+

Лебідка ручна – особливості конструкції, виготовлення своїми силами

У господарстві часто потрібно перемістити вантаж на певну відстань або висоту. Автолюбителі стикаються з необхідністю витягнути застряглу машину або зняти двигун при самостійному ремонті. У всіх випадках виручає лебідка ручна, виготовлення якої є власними силами. Слід вивчити особливості конструкції, скористатися кресленнями і покрокові інструкції. Окремі нюанси розкриває добірка відео.

Види лебідок – конструкція і принцип роботи

Пристрої класифікуються за виконання, способом приведення в дію і іншим технічним особливостям. Вони підрозділяються також на переносні і стаціонарні. Спереду автомобіля виробники часто встановлюють незнімні лебідки.

По виду виділяють кілька конструкцій:

  1. 1. Ручні, компактного розміру. Зазвичай вони барабанні, де на котушку намотаний трос, а робота здійснюється обертанням рукоятки. Гранична вага вантажу для такого пристрою – 1 тонна.
  2. 2. Механічні, які приводяться в дію мотором. Самостійний рухомий вузол в них не передбачений. Конструкція великогабаритна, використовується переважно в будівництві.
  3. 3. Електрична з барабаном. Цей варіант краще водії, тому що для приводу можна використовувати стартер. Вона здатна витягнути застряглий автомобіль вагою до 4 тонн.

Особливо слід відзначити гідравлічні пристрої. У них безшумна робота і велика вантажопідйомність, але вони ненадійні в експлуатації.

Привід механізмів – ручний і машинний

Область використання пристроїв для переміщення вантажів найбільша. Якщо використовується фізична сила, часто доводиться докласти досить значні зусилля. Саморобна лебідка допоможе людині, якщо він правильно оцінить вагу роботи, обсяг. Конструкція обов’язково передбачає гальмо і храповик. Інший варіант – безпечна рукоятка, яка одночасно служить для приводу і фіксації механізму в певному положенні.

Лебідка ручна - особливості конструкції, виготовлення своїми силами

Прості ручні пристрої мають ряд переваг:

  • компактні розміри, за що їх особливо цінують автолюбителі;
  • миттєва готовність до використання без особливої ​​підготовки;
  • можливість застосування для переміщення вантажів у горизонтальному і вертикальному напрямках;
  • простота обслуговування – не потрібно складний і регулярний ремонт.

Машинний привід використовується в простих підйомних кранах, скреперах, бурових установках. Це лебідка з різною кількістю котушок – від однієї до трьох. Привід від електродвигунів, дизельних, бензинових.

Типи підйомних механізмів з використанням фізичної сили

Серед ручних лебідок виділяються три різновиди: важільні, барабанні, монтажно-тягові. Перші з них найпростіші: складаються з троса, тріскачки або храпового механізму, важеля. Перевага конструкції в здатності працювати без фіксації на підставі – просто підвішують. Важелем виробляють руху, що призводять в дію храповик.

Лебідка ручна - особливості конструкції, виготовлення своїми силами

Важільна конструкція на 4 тонни з фіксацією в двох положеннях

На барабані намотаний трос, який фіксується кулачками, що не розмотуючись в зворотному напрямку. Його довжина невелика – до шести метрів, і це суттєвий недолік. Перевага в здатності розвинути велику тягове зусилля: 0,750-4000 тонни, підняти вантаж на 4 метри.

Лебідка ручна - особливості конструкції, виготовлення своїми силами

Барабанна або тросові лебідка включає опору, рукоятку, редуктор. Основа конструкції – власне барабан, зубчаста або черв’ячна передача. Перша краще через здатність служити тривалий час. Для безпеки передбачений гальмівний механізм, який запобігає раптове падіння вантажу. Для роботи необхідна фіксація на надійному підставі.

При обертанні рукоятки зусилля передається на барабан з тросом великої довжини – до 40 метрів. Що розвивається тягове зусилля досягає 5 тис. Кг. Різні розміри котушки дозволяють використовувати потужний трос товщиною до 15 мм. З такою лебідкою легко витягувати машину з кювету, піднімати залізобетонні блоки, проводити оранку дачних ділянок, якщо земля не глиниста.

Лебідка ручна - особливості конструкції, виготовлення своїми силами

Монтажно-тягова лебідка – та ж важільна, тільки у неї відсутня барабан. На корпусі є затискачі у вигляді кулачків для створення потрібного зусилля. Вони розташовані паралельно, що дозволяє рівномірно розподілити навантаження на трос і продовжити його службу. Важіль з зрізані штифтом захищає пристрій від перевантаження, при необхідності блокує кулачки. Застосовується для всіляких цілей, користується популярністю завдяки технічній досконалості. Потрібно періодична мастило для ідеальної роботи вузлів.

