Паркетна дошка серед сучасних підлогових покриттів займає особливе місце. Вона дозволяє облаштувати надійне і елегантне підставу, термін експлуатації якого обчислюється десятиліттями. Одним з головних умов безаварійної експлуатації паркетних підлог є грамотний вибір і монтаж підкладки під них. Про це і поговоримо.
Підкладка – без неї паркет не укладають!
Зараз більшість паркетних підлог монтують по плаваючою технології. Вона надає встановленим конструкціям особливі експлуатаційні властивості, що підвищують термін служби покриття. Важливою умовою при цьому є монтаж між паркетними виробами та покриттям підставою спеціальної прошарку, званої підкладкою. Остання виконує безліч функцій. Виділимо основні з них:
- 1. Звукоізоляція підлоги від ударного шуму, що представляє собою вібрації, які утворювались при ходьбі людини, роботі побутової техніки.
- 2. Згладжування невеликих нерівностей підлоги. Навіть якщо вирівнювання підстави проводилося з дотриманням всіх будівельних вимог, на ньому залишаються порожнечі і незначні дефекти. Такі маленькі недоробки здатні відчутно знизити термін використання дорогого покриття (а паркетна дошка таким і є).
- 3. Захист паркету від вологи за рахунок високих гідроізоляційних показників матеріалу.
- 4. Рівномірний розподіл по укладеному основи механічних навантажень.
Підкладка під сучасну паркетну дошку виготовляється з різних матеріалів. Про це ми детально поговоримо в наступному розділі. А перед цим розберемося з рекомендованою товщиною розглянутої нами прошарку. Багато користувачів впевнені, що підкладка повинна бути якомога більш товстої. Це не вірно. За існуючими СТРОЙНОРМА допустимий перепад підстави під паркет дорівнює 2 мм на кожні два квадратних метра поверхні. Зазначена величина розрахована з урахуванням усадки статі і безпосередньо підкладки.
Для згладжування такого максимального перепаду досить підкладки товщиною 2 мм.
Що буде, якщо укласти під паркет підкладку більше товщини? Повірте, нічого хорошого. При натисканні на покриття прошарок під ним стискається. В цьому і криється каверза. Чим товщі підкладка, тим сильніше вона стискається, що призводить до появи значної висотного перепаду. Він стане причиною утворення люфту на замках паркету, які почнуть швидко зношуватися і, врешті-решт, вийдуть з ладу. Спочатку з’явиться малоприємний скрип. А через кілька місяців замкові з’єднання зламаються. Нам доведеться або заново перекладати паркет, або користуватися малокомфортною і зовсім непривабливим покриттям.
Пробкові вироби – екологічні і довговічні
Сучасний ринок будівельних виробів вражає своїм шикарним асортиментом будь-кого. Нескладно знайти той матеріал, який підходить користувачеві за всіма без винятку параметрами. Паркет можна монтувати на такі прошарки:
- пробкові;
- фольговані;
- зі спіненого поліпропілену;
- поліетиленові;
- композиційні;
- бітумно-пробкові.
Вітчизняні споживачі, які не обмежені в фінансах, вважають за краще монтувати паркетні дошки на пробкові вироби. Їх висока вартість повністю виправдовується експлуатаційними достоїнствами. Пробка – натуральний матеріал. Він відрізняється високою механічною міцністю і довговічністю, екологічною чистотою, чудовими тепло- і звукоізоляційні властивості. Пробкова підкладка майже не пресується навіть після багатьох років використання, відмінно згладжує невеликі нерівності підстави, ефективно поглинає вологу, вона не схильна до гниття.
Порада. Пробкові вироби має сенс використовувати при монтажі дорогого паркету. Якщо ми виконуємо монтаж бюджетних матеріалів (наприклад, економічних ламінованих дощок), витрачатися на натуральну прошарок не потрібно. Термін її експлуатації вийде більше, ніж самого покриття. При демонтажі старого паркету нам доведеться знімати і викидати і підкладку під ним.
Пробкові матеріали випускаються в рулонах. Працювати з ним досить зручно. Для укладання виробів спеціальних знань не потрібно. Важливо! Пробку заборонено розміщувати прямо на бетонну стяжку (саме її зазвичай використовують для вирівнювання підлог). Перед цим слід укласти на підставу шар гідроізоляції – підійде будь-яка міцна і велика по товщині плівка з поліетилену. І тільки потім можна монтувати підкладку.
Парколаг і Tuplex – сучасні підкладки з особливими можливостями
В останні роки виробники активно розкручують на російському ринку бітумно-пробкові вироби Парколаг. Їх основні переваги наведені нижче:
- високий рівень шумо- і теплозахисту;
- відмінні гідроізоляційні характеристики;
- довговічність.
