Існує ряд інструментів, які регулярно використовуються в будь-якому домашньому господарстві, так як без них неможливо виконати певні типи будівельних операцій, одним з таких є свердло по дереву. Кожне з його різновидів відрізняється своїми технічними характеристиками, а їх підбір здійснюється в залежності від величини отвору, який потрібно буде зробити і ступеня твердості матеріалу.
види свердел
Свердло відноситься до категорії ріжучих інструментів, які функціонують шляхом виконання обертальних рухів. Основне його призначення полягає у формуванні отворів в поверхні того чи іншого матеріалу. Крім цього, свердла застосовуються з метою збільшення розмірів раніше виконаних отворів і створення їх некрізних варіантів.
Деревина є досить пухкий матеріал. За рахунок своєї м’якості вона без праці піддається обробці різноманітними видами інструментів, що мають ріжучу кромку. Якісне свердло не повинно мати вад, серед яких поширені відколи, вибоїни і багато інших пошкодження цілісності. Всі види цього інструменту по дереву відрізняються між собою конструктивними особливостями, в залежності від яких їх можна розділити на кілька категорій.
У формі спіралі
Інструменти з подібною конфігурацією найбільш часто застосовуються в різних роботах. Такі моделі відрізняються невисокою вартістю і широким діапазоном величин діаметрів, що варіюються від трьох до шістнадцяти міліметрів. На кінці вироби розміщується вістря, яке робить його стійким, не дає зісковзувати при здійсненні обробки матеріалу і позначає стартову точку свердління.
Існують спіральні свердла з встановленими у верхній частині наконечниками, наприклад конусним або у вигляді підрізувач. Ці елементи мають рівний ступінь ефективності, але відрізняються між собою величиною навантаження. Робота з підрізачами супроводжується солідним тиском на інструмент, але виконуються таким чином отвори відрізняються високою точністю. Конічна головка сприяє легкому входу свердла в деревину, виключаючи відхилення в бік.
гвинтові типи
По-іншому такі свердла називаються шнековими, виконані вони у вигляді стрижня з гвинтовою поверхнею, що надає можливість відразу ж видаляти відходи. Гвинтові свердла мають ряд переваг:
- 1. Наявність пристойної довжини, максимальний розмір якої становить шістсот міліметрів, а найбільш поширений – чотириста п’ятдесят міліметрів. Довга модель здатна забезпечити якісну обробку матеріалів зі значною товщиною.
- 2. Діапазон розмірів діаметра становить від трьох до п’ятдесяти двох міліметрів.
По ходу роботи з подібним свердлом можна допускати його вигинів.
пір’яні варіанти
Центральна частина таких виробів виконана у вигляді пера, оснащеного розходяться в різні боки різцями. З протилежного боку розташовується шестигранний наконечник. В процесі експлуатації цих свердел слід дотримуватися основних правил:
- 1. На початку операції фіксується точка свердління за допомогою керна.
- 2. В якості установки застосовується електрична дриль, кількість оборотів в ній безпосередньо залежить від діаметру свердла. З його збільшенням зменшуються обороти.
- 3. При проробляє заглибленого отвори необхідно використовувати подовжувач, що фіксується до буру за допомогою замка.
- 4. Процес обробки починається з позначення контуру свердління. З цією метою перовой елемент розташовується перпендикулярно до поверхні.
- 5. Подібні моделі не здатні видаляти з порожнини відходи матеріалу, через це час від часу робота припиняється для усунення стружки.
В обслуговуванні пір’яний інструмент не створює труднощів, його заточка здійснюється за зразком. У цьому процесі дуже важливо заточити центральну частину строго в осі. Навіть мінімальне зміщення сприятиме відходу свердла в будь-яку зі сторін.
модель Форстнера
Гідність подібного виду свердління виражено в чистоті зрізу, яка досягається за рахунок зрізання матеріалу по колу до початку основних робіт. Такий метод виключає утворення відколів і інших дефектів поверхні. Інструмент строго витримує той напрямок, який йому було задано.
У більшості випадків точка свердління намічається аналогічними інструментами – їх вістрям, розташованим в самому центрі. Варіант Форстнера робить це за допомогою циліндричної площині, велика поверхня не дозволяє буру зміститися в сторону.
Одну з різновидів таких свердел є балеринка, в конструкцію якої входять бічні різці і центрує елемент. Регульоване пристрій дозволяє при проведенні робіт задати необхідний діаметр, що виключає необхідність в придбанні нових свердел.
