+

Установка маяків для стяжки підлоги – найпопулярніші варіанти орієнтирів

З метою усунення виступів, тріщин і інших нерівностей підлогового покриття, потрібно попередньо виконати стяжку підлоги. Для цього підстава заливається спеціальним складом, який рівномірно розподіляється по всій поверхні. Особливістю такого розчину є те, що заливка виконується строго по одній лінії, без будь-яких відхилень. Самостійно зробити таку роботу «на око» практично неможливо, адже при найменших невідповідності фінішна обробка втрачає свої експлуатаційні та естетичні характеристики. Вихід із ситуації дуже простий – установка спеціальних маяків.

Підготовка до заливки підстави

Перш ніж переходити до установки цих пристроїв, потрібно виконати деякі попередні роботи. В іншому випадку маяки для стяжки підлоги не принесуть відчутної користі.

Серед основних підготовчих заходів виділяють:

  • Наявне фінішне покриття повністю видаляється, демонтуються всі профілі та дерев’яні плінтуси, сміття і бруд ретельно прибираються з оброблюваної поверхні.
  • Якщо є невеликі виступи, їх акуратно відшліфовують. При наявності істотних відколів і вибоїн без штукатурення обійтися не вийде.
  • Обов’язкове ґрунтування підстави в кілька шарів, незалежно від того, наносилася чи штукатурка.
  • Облаштування утеплювача та гідроізоляції.
  • Визначення нульового рівня.

Установка маяків для стяжки підлоги - найпопулярніші варіанти орієнтирів

Останній етап має велике значення, оскільки саме від точного знаходження нульової позначки залежить правильне розташування в подальшому розміток і маяків. Для виконання цієї роботи буде потрібно скористатися допоміжними інструментами. Найпростішим вважається звичайний будівельний рівень. Але для досягнення максимальної точності рекомендується придбання лазерного рівня. До того ж він дозволяє робити всі операції значно швидше і легше.

Алгоритм робіт полягає в проставленні відміток на певній висоті. Фахівці радять ставити зарубки на відстані одного метра від підлоги з кожного боку. В якості базису виступатиме найвища точка, від якої слід опуститися на 1 м нижче. Від отриманого значення наноситься суцільна лінія по всьому периметру приміщення. Зазначена відмітка і буде являти собою нульовий рівень.

Установка маяків для стяжки підлоги - найпопулярніші варіанти орієнтирів

Тепер залишається позначити висоту наливний стяжки, для чого від отриманої розмітки піднімаються вгору на 3 см і креслять ще одну лінію по всій стіні. Цей орієнтир знадобиться в подальшому, коли необхідно буде правильно виставити маяки для стяжки підлоги.

Особливості облаштування сухої стяжки

Одним з головних відмінностей є те, що вона проводиться з використанням різних сипучих сумішей і матеріалів. Фахівці віддають перевагу керамзиту, який вважається визнаним фаворитом. Як маяків відмінно підходять металеві профілі, причому незалежно від форми металоконструкцій. Значення має лише товщина виробів, адже потрібно міцний і надійний елемент, який здатний витримати значний тиск під навантаженням наливної підлоги.

Тонкі профілі не годяться ще і з тієї причини, що їх експлуатація пов’язана з цілим рядом підготовчих операцій. Саморізи в якості кріплення тут не підійдуть, в іншому випадку з’являється ризик порушення цілісності вологозахисного шару. Використання таких кріпильних елементів в подальшому негативно позначиться на експлуатаційних характеристиках стяжки, включаючи довговічність, міцність і рівність поверхні.

Установка маяків для стяжки підлоги - найпопулярніші варіанти орієнтирів

Для сухого варіанти виконання підлоги своїми руками рекомендується купувати досить товсті металеві профілі, виконані у формі літери «П». З огляду на трисантиметровим відступ від нульового рівня до стяжки, відмінно підійдуть напрямні з висотою бічних стінок 27 мм. Сама ж робота протікає у відповідності з наступним алгоритмом:

  1. 1. Установка маяків ведеться з кроком в один метр гострими крайками догори.
  2. 2. Проміжки між профілями і стінками засипаються сухим будівельним розчином.
  3. 3. Акуратно видаляються надлишки суміші з поверхні металу, для чого потрібно скористатися правилом і провести їм по напрямних.

Результатом такої роботи стане зіткнення металевих кромок з встановленим в подальшому листовим матеріалом. Це позитивно позначається на таких важливих характеристиках обробленого підстави, як звукова і теплова ізоляція, міцність і довговічність покриття.

Як правильно підібрати маячки для мокрих стяжок

Якщо сухі будівельні суміші припускають використання лише П-подібних металевих профілів, то мокрі і напівсухі стяжки істотно розширюють цей список. Наприклад, дуже популярні напрямні на розчині, в якості яких відмінно підійде звичайна сталева труба. Деякі майстри навіть використовують вироби з гіпсокартону.

Виконується монтаж опор на бетонній поверхні чорнової підлоги, на які встановлюються труби. Використовуючи допоміжні засоби, можна легко підібрати відповідні предмети для опор, ними можуть стати пагорби цементного розчину, дерев’яні бруски і цеглу.

