+

Чудо-лопата – огляд видів інструменту і способи виготовлення

Обробляти землю – завдання не з простих, але в саду, як правило, потрібно просто вчасно рихлити ґрунт. Для цього можуть згодитися звичайні земляні вила, але набагато краще придбати або виготовити спеціальну диво-лопату. Давайте з’ясуємо, що ж це за інвентар і який він у дії.

Різновиди чудовою лопати – короткий огляд

Розрізняють декілька типів, які можуть мати різні конструкції, об’єднані тільки загальним принципом дії. Найбільш поширений і зручний варіант – подобу земляних вил з упором, жорстко закріпленим або рухомим. Опціонально можуть бути присутніми зустрічні короткі зуби, які допомагають подрібнити великі грудки землі. При роботі вила проходять між короткими зубами і попутно очищаються від бур’янів, подрібнюючи їх і тим самим перешкоджаючи повторній проростанню.

Чудо-лопата - огляд видів інструменту і способи виготовлення

Типова конструкція чудо-лопати

Другий тип забезпечується довгими санчатами, за допомогою яких легко переміщується навіть по вже розпушування грунту. Вони ж виконують і роль упору, оскільки зуби лопати кріпляться зазвичай рухомо, за допомогою хитного або двухколенчатого важеля. Як рихлящімі елементів можуть використовуватися як короткі зуби, так і довгі. Додаткові граблі в такому випадку встановлюються практично на одній площині з вилами. Шарніри зроблені на санчатах і дозволяють отримувати вила в горизонтальному положенні.

Чудо-лопата - огляд видів інструменту і способи виготовлення

Лопата на санчатах буде вести себе в роботі більш поступливо

Є моделі без рухомих вузлів, до вил просто намертво прикріплена перпендикулярно надійна і досить велика рама, яка служить і як упор, і для переміщення інструменту. Такі лопати забезпечуються П-образної рукояткою, яка дозволяє із зручністю натискати на подвійний важіль. І, нарешті, до земляних вілам можна віднести ручної культиватор з з’єднаними в одній точці 4 зубами, вигнутими дугою і одночасно по спіралі. Т-подібна рукоять надає обертальний рух увіткненим в землю стержнів і легко розпушує грунт.

Чудо-лопата - огляд видів інструменту і способи виготовлення

Чим такий хороший цей незвичайний інструмент?

Давайте звернемося до звичайної механіки. Щоб рихлити землю звичайним шанцевий інструментом, а саме штиковою лопатою, потрібно або методично вбивати вістря в землю, висмикувати і знову забивати, забезпечуючи подрібнення грунту. Але це дуже довго, тому зазвичай застосовується класичний спосіб: підчіплює кому землі, перекидається назад і розбивається кромкою лопати. Теж досить трудомістким, особливо якщо земля мокра і прилипає до багнета. Крім того, це чимале навантаження на поперек і спину, що згодом може обернутися неприємними захворюваннями. Чудо-лопата не має більшості мінусів звичайного інструмента. Причому вона не є якимось незвичайним інструментом – як згадувалося вище, в основі розробки лежить конструкція звичайних земляних вил для розпушування.

Але є і другий фактор, не менш важливий – швидкість роботи. Якщо звичайним багнетом, перевертаючи грудки землі, ви поступово розпушувати вузьку смужку грунту, витрачаючи чимало сил і часу, лопата із зубами кожен раз захоплює значно більшу площу. Причому кожен рух вимагає мінімум зусиль і виконується швидко, оскільки потрібно лише натиснути на рукоять як на важіль. За відгуками багатьох городників одну сотку можна розпушити за годину. Відповідно на гектар у вас піде, при роботі по 10 годин на день, близько півтора тижнів. І це без тракторів та іншої спецтехніки. Крім того, можна без перешкод обробляти будь-який грунт.

