
Бамбук в якості будівельного і оздоблювального матеріалу здавна застосовувався на Сході. Але його властивості оцінили в багатьох країнах світу – бамбукові штори і панелі можна зустріти в будь-якому куточку земної кулі. У того, хто вперше зважився використовувати цей матеріал для оформлення власного житла, неминуче виникає питання: як клеїти бамбукові шпалери? Це не так складно, як може здатися на перший погляд, і зараз ми про це поговоримо.
Що вони собою являють?
Бамбуковими шпалерами можна обробити як всю кімнату, так і якусь її частину, якщо ви, наприклад, хочете привернути увагу до окремого фрагменту стіни або виділити в приміщенні кілька зон. Така обробка підходить для будь-яких приміщень, вона буде добре виглядати і у вітальні, і в дитячій, і в спальні, і на кухні, і в передпокої.
Переваг у цього матеріалу досить багато:
- об’ємна фактура;
- відмінні теплоізоляційні властивості;
- можливість зробити дуже гарну звукоізоляцію;
- здатність витримувати великі перепади температур;
- вологостійкість;
- міцність;
- гипоаллергенность.
Поговоримо про фактуру
Об’ємна фактура дозволяє не тільки надати приміщенню вельми ефектний вигляд, але і дає можливість приховати деякі дефекти, які на стінах є майже завжди. Якщо вам здається, що ремонт всієї кімнати обійдеться надто дорого – сміливо можете комбінувати види обробки.
Бамбук добре виглядає з багатьма матеріалами:
- корковими і дубовими панелями;
- паперовими і вініловими шпалерами;
- шовкової штукатуркою;
- стеклообоями.
Так що простір для фантазії є, і можна придумати безліч цікавих дизайнерських рішень.
Доречі, ледь не забули: хочемо поділитись з вами найзручнішим сервісом бронювання авіаквитків, а саме, мобільним додатком PROIZD.UA. Додаток миттєво придбати або забронювати потрібний авіаквиток, щойно він з’явиться на продажу.
Тепло- і звукоізоляція
Багато мешканців сучасних блокових і панельних будинків скаржаться на холод у квартирах. Системи теплопостачання начебто в порядку, а вдома все одно надто прохолодно, тому що стіни погано утримують тепло. У цій ситуації вас виручить бамбук. Цей природний матеріал дає чудову теплоізоляцію, так що можна поклеїти бамбукові шпалери, і додатковий шар утеплювача не знадобиться.
Дозволяє він позбутися і від шуму – як вуличного, так і того, що виходить від сусідів. Планування квартир часом така, що часто відбувається в розташованому поруч житло чутно до найменшого шереху. Хорошу звукоізоляцію можна зробити декількома способами. Бамбукові шпалери – один з них.
Важливо! За своїм звукоїзолірующим властивостями він перевершує і вініл, і тим більше папір.
Термостійкість
Це може здатися дивним, але бамбуковими шпалерами досить часто обробляють стіни кухонних приміщень. Нічого дивного немає. Як і будь-який матеріал рослинного походження, вони відмінно витримують різкі перепади температур – не тріскаються, не стискуються і не ламаються. Саме тому відмінним рішенням буде клеїти бамбукові шпалери на кухні.
Важливо! Їм не страшно навіть досить небезпечне, як для інших матеріалів, сусідство із сучасною електродуховкою.
Вологостійкість
Бамбук – дивовижна рослина. Досить сказати, що цей вид деревини практично не гниє. Тобто, бамбукові шпалери можна мити. Крім того, вони ніяк не реагують на підвищену вологість, так що ніщо не заважає наклеїти їх навіть у ванній. Та й в якості фасадного покриття такий матеріал цілком практичний, так що якщо хочете, щоб зовнішні стіни дачі були в східному стилі – не сумнівайтеся, це цілком реально.
Механічна міцність
Про міцність бамбука ходять легенди. Ті, хто вже спробував обробити стіни таким матеріалом, може підтвердити, що механічних пошкоджень він практично не схильний до. Йому не страшні ні котячі пазурі, ні собачі зуби, ні випадково полетів в стіну дротик. Випадково пошкодити покриття практично неможливо, так що служить воно дуже довго, не дуже втрачаючи привабливість.
