачання, теплий водяний підлогу без праці можна облицювати різними типами лінолеуму.
Другий тип підлоги опалювальної системи – електрична. Вона найбільш поширена в міських квартирах, коштує дешево, не вимагає участі в процесі обігріву приміщень ніяких систем крім електропостачання. Прокладені під покриттям підлоги кабелі будуть сильно нагріватися і відсутність стяжки унеможливлює використання лінолеуму для облицювання поверхні. Навіть якщо застосовувати екологічно чисті матеріали, вони будуть прогріватися занадто сильно.
Третій тип опалювальної мережі – інфрачервона. Така система являє собою тонку плівку з вбудованими пластинами з графіту, що нагріваються в процесі використання теплопостачання. Плівка забезпечує рівномірний прогрів підлогового покриття, на відміну від кабельної (електричної) системи, і допускає використання для обробки лінолеуму.
Водяна і інфрачервона системи дозволяють використовувати лінолеум для облицювання, але тривалість служби підлогового покриття і збереження ним своїх візуальних і експлуатаційних характеристик безпосередньо залежить від стабільності роботи встановленого терморегулятора.
На всіх облицювальних матеріалах вказуються зовнішні температури, при яких обробка починає псуватися. Для більшості типів полівінілхлориду максимальна температура становить близько 28 градусів. Якщо допустити перегрів, то облицювання може спучитися, сильно деформуватися і виділяти в повітря кімнати шкідливі для людини сполуки. Мармолеум зазвичай здатний витримувати температуру не вище 27 градусів, більш сильне нагрівання може привести до розм’якшення і плавлення матеріалу.
Вирішуючи стелити лінолеум на теплу підлогу, необхідно відмовитися від монтажу потужних опалювальних систем і забезпечити установку надійного терморегулятора. Правильний вибір елементів мережі теплопостачання гарантує тривалий термін експлуатації покриття і комфортний мікроклімат у внутрішніх приміщеннях.
Поради професіоналів з оздоблення теплої підлоги
Обробка підлоги лінолеумом, особливо при наявності підлогової системи опалення, є дуже складне завдання навіть для бувалих власників. Щоб підвищити якість оформлення кімнати і не допустити грубих помилок, рекомендується вивчити представлені нижче професійні поради:
- 1. Незалежно від типу використовуваного підлогового покриття, потрібно відрегулювати систему опалення таким чином, щоб вона не нагрівалася вище 26 градусів.
- 2. Для фіксації лінолеуму не слід використовувати мастики, саме вони можуть стати причиною виділення шкідливих речовин в повітря кімнати, навіть якщо підлогове покриття створюється з екологічно чистих матеріалів. Якщо ж мастику нанести не рівно, то вона може стати причиною пошкодження облицювання через нагрівання, може викликати спучування і навіть розриви полотна.
- 3. Облицювання слід просто розстелити на підлозі і при необхідності зафіксувати в кількох місцях степлером.
- 4. Не можна накладати інфрачервону плівку в кілька шарів, навіть на невеликих ділянках статі, краще залишити деякі маленькі зони не опалювальними, ніж створити в декількох точках занадто великий нагрів.
- 5. Укладати облицювання слід тільки за умови температури в кімнаті вище 18 градусів, інакше на полотні можуть утворитися складки.
- 6. Використовувати лінолеум для обробки теплої підлоги можна тільки за умови застосування цієї системи в якості допоміжної, а не єдиною мережі теплопостачання в квартирі або будинку. Щоб одним теплою підлогою обігріти кімнату до прийнятної температури, доведеться постійно тримати систему нагрітої до температури 28-30 градусів, а це "вб’є" будь лінолеумних покриття.
Лінолеум застосовується для обробки мережі підлогового опалення тільки в разі, якщо вона не є основною
Систему тепла підлога постійно потрібно контролювати, причому, не тільки по вбудованим температурним датчикам. Іноді слід перевіряти температуру поверхні звичайним термометром. Такі перевірки захистять будинок від перегріву статі і дозволять своєчасно скоригувати роботу терморегулятора.