
Рослина з красивим листям – мукденія, або кленолисник. Вона прекрасно підійде для озеленення ділянок, що знаходяться в тіні або в невеликому затіненні. Така компактна багаторічна рослина відрізняється витривалістю і невибагливістю. Для його вирощування підходить практично будь-який садовий ґрунт.
Особливості мукденії
У садівників великою популярністю користується тіньолюбна мукденія, яку нерідко використовують для декорування затінених ділянок (в ажурному затінку крон високих чагарників і дерев). У природних умовах вона трапляється в Маньчжурії та в північно-східній частині Китаю, де воліє рости на кам’янистих схилах долин річок і в ярах. А ще багаторічна рослина росте в провінціях Ляонін, Цзілінь і Хейлунцзян, що знаходяться на кордоні з Північною Кореєю, причому там вона також росте і в низькогір’ях. У природі мукденія найчастіше трапляється у світлих лісах, у зв’язку з чим вона погано переносить посушливий і спекотний період.
Рід Mukdenia (Aceriphyllum) є частиною сімейства ломикаменевідних, при цьому він об’єднує всього лише пару видів:
- Кленолисник Росса (Mukdenia rossii). Різновид набув широкого поширення в природі. Є велика кількість декоративних сортів.
- Mukdenia acanthifolia. Листові пластини, що мають серцеподібну форму, пофарбовані в темний зелений відтінок.
Найчастіше для культивування на садовій ділянці вибирають саме мукденію Россі. У народі її ще називають «маньчжурський плющ», у Японії – «іваяцу (журавлинна трава)», або «іваяцуде», а в Китаї – «Ци е цао». Уперше ботаніки виявили таку багаторічну рослину саме в Маньчжурії, водночас до реєстру її було занесено в 1935 р.
Видова назва рослини «Mukdenia» походить від назви одного з міст Маньчжурії, яке колись було її столицею. Саме в цій провінції рослину було знайдено вперше. Перша назва рослини – Aceriphyllum. Так вона була названа через те, що листя схоже зовні з кленовим. Ця назва утворена з 2 слів:
- acer – з латині перекладається як «клен»;
- phyllon – у перекладі з грецької означає «лист».
Назву виду mukdenia rossii було дано рослині на честь Людвіга Россі (1850-1930). Він займався науковою діяльністю і був відомий, як фахівець із папоротей.
Адольф Енглер описав рослину в 1891 р. і присвоїв їй назву Saxifraga rossii (ломикамінь россі). Ту видову назву, яку має рослина на сьогоднішній день, було їй дано в 1935 р.
Така трав’яниста багаторічна рослина утворює габітус, що розширюється, відрізняється своєю компактністю. Згодом воно формує не дуже великі подушки кулястої форми.
Ботанічний опис:
- Величина. Висота дорослого куща мукденії Россі варіюється від 0,2 до 0,35 м (залежить від виду). При цьому в період, коли на рослині утворюються суцвіття, її висота може доходити до півметра.
- Кореневище. Воно м’ясисте, лускате і досить товсте. Має коричневе забарвлення.
- Листя. Стебла вкриті пишним, глянцевим і гладким листям, яке відмирає восени. Вона може бути пофарбована в різні відтінки від зеленого до кислотно-зеленого. У весняний час листя зелене, а в останні літні тижні воно набуває червонуватого відтінку. Найчастіше листя має пальчасту або долонеподібну форму, може бути схоже на листя клена, у зв’язку з чим рослину називають кленолисником. В одній пластині налічується 5-9 лопатей, при цьому в поперечнику вона досягає близько 15 сантиметрів, кромка зубчаста. Довжина листових черешків варіюється від 6 до 18 сантиметрів.
- Цвітіння. Воно спостерігається у весняний час ще до того, як з’явиться листя. Спочатку виростає безліч стебел, на поверхні яких є опушення. На їхніх верхівках розташовуються суцвіття, що складаються з щільно стиснутих бутонів. Незважаючи на те, що квітки дрібні (у поперечнику близько 0,5 см), завдяки їхній великій кількості квітучі кущі мають ефектний вигляд. М’ясисті невеликі квіточки включають до свого складу по 6 пелюсток і чашолистків, при цьому останні трохи довші. Окрасою квітки є і рожево-білі тичинки. Суцвіття цієї рослини дуже схожі на квітки бадану. Забарвлення бутонів рожеве, а квіток – біле.
- Плоди. На місці зів’ялих квіток утворюються маленькі плоди (0,7-0,75 см), що являють собою коробочки. У кожному з них знаходиться по кілька насінин.
Час цвітіння кленолисника залежить від погоди. При цьому найчастіше рослина цвіте з квітня по травень.
Багаторічник відрізняється високою стійкістю до морозів – до мінус 34 градусів.
У середніх широтах рослина досить добре зимує у відкритому ґрунті. Однак якщо ґрунт буде надмірно щільним, то в холодну пору року в коренях може спостерігатися застій води. Це може стати причиною загибелі кленолисника.
Нашкодити кущу можуть поворотні весняні заморозки. При цьому молоді листові пластини здатні витримати зниження температури до мінус 5 градусів.
Посадка у відкритий ґрунт
Вибір місця
Для посадки мукденії рекомендується вибрати злегка затінену ділянку. Зверніть увагу на те, що листя матиме максимально яскраве забарвлення тільки в тому разі, якщо щодня протягом 4-6 год на нього потраплятимуть прямі промені сонця.
Забарвлення листя кленолисника пов’язане з інтенсивністю сонячного освітлення:
- на темніших ділянках у саду листя більш зелене;
- чим довше кущ висвітлює сонце, тим сильніше помітний червонуватий відтінок, але палючі сонячні промені можуть залишити опіки на листі.
Якщо літо видалося вологим і прохолодним, тоді кущі мукденії будуть виглядати максимально ефектно. Рослині не страшні часті й рясні дощі в літню пору, а також вона стійка до забрудненого повітря в межах міста.
Відповідний ґрунт:
- від лужного до нейтрального;
- повітро- і вологопроникний;
- вологий;
- поживний, насичений органікою.
Правила посадки
Висадку культури у відкритий ґрунт рекомендується проводити у весняний час. За необхідності провести цю процедуру можна і в осінні місяці.
Рекомендована схема посадки: на 1 м2 ділянки 5 кущів.
Підготуйте посадкові лунки. У виснажений ґрунт потрібно внести компост, а важкий ґрунт змішують з піском, на дно ямки насипають шар гравію.
Висадіть саджанці та наповніть ямки ґрунтом. Акуратно ущільніть її поверхню і проведіть рясний полив. Не забувайте систематично поливати висаджені кущі.
Для скорочення кількості поливів, поверхню ґрунту засипають шаром мульчі (облетілим листям).
Догляд за мукденією
Невибаглива і невимоглива до догляду мукденія не потребує регулярної уваги з боку садівників.
Як поливати
Полив необхідний рослині в спекотні посушливі періоди влітку. Протягом усього періоду вегетації ґрунт на ділянці має бути злегка вологим. Як правило, кущі поливають тільки після того, як підсохне поверхня ґрунту на ділянці.
Обрізка
При бажанні можна зрізати засохле листя. Якщо ви не планували збір насіння, то після в’янення квіток зріжте суцвіття.
Догляд в осінній час
До того як восени листя повністю зів’яне, потрібно відзначити ділянку, на якій ростуть кущі. Річ у тім, що пізньої осені відбувається закладка бутонів, які розташовуються дуже близько до поверхні ґрунту. У зв’язку з чим звичайні роботи з облагороджування садової ділянки можуть стати причиною відсутності цвітіння в наступному сезоні.
Зимівля
У середніх широтах і Підмосков’ї рослина досить добре зимує в саду під сніговим покривом. Але все ж восени після повного зів’янення листя ділянку рекомендується замульчувати товстим шаром облетілого листя. Це забезпечить захист сформованим квітковим брунькам, що сформувалися.
Добриво
Для кращого розвитку кущів у весняний час їх підгодовують невеликою кількістю органіки.
Вирощування в горщику
Кущики можна висадити в контейнер і прикрасити ними балкон або терасу. Протягом періоду вегетації рослину необхідно своєчасно поливати і підгодовувати.
Шкідники та хвороби
Відрізняється високою стійкістю до хвороб і шкідників. Однак навесні нове листя можуть пошкодити слимаки та равлики.
Способи розмноження
Швидше і найпростіше розмножити мукденію поділом. Процедуру проводять ранньою весною до розкриття бруньок, вибираючи добре розрослі кущі. Відступіть від рослини, щоб якомога менше травмувати коріння, і витягніть її з ґрунту. Поділіть кущ на частини і негайно висадіть діленки на постійне місце.
Висів насіння проводять у весняний або осінній час, при цьому його попередньо протягом 8 тижнів стратифікують холодом (на полиці холодильника). Сходи відрізняються вкрай повільним зростанням. У зв’язку з чим кленолисник рекомендується вирощувати через розсаду, яку висаджують у сад з настанням наступної весни після того, як мине загроза заморозків.
Мукденія в ландшафтному дизайні
Кленолисник відмінно підходить для групових посадок, прекрасно поєднуючись з різними декоративними рослинами.
Садівники знайшли кілька варіантів застосування мукденії Россі:
- її висаджують у плоскі контейнери;
- декорують нею насипи, що знаходяться в тіні;
- прикрашають міксбордери;
- використовують для облямівки клумби з чагарників;
- висаджують у західній або східній частині рокарія;
- озеленюють вологі тінисті ділянки під деревами.
Мукденію можна висадити разом із:
- трав’янистими рослинами (наприклад, хаконехлоя);
- вітряницями;
- дицентрою чудовою;
- хостами.
Також вона добре виглядає з більш високорослими культурами: фуксія, гортензія.
Для посадки мукденії можна використовувати ділянку з ранньоквітучими рослинами (ряст, анемони). Вона збереже його привабливий вигляд.
У контейнері її вирощують як окремо, так і спільно з іншими рослинами.
Найкращі сорти мукденії з фото
Мукденія «Карасуба» (Karasuba)
Цей японський різновид на ринку Європи помилково отримав іншу назву – «Кримсон Фанс» (Crimson Fans), що перекладається як «Багряні віяла». Поступово листова пластина стає червоною, починаючи з кромки. Восени зеленою у листя залишається тільки серединка;. Висота куща варіюється від 0,4 до 0,7 м. Цвіте з квітня по травень. Висаджують рослину у вологий, поживний і проникний ґрунт. Ділянку вибирають у тіні або невеликому затіненні.
Мукденія «Двоф Форм» (Dwarf Form)
Така карликова рослина відмінно підходить для рокаріїв.
Мукденія «Варієгата» (Variegata)
Зелене листя має жовтуватий відтінок.
Мукденія «Тейл» (Tail)
Зеленувато-жовте забарвлення листя може переходити в ніжно-коричневе.
Мукденія «Шишиба» (Shishiba)
Листя має глибокі лопаті.