Крім того, Парколаг має здатність самостійно вентилюватися, що забезпечується його унікальною структурою. Конструктивно матеріал являє собою шар бітуму, що наноситься на крафт-папір, що покриваються додатково пробковими гранулами. Останні рівномірно розподіляються по поверхні виробу, роблять підкладку пружною і зносостійкого.
Парколаг можна було б назвати найкращим варіантом облаштування паркетних підлог, якби не один його недолік. Полягає він в малій екологічності матеріалу. При нагріванні підкладка починає виділяти в повітря формальдегід, негативно впливає на самопочуття людей. Постійне вдихання таких парів найчастіше стає причиною різних захворювань. Тому Парколаг не годиться для укладання в місцях, де проходять внутрішні теплопровідні мережі або встановлена система теплих підлог.
Ще один сучасний матеріал – Tuplex, має відразу три захисних шару. При цьому товщина паркетної дошки з такою підкладкою не збільшується. Кожен шар має малі розміри. Стандартна товщина Tuplex, використовуваного для паркету, становить все ті ж – рекомендовані професіоналами, 2 мм. Основою композитного вироби є полімерний матеріал. Другий шар робиться з полістиролу, третій – з поліетилену.
Tuplex чудово охороняє підлогу підстави від конденсату і вологи. Його нижній паропроницаемий шар вбирає в себе водні пари і надійно затримує їх. Після накопичення певної кількості вологи матеріал виштовхує її назовні через краю композитної прошарку, які завжди залишаються відкритими. Така особливість виробів обумовлює необхідність установки в приміщенні особливих плінтусів (їх називають вентильованими). Вони, по-перше, утримують геометрію покриття, по-друге, не перешкоджають вільному проходженню вологих випарів.
Потреба в облаштуванні спеціальних плінтусів можна назвати недоліком Tuplex. Але, за великим рахунком, витрати на їх покупку і монтаж будуть не такі вже й великі. Рекомендація. Найкраще використовувати композитні вироби для підлог в котеджах і будинках за містом, де не завжди вдається підтримувати стабільно високу температуру в житло. Додамо, що Tuplex дозволяється укладати на будь-які підстави, в тому числі і на стяжку з бетону.
Інші види підкладок – бюджетні рішення для паркетних покриттів
Найдешевше коштують прошарку під паркет, виготовлені зі спіненого поліетилену і поліпропілену. Перші характеризуються непоганими звуко- і теплозахисні можливостями. Такі вироби не пропускають і не вбирають вологу, не руйнуються під дією розчинників, не гниють. На жаль, всі позитивні властивості поліетиленових підкладок з плином часу втрачаються. Матеріал активно вмощується в процесі експлуатації і перестає повністю виконувати свої захисні функції. Інші мінуси спіненого поліетилену:
- недостатня стійкість до вогню;
- мала екологічність, обумовлена штучним походженням матеріалу.
Поліпропіленові прошарку під паркетні покриття мають пористу структуру. Причому в кожну пору матеріалу закачується повітря. За рахунок цього підкладка забезпечує чудові звукозахисні і теплоізоляційні характеристики виробів. Переваги поліпропілену на цьому, в принципі, закінчуються. А от мінусів у нього чимало. По-перше, такі підкладки служать максимум 9-10 років. Після цього вони буквально перетворюються в пил в результаті розкладання синтетичної структури. По-друге, поліпропіленові вироби вважаються пожежонебезпечними. По-третє, вони зараховуються до категорії токсичних. Якщо ви турбуєтеся про здоров’я домочадців, краще не використовувати такі підкладки в своїх оселях.
Вдосконаленим різновидом виробів зі спіненого пропілену є фольговані підкладки. Їх конструкція проста. На пропіленову основу наклеюється додатковий шар фольги, які покращує експлуатаційні можливості матеріалу. В результаті виходить виріб з максимально високою тепло, шумо-і гідроізоляцією. Недоліки фольгованих підкладок аналогічні мінусів звичайних пропіленових прошарків. Тому використовувати їх слід з обережністю. Оптимально виконувати укладку таких недорогих виробів під бюджетні покриття, а також під паркетні дошки, монтовані за принципом жорсткої фіксації окремих елементів.
Однозначно виділити найкращий матеріал для укладання під паркет, як ви бачите самі, неможливо. Для кожного конкретного випадку слід вибирати певний виріб, що володіє набором особливих властивостей. Можемо порадити лише одне: купуйте підкладки, орієнтуючись на наявний бюджет, віддаючи перевагу максимально екологічних матеріалів. Тоді в будинку завжди буде здорова і комфортна атмосфера.