Лебідка ручна - особливості конструкції, виготовлення своїми силами

Який пристрій вибрати для автомобіля?

На авто, які використовуються для пересування по бездоріжжю, виробники часто встановлюють лебідки. Цей агрегат допомагає вибратися з проблемного місця або піднятися по схилу. На вітчизняних машинах, таких як «Нива» і УАЗ, не передбачено подібний пристрій. Після його установки позашляховик зможе пересуватися по найскладнішій місцевості.

Важливо правильно вибрати потужність лебідки. Показник залежить від ваги автомобіля, а додаткове обладнання збільшує його. У різних модифікацій «Ниви» він становить 1150-1400 кг, УАЗ-469 і Hunter важче – 1770 кг. Що розвивається при витягуванні машини зусилля повинне бути вище мінімум в 2 рази.

Лебідка ручна - особливості конструкції, виготовлення своїми силами

Пристрій з ручним приводом допомагає в більшості випадків. Але якщо дорожні умови особливо важкі, потрібно автомобільна електролебідка. Саморобну виготовляють, використовуючи стартер транспортного засобу.

Про лебідці з тріскачки від КАМАЗа дивіться відео.

Лебідка ручна - особливості конструкції, виготовлення своїми силами

Як витягнути машину, використовуючи найпростіші засоби?

В дорозі зустрічаються ситуації, коли на сторонню допомогу розраховувати не доводиться. У завбачливого водія в багажнику є лом, який служить віссю обертання, і шматок труби в якості барабана. До неї приварений важіль. Наявність троса мається на увазі само собою. Потрібно трохи попотіти, щоб витягнути машину з грязі.

Зробити пристосування, яке виручить в скрутному становищі, просто:

  • Лом забивають в землю, надягають трубу. На ній слід передбачити місце для кріплення троса – яке-небудь отвір або приварені вушка.
  • Одним кінцем стропу чіпляють до труби, іншим – за автомобіль. Роблять петлю, вставляють важіль і починають обертати.
  • Трос поступово намотується, машина повільно рухається.

Відомо, що чим довше важіль, тим менше потрібно фізичних зусиль. При занадто великих розмірах користуватися незручно: оптимальні параметри – 80 см з незначним допуском в одну або іншу сторону.

Лебідка ручна - особливості конструкції, виготовлення своїми силами

Застосування ручної механічної лебідки для витягування автомобіля вимагає дотримання деяких умов. Обирають напрямок, який виключає, що машина ще більше загрузне в багнюці. Колеса виставляють рівно, щоб знизити опір. При можливості місце для закріплення пристрою вибирають вище – зменшується необхідна фізична сила.

Стаціонарна лебідка з ручним приводом

Якщо є зварювальний апарат та болгарка, пристрій нескладно виготовити швидко. Основні вузли вироби:

  • каркас з профільної труби 20 × 20 мм;
  • барабан з 3-міліметрового листового металу, маточини з такого ж матеріалу;
  • вал;
  • 6 втулок довжиною 200 мм з трубок діаметром 14 мм;
  • важіль, трос і карабін.

Цю конструкцію легко переробити в лебідку з приводом від електромотора або будь-якого іншого двигуна. Доведеться знайти дві зірочки з різною кількістю зубів. Підійде провідна від коробки передач на мотоциклі і ведена, що на колесі. Знадобиться також ланцюг відповідного кроку.

Лебідка ручна - особливості конструкції, виготовлення своїми силами

Починають з виготовлення каркаса, для чого нарізають прямокутні труби, формую кінці під 45 °. Розкладають деталі на столі, прихоплюють точково по кутах. Після перевірки перпендикулярності і розмірів заварюють шви. Якщо передбачено встановити мотор, роблять металеву основу з прорізаними пазами, закріплюють. Зачищають болгаркою, ошкурівать, покривають ґрунтовкою, потім двома шарами емалі.

Лебідка ручна - особливості конструкції, виготовлення своїми силами

Для барабана вирізають 2 однакових кола по 300 мм в діаметрі. Свердлять отвори:

  • під кріплення маточин – 4 штуки;
  • в центрі – під вал;
  • відступивши на 70-80 мм – для втулок.

