+

Кельма для декоративної штукатурки: будова, види, техніка виконання робіт

Оздоблення декоративною штукатуркою є популярним видом робіт і проводиться як всередині, так і зовні приміщень. Це обумовлено привабливістю і якісними характеристиками настінного покриття з нанесеним на нього подібним матеріалом. Для виконання таких робіт необхідні певні навички і спеціальні інструменти, одним з яких є кельма, призначена для рівномірного нанесення будівельних сумішей на поверхні.

Опис кельми для штукатурення

Для отримання бажаного результату при роботах з декоративними складами важливо, щоб інструмент повністю відповідав пред’явленим до нього вимогам. Штукатурні матеріали мають чималу вартість і їх нанесення має бути якісним, повністю виключає чорніння і залишення подряпин.

Кельма дає можливість однаково розподілити розчин і збільшити глибину текстури за рахунок своїх спеціальних виступів. Це пристосування характеризується невеликою вагою і здатністю відмінно маневрувати в ході робіт.

особливості розмірів

Кельма для нанесення венеціанської штукатурки іменується в народі гладилкою, робоча поверхня у цього інструменту має форму прямокутника і виконана з нержавіючої сталі. Її рукоятка розташована над полотном, що є відмінністю від шпателя, у якого ці елементи знаходяться в одній площині. Завдяки такому розміщенню в роботі з будівельною сумішшю у кельми задіяні всі чотири борту.

Для запобігання появи борозенок і поглиблень на оздоблювальні матеріали інструмент має закруглені кути. Історичні корені венеціанської кельми тягнуться з Італії, так само як і однойменний декоративний склад. Тому найкращі виробники знаходяться в цій країні.

Вибираючи розмір подібного пристосування, необхідно враховувати обсяг і ступінь складності робіт, для яких воно адресоване. Зазвичай виробниками представлено три варіанти Кельм:

  1. 1. Велика (200х80 мм), розрахована на формування першого шару. Завдяки їй проведення штукатурення поверхонь з великою площею займає набагато менше часу, проте виконувати мініатюрні мазки досить важко, що вважається слабкою стороною даного пристосування.
  2. 2. Середня (240х100 мм), необхідна для робіт з малюнком і рельєфністю або полірування венеціанської штукатурки.
  3. 3. Маленька (280х120 мм), призначена для створення дрібних візерунків, які не під силу виконати за допомогою обладнання з середніми розмірами.

У разі придбання кельми тільки одного виду професіонали рекомендують віддавати перевагу інструменту з розміром (240х100 мм), так як він вважається універсальним і частіше за інших застосовується при оштукатурюванні.

Такий принцип мотивується зручністю пристосування в роботі, можливістю використовувати як широку, так і вузьку сторону, що зробить малюнок оригінальним і різнорідним.

Кельма для декоративної штукатурки: будова, види, техніка виконання робіт

типи форм

Кельма для декоративної штукатурки складається з сталевого полотна і прикріпленою до нього під певним кутом рукоятки. Кожен вид робіт має на увазі ту чи іншу форму цього пристосування, її вага і товщину. Сталева лопатка кельми може мати наступну конфігурацію:

  • трикутник;
  • овал;
  • трапеція;
  • прямокутник;
  • форма краплі або пелюстки.

Існують і спеціалізовані інструменти штукатура, завдяки яким виводяться зовнішні або внутрішні кути. Кельма для нанесення декоративного суміші повинна відрізнятися правильними і гладкими гранями, для того щоб розгладження поверхні протікало легше. З цією метою вибирають пристосування прямокутної форми або у вигляді трапеції.