Екологічність
У вас в будинку є алергік? Ну що ж поробиш, доведеться ремонтувати квартиру так, щоб алергічні прояви звести до мінімуму. Бамбукові шпалери для таких випадків і створені. Пил вони не вбирають, з навколишнім середовищем практично не реагують, так що небезпеки виникнення алергій практично немає. Це дозволяє широко використовувати цей матеріал і для обробки дитячих приміщень.
Ще кілька плюсів
Виробники оздоблювальних матеріалів пропонують покупцям бамбукові шпалери найрізноманітніших забарвлень, так що підібрати відповідні можна практично для будь-якого інтер’єру.
Крім того, бамбук обробляють спеціальними складами, що перешкоджають появі грибка. І протипожежні склади теж застосовуються, так що цей матеріал застосовують не тільки в квартирах, але і в санаторіях, соціальних центрах і т. Д.
Два мінуса
Бамбукові шпалери всім гарні, проте вади є і у них. Оскільки ця рослина вважається в європейських країнах екзотичним і товар доводиться возити з далеких країв, вартість їх досить висока. Правда, можливість вибрати обробку по кишені є і в цьому випадку. На ціну впливають кілька моментів:
- сорт;
- вид обробки;
- якість.
Щоб не переплачувати, потрібно дуже точно розрахувати кількість. Але якщо залишаються надлишки – їх можна не викидати, а зробити оригінальні прикраси для меблів.
Другий істотний недолік – складності, які можуть виникнути при монтажі. Деревина дуже тверда, ріжуть її ножівкою по металу, поверхня і зрізи погано піддаються шліфовці, тому виникають проблеми з точністю стикування. Виходячи з цього після покупки треба озброїтися знаннями, як клеїти бамбукові шпалери правильно.
Вибираємо матеріал
Продаються бамбукові шпалери рулонами, як і багато інших:
- Ширина може бути дуже різною. Найвужчі – менше метра (як правило, 90 см), найширші – до 2, 5 м.
- Дуже відрізняються і самі рейки. В асортименті будівельних магазинів ви знайдете і дуже вузькі, не більше 4 мм, і досить широкі – до 25 мм.
Діляться такі шпалери на два види. Це залежить від того, з якої частини стовбура вони робляться:
- з зовнішньої;
- з внутрішньої.
Рейки з зовнішньої частини
У першому випадку дуже добре видно структуру деревини, однак, самі рейки можуть сильно відрізнятися за кольором і фактурою. Колір може бути:
- бежевим;
- медовим;
- червонуватим;
- фісташкові,
- ванільним.
Важливо! Безліч відтінків може бути навіть у шпалер з одного рулону. Це відбувається завдяки нерівномірному термічного впливу.
Рейки з внутрішньої частини
Дивовижно гладкі реечки. Перед тим, як запропонувати покупцеві, їх шліфують. Зазвичай мають натуральні деревні кольору, але при бажанні можна пофарбувати так, як вам подобається. До речі, у багатьох магазинах продаються вже пофарбовані шпалери. В принципі, цікавий інтер’єр можна зробити із застосуванням будь-якого виду цього матеріалу.
З чого вони складаються?
Бамбукові шпалери складаються з двох частин:
- рейок;
- тканинної основи.
Одне до іншого кріпиться теж двома способами:
- приклеюється:
- пришивається.
Щоб наклеїти рейки на основу, потрібен спеціальний клей для бамбукових шпалер на тканинній основі.
Важливо! Для шва – підійдуть натуральні або капронові нитки. Шов сам по собі є декоративним елементом.
Клей для бамбукових шпалер
Вибір клею – дуже важливий момент. Шпалери досить важкі, тому необхідно забезпечити міцне зчеплення панелі зі стіною. Підходять далеко не всі склади, що клеять, які ви можете зустріти на прилавках будівельних магазинів.
Важливо! Швидше за все, доведеться відмовитися від клею ПВА. Шпалери жорсткі, і такий склад буде утримувати їх недовго. Втім, в деяких випадках підійде і він – наприклад, для гіпсокартону.
