Анкерний болт – класифікація і правильне використання кріплення в будівництві

Анкерний болт – це популярний кріплення, за допомогою якого вирішують завдання по фіксації і закріпленню в стіні важких металевих або інших конструкцій. До них відносять збірні консолі, навісні вироби, різні перегородки та ін. Технологія застосування таких болтів нескладна, вони різняться між собою за нормами ГОСТ, формі, типу кріплення гайки, а також за вмістом хімічних речовин і матеріалів в складі.

Технічна класифікація анкерних болтів

Виробництво і виготовлення всіх анкерів на нашому ринку регламентується відповідно до стандартів ГОСТ-24379 від 2012. Роблять їх з високолегованих і міцних видів промислової стали. Ця деталь являє собою металевий стрижень різного діаметру і довжини, кінець якого зарезьбован і має спеціальне кріплення у вигляді конічної гайки.

На ній і грунтується основний принцип роботи анкерного болта. При вході стержня в бетон або інший матеріал відбувається деформування муфти кріплення, в результаті чого виходить потужне і міцне з’єднання. Після вгвинчування такий кріплення можна витягти тільки з частиною підстави і за допомогою спеціального обладнання.

Анкерний болт - класифікація і правильне використання кріплення в будівництві

Крім видів і розмірів анкери прийнято ділити і за способом їх кріплення. Останній визначають виходячи з конкретних особливостей і необхідного характеру навантаження. Таким чином, все анкерні болти розрізняють по:

  • Варіанту входу в основний матеріал. Найбільш поширені гвинтові, бурильні, забівочние і т. Д.).
  • Способу закладення в безпосередньому місці закріплення (розпірні, розширювальні, трубчасті і ін.).
  • Конструкційним особливостям і формі. Бувають циліндричні, конічні, цільні або збірні, стрижневі.

Залежно від останнього пункту в списку анкери класифікують на тимчасові і постійні за характером їх дії. Надійне кріплення і з’єднання анкера з тим або іншим матеріалом відбувається за рахунок тертя і упору. Хімічні види, які містять в складі капсули спеціальні швидко застигає смоли, утримуються всередині за допомогою потужної склеюючої основи.

Анкерний болт - класифікація і правильне використання кріплення в будівництві

Головною технічною характеристикою будь-якого анкера є його показник "на розрив". Це величина, яку легко вираховують за формулою і вимірюють в кН (кілоньютонах).

Регламент ГОСТ дозволяє використовувати для кріплень різні болти, "вибуховий показник" яких дорівнює понад 10,5 кН.

При розрахунку необхідних за формою і ступеня дії анкерів обов’язково враховують і такі критерії, як крутний і згинальний момент. За умовами того ж ГОСТу максимально допустима величина – 25 Нм (ньютонметрів), а мінімальний поріг – 5,2 Нм.

Анкерний болт - класифікація і правильне використання кріплення в будівництві

Таким чином, чим вище згинатися сила болта, тим міцніше його з’єднання з підставою. У разі, якщо будівельний об’єкт виходить за рамки встановлених стандартів, існує додаткова класифікація анкерів, характеристика яких змінюється в залежності від конкретних показників по Сніп 2. 09. 03.

Види анкерних болтів і огляд областей їх застосування

Різні за формою і властивостями анкери використовують переважно там, де є необхідність зміцнити конструкції з великою вагою і елементами, які можуть рухатися під певним впливом. Такі болти успішно застосовують і для фундаменту, з їх допомогою кріплять вироби з високими показниками і навантаженням "на розрив".

Анкерний болт - класифікація і правильне використання кріплення в будівництві

Найчастіше цей кріпильний матеріал використовують в таких випадках:

  • для зміцнення огорожі, поручнів, важких сходів, балконів, будівельних консолей і т. д .;
  • для приєднання до природного каменю, бетону або цегляної стіни різних конструкцій;
  • при поліпшенні кріплення для підвісних систем і механізмів (будівельні балки, сплити і ін.).

Залежно від конкретної області застосування і форми всі анкерні болти ділять на 2 основних типи – механічні та хімічні. Обидва варіанти мають свої плюси і мінуси, застосовують як комплексно, так і окремо один від одного.

Кріплення механічного типу – особливості популярних варіантів

Самим універсальним і популярним видом анкера є болт з гаком або металевим кільцем на кінці різьби. Його використовують переважно для підвісного обладнання і матеріалів, які в процесі їх експлуатації знімають зі стіни для ремонту або заміни (кондиціонери, антени, підвісні панелі і т. Д.).

ГОСТ регламентує максимальну довжину такого болта, яка не повинна перевищувати 60 мм. Мінімальний діаметр становить 6 мм. Особливістю застосування такого кріплення є наявність гайки або гака на кінці стрижня, за рахунок яких відбувається надійна фіксація і затиск всередині основи.