Мінуси чудо-лопати – що слід враховувати

Така суперлопата не може бути використана для копки городу, тільки для розпушування. При цьому ширина захвату знижує маневреність, що може стати на заваді у вузьких місцях між посадками. Якщо звичайну штикову лопату можна легко закинути на плече і перейти на інший кінець ділянки для роботи на наступній ділянці, з зубчастим інструментом все дещо складніше. Справа в тому, що земляні чудо-вила, забезпечені упорами, мають досить істотний вага, що створює незручності при перенесенні і транспортуванні в цілому. Та й габарити у цього інструменту досить великі. Деякі моделі вимагають, щоб оператор мав досить велику масу, щоб зуби повністю занурилися в землю, коли він натискає на підніжку.

Ще один недолік – складність обслуговування і ремонту. Крайку багнета заточити набагато простіше, ніж пару десятків довгих стержнеобразних зубів. Рухливі шарніри треба регулярно змащувати, очищати від потрапила всередину землі. Досить важкий і ремонт чудо-лопати. У разі поломки шарніра потрібно підібрати підходящу втулку. Зуби можуть погнутися об каміння або навіть відламана від рами. Тому виробники інструменту рекомендують рихлити тільки грунт в достатній мірі зволожену опадами або штучним шляхом. Не рекомендується працювати з дуже жорстким, злежані глинистих і кам’янистим ґрунтом.

Принцип дії – як працювати земляними вилами

Чудо-лопата, якщо поглянути на будь-який креслення, забезпечується спеціальним упором, завдяки якому можна, встромивши зуби в землю, діяти держаком як важелем. У неї є або санчата, або дві додаткові точки опори, службовці заодно частиною рами з граблями, зуби яких розгорнуті назустріч вілам і утворюють з ними замок. У деяких моделях використовується пара спрямованих в одну сторону вил, одні з яких нерухомі і ковзають по поверхні грунту, а другі робочі. Рукоятка може бути як одинарна, по центру поперечки лопати, так і подвійна, по краях рухомий рами.

Щоб почати роботу, потрібно направити зуби майже вертикально вниз. Потім натискаємо ногою на спеціальну підніжку або прямо на упор, у верхній частині якого і розташований шарнір земляних вил. Тепер, натиснувши на рукоятку, ми починаємо рухати зуби всередині шару землі, ламаючи її на окремі грудки, які в міру просування стрижнів стають все дрібніше. Якщо є зустрічні зуби, затиснуті в замок грудки розсипаються на зовсім дрібні фракції. Коли кінці вил здадуться на поверхні, залишається тільки підштовхнути ногою лопату вперед, впираючись в підніжку, і, знову піднявши інструмент, направити вила майже вертикально до землі.

Чудо-лопата - огляд видів інструменту і способи виготовлення

Первісна позиція лопати – вертикальне положення

Щоб опустити важіль, немає необхідності нахилятися, сама нижня точка рукоятки знаходиться на рівні опущених рук, за умови, що інструмент правильно підібраний по зростанню.

Інструментом, у якого немає рухомих частин, користуватися набагато простіше. Потрібно увіткнути вила в землю, натиснути ногою на упор, поки він не торкнеться землі, потім просто нахилити земляні вила так, щоб рукоять спрацювала як важіль. Зуби лопати висуватимуться з землі, всієї своєї довжиною розпушуючи грунт. Найскладніше користуватися моделлю із замкнутою рамою. В землю вертикально її увіткнути не вийде, тому потрібно впиратися спеціальними санчатами в грунт, потім наступати на підніжку всією вагою, щоб ножі занурилися під кутом. Залишається тільки все так же налягаючи своєю масою на підставу інструменту, повернути важіль. Сил потрібно порівняно небагато, а розпушують в 2 рази більше площі, ніж при роботі з іншими моделями.

