В даний час є можливість використовувати декоративний гіпсовий камінь для внутрішньої обробки будь-яких приміщень. Форма і поєднання кольорів у цього матеріалу дуже схожі з мінералами і гірськими породами натурального походження, але його вартість значно нижче. Крім того, такий варіант можна без праці виготовити власними руками в домашніх умовах, його прийнято називати диким, а подібна укладка отримала назву рваною.
характеристики матеріалу
З усього різноманіття представлених ринком оздоблювальних матеріалів для внутрішніх робіт багато споживачів зупиняють свій вибір на камені. Найчастіше таке перевагу обумовлено стилем заданого інтер’єру. Через дорожнечу натурального каменю його використання в окремих випадках недоцільно.
З цієї причини набирає популярність оформлення приміщень аналогом, які мають більш низьку вартість, але цілком здатним замінити оригінал. Його особливості в експлуатації і ряд переваг привертають увагу покупців.
опис каменю
Камінь здавна викликав інтерес у людей, його використовували для виготовлення пристосувань для полювання на диких тварин і засобів захисту від ворогів. Через деякий час з цього матеріалу стали споруджувати міцне житло, а потім почали обробляти приміщення з огляду на його вишуканого зовнішнього вигляду. Але у натурального каменю занадто велику вагу, що викликає труднощі при монтажі.
Першими країнами, які вирішили цю проблему, вважаються Греція і Древній Єгипет. Шляхом створення штучного каменю вони набагато випередили у формуванні архітектури інші держави. Надалі даний матеріал навчилися виробляти інші народи, найпоширенішою основою для нього став гіпс. Декоративний камінь з цього мінералу в нинішні дні дуже часто використовується при здійсненні робіт по внутрішній обробці.
За забарвленням і конфігурації штучний варіант завдяки його гідного виду дуже складно відрізнити від природного каменю. А в декоративних цілях він виграє своєю вагою, що спрощує облицювання, зменшує навантаження на стіну і тримається на ній набагато краще. Крім того, він приваблює своєю стійкістю до негативних впливів і володіє більш широкою колірною палітрою, що має величезне значення при виборі.
Такий матеріал допустимо зробити самостійно, а для того щоб витрати на його обробку стали нижче, камінь рекомендується виконати з гладкою поверхнею. Для виготовлення штучного варіанту знадобиться вода і гіпс, цей склад може доповнюватися і іншими елементами, що додають йому міцність і певну забарвлення. Наприклад, різні клейові суміші і фарбувальні речовини.
особливості вибору
Гіпсовий камінь дозволяє ексклюзивно оформити стіни в приміщенні. Так, вони можуть бути ідеально рівними або ж мати вигини і відколи. Це дає можливість втілення різноманітних інтер’єрних ідей. Перед тим як приступити до вибору матеріалу, слід ознайомитися з найбільш поширеними стилістичними особливостями поверхонь:
- 1. Колота, що складається з суцільних нерівностей, що нагадують ушкодження при ударі молотком. Таким варіантом проводиться обробка домашніх і офісних кабінетів і приміщень громадських будівель.
- 2. Пиляна, що володіє більш суворим зовнішнім виглядом, ніж колота поверхню. Грані цього варіанту досить гладкі, але на його площині можна виявити незначні нерівності. Дане рішення часто використовують в дизайні вхідних зон і кухонних приміщень.
- 3. Бутова, наслідує текстурі кругляків і ідеально підходить для декорування різних видів інтер’єрів. Камені користуються популярністю при оздобленні фойє і спалень.
- 4. Довільна форма поверхні застосовується головним чином для оформлення арт-об’єктів.
У процесі підбору підходящого оздоблювального каменю рекомендується підійти з особливою увагою до його забарвленням, її різноманітні відтінки обумовлюють певний настрій. Світлі тони сприяють зоровому розширенню площі кімнати, а насичені варіанти надають приміщенню благородство.
Переваги і недоліки
У всякого будівельного матеріалу є свої переваги і слабкі сторони, на це вказують відгуки покупців, яким довелося виконувати роботи з тим чи іншим видом обробки. Штучний камінь на основі гіпсу практично повністю задовольняє запити споживачів завдяки своїм технічним і зовнішніми характеристиками. До його плюсів можна віднести наступні якості:
- 1. Легкість, що дозволяє виробляти монтаж на будь-якому вигляді поверхні. Порожнини гіпсових заготовок порожні, що не тільки знижує вагу вироби, а й надає можливість економії при їх виробництві.
- 2. Простота в викладенні, яка не потребує будь-яких навичок. Проведення робіт з гіпсовим матеріалами під силу будь-якій людині.