Маточини фіксують болтами, диски барабана з’єднують шпильками. На них між колами монтують втулки з трубок. Закріплюють гайками і контргайками. Конструкцію встановлюють на вал, який протягують в отвори щічок з листового металу. З одного боку ззовні – місце для ручки приводу, з іншого, якщо таке передбачено – велика зірочка. На неї потім надівається ланцюг, яка йде на двигун. Для зменшення сили тертя використовують підшипники відповідного діаметру.

Лебідка ручна - особливості конструкції, виготовлення своїми силами

Один кінець сталевого троса закріплюють на валу і намотують. Вийшла проста конструкція, здатна переміщати вантажі горизонтально. Якщо потрібно підняти тяжкість, додатково використовується ручна таль або перекидають трос через блок. Лебідку також встановлюють на транспортні засоби.

Лебідка ручна - особливості конструкції, виготовлення своїми силами

Пристрій з черв’ячним механізмом

Перед початком збирання своїми руками розмічають місця кріплень, використовуючи не тільки креслення, але і прикладаючи наявні заготовки. Це дозволить визначити правильні точки розташування, де можливо щось відрізати або замінити деталь, невідповідну за розмірами. До роботи механізму пред’являються досить жорсткі вимоги: відсутність хитань, зайвої щільності посадки, щоб деталі не зношувалися передчасно.

Лебідка ручна - особливості конструкції, виготовлення своїми силами

Пропонований проект використовується як орієнтир для роботи. Розміри конструкції залежать від шестерні Глиста. Її вибирають, враховуючи необхідну продуктивність лебідки. Виходячи з параметрів черв’ячної передачі, по схемі виготовляють підйомний пристрій.

Комплектуючі вироби та їх роль в лебідці:

  1. 1. Шестерня Глиста, яка повинна мати міцні зуби і достатню товщину, передає зусилля на вал.
  2. 2. Його роблять з товстостінної труби. З одного кінця приварюють круглий шматок металу з діаметром, як у внутрішнього кільця шестерні. Для фіксації троса висвердлюють отвір наскрізь.
  3. 3. Підшипники, на яких обертається вал. Якщо робота планується непостійна, допустимо використовувати втулки.
  4. 4. Корпус – міцний і зроблений точно за розмірами. Конструкція повинна забезпечити відсутність зазорів між вузлами механізму.

Лебідка ручна - особливості конструкції, виготовлення своїми силами

Шестерня Глиста

Раму збирають з двох шматків швелера з широкою полицею 200 мм, різних за розмірами: 300 і 400 мм. Довгий розташовується з правого боку, де встановлюють шестерню і ручку приводу. Використовуються також відрізки 4-міліметрового металу. У швелерах розмічають і висвердлюють наскрізні отвори під вал, а також ще 4 для бічних пластин. Це дві деталі прямокутної форми з трикутним вирізом в кутку праворуч знизу.

Лебідка ручна - особливості конструкції, виготовлення своїми силами

Збирають в такій послідовності:

  • на обидва кінці валу встановлюють підшипники або втулки з латуні;
  • надягають пластини і закріплюють на швелері болтами з Гровер під гайки;
  • насаджують шестерню на вал, фіксують шпонкой, встановлюють металеву втулку;
  • остаточно збирають спочатку з боку довгого швелера, потім короткого.

Механізм готовий до використання в будь-яких цілях. Він незамінний в будівництві, їм витягують автомобілі, встановлюють в гараж. Для зменшення навантаження на барабан застосовується система блоків.

Лебідка ручна - особливості конструкції, виготовлення своїми силами

Переробка китайської важеля лебідки

Пристрій недовговічне у використанні через неякісних матеріалів. Для виготовлення храпових коліс беруть занадто тонкий метал. Вони складальні з пластин загальною товщиною 2 мм. Їх потрібно зварити за технологією електрозаклепок. «Собачку» роблять із сталевої пластини 4 мм, в оригіналі лише 2. Тепер механізм могутніше вдвічі.

Лебідка ручна - особливості конструкції, виготовлення своїми силами

Конструкцію розширюють, щоб помістилося більше сталевого каната. Для основи барабана використовують водопровідну трубу, корпус – з заліза 3 мм, куточків. На всіх рознiманнях – пальці і шплінти. Входить до 8 метрів троса товщиною 4 мм.

Пускають у хід такими операціями:

  • «Собачки» піднімаються прапорцем;
  • важіль рухають в сторону людини;
  • відбувається фіксація механізму.

Тепер можна витягнути трос і приступати до роботи.

Лебідка ручна - особливості конструкції, виготовлення своїми силами