коронки
Цей тип інструментів по дереву по-іншому називається кільцевими свердлами. Їх перевага полягає в здатності обробляти різний матеріал (в залежності від напилення). Коронки незамінні під час ремонтних або будівельних заходів, в яких потрібно проробляти в заготівлі, що має невелику товщину, отвори з діаметром до ста двадцяти міліметрів.
За допомогою таких свердел можна виконувати як наскрізні, так і глухі отвори в різних типах поверхонь: деревині, ДСП, ДВП, гіпсокартон і навіть пластику. Своїм зовнішнім виглядом корончатий інструмент нагадує кільце з розташованими на його крайці гострими зубцями. Слабка сторона цих моделей виражається в ненадійною системою, так як для їх виготовлення використовується метал, товщина якого не перевищує двох міліметрів. Це не дозволяє проробляти більше трьох отворів, так як свердло стає непридатним для подальших робіт.
фрезерні бури
Використання подібного інструменту дозволяє виконати не тільки отвори, але і пази. У зв’язку з цим фрезерні моделі широко використовуються при хитромудрої обробці заготовок. Пристрій бура включає в себе робочий елемент, який відразу піддається заточенню під певну операцію і хвостовик. Останній має різну конфігурацію:
- 1. Трикутна, добре підходить для патрона з трьома "кулачками" і не дозволяє хвостовику робити холості оберти навіть при значному обертанні.
- 2. Шестигранная – такий варіант може використовуватися як з трьохкулачковим патроном, так і з відповідним стандартом типом. В цьому випадку не виключена ймовірність провертання.
- 3. Конічна форма, що застосовується виключно на виробництві.
- 4. Чотиригранна, що використовується в рідкісних випадках, незважаючи на те, що не допускає ефекту провертання.
пробкові конструкції
Такого роду свердла відмінно підходять для різання отворів під деревні втулки, ще допускається обробка раніше зроблених заглиблень, в яких випали сучки, що актуально для меблевого виробництва. У рідкісних випадках за допомогою цих свердел в дереві виконуються поту для головок гвинтів або заклепок.
Пробкові інструменти можуть мати конусну конфігурацію або бути зробленими у вигляді циліндра. Їх установка зазвичай проводиться на верстатах такого типу, як фрезерний або свердлильний. Подібні моделі не призначені для робіт з дрилем через неможливість підтримувати перпендикулярність.
комбіновані версії
Ці моделі розраховані на свердління східчастих видів отворів, де допускається наявність двох або трьох ступенів. У звичайному свердлі, виготовленому у вигляді спіралі, ділянки піддаються шліфовці для відповідності новим діаметру. При перетачіваніі дозволяється незначний перепад.
При великому діаметрі оброблюваних отворів витрачаються свердла, у яких ріжуча кромка йде з чергуванням. У цьому випадку можливі переточки у великій кількості.
Використання і заточка
Процес свердління увазі кілька значних нюансів, які потребують уваги. Це стосується вибору інструменту, його експлуатації та техніки безпеки:
- 1. Перш ніж приступати до такої процедури, необхідно переконатися у відсутності сторонніх елементів на місці майбутньої точки свердління. Ними можуть бути металеві шурупи, цвяхи і скоби, здатні вивести інструмент з ладу. Крім того, вони нерідко стають причиною заклинювання інструменту або його випадання з рук будівельника через раптове ривка.
- 2. При виборі інструменту рекомендується віддавати перевагу плавному пуску.
- 3. Свердел по дереву має таку структуру, при якій різьбовій елемент здатний сам підтягувати до поверхні кромки, з цієї причини необхідно стежити за правильною установкою свердла.
- 4. Ефективність входження ріжучої кромки в дерев’яну поверхню залежить від ступеня заточки її кута. Але одночасно з цим відбувається швидке затуплення і стирання інструменту, тому рекомендується для кожного випадку підбирати окремий кут кромки.
- 5. Щоб запобігти розриву отвори на виході, слід щільно притиснути матеріал до якої-небудь рівній поверхні і виконати свердління до кінця. За рахунок притиску волокна не зможуть вирватися на виході, також можна акуратно обробити цей отвір з протилежного боку.
Дотримуючись всіх вимог при роботі зі свердлами, можна збільшити термін їх експлуатації.
Уміння самостійно відновлювати і грамотно піддавати заточування цей інструмент дозволить істотно заощадити на його оновленні.