- 3. Екологічність завдяки чистим і безпечним компонентів, що знаходяться в складі штучного каменю. Цей вид обробки здатний відмінно пропускати повітря. За зробленому ефекту він схожий з натуральним крейдою і паперовими шпалерами, завдяки яким в приміщенні присутній сприятливий мікроклімат.
- 4. Великий асортимент, при якому без зусиль можна підібрати бажану фактуру і забарвлення, надаючи тим самим свободу дизайнерським фантазіям.
- 5. Дешевизна, так як гіпс має порівняно низьку вартість, прирівнюється до крейди і алебастру. У зв’язку з цим оформлення гіпсової плиткою, зробленої під натуральний камінь, є досить економічним рішенням.
- 6. Здатність не пропускати шуми і відмінно зберігати тепло, крім того, даний матеріал не входить в категорію легкозаймистих видів.
Мінусів у гіпсу значно менше і вони полягають в наступному:
- 1. Схильність до дії вологи, яка потребує додаткової обробки декоруємої поверхні і самого гіпсового матеріалу. У цьому випадку на стіни наноситься грунтовка і на вже готовий результат – акриловий лак.
- 2. Крихкість, що ускладнює процес транспортування, монтажу і ремонтних робіт і зобов’язує при його здійсненні до особливої обережності.
Сфера використання
Штучний камінь з гіпсу застосовується з самими різними цілями, за допомогою нього може виконуватися не тільки внутрішня, але і зовнішня обробка приміщення. Так, матеріалом декоруються отвори в арках і деякі елементи на балконах і лоджіях. Завдяки його невеликій вазі допускається облицювання перегородок між кімнатами, незважаючи на їх нещільність.
Повна обробка стін гіпсовим каменем рекомендується в приміщеннях з солідною площею, це створить привабливий інтер’єр. У невеликих кімнатах найкраще декорувати лише окремі деталі, наприклад камін і розташовану біля нього зону або дверні прорізи. З гіпсового матеріалу допускається створювати різні архітектурні фрагменти з простою і складною формою.
Кольором гіпсових плиток необхідно гармоніювати з колірним оформленням приміщення в цілому. При повному декоруванні стін бажано використовувати плитки маленького розміру, що мають дрібний малюнок. Для обробки арочних прорізів варто віддати перевагу варіантам з великої текстурою.
Штучний камінь широко застосовують в сукупності з іншими матеріалами, підбираючи ідеально поєднуються один з одним елементи декору. Подібне оформлення можна побачити на наступних спорудах і в приміщеннях:
- 1. Колони, стіни з акцентної поверхнею і арки.
- 2. Барні стійки в кухонних кімнатах і при виділенні робочої зони. В цьому випадку рекомендується правильно підібрати предмети меблів.
- 3. Коридори квартир, яким декор гіпсовою плиткою додасть неповторність і таємничість.
- 4. Ванні кімнати, де за допомогою різних фактур матеріалу створюється оригінальний дизайн. Важливо пам’ятати, що особливості даного приміщення вимагають додаткової обробки каменю з метою запобігання пошкоджень через високу вологість.
- 5. Веранди і тераси індивідуальних заміських будинків.
Інструменти і пристосування
Як вже говорилося, гіпсовий матеріал в будівельних магазинах коштує набагато менше, ніж камінь природного походження. Бажаючі заощадити на ремонті можуть приготувати штучний камінь на основі гіпсу власними руками. Для цього процесу буде потрібно наступне:
- 1. Матриця, виконана з полімерного синтетика (поліуретану) і силікону. Причому слід знати, що для виготовлення матеріалу для робіт всередині і зовні приміщення будуть потрібні зовсім різні матриці, які різняться між собою типом поверхні готової продукції. Не рекомендується купувати жорсткі металеві або бляшані матриці, так як вони створюють складності в процесі роботи. До того ж з їх допомогою неможливо заповнити гіпсом всі фрагменти рельєфу для формування потрібного будови вироби, як це можна зробити з м’якими матрицями.
- 2. Піддон, призначений для установки на нього матриць, які вимагають невеликої струсу після приміщення в них розчину. Це буде сприяти усуненню повітряних бульбашок.
- 3. Стіл для розміщення підставки з матрицями, ємності із пластику, елементів для виготовлення розчину і вже готових виробів.
- 4. Дриль, оснащена насадками міксерного типу в кількості двох штук.
- 5. Два судини із пластику для приготування суміші.
- 6. Шпатель зубчастого типу.
- 7. Плоска пензлик.
- 8. Елементи, необхідні для виготовлення штучного каменю, такі як гіпс, розчин ПАР, вода, фарбувальні пігменти, пісок і модифікатор.
