+

Шпателі для шпаклівки – види, призначення, вибір інструменту

Шпаклювання стін – процес, присутній практично в кожному ремонті, включає в себе не тільки чорнові роботи, а й остаточну обробку. Всі ці заходи завжди здійснюються за допомогою шпателів, що розрізняються між собою зовнішнім виглядом, розміром і функціональністю. Від правильного вибору інструменту залежить якість кінцевого результату, тому необхідно розібратися у всіх тонкощах його будови.

характеристика шпателей

Слово шпатель має німецьке походження (spatel) і перекладається як «лопатка». Він складається з лопатоподобной пластини і рукоятки. Робоча частина інструменту виконується з різних матеріалів і може мати всілякі форми і розміри, відповідно до призначення.

Шпателі для шпаклівки - види, призначення, вибір інструменту

За допомогою цього пристосування допустимо не тільки видаляти з поверхні старі матеріали (шпалери, фарбу, мастику), але і наносити на неї нові розчини. Таким способом можна виправити несуттєві дефекти на стінах і підлогах, наприклад тріщини, вибоїни або стики між листами матеріалу.

структура інструменту

Лопатка шпателя для шпаклівки повинна відрізнятися жорсткістю і бути пружною, що відповідає вимогам ГОСТ 10778-83. До розмірів пристосування є ряд основних побажань, в першу чергу до його ширини, яка варіюється в залежності від виду робіт. У виробників можна побачити як професійні, так і непрофесійні вироби.

Перший варіант має потужний полотном і, отже, відмінним ресурсом, також він не здатний деформуватися при значних навантаженнях. У другого лезо набагато тонше, зазвичай воно йде в комплекті з пластмасовою ручкою. Для виконання робіт з вузьким напрямком виготовляються відповідні інструменти.

Будівельні шпателі можуть бути виконані з таких матеріалів:

  • гума;
  • метал;
  • пластик.

Для виробництва гумових інструментів використовується маслобензостойких сировину, що має підвищену щільність. Гумова поверхня повинна виключати присутність бульбашок, напливів, вибоїн і пустот.

Шпателі для шпаклівки - види, призначення, вибір інструменту

Металеві пристосування виготовляються зі сталі, що відповідає вимогам державних стандартів. Найбільш ідеальним є виріб з полотном з нержавіючої сталі, воно відрізняється численними достоїнствами і універсальністю.

На якість металу і його схильність до деформації вказує стан поверхні, зазвичай у звичайного заліза вона тьмяна.

Шпателі для шпаклівки - види, призначення, вибір інструменту

Шпателі відрізняються між собою шириною лопатки, яка буває наступних видів:

  1. 1. широка, має довжину від 150 до 400 міліметрів. Таке пристосування призначене для вирівнювання поверхонь, особливо їм зручно проводити роботи зі шпаклівкою.
  2. 2. Середня, з довжиною полотна від 100 до 150 міліметрів. В основному цей інструмент використовується для забивання западин, завдяки йому можна зробити верхній шар абсолютно гладким.
  3. 3. вузька, лезо якої варіюється від 20 до 100 міліметрів в довжину. Даний вид шпателей призначений для заповнення незначних вад, які не вдалося усунути аналогом із середнім розміром. Їм неможливо виконувати роботи з вирівнювання великих поверхонь, але зате дуже зручно набирати матеріал з ємності невеликими порціями і наносити на полотно робочого інструмента.

Для виготовлення рукояток на шпателі використовуються пиломатеріали, пластмаса і термічна гума.

Різновиди шпателей і їх призначення

Незважаючи на те що під час ремонтних робіт задіяно безліч різних інструментів, шпатель виступає як основний з них. Без нього неможливо швидко зняти зі стін старі шпалери і як слід нанести розчин шпаклівки.

Розрізняють безліч варіантів цих пристосувань, тому не кожен знає, як виглядає той чи інший з них.