Кельма для декоративної штукатурки: будова, види, техніка виконання робіт

види інструменту

При виборі кельми, для того щоб швидше віддати перевагу тому чи іншому варіанту, покладається ознайомитися з усіма їхніми типами і функціональними особливостями. До них належать такі моделі:

  1. 1. Устаткування муляра, призначене для різноманітних будівельних заходів і являє собою полотно з металу з гострим кінцем і кутами.
  2. 2. Штукатурна версія, що використовується з метою формування горбистої і звивистій поверхні будівельної суміші. Інструмент виконаний з тонкого сплаву металу, що сприяє плавному руху по штукатурці.
  3. 3. Пластикова кельма-терка, виготовлена ​​для здійснення облицювальних процедур. Пристосування надає можливість штукатурення із застосуванням техніки «короїд» і імітації глибоких виступів. Інструмент оснащений рукояткою, зручною у використанні, і має різні розміри. За допомогою невеликих моделей допускається проводити роботи у важкодоступних місцях прорізів вікон і дверей.
  4. 4. Плоский шпатель, за допомогою якого на поверхню рівномірно наноситься будівельний розчин, а потім вирівнюється до ідеалу. Ще цей інструмент використовується для робіт з паперовими розчинами при оформленні стель і стін.
  5. 5. Пристосування для рідких шпалер, призначене для контролювання товщини шару наноситься суміші. Зазвичай для виробництва такої кельми використовується метал, а її внутрішню поверхню оснащують спеціальними виступами із пластику (зубчиками) для запобігання сповзання будівельного складу.

Шейки рукояток Кельм можуть бути виконані з різними вигинами, пов’язано це з тим, що певний вид кельми розрахований на здійснення конкретних робіт. Нерідко дерев’яні ручки інструменту на зворотному боці забезпечуються допоміжними наконечниками з металу, це необхідно для простукування матеріалу під час виправлення.

Кельма для декоративної штукатурки: будова, види, техніка виконання робіт

Вимоги при виборі

Грамотно підібрати підходящу модель для виконання штукатурення можна, дотримуючись деяких правил:

  1. 1. Конструкція повинна володіти легким вагою, для того щоб не створювати труднощів під час нанесення розчинів через свого обсягу.
  2. 2. Робочій поверхні інструменту слід бути ідеально рівною і якісно відшліфованою, що запобіжить прилипання надлишків складу до металевої підстави.
  3. 3. Для рівномірного розподілу штукатурки по поверхні кельма повинна бути в формі прямокутника.
  4. 4. Щоб в процесі робіт не пошкодити шар грунтовки, кельма повинна мати закруглені краї.
  5. 5. Штукатурку рекомендується наносити вузькими варіантами пристосувань, які дозволяють здійснити роботи на ділянках з важким доступом.
  6. 6. Рукоятка повинна відрізнятися компактністю і невеликою довжиною для виконання плавних ліній.

Сучасні виробники пропонують своєрідні моделі Кельм для штукатурення з нанесеним фактурним візерунком на внутрішній стороні підстави полотна.

Кельма для декоративної штукатурки: будова, види, техніка виконання робіт

Венеціанська штукатурка відрізняється від інших декоративних видів цього складу. При строгому дотриманні технологій на поверхні можна отримати розкішний об’ємний візерунок, що нагадує своєю фактурою мармур і йде вглиб. Для виготовлення такого матеріалу використовуються подрібнені частинки кварцу, мармуру і малахіту. Роботи з ними здійснюються кельмою для венеціанської штукатурки з ергономічною рукояткою і полірованим підставою, що виключає помарки.

Вибір даного кельми необхідно здійснювати з особливою ретельністю, він повинен бути ідеально підібраний по руці штукатурщікі. Новачкам рекомендується придбати одночасно кілька розмірів, щоб під час робіт не виникло непередбачених ситуацій з нанесенням розчину.

