+

Очиток Моргана

Очиток Моргана

Незвичайна рослина очиток Моргана, яку ще називають седум, є частиною роду Очиток, який налічує не одну сотню різноманітних видів. Причому цей рід є представником сімейства Товстолисті. Існує дві версії походження латинської назви цього роду: вона походить від слова «сидіти», що пов'язано з формою росту очитків, які є ґрунтопокривними рослинами, або від слова – «приборкувати», що відсилає до лікувальних властивостей седума. Існують і народні назви цієї рослини, а саме: гарячкова трава, скрипун або заяча капуста.

Особливості очитка Моргани

Очиток Моргана

Довжина пагонів у очитка Моргани може досягати близько 100 см. Стебла у нього нерозгалужені, при цьому виростають вони поблизу від кореня. Стебла перевалюються через край горщика і ефектно звисають, а прикрашені вони невеликими м'ясистими листовими пластинками. Через форму пагонів рослину ще називають «ослячим» або «мавпячим хвостом». Форма листочків конусоподібна, при цьому в довжину вони досягають близько 40 мм. Пофарбовані вони в зеленувато-сірий або блідо-зелений колір. На їхній поверхні є восковий наліт, який захищає кущ від надмірно швидкого випаровування вологи і від палючих сонячних променів. Через величину матово-зелених листочків і їхню м'ясистість, вони чимось нагадують плоди винограду. Однак їх у жодному разі не можна вживати в їжу, оскільки в рослині містяться отруйні речовини.

Незважаючи на те, що кущ декоративний сам по собі, найефектніше він виглядає під час цвітіння. На верхівках пагонів утворюються суцвіття, що об'єднують максимум 10 штук насичених фіолетових або рожевих невеликих квіток, форма у яких зірчаста. У величину кожна квітка може досягати близько 20 мм. Однак у кімнатній культурі ця рослина цвіте тільки в тому випадку, якщо їй вдасться створити максимально сприятливі умови.

У природі ця теплолюбна рослина зустрічається на території Південної та Центральної Америки. Незважаючи на те, що частина видів роду Очиток є морозостійкими і можуть спокійно рости у відкритому ґрунті, очиток Моргана може загинути вже за зниження температури повітря до 4 градусів. У зв'язку з цим його зазвичай культивують тільки в домашніх умовах.

Догляд за очитком Моргана в домашніх умовах

Очиток Моргана

Оскільки очиток Моргана є сукулентною рослиною, то доглядати за ним у домашніх умовах досить просто. При цьому він не висуває особливих вимог і до умов вирощування. Однак якщо ви хочете, щоб кущ виглядав найефектніше, то йому потрібно постаратися забезпечити максимально оптимальні умови для зростання.

Освітленість

Для того щоб стебла виглядали найефектніше, а листя на них розташовувалося максимально щільно, рослині необхідна оптимальна кількість світла. У природних умовах очиток Моргана вибирає добре освітлені місця. У зв'язку з цим їй слід забезпечити довгий світловий день.

Оскільки на листових пластинках рослини є особливий захисний шар, то вона прекрасно почуватиметься на теплому і добре освітленому підвіконні південної орієнтації. У літні місяці рослину можна переставити на вулицю (на балкон) або за можливості висадити на свою садову ділянку.

Квітку можна вирощувати як у звичайному горщику, так і в підвісному кашпо, в якому спадаючі стебла виглядають максимально ефектно. Якщо ви вважаєте, що освітлення для Моргана занадто мізерне, то йому слід забезпечити досвітку. Для цього неподалік від куща встановлюють відповідну лампу. Якщо цього не зробити, то стебла стануть витягнутими і менш декоративними, при цьому може збільшитися ламкість листя. Рослина не буде цвісти.

Температурний режим

Очиток Моргана

Протягом року оптимальна для вирощування такої рослини температура повітря змінюється. У весняно-літній період вона прекрасно себе почуває в теплі (близько 25 градусів) і при цьому їй нестрашна навіть спека (до 30 градусів).

Коли настане осінь, і надворі похолодає, кущ слід перенести в прохолодне місце, в якому температура повітря не буде вищою за 12-14 градусів. Це допоможе стримати витягування куща через мізерне освітлення. Якщо такого прохолодного місця для очитка не знайшлося, то його рекомендується прибрати якомога далі від працюючих приладів опалення, водночас поставити його найкраще на вікно ближче до холодного скла.