малярські

Цей вид шпателей має тонке лезо і комфортну рукоятку. На відміну від фасадних моделей, вони досить пружні й еластичні, що робить їх універсальними, ними легко можна прибирати колишні матеріали і працювати з сумішами. Використовують малярні шпателі в наступних випадках:

  1. 1. В якості додаткового пристосування до інструментів для обробки з великими і широкими полотнами, на які наносять і розподіляють необхідні розчини.
  2. 2. З метою вирівнювання поверхонь, затірки швів і подібних робіт в місцях з важким доступом. Вузькі леза будуть оптимальні для рівномірного розподілу сумішей на маленьких площах і складних ділянках.

Полотна у вигляді прямокутників відрізняються високим ступенем міцності; шпателі, мають форму схожу з трапецією, теж вважаються надійними. Інструменти з формою трикутника, навпаки, менш міцні і здатні деформуватися в процесі роботи. Листи аматорських шпателей мають товщину від 0,5 до 0,6 міліметрів, професійних – від одного міліметра.

Шпателі для шпаклівки - види, призначення, вибір інструменту

Ручки у малярних видів можуть бути виконані з пластика або гуми. Остання ідея застосовна до професійних варіантів, де від рукоятки потрібно ергономічність і відсутність ковзання. Вартість у таких виробів набагато вище.

фасадні

Цей вид шпателей використовують професіонали для оздоблення стін, для цього випадку він ідеально підходить. Така модель надає можливість швидко і рівномірно нанести розчин на поверхні. Так як оздоблювальні інструменти в процесі робіт схильні чималим навантаженням, то до них пред’являються і відповідні вимоги.

Розмір полотна у них повинен бути від 200 до 800 міліметрів. Фахівці рекомендують вибирати ті інструменти, у яких робоча частина варіюється від 300 до 500 міліметрів, так як з таким розміром результат робіт буде більш якісним. З шпателем, мають лезо 600 міліметрів і вище, зможуть впоратися далеко не всі майстри навіть з великим досвідом.

Професійні фасадні шпателі відрізняються від аматорських видів товщиною полотна і наявністю прогумованої ручки. На вартість моделей впливають принципи конструкції і рівень якості матеріалів:

  • особливості леза;
  • тип рукоятки, способи кріплення її до робочої частини.

Шпателі для шпаклівки - види, призначення, вибір інструменту

Для нанесення фінішної шпаклівки необхідно, щоб у шпателя було жорстке лезо, через це суміш ляже на поверхню рівномірно і не продублює її дефекти. Рукоятка повинна бути прогумована і для комфортного виконання роботи знаходитися під легким нахилом.

кутові

Обробка кутів є дуже складною процедурою, що викликає певні труднощі не тільки у недосвідчених будівельників, а й у професіоналів зі стажем. Завдяки спеціальним пристосуванням рівне з’єднання поверхонь можна буде здійснити набагато легше, швидше і якісніше. Розрізняють два види таких шпателей:

  • для внутрішньої обробки кутів;
  • для робіт з кутами зовні.

Кожен з цих варіантів досить просто визначити по тому, яким чином розташована ручка. У перших вона закріплена всередині, а у других – на зовнішній стороні. У даних моделей крім рукоятки присутній і углоформірующій елемент, робочі боку якого повинні мати ширину не менше сімдесяти міліметрів.

При виборі кутового шпателя рекомендується звернути особливу увагу на наступні нюанси:

  1. 1. Робочої частина повинна бути виконана з нержавіючої сталі і відрізнятися жорсткістю для формування бездоганних кутів.
  2. 2. Рукоятка повинна бути якісно закріплена, в цьому випадку орудувати таким пристосуванням буде зовсім просто: розчин, нанесений тонким полотном на поверхню, стане якісно розрівнюватися за допомогою кутового інструменту.

Шпателі для шпаклівки - види, призначення, вибір інструменту

японські

Ці види істотно відрізняються за своєю структурою від класичних варіантів. Японський шпатель являє собою пластину, виконану у формі прямокутника, з прикріпленим пластиковим утримувачем до однієї зі своїх сторін. Незважаючи на простоту, конструкція відрізняється високим ступенем міцності. Такі інструменти продаються в наборах, кожен з яких укомплектований чотирма шпателями, що мають різні розміри і призначення. Ширина їх основних елементів буває 60, 80,100 і 120 міліметрів.