Установка маяків для стяжки підлоги - найпопулярніші варіанти орієнтирів

Скріплення гіпсокартону або труб проводиться за рахунок гіпсових, алебастрових і цементно-вапняних сумішей. Розчини на основі вапна не надто затребувані, що пов’язано з тривалістю засихання – на це йде близько трьох діб. Приступати до подальших дій можна лише після повного затвердіння складу.

Як маячків для стяжки підлоги найчастіше застосовуються профілі на саморезах. У порівнянні з іншими способами описуваний метод відрізняється швидкістю виконання, простотою і ефективністю. У наведеній нижче таблиці вказана приблизна послідовність дій:

етапописПідготовка дюбелейВ поверхню чорнової підлоги через певну відстань вбиваються дюбелі. Крок рекомендується вибирати в розмірі не більше 20 смУстановка металевих конструкційНа попередньо вбиті стрижні акуратно накладається профільЗакрепленіе конструкційФіксація напрямних за допомогою саморізів. Особливість процесу полягає в тому, що кріплення легко відрегулювати, таким чином, з’являється можливість виставити профіль по бажаному рівню

Виконуючи заливку підстави, можна скористатися іншим методом, який передбачає монтаж дерев’яних брусків замість металоконструкцій. Відмінно підійдуть дошки з розмірами 14 * 2 * 1,5 мм. Недоліком же є недовговічність матеріалу в порівнянні з металом. Ризик гниття і руйнування всієї конструкції з плином часу дуже великий. Зате такий метод істотно дешевше і економічно вигідніше.

Деякі майстри вдаються до комбінованого варіанту використання маяків для стяжки наливної підлоги. Суть методу полягає в тому, щоб просвердлити в бетонній основі отвори під дюбелі, відстань між якими не повинно перевищувати одного метра. Далі знову ж вкручуються саморізи до попередньо визначеного рівня стяжки.

Установка маяків для стяжки підлоги - найпопулярніші варіанти орієнтирів

Фінальним етапом є укладання цементної суміші між встановленим кріпленням. Причому кожна гірка повинна трохи перевищувати висоту саморізів. Комбінований метод забезпечує надійний захист підстави, при якому стяжка буде служити дуже довго, не руйнуючись і не порушуючи цілісність структури.

Пристосування для плаваючого проміжного шару

На відміну від сухих і мокрих типів виконання для плаваючою стяжки потрібно монтувати шар з пінопласту. Завдяки цьому забезпечується високий рівень теплової ізоляції, оскільки цей матеріал відмінно зарекомендував себе в якості утеплювача. Поверх цього шару необхідно укладати гірки цементної суміші. Орієнтирами в даному випадку будуть виступати саморізи, попередньо вкручені в основу.

Установка маяків для стяжки підлоги - найпопулярніші варіанти орієнтирів

Витягувати кріплення можна приблизно через 20-24 години після нанесення розчину. Залежно від марки і пропорції інгредієнтів, час може змінитися в більшу або меншу сторону. Дірки, які залишилися на підлозі від саморізів, слід ретельно заповнити складом, застосовуваним для заливки плаваючою стяжки.

Останній пункт відноситься до орієнтирів, які використовуються і при будь-якому іншому вигляді стяжки. Маяки обережно витягуються, тоді як отвори заповнюються сумішшю і шліфуються до збігу з рівнем основного покриття.

Відмінності технології обробки наливних підлог

Наливні, або самовирівнюючі, підлоги користуються величезною популярністю саме через те, що працювати з ними на порядок простіше. Стяжка сама вирівнюється під власною вагою після заливки підстави. Здавалося б, установка маяків тут не потрібно, але фахівці не радять відмовлятися від цього елемента. За їх словами, ефект самостійного вирівнювання спрацьовує лише в разі обробки невеликій за площею поверхні.

Тобто якщо налити розчин на мале за розмірами підставу, то він акуратно розтечеться красивим і рівним шаром. Для великих приміщень без попереднього вирівнювання обійтися не вийде. До того ж наливні підлоги тверднуть дуже швидко, що при величезних обсягах оброблюваної площі, не дає йому необхідного часу для повного розтікання і самовирівнювання. Додатково буде потрібно видалити надлишки суміші, без яких не обходиться жоден ремонт.

Установка маяків для стяжки підлоги - найпопулярніші варіанти орієнтирів

Слід зазначити, що відразу після монтажу маяків, починається безпосередньо формування наливної підлоги. У зв’язку з цим всі роботи з гідроізоляції, ґрунтування та інші підготовчі заходи виконуються заздалегідь.

Найпоширенішим видом орієнтирів є штирові маяки, або репери. Вони являють собою виріб з трьома опорами, в центрі якого розташовується штир. Завдяки різьбі цей стрижень вільно змінює свою позицію по висоті, що дає можливість виконувати точну настройку розташування в залежності від рівня стяжки.