Як поливати

Частота і рясність поливів залежить від пори року. Під час вегетації у весняні та літні місяці кущ необхідно поливати відразу ж після того, як підсохне верхній шар субстрату. Причому рясність поливу має бути такою, щоб грудка землі була вологою, але в ній водночас не застоювалася рідина, тому що це може призвести до появи гнилі на коренях. При цьому через надмірний мізерний полив листя зморщується і облітає.

Якщо в зимові місяці сукулент перебуває в прохолоді, то його досить буде поливати один раз на 2 тижні, що не дасть земляній грудці пересохнути повністю. Зверніть увагу на те, що зволожувати субстрат можна тільки тією водою, яка відстоювалася не менше 24 год.

Вологість повітря

Очиток Моргана

Оскільки це сукулентна рослина, яка здатна накопичувати запас рідини в листових пластинах, то вона не потребує регулярних зволожень з пульверизатора. Причому занадто висока вологість може спровокувати розвиток захворювань.

У санітарних цілях кущу слід забезпечити систематичне очищення від пилу. Через те, що очиток Моргана негативно реагує на високу вологість, його можна лише акуратно протирати сухою серветкою. Теплий душ проводять тільки в крайньому разі, оскільки струмінь води може травмувати ніжні листові пластини.

Субстрат

Рослина не потребує надмірно поживного субстрату. Для її посадки можна використовувати готову землесуміш для кактусів. Також субстрат можна зробити і своїми руками: з'єднайте доломітове борошно, вапняк і торф. При цьому верховий торф використовувати не можна, бо він є надмірно щільним, вирізняється низькою поживністю та поганими дренажними якостями. Найкраще для Моргани підходить низинний торф. Щоб поліпшити структуру субстрату, в нього рекомендується внести дрібний керамзит і пісок. Ще такий сукулент можна вирощувати в землесуміші, що складається з дерну, піску і листової землі.

Добриво

Очиток Моргана

Незважаючи на те, що в природних умовах седум часто росте на виснаженому ґрунті, при вирощуванні в кімнатних умовах він все одно потребує поживних речовин. Підгодовують його протягом вегетаційного періоду: 1 раз – навесні і 2 рази на місяць – влітку. Протягом періоду спокою в зимовий час підживлення не проводять.

Для підживлення слід використовувати добриво з підвищеною кількістю фосфору, калію і кальцію. При цьому азоту в живильному складі має бути мінімальна кількість, тому що при його надлишку коріння куща може загнити. Наприклад, для підживлення підійде універсальне добриво для сукулентних рослин або кактусів. У тому випадку, коли рослина хворіє, всі підживлення зупиняють, а продовжують їх лише тоді, коли кущ повністю відновиться.

Пересадка очитка Моргани

Очиток Моргана

Якщо ви вирішили придбати очиток Моргану у квітковому магазині, то обов'язково проведіть ретельний огляд куща. Листові пластинки у нього мають бути рівними і щільними, а також мають бути повністю відсутні симптоми присутності шкідників або розвитку захворювань.

Відповідна для посадки ємність має бути низькою, при цьому її діаметр має відповідати величині кореневої системи, взятої разом з грудкою землі. Коріння такого сукуленту розвивається у верхніх шарах субстрату.

Пересаджувати молоді рослини необхідно 1 раз на один або два роки після того, як коренева система перестане вміщатися в горщик. Дорослу рослину слід пересаджувати 1 раз на 2 або 3 роки. Для проведення пересадки найкраще підходить середина квітня. Оскільки листові пластини і пагони дуже тендітні, то пересаджувати очиток потрібно обережно.

З метою профілактики застою рідини в субстраті, на дні горщика потрібно обов'язково зробити дренажний шар. Його поверхню потрібно засипати тонким шаром ґрунтосуміші. Висадіть кущ на нове місце, при цьому взяти його потрібно разом з грудкою землі. Усі порожнечі слід засипати новим субстратом. Пересаджений кущ потрібно добре полити і переставити в освітлене місце, де температура повітря має триматися на рівні 20 градусів.

Обрізка

Очиток Моргана

Моргану не потрібно обрізати з метою формування куща. Прищіпка також не приведе ні до чого хорошого, оскільки стебла рослини не розгалужуються. Однак якщо пагони виросли надмірно довгими, то їх цілком можна вкоротити. При цьому відрізки, що залишилися після обрізки, можна використовувати в якості живців. При проведенні обрізки в санітарних цілях слід вирізати всі травмовані, засохлі й уражені хворобою частини стебел і листові пластини. Цю процедуру проводять тільки за необхідності.

Період спокою

Починаючи з глибокої осені догляд за очитком слід змінити, щоб він зміг як слід відпочити і набратися сил перед новим періодом вегетації. Слід поступово скоротити кількість поливів, при цьому внесення добрив у субстрат припиняють зовсім. Якщо освітлення надмірно мізерне, то рослині обов'язково забезпечують досвітку. З настанням весняної пори рослину поливають і підживлюють точно так само, як і до періоду спокою. А ще кущ потрібно буде перенести в тепле місце.

Способи розмноження

Кімнатний очиток Моргана дуже просто піддається розмноженню. При цьому існує кілька варіантів: насіннєве розмноження, живцювання і поділ куща.

Живцювання

Очиток Моргана

Метод живцювання вважається найбільш простим і легким. При цьому заготівлю живців проводять або до, або після цвітіння. Просто відріжте від куща частину стебла, довжина якої має бути приблизно 70-100 мм. Обірвіть з відрізка нижні листові пластинки і висадіть його на вкорінення в родючу зволожену ґрунтосуміш. Забезпечте живцям тепло й оптимальну кількість світла, при цьому накривати їх зверху плівкою не потрібно. Після того як на відрізках почнуть рости молоді листочки, їх можна буде висадити на постійне місце: у відкритий ґрунт або в індивідуальну ємність. Для вкорінення відрізків можна використовувати і воду.

На тих ділянках стебла, які оголилися, іноді утворюється повітряне коріння, у зв'язку з цим приживаються такі живці набагато швидше. Щоб кущик був густішим і ефектнішим, в одну ємність рекомендується посадити відразу кілька живців.

Спробувати вкоренити можна навіть облетілі листові пластинки, але тільки якщо вони повністю здорові. Просто розкладіть їх по поверхні субстрату, при цьому стежте за тим, щоб вона була весь час злегка вологою. Згодом на листках сформуються корінці і пагони, проте на утворення повноцінного куща потрібен час.

Поділ куща

Якщо кущ сильно розрісся, то його можна поділити на кілька частин. Для цього витягніть його з горщика і поділіть на частини за допомогою гострого інструменту. Зверніть увагу на те, що кожна деленка повинна мати оптимальну кількість бруньок і коренів. Не забудьте всі місця зрізів обробити розчином фунгіциду для профілактики захворювань. Перед висадкою їх на деякий час залишають у темному місці на відкритому повітрі для підсушування. Головний мінус такого способу розмноження – в процесі ділення обламується велика кількість листочків, що негативно відбивається на зовнішньому вигляді рослини.

Вирощування з насіння

Це найбільш трудомісткий і довгий спосіб розмноження. Зібрати власне насіння досить складно, оскільки кущ цвіте в кімнатних умовах вкрай рідко. Але навіть якщо це вдасться зробити, то вони все одно не збережуть сортові особливості батьківського куща.

Висів насіння проводять навесні або на початку осені, для цього використовують невелику ємність, наповнену вологим субстратом. Посіви зверху вкривають плівкою. Рекомендується забезпечити посівам досвітку.

Можливі проблеми

Очиток Моргана

Від того, наскільки правильно ви будете доглядати за очитком Моргана, залежать його зовнішній вигляд і здоров'я. Якщо ви помітили, що з рослиною відбулися які-небудь негативні зміни, то потрібно постаратися з'ясувати, через що це сталося. Наприклад:

  1. Ріст куща сповільнився. У приміщенні занадто холодно.
  2. Листових пластин мало, при цьому вони розташовуються на пагоні нещільно. Рослину підгодовують невідповідними добривами або надмірно мізерне освітлення.
  3. Листя втрачає тургор. У кімнаті надмірно спекотно або рослину поливають дуже рідко.
  4. Облітання листя. Кущ зазнав різкої зміни умов зростання, занадто рідкісне зволоження субстрату в горщику або надмірно висока температура повітря.
  5. Листя стає жовтим і дуже м'яким. Це симптом розвитку кореневої гнилі: у приміщенні занадто вологе повітря або в субстраті регулярно застоюється волога. За наявності на кущі здорових стебел, зріжте їх для подальшого вкорінення.

Хвороби та шкідники

Якщо за кущем доглядати правильно, то він не завдасть вам клопоту. Однак все ж рідко на ній можуть оселитися нематоди, несправжні гусениці, кореневі червці або попелиці. Починати діяти потрібно при перших ознаках зараження, для цього вдаються до обробки відповідним інсектицидним препаратом. В іншому випадку шкідники можуть стати причиною загибелі куща.

Іноді седум уражається грибковими захворюваннями. Перший симптом – поява темних плям на листових пластинах. Виріжте всі уражені частини рослини і проведіть обробку розчином фунгіциду.