Полотно в японських шпателем відрізняється гнучкістю і пружністю. Ці інструменти використовуються в процесі проведення наступних робіт:

  • обробка конструкцій зі складною конфігурацією (опуклі або увігнуті типи), оштукатурювання рельєфних поверхонь;
  • ремонтна діяльність в ситуації з обмеженим простором;
  • нанесення шпаклівки дуже тонким шаром.

Шпателі для шпаклівки - види, призначення, вибір інструменту

гумові

Даний варіант незамінний при обробці площин, що мають складні конфігурації, він ідеально підходить для ліквідації дрібних тріщин і незначних пошкоджень. Гумової робочою поверхнею щільний розчин без праці розподіляється рівномірним шаром.

Припустимо варіювання розмірів даної категорії шпателей від двох до двадцяти сантиметрів, також коливається ступінь жорсткості матеріалу для виробництва основної його частини. Для процедур, пов’язаних з обробкою, рекомендується віддавати перевагу інструментам менш гнучким. Рукоятка у примірників з гуми може бути відсутнім або ж бути стандартною. Гумові шпателі виготовляються і в вигляді звичайної лопатки, з їх допомогою зручно працювати з увігнутими площинами, стиками в кутах і здійснювати корекцію всяких нерівностей.

Шпателі для шпаклівки - види, призначення, вибір інструменту

зубчасті

Це рельєфне пристосування ідеально підходить для робіт з керамогранітом, ковроліном, гіпсокартоном і лінолеумом, так як його структура не допускає перевитрати клеять складів. У правильно виготовленого зубчастого шпателя ширина і висота скоб повинні відповідати один одному, оскільки ці параметри сприяють нанесенню правильної товщини розчинів. Габарити інструментів підбираються залежно від виду поверхонь і особливостей матеріалів.

Шпателі для шпаклівки - види, призначення, вибір інструменту

Шпателі-скребки та пластикові вироби

Шпатель-шкребок є універсальним пристосуванням через свого гострого полотна, елементи для видалення забруднень з валика і значного лапи. Лезо у цих інструментів рівне і гостре, а рукоятка якісно закріплена.

Шпателі для шпаклівки - види, призначення, вибір інструменту

Пластикові варіанти використовуються для того, щоб розгладити шпалери, що істотно підвищує продуктивність. Конструкція має робочою частиною, виконаною без вад, для того щоб її задирки не змогли зашкодити будівельний матеріал. При виборі цих інструментів рекомендується віддавати перевагу відсутності сколів, комфортною рукоятці і необхідної ширини від двадцяти до двадцяти п’яти сантиметрів.

Шпателі для шпаклівки - види, призначення, вибір інструменту

Основні вимоги при виборі

Купуючи пристосування для шпаклювання стін, слід знати кілька правил, які сприяють економії часу на здійснення ремонту та отримання бажаного результату. Головні з них виражаються в наступному:

  1. 1. Першокласний шпатель виконується з нержавійки, для оздоблювальних заходів підійде варіант з гумовою робочою частиною, а щоб розгладити шпалери, вітається виріб із пластику.
  2. 2. Ручка повинна бути комфортною, міцно закріпленої з робочим елементом і не вислизати з рук.
  3. 3. Лезу необхідно відрізнятися пружністю і надійністю.
  4. 4. Для роботи із сумішами підбирається не дуже гостре полотно, а для ліквідації старих матеріалів набувають ідеально заточену конструкцію.
  5. 5. З метою роботи з шпаклювальними сумішами рекомендується вибрати вироби прямокутної форми.
  6. 6. Занадто вузькі і довгі пристосування створять складності при роботі.

Сучасний ринок в своєму розпорядженні солідний асортиментом подібних інструментів, тому зробити стоїть вибір досить важко. Для грамотного вирішення такого завдання рекомендується уважне вивчення особливостей кожного виду вироби.

Шпателі для шпаклівки - види, призначення, вибір інструменту