Процес експлуатації таких штирьових маяків відрізняється великою складністю. Як і для будь-якої іншої стяжки, потрібно визначити нульовий рівень за допомогою лазерного нівеліра або аналогічних пристроїв. Вимірювання повинні проводитися дуже акуратно, щоб забезпечити максимальну точність. Після знаходження найвищої точки чорнового підстави, необхідно встановити орієнтир, виставивши штир на висоті не більше трьох міліметрів. Саме в цьому місці і буде проходити лінія майбутнього наливної підлоги.

Завдяки наявності триноги репери стоять досить міцно і надійно, при цьому відсутня необхідність свердлити отвори в підлозі і закладати їх розчином після вилучення саморізів.

Наступним етапом роботи є установка по всій площі приміщення інших маячків. Крок слід вибирати в залежності від наявності орієнтирів, але не менше одного метра, як і в попередніх варіантах. Всі маяки налаштовуються на таку ж висоту, як у самого першого штиря. У цьому допоможе будівельний або рідинний рівень. Результатом проведених вимірювань і налаштувань стане площину, відміряна по нижній межі штиря, розташованого в першому маяку. Саме по цій позначці і буде проходити заливка стяжки наливної підлоги.

Серед ключових особливостей таких покриттів можна виділити те, що висота самовирівнюється суміші не повинна перевищувати 5 мм. В іншому випадку покриття руйнуватиметься в прискореному темпі, що призведе до необхідності проведення повторних ремонтних заходів через кілька років. Якщо після настройки штирів перепад висот досягає дуже великих значень, рекомендується розглянути варіант з поетапної заливкою бетонної основи.

Установка маяків для стяжки підлоги - найпопулярніші варіанти орієнтирів

Цей спосіб є багатошаровою стяжку. Наприклад, якщо в центральній частині штир налаштований на висоту 4 мм, а у вікна цей параметр відповідає 9 мм, то потрібно два шари розчину. Окресливши по периметру стіни лінію на рівні 4 мм, що відповідає нижньому орієнтиру, виконується заливка кімнати. Необхідно постійно стежити за тим, щоб розчин не вийшов за межі відміток на стінах. Далі репери витягуються, що дозволяє суміші заповнити отвори.

Після повного висихання починається підготовка до другого шару. Причому виміри проводяться заново, з переміщенням початкового рівня підлоги. Так як тепер перепади не перевищують 5 мм, то проблем зі стягуванням надалі не передбачається. Важливо вчасно дістати штирі, оскільки есенція застигає досить швидко. Якщо не встигнути, доведеться заливати діри розчином і чекати його повного затвердіння.

Чим можна замінити штирі?

Репери не є єдиними пристроями. Облаштовуючи тепла підлога, можна скористатися іншими орієнтирами, включаючи прості саморізи. Працювати з ними не так зручно, але по ефективності вони мало в чому поступаються. Головна складність пов’язана з відсутністю треног – необхідно вручну свердлити отвори, для чого буде потрібно ударна дриль або перфоратор. Встановивши пластикові дюбелі і укрутивши в них сам кріплення, залишається лише визначити рівень, відповідно до якого буде проходити розмітка стін.

Установка маяків для стяжки підлоги - найпопулярніші варіанти орієнтирів

Проводячи аналогії між саморезом і репером, закінчення центрального штиря останнього приблизно відповідає верхній частині кріпильного вироби. Тобто підлогу заливається саме до цього рівня. Деякі складнощі викликає процес вилучення цвяхів, але залишати їх ні в якому разі не можна. Деякі домашні майстри заявляють, що маяки можна залишити в підлозі, особливо якщо вони не випирають і знаходяться в одній площині зі стягуванням. Але при подальшому шліфуванні доведеться витратити чимало часу і зусиль, оскільки саморізи будуть постійно заважати роботі.

Як вже було зазначено, в малих приміщеннях цілком можна обійтися без монтажу штирьових маяків. Тут досить буде визначити висоту стяжки за допомогою все того ж рівня і скористатися голчастим валиком. Цей інструмент дозволяє рівномірно і акуратно розподілити масу розчину по всьому об’єму. Величина голок має велике значення, оскільки вироби, чиї голки перевершують товщину статі, для роботи будуть непридатні.

Установка маяків для стяжки підлоги - найпопулярніші варіанти орієнтирів

Щоб домогтися ідеальної гладкості наливної підлоги, одних тільки орієнтирів може не вистачити. Від якості чорнового підстави залежить дуже багато чого. Якщо попередньо виконувалася цементно-піщана стяжка, то доведеться її ретельно відшліфувати, видаливши всі наявні нерівності. Установка гідроізоляції також вимагає певних зусиль і уваги, оскільки навіть найнезначніші складки і вигини ізоляційного матеріалу в подальшому призведуть до прояву вад.

Це пов’язано з тим, що товщина наливної підлоги не дуже велика, тому будь-які дефекти підстави через деякий час проявлять себе. Усувати їх буде набагато проблематичніше, ніж якщо це зробити на чорновий поверхні. Саме з цієї причини досвідчені майстри радять перш за все зайнятися обробкою бетону, а тільки після цього переходити до заливання спеціальними складами.

Правильно виставити маяки – це не найпростіше завдання, до її виконання необхідно підійти дуже відповідально. Від якості виконаної роботи залежить рівність і гладкість фінішного покриття, а також його надійність і довговічність.