- 9. Спеціальна суміш для обробки м’яких матриць з силікону, завдяки такій процедурі готові вироби набагато простіше витягти. Крім того, поліпшуються якісні характеристики виготовленого матеріалу.
специфіка виробництва
Процес виготовлення гіпсового каменю не являє собою нічого складного і складається з декількох етапів:
- 1. Форми покриваються спеціальним складом, зазвичай для його приготування змішується віск зі скипидаром у пропорції 3: 7.
- 2. Плоскої пензликом наноситься фарба на внутрішню поверхню форми, зазвичай з цією метою використовуються два або три кольори.
- 3. Шляхом з’єднання алебастру (гіпсу), води, піску, різних пластифікаторів і модифікаторів готується штучний камінь. Для його фарбування до складу додаються відповідні пігменти. Обсяг отриманої суміші розраховується таким способом, щоб він повною мірою помістився в матрицях, так як гіпсовий матеріал має здатність відразу ж схоплюватися і не підлягає повторному використанню.
- 4. Приготований склад розміщується в матрицях, кожну з форм з ним потрібно обережно струсити рухом, що імітує просіювання. Така процедура необхідна для рівномірного і суцільного розподілу гіпсового речовини за формами.
- 5. Для спрощення викладання виготовленої плитки рекомендується на її зворотному боці зробити смужки шляхом вертикальних або горизонтальних рухів зубчастим шпателем.
- 6. Через тридцять або сорок хвилин після остаточного застигання гіпсу штучний камінь витягується з матриці і піддається якісної просушування. Даний процес повинен відбуватися природним шляхом, без проведення будь-яких додаткових процедур, найчастіше для цього потрібно близько тридцяти шести годин.
В окремих випадках, коли немає можливості чекати повного висихання, майстри прискорюють такий процес різними способами. Найбільш простий з них складається з наступних дій:
- 1. Споруджується герметичний коробок з ламінату або листових матеріалів (фанери, ДСП), в яких зверху проробляються отвори з метою вентиляції. Знизу короб обладнується електричним нагрівачем.
- 2. Готові гіпсові вироби поміщаються в таку камеру так, щоб між ними залишався певний зазор.
- 3. Наводиться в дію обігрівач, в якому температура повинна варіюватися від тридцяти до п’ятдесяти градусів. В іншому випадку матеріал буде пересушене, що призведе до його крихкості.
- 4. Процедура сушки займе від двох до восьми годин в залежності від товщини виробів і їх маси.
- 5. Доведена до готовності продукція забарвлюється або піддається обробці спеціальною ґрунтовкою.
принципи укладання
Для оздоблювальних робіт з гіпсової плиткою знадобляться необхідні для цього інструменти:
- ножівка (бажано для робіт по дереву);
- олівець, за допомогою якого будуть размічатися лінії розрізів;
- шпателі;
- будівельний рівень;
- напилок;
- стусло (переважно із завищеними бортами) для розпилювання матеріалу під прямим кутом і 45 °;
- стамеска;
- наждачка;
- пара пензликів (для фарбування і нанесення лаку);
- клей для плитки на основі гіпсу;
- дриль з насадкою у вигляді міксера;
- посудину для виготовлення плиткового клею;
- склад для грунтування;
- валик;
- шпаклівка для замазки швів на стиках;
- поролонові губки для нанесення шпаклівки на шви;
- фарба для зафарбовування швів і можливих відколів;
- лак на основі води.
Перед приклеюванням плитки її зворотна сторона і поверхня стіни обробляються ґрунтовкою і залишаються підсихати на годину. Клей розводиться до густої консистенції і грунтовно перемішується. Перші екземпляри плитки викладаються по розмітці, нанесеної за допомогою рівня.
Клей на стіну необхідно наносити невеликими порціями, щоб уникнути його передчасного засихання. Гіпсовий матеріал рекомендується притискати до поверхні стіни якомога щільніше, а надлишок клею видаляти губкою.
В процесі укладання бажано чергувати розміри матеріалу і виключати дублювання, при необхідності слід робити заміну на потрібний розмір. Рівність кладки повинна періодично перевірятися. Для того щоб підрізати матеріал на складних ділянках, використовується стамеска, потім проводиться обробка нерівного краю наждачним папером.
Місця, де проводилася підрізка, а також кути зі стиками обережно закладаються шпаклівкою з наступним видаленням зайвого розчину вологою губкою. Після того як шпаклівка засохне, на ці ділянки наноситься фарба в тон самої гіпсової плитки. Нанесення на штучний камінь лаку буде завершальним етапом в його самостійному виробництві, дана дія здійснюється з метою надання матеріалу стійкості до дії вологи.
Таким способом можна приготувати гіпсовий камінь в домашніх умовах, істотно заощадивши на придбанні натурального каменю.