Чудо-лопата - огляд видів інструменту і способи виготовлення

Лопата, звичайно, значно економить сили, але зовсім без ручної праці не обійтися

Як зробити чудо-лопату в домашніх умовах – коротка інструкція

Оскільки виріб буде з металу, для виготовлення необхідний в першу чергу зварювальний апарат, болтові з’єднання тут не годяться. Також не завадить болгарка, для якої знадобляться відрізні і абразивні круги. Тримайте під рукою будівельну вимірювальну рулетку і маркер для розмітки. Якщо потрібно буде гнути метал, це можна зробити за допомогою важкого молотка і двох упорів або на робочому верстаті за допомогою лещат. Можливо, знадобиться трубогиб, але це залежить тільки від вашого рішення використовувати дугоподібні елементи з труб.

Для того щоб зробити диво-лопату своїми руками, візьміть куточок з полицями 5х5 сантиметрів, відпиляйте поперечину, що має потрібні розміри, і, якщо креслення передбачають замкнуту раму, такий же відрізок вузької сталевої штаби. У першому випадку достатньо прутка з діаметром 10-12 міліметрів. Нарубаєте однакові стержні довжиною від 15 до 25 сантиметрів, в залежності від того, на яку глибину хочете рихлити. Заточуємо зуби з одного боку, а інший приварюють до куточка через рівні проміжки. Варити краще з внутрішньої сторони однієї полиці, наголошуючи торцями в іншу. Якщо ви хочете замкнуту раму, краще використовувати не прутки, а вузькі пластини з хорошої сталі, вони будуть грати роль ножів, розрізаючи грунт. На кінці наварюють заготовлену смугу, заточену з того боку, куди буде рухатися робоча частина в грунті.

Чудо-лопата - огляд видів інструменту і способи виготовлення

У центрі поперечки з протилежного боку від зубів приварюють гніздо для держака, можна взяти готове від старої зламаною лопати або від грабель, яким ми знайдемо застосування в нашій конструкції. Також можна вигнути гострий конус з листового металу і зрізати у нього верхівку, після чого сплюснути в місці зрізу. Але цей варіант дуже трудомісткий і вимагає деяких навичок. Ще один варіант – відразу приварити рукоятку з тонкостінної металевої труби, тоді інструмент буде надійніше, але і важче. Приблизно в 10 сантиметрах від поперечини вил приварюють 2 пластини з отворами під втулку. Тут у нас буде точка опори важеля рукоятки.

Тепер потрібно зварити підставу інструменту. Для цього беремо 4 відрізка куточка, 2 довгих і однакових за розмірами, і 2 коротший, але довше на 4 сантиметри, ніж поперечина вил. Зварює з них Букву П з перемичкою між "ніжками", віддаленої від короткої поперечини на довжину зубів вил 5 сантиметрів. До перекладині літери П приварюють під кутом 45 градусів до площини рами короткий відрізок дроту, близько 15 сантиметрів, до якого, в свою чергу, приварюють перекладину, щоб вийшла буква Т. Це буде упор чудо-лопати, щоб вона не занурювалася в землю при роботі . Прямо над ним до тієї ж перекладині варимо пластини з отворами, через які буде проходити втулка для руху важеля вил.

Чудо-лопата - огляд видів інструменту і способи виготовлення

До перекладині, встановленої між "ніжками" букви П, тепер потрібно приварити граблі, від яких раніше відпиляли гніздо для держака. Якщо садовий інструмент не чіпали і не псували, просто беремо короткі відрізки прутка довжиною близько 15 сантиметрів (вони повинні не діставати до поперечки вил на 5 сантиметрів при з’єднанні в замок). Ці стрижні приварюють на перекладину так, щоб вони розташовувалися між зубами вил. Так у нас вийдуть зустрічні граблі, які допоможуть зчищати коріння бур’янів і подрібнювати грудки землі. Залишається тільки з’єднати частини і вставити втулку, закріпивши її скобами, пропущеними через заздалегідь зроблені пази або отвори, щоб розпушувач міг повертатися на цій осі.