Ніша для штор з гіпсокартону – це спеціальний стельовий короб, який приховує планку карниза, а також кільця, затискачі і гачки для підвішування гардин. Він споруджується з метою додання інтер’єру житлового приміщення гармонійного і повністю завершеного вигляду. Такий дизайнерський прийом візуально робить кімнату просторіше і подовжує вікно. Змонтовану конструкцію нескладно оснастити підсвічуванням, забарвити зі стіною в один колір, закріпити на неї дзеркало, створивши по-справжньому оригінальний декор у вітальні, залі або спальні.
Ніші для штор – основні різновиди
У житлових приміщеннях з підвісними і натяжними стелями чудово виглядають гардини, що закривають стіну з вікном на всю довжину. Закріплюються вони на спеціальних шинах, що включають в себе карниз і систему підвісу. Такі пристосування виготовляються з пластика. Зовні вони виглядають не дуже презентабельно, що не влаштовує людей, які потребували б чималі кошти на створення бездоганних інтер’єрів в своїх будинках і квартирах.
Вирішити зазначену проблему дозволяє ніша для штор з гіпсокартону (ГКЛ). Вона приховує планку, на яку фіксуються фіранки. За рахунок цього створюється враження, що портьєри спускаються прямо з стельової поверхні.
Описувані короба ділять на широкі і вузькі. Глибина перших дорівнює 0,45-0,5, друге – 0,15-0,2 м. Висота конструкцій обох типів варіюється в межах 0,15-0,5 м.
Вузькі ніші монтуються, якщо поверхня планується декорувати плінтусом, званим багетом. Широкі споруди рекомендовані для ситуацій, коли на стелі встановлюється закарнизне підсвічування за допомогою диодной стрічки або точкові джерела освітлення.
За формою короба бувають прямо-і криволінійними. У більшості випадків їх споруджують уздовж однієї стіни з вікном, рідше – вздовж трьох (віконна плюс дві бічні).
Фахівці радять недосвідченим домашнім майстрам зводити прості конструкції. Такі приховані карнизи вимагають мінімальних трудових витрат і при цьому виглядають дуже красиво.
Розмітка короба – як не помилитися?
Для виготовлення ніші своїми руками потрібно придбати листи гіпсокартону, напрямні (ПН) і стельові (ПП) профілі (розміри перших – 28х27, друге – 27х60 мм), шпаклівку, стрічку для закладення швів, дюбелі і саморізи. Підготовчі і монтажні заходи виконуються за допомогою наведених далі пристосувань та інструментів:
- міцна нитка;
- шуруповерт;
- олівець;
- рулетка;
- шпатель;
- перфоратор;
- ніж.
Перша стадія робіт – нанесення розмітки. На цьому етапі потрібно визначитися з розмірами короба і місцями кріплення карниза.
Ширину ніші підбирають з урахуванням того, на яку відстань видається всередину кімнати радіатор опалення або підвіконня. До величиною такого виступу додають 15 см і з’ясовують дистанцію, відповідну видалення ділянки кріплення створюваної конструкції від стіни. Її переносять вздовж бічних стінок на стелю, після чого:
- прикладають до отриманих крапках кінці міцної нитки (малярного шнура);
- відбивають рівну лінію.
Остання і визначає початок фіксації короба. Від неї углиб кімнати відкладається ще одна пряма, що обмежує ширину споруджуваного отвору.
Самостійний монтаж каркаса – поетапна інструкція
Ніша для штор з гіпсокартону збирається на підлозі. З направляючого профілю роблять дві літери П, у яких верхні поперечини дорівнюють ширині кімнати, а бічні відрізки виконують функції стійок.
Стандартна довжина ПН – 300 см. Якщо розміри кімнати більше (наприклад, 320 см), елементи доведеться подовжувати. Ця операція своїми руками виконується за простою схемою:
- Від профілю відділяється відсутній 20-сантиметровий шматок і відразу згинається під прямим кутом.
- Під аналогічним нахилом згинається і основна направляюча.
- Відрізки з’єднуються один з одним за допомогою спеціальних блішок – невеликих саморізів. На кожну деталь йде по 2 металовироби.
Отриманий каркас піднімається вгору, прикладається до накресленої прямій. Прямо через ПН в стелі через кожні 0,6 м просверливаются отвори. Перше з них робиться на відстані 5 см від стінки.
У ці отвори молотком забивають так званий швидкий монтаж – особливі дюбелі з металу. Ними також виконується кріплення стійок, по нижніх краях яких (по одній стіні) проводиться монтаж невеликих відрізків ПН. Вони розташовуються між бічними опорами і грають роль поперечок, що забезпечують конструкції необхідний рівень жорсткості.
Наступна стадія робіт – нарощування двох профілів. По довжині вони повинні відповідати ширині приміщення, де споруджується ніша. Між протилежними стінами з закріпленими стійками натягується нитка. Вона служить орієнтиром для монтажу нижнього елемента короба. Подовжена напрямна фіксується по нижніх краях опор. Після установки вона прогнеться під власною вагою.
ПП розкроюється на шматки по 8 см. Їх вставляють в уже закріплені частини каркаса і з’єднують з ними саморізами. Дистанцію між зображеннями, що виходять проміжними опорами витримують в межах 0,4 м.
Нижня ПН-спрямовуюча ретельно вирівнюється по нитці і фіксується з краями стельового профілю. Залишається зробити з двох букв П єдиний короб, скріпивши їх між собою через кожні 0,4 м поперечними ПП-елементами.
Обшивка і оздоблення конструкції – все готово за пару годин
Саморобна ніша облицьовується гіпсокартоном тільки з лицьової і нижньої сторони. Від листа матеріалу ножем відрізають смуги з необхідними розмірами. Їх кріплення до металевого каркасу проводиться шуруповертом та шурупами.
Задню сторону короба обшивати немає необхідності. Її не видно ні з одного місця в приміщенні.
У змонтовану і облицьовану нішу встановлюється прихований карниз. Листи гіпсокартону обробляються відповідним для народного умільця способом. Популярний варіант обробки конструкції такий:
- стики між ГКЛ проклеюються стрічкою;
- поверхню зашпаровуються;
- після висихання короб шліфується і фарбується.
Якщо споруда планується декорувати шпалерами, його слід попередньо прогрунтувати.