Ударний анкер (болт з розпором або фундаментний і гірський). Ще один поширений кріпильний елемент, на якому повністю відсутня гайка і різьбова головка. Особливість болта в тому, що при щільних ударах молотка розклинюється шток і трубка, а це призводить до надійного з’єднання. Застосовують ударні анкери переважно для зчеплення з бетонною основою, при необхідності підвісити на нього і прикріпити різні важкі матеріали, так як конструкція дозволяє використовувати цей кріплення для будь-яких масивних предметів, включаючи котлован під фундамент.

Анкерний болт - класифікація і правильне використання кріплення в будівництві

"Потайной анкер" з головкою. Параметри його роботи засновані на принципі силі тертя між основою і конічної гільзою, втулкою або пружинним кільцем. Болт буває і двухраспорний (по дві головки, втулки або кільця), тому здатний витримувати великі навантаження. Найчастіше застосовується для кріплення складних і важких конструкцій до основи фундаменту або стін.

Анкерний болт - класифікація і правильне використання кріплення в будівництві

Шестигранний анкерний болт. Особливістю кріплення є головка на стержні, яка виконана у вигляді шестикутника. Потужне схоплювання з тим або іншим матеріалом відбувається за рахунок тертя гайки, яка знаходиться в нижній частині. До цього різновиду відносять і анкери з "хрестоподібної" голівкою. Одна штука цілком здатна витримати середні навантаження, наприклад, установку антени.

Анкерний болт - класифікація і правильне використання кріплення в будівництві

Рамний анкерний кріплення. Самий "легкий" варіант болта, який використовують переважно для кріплення нескладних дерев’яних і пластикових елементів. Нестандартна за формою головка самовирівнюється по поверхні, що забезпечують надійне і довговічне зчеплення.

Анкерний болт - класифікація і правильне використання кріплення в будівництві

Шпилька для з’єднання з бетоном. Анкірованіе болтом такого типу відбувається за рахунок наявності двох кріпильних наконечників. Угвинчується він за допомогою звичайної гайки і застосовується для підвісу важких конструкцій у вигляді навісів, несучих консолей, балконів і ін.

Хімічні анкери – потужна альтернатива для будівництва

На відміну від стандартних механічних анкерів в хімічних болтах крім металевої основи, яка створює упор і силу тертя, є і додаткове речовина. З його допомогою відбувається моментальне склеювання всередині підстави, що призводить до більш надійної фіксації.

Анкерний болт - класифікація і правильне використання кріплення в будівництві

До головних плюсів використання хімічних анкерних болтів в будівництві фахівці відносять:

  • універсальність. Такий гвинт застосовують як для зовнішніх, так і внутрішніх робіт;
  • стійкість до вібрації і коливань. Цей показник дозволяє використовувати їх для будь-яких конструкцій;
  • ефективність застосування для стін і підстав з тонких або "пухких" матеріалів. Хімічне анкірованіе проводять по будь-якій поверхні, включаючи популярний сьогодні газобетон.

Анкерний болт - класифікація і правильне використання кріплення в будівництві

Крім хімічних і стандартних механічних варіантів існують більш "вузькоспеціалізовані": гірський, підлоговий, стельовий, фасадний, пружинний або грунтовій анкерів. Вони застосовуються набагато рідше під конкретні дії на будівельному майданчику, і вироблення їх менш ефективна.

Інструкція по установці кріплення своїми руками

Технологія кріплення і установки анкерів стандартного виду нескладна. Насамперед свердлять отвір в стіні за допомогою дрилі або перфоратора. Отвір має максимально точно збігатися з діаметром використовуваного болта, тому бур або свердло підбирають виходячи з цих даних.

Анкерний болт - класифікація і правильне використання кріплення в будівництві

Всі відомі виробники цього кріплення випускають свою продукцію відповідно до прийнятих стандартів, чому підібрати необхідний елемент для правильного свердління не складе труднощів. Обов’язково розраховують і зазначену довжину вироби, так як при неповному затягуванні витягнути як механічний, так і хімічний анкер дуже складно, та й відійде він тільки з частиною обробки і стіни.

Анкерний болт - класифікація і правильне використання кріплення в будівництві

Після свердління отримане отвір продувають від зібралася пилу і бруду. Зробити це найзручніше за допомогою професійного будівельного пилососа. Анкер не повинен входити легко, найкраще вбивати його щільними ударами молотка або кувалди для більш надійного і якісного скріплення.

Гайку затягують до упору, що дозволяє конусному штоку правильно виклініваются всередині бетонного або іншого кам’яного підстави. Слідом відкручують гальку, встановлюють на стрижень необхідний матеріал і максимально щільно закручують її назад за допомогою ключа або тріскачки.

Анкерний болт - класифікація і правильне використання кріплення в будівництві

Ця інструкція актуальна і для хімічних анкерів, але вони зазвичай ширше через наявність спеціального наповнювача всередині скла (суцільні), що також варто враховувати при монтажі. Будьте обережні з цим типом анкерів, при його падінні він розбивається, відбувається виділення токсичних речовин, які не повинні потрапити на шкірний покрив, одяг і т. Д.