Залежність вибору пристосування від типу обробки

Для якісного виконання оздоблювальних робіт потрібно провести ознайомлення з типами штукатурки, після чого можна буде без зусиль підібрати потрібну кельму. Розрізняють декілька видів складів:

  1. 1. Цементна суміш. Її особливості полягають в здатності давати усадку після того, як відбудеться остаточне висихання. Матеріал дуже чутливий до перепадів температур і підвищеної вологості. Щоб не допустити цих негативних наслідків, необхідно не тільки грамотно приготувати склад, але і правильно виконати його нанесення на поверхню. У зв’язку з цим перед початком оздоблювальних робіт слід вивчити інструкцію на упаковці і вже на її підставі замішувати розчин і підбирати кельму.
  2. 2. Гіпсовий склад вважається найбільш зручним завдяки своїй здатності швидко застигати і підсихати, але він не призначений для робіт в приміщеннях з вологістю, яка перевищує шістдесят відсотків. У ванних кімнатах цей оздоблювальний матеріал знаходить застосування тільки при наявності якісної вентиляції. Наносити штукатурку на основі гіпсу слід дуже швидко, інакше за лічені хвилини вона стає твердою, для посиленої кладки необхідно придбати зручну і відповідну по руці кельму.
  3. 3. Рельєфний розчин, відповідний вінтажному стилю і наслідує натуральним матеріалам. З його допомогою імітуються камені або кора різних деревних порід. Для виконання робіт з подібною штукатуркою знадобляться пристосування з різними конфігураціями і розмірами, завдяки яким сформується хитромудрий малюнок.

Техніка роботи з кельмою

В процесі нанесення декоративної штукатурки в більшості випадків використовують металеві пристосування зважаючи на простоту поводження з ними. Спочатку на настінну поверхню викладається склад, товщина шару якого становить приблизно п’ять сантиметрів. Потім широким бортом кельми проводиться формування структури покриття, шляхом її руху з боку в бік і зверху вниз.

Час для застигання розчину варіюється в проміжку від декількох годин до двох днів, все залежить від виду декоративної суміші. Розрізняють певні варіанти нанесення венеціанської штукатурки.

полірована імітація

Даний спосіб відрізняється простою технологією. У цьому випадку завдання майстра полягає в відтворенні малюнка природного походження, шляхом виконання напливів, розлучень і прожилок. Незважаючи на респектабельний і дорогий зовнішній вигляд такого покриття, зробити його на практиці не складе особливих труднощів.

Кельма для декоративної штукатурки: будова, види, техніка виконання робіт

Спочатку здійснюються роботи з підготовки стіни, що включають в себе вирівнювання, підсушування і обробку ґрунтовкою. Слідом готується суміш, і одночасно проводиться колеровка (фарбування), для цього складу з’єднується з сухими, рідкими або пастоподібних пігментами.

В процесі нанесення необхідна порція шпаклівки накладається маленьким шпателем на кельму, а потім вже переноситься на поверхню. При цьому одночасно використовуються всі кольори, але не змішуються. Таким способом здійснювати оштукатурювання досить складно, тому найчастіше застосовується інша технологія.

Кельма для декоративної штукатурки: будова, види, техніка виконання робіт

Спочатку на стіну наносяться діагональні лінії, що мають основний колір, а слідом йдуть лінії з другорядними кольорами. Деякі ділянки виділяються занадто темними або яскравими тонами. Нанесення штукатурки таким методом відрізняється простотою, але в той же час відбувається набагато повільніше. На завершення робіт проводиться полірування і вирівнювання.

Венеціанський рельєф

Даний варіант кладки відноситься до найпростіших і приносить найбільш ефективні результати. За допомогою венеціанської кельми на поверхню нерівномірно накладається перший, а потім другий шари розчину. Після їх висихання наноситься третій шар.

Кельма для декоративної штукатурки: будова, види, техніка виконання робіт

Коли розчин застигне, поверхні надають глянсовий блиск і формують малюнок. Це здійснюється шляхом тертя шпателем і стали, за рахунок якого відбувається нагрівання стіни. Роботи слід виконувати обережно, щоб уникнути пошкодження шару штукатурки.

Кельма для декоративної штукатурки: будова, види, техніка виконання робіт