Краще вибрати в якості клею для бамбукових шпалер:
- “рідкі цвяхи”;
- “Крутіше цвяхів”;
- вініловий або хлоропреновий клей;
- клей-липучку.
Рідкі цвяхи
“Рідкі цвяхи” – найбільш надійний варіант. Їм можна користуватися, якщо у вас бетонні, цегляні або оштукатурені стіни. У міцності кріплення при використанні такого матеріалу можна не сумніватися, якщо правильно клеїти бамбукові шпалери.
Важливо! Пахне цей склад дуже сильно, і неприємний аромат зберігається досить довго. Крім того, “рідкі цвяхи” виділяють речовини, які не кращим чином позначаються на здоров’ї.
“Крутіше цвяхів” і інші
“Крутіше цвяхів” – порівняно новий склад. Він має всі властивості “рідких цвяхів”, але він не виділяє шкідливих речовин і практично не залишає слідів.
Підійдуть такі варіанти:
- Універсальний клей Multifix. Призначений для наклеювання бамбукових і пробкових полотен. Його можна використовувати і для інших матеріалів – наприклад, він відмінно клеїть шкіру і гуму.
- Lacrysil теж призначений для пробки і бамбука. Його перевага в тому, що перед вживанням його не треба розводити, він продається вже готовим. Запаху у нього немає, шкідливих речовин в атмосферу цей склад теж не виділяє, а ось зчеплення дає просто чудову.
Вініл і хлоропрен
Вініловий або хлоропреновий клей наноситься швидко, тримає добре, але при роботі з ним треба враховувати деякі моменти:
- він сильно пахне, тому працювати краще в респіраторі;
- його необхідно дуже добре перемішувати перед застосуванням.
Липучки
Непогано справляються зі своїм завданням і клей-липучка Pufas K12 або “Божевільна липучка”. Будь-який з них дає хороше зчеплення, надійно тримає і абсолютно безпечний.
Іноді можна використовувати і склади для паркету.
Важливо! Якщо ви збираєтеся обробляти такими рейками гіпсокартонні перегородки або стіни, облицьовані ДСП, клей для бамбукових шпалер взагалі не потрібен. Його функції виконують шпалерні цвяхи.
Готуємося до монтажу
Отже, бамбукові шпалери куплені, клей обраний, залишилася сама малість – відремонтувати кімнату. Правда, потрібно ще дещо підготувати:
- ножівку по металу або електричний лобзик;
- драбину;
- поліетиленову плівку;
- широку кисть;
- валик;
- рівень або схил (або і те, і інше);
- спецівку;
- респіратор.
Підготовка стін
Якщо ви думаєте, що бамбукові шпалери можна клеїти куди завгодно – ви не зовсім точно уявляєте собі, що це за матеріал. Звичайно, його можна клеїти на бетон, цегла, гіпсокартон, ДСП і багато інших видів поверхонь, але лише в тому випадку, якщо стіна чиста.
На ній не повинно бути:
- побілки;
- фарби;
- паперових або вінілових шпалер.
Тому перше, що треба зробити, – привести в порядок поверхню, яку ви зібралися обробляти. Старі шпалери треба повністю зняти, побілку – змити, а ось що робити з фарбою, якщо вона масляна? Кращий варіант – обштукатурити, тоді бамбукові панелі будуть триматися на стіні ідеально.
Вирівняйте стіну
Наступний етап – вирівнювання стіни. Дрібні дефекти, звичайно, можна приховати бамбуковими панелями, але ось крива стіна може істотно погіршити якість покриття і одночасно збільшити витрату клею.
Важливо! Перепад не повинен бути більше 3 мм. В цьому випадку потрібно накласти шар штукатурки, а потім – проникає грунт.
Розмітка стін
Наступний етап – розмітка. Панелі повинні стояти рівно. Робиться це за рівнем або за допомогою схилу. Не так уже й важливо, який саме інструмент використовувати, головне – завдати рівні лінії, щоб добре зістикувати панелі.
Важливо! Не забудьте закрити меблі та підлога поліетиленовою плівкою.
Готуємо шпалери
Стіни готові? Відмінно. Пора зайнятися бамбуковими шпалерами. Не слід клеїти їх відразу після того, як принесли додому – вони повинні звикнути до приміщення. Тому чинимо так:
- Розкачуємо рулон в кімнаті, яку збираємося обробляти.
- Ми залишаємо його в спокої на дві доби, щоб матеріал “акліматизувався”.
Важливо! Це потрібно для того, щоб відрегулювати кількість вологи в панелях. Якщо воно відповідає тому, що в кімнаті, шпалери будуть триматися добре.
Монтаж
Монтаж складається з декількох етапів:
- розкрою;
- нанесення клею;
- приклеювання;
- контролю;
- висихання.
Особливості розкрою
Після того, як шпалери відлежалися, їх потрібно розкроїти. Робиться це гострим ножем:
- Щоб розрізати панель уздовж, особливих зусиль не потрібно, тому що зріз проходить між рейками, тобто по тканині.
- А ось якщо потрібно розпиляти самі рейки – доведеться повозитися. Для цієї мети підходить електролобзик або ножівка по металу. Полотно з дрібними зубами значно полегшить вам життя – зріз вийде більш рівним.
Наносимо клей
Краще, звичайно, всю кімнату обклеїти в один присід. Але це зовсім не означає, що треба відразу вимазати клеєм всі шпалери. Найкраще розділити фронт робіт на кілька ділянок (наприклад, за розміром кожної панелі):
- Визначте ділянку стіни, який будете обклеювати.
- Нанесіть на стіну клейовий склад зубчастим шпателем.
- Пензлем нанесіть той же склад на тильну сторону шпалер.
- Зачекайте 10-15 хвилин.
- Прикладіть панель до стіни.
- Щільно її притисніть.
- прокатайте валиком.
- Надлишки клею видаліть, що не розмазуючи.
- Наклейте такі полотна.
- Почекайте пару-трійку годин.
- Перевірте зчеплення поверхонь.
- При необхідності прокатайте панелі валиком ще раз.
Важливо! Між панеллю і стіною не повинно бути просторів, заповнених повітрям; якщо вони є – наберіть клей в шприц і закачайте його в порожнину.
Якщо у вас “рідкі цвяхи”
Вирішивши, що найкращий клей для бамбукових шпалер на тканинній основі – це “рідкі шпалери”, майте на увазі, що:
- Наносити його на тильну сторону панелі треба смужками.
- Витрата клею в середньому становить 400 г на квадратний метр.
- Склад накладається там, де сама щільна тканина (між смужок вона ячеистая, клеєм її мазати не треба).
- Після того, як шар клею завдано, панель прикладають до стіни, тримають кілька хвилин, потім прибирають, знову прикладають на те саме місце, і тепер уже сильно притискають.
- Після цього шпалери акуратно розгладжують м’якою ганчіркою.
Важливо! Цю роботу необхідно виконувати з помічником, який підтримає панель в потрібному положенні.
Декілька порад
Щоб кімната виглядала більш ефектно, потрібно замаскувати стики. Це можна зробити за допомогою молдингів в тон. Їх фіксують клеєм і цвяхами. При роботі з бамбуковими шпалерами необхідно врахувати ще ряд міркувань:
- Щоб поперечний зріз був рівним, рейки можна обернути малярським скотчем.
- Намагайтеся, щоб поздовжніх зрізів було більше, ніж поперечних – вони практично не видно.
- Тільки що обклеєне приміщення потрібно часто провітрювати аж до моменту, коли клей остаточно полімеризується.
Догляд за бамбуком
Особливого догляду такі шпалери не вимагають. але:
- Краще утриматися від застосування жорстких щіток і металевих мочалок
- Періодично потрібно обробляти панелі засобом для меблів.
- Пил між рейками найкраще прибирати пилососом.
- Незважаючи на те, що бамбук стійкий до вологи, попадання великої кількості води все-таки допускати не варто – гнити він не почне, а ось тріщини на стиках з’явитися можуть.
Відеоматеріал
Як бачите, бамбукові панелі – це відмінний варіант обробки для будь-якої кімнати. А маючи уявлення про те, як клеїти бамбукові шпалери, ви зможете реалізувати різні творчі ідеї і виконати ремонт якісно.