Оздоблення сучасних квартир часто вимагає надання заготівлях незвичайних і оригінальних форм. Такі нестандартні конструкції, як підвісні стелі і арки, найпростіше робити з використанням гіпсокартону. Те, що цей матеріал є екологічно безпечним і бюджетним, знає будь-який фахівець. Але до його відмітним сторонам слід також віднести гнучкість і пластичність, тому з ним легко працювати.
Основні помилки – чого потрібно не допустити?
Зігнути гіпсокартон зможе будь-який майстер в домашніх умовах без будь-яких спеціальних пристосувань. Але кожен лист має певну величиною граничного навантаження, про що в обов’язковому порядку необхідно пам’ятати під час роботи. У разі перевищення лімітів матеріал не витримає і зламається.
Щоб не допустити критичних навантажень і зробити роботу правильно, рекомендуємо прислухатися до простих рекомендацій досвідчених майстрів:
- Листи ГКЛ гнуться тільки в поздовжньому напрямку – згинати їх поперек категорично заборонено.
- Чим тонше вихідний матеріал, тим меншого радіуса можна домогтися при викривленні.
- Якщо зігнути потрібно лицьовою частиною назовні, то R описуваного круга не повинен перевищувати одного метра.
- У разі згинання всередину максимальне значення діаметра становить близько 1 м.
- Монтаж виконується в кілька шарів для збільшення надійності і міцності всієї конструкції.
Гіпсокартон здається крихким сировиною, яке поламається при першій же можливості. Але на практиці все зовсім інакше, хоча якщо не дотримуватися перераховані вище рекомендації, то з плином часу зведена своїми руками система завалиться. Це пов’язано з тим, що листи мають властивість повертатися в початковий стан, в результаті чого саморізи буквально вириваються з профілів.
Як правильно підготуватися до роботи?
Перш ніж починати гнути ГКЛ для стелі або арки, необхідно виконати деякі підготовчі заходи. В першу чергу це стосується визначення радіуса згинання. Товщина матеріалу і радіус кола – це параметри, які знаходяться в прямій залежності один від одного, адже чим тонше лист, тим менші за розміром вигину вдасться домогтися. Лише після цього можна відправлятися на ринок за покупками.
Залежно від міцності вироби і способу викривлення, майстри можуть розраховувати на наступні значення, наведені в таблиці:
Товщина гіпсокартонного листа, ммМінімально можливий радіус для сухого способу згинання, мМінімально можливий радіус для мокрого способу згинання, м6,510,39,520,512,52,751
Найбільш затребуваним вважається гіпсокартон, товщина якого досягає 9. 5 мм. Майстри намагаються використовувати для обробки напівкруглої поверхні саме такі листи, хоча інші варіанти теж виключати не можна. Але працювати простіше саме з 9. 5-міліметровими виробами, оскільки вони не ламаються, мають порівняно невелику вагу і параметрами.
Легше викривляти довгі вузькі смуги. Виріб, ширина якого не перевищує 30 см, зігнути буде в кілька разів простіше і швидше, ніж будь-який інший матеріал. У цьому випадку навіть вдаватися до одного із способів, описаних нижче, не доведеться, оскільки лист відмінно стане тримати форму протягом усього періоду використання.
Складнощі викликають великі і широкі смуги. Справитися з ними можна за допомогою змочування. Вода є універсальним речовиною, адже вона дозволяє надати необхідну форму будь-якого типу гіпсокартону. Ретельно змочивши ГКЛ, потрібно залишити його так на кілька днів, попередньо зафіксувавши в полукруглом стані на будь-якої заготівлі або шаблоні.
Єдиним негативним моментом є тривалість роботи – не кожен має можливість чекати стільки часу. Тому «мокрий» спосіб вельми популярним серед професіоналів не користується.
Визначившись з товщиною матеріалу, залишається лише підготувати інструменти. У роботі будуть потрібні наступні пристосування:
- 1. Викрутка або шуруповерт.
- 2. Вузький шпатель.
- 3. Лінійка або рулетка.
- 4. Ніж, шило або голчастий валик (в залежності від способу згинання).
- 5. Губка та ємність з чистою водою.
Популярні способи викривлення гіпсокартону
Найбільшої ефективності можна добитися в разі суміщення різних методів. Дуже затребуваним є сухий спосіб, для якого не потрібно ніяких додаткових інструментів, сам же гіпсокартон при цьому не проколюється, не змочується, тобто цілісність структури поверхні ніяк не порушується. Це позитивно позначається на міцності, надійності та терміні експлуатації.
При сухому методі є кілька обмежень. Так, товсті листи для роботи не підійдуть. Ще один момент – радіус викривлення не дуже великий, так що занадто круті конструкції сформувати не вийде. Найпростіше кріпити такий матеріал до попередньо підготовленого напівкруглому металевого каркасу. Вирізавши елемент корисних властивостей, її необхідно акуратно встановити до профілю, зафіксувавши кріпильними саморізами.
На гіпсокартон при цьому варто трохи тиснути, щоб він впритул схоплювався з латами. Головне – не перестаратися, інакше з’являться великі тріщини. Збільшити міцність всієї конструкції дозволить подвійний шар листів. В цьому випадку рекомендується встановлювати вироби методом попарного перекриття стиків.
Другий популярний спосіб передбачає використання голчастих валиків. Сам по собі метод дуже простий, всі операції виконуються швидко, не вимагаючи великих навичок з боку майстра. Додатково листи змочуються водою, що дозволяє збільшити радіус викривлення вироби, оскільки ГКЛ стає більш еластичним і податливим.
- Гіпсокартон укладається на пряму рівну основу, після чого можна приступати до обробки поверхні голчастим валиком. Цей інструмент додатково обладнаний голками.
- Необхідно ретельно змочити губкою проколоту поверхню. Дуже старатися не можна – промокання протилежного боку ні в якому разі не допустимо. Після години обережного зволоження лист слід залишити просохнути на кілька хвилин.
- Залишається лише встановити оброблений таким незвичайним чином ГКЛ в потрібне місце, зафіксувавши його саморізами або зажимами.
Якщо під рукою немає голчастого валика, то відмінно впорається і звичайне шевська шило. Цей інструмент дозволяє зробити будь-яку кількість отворів в поверхні. Але працювати швидко не вийде, тому часові витрати на виконання всієї роботи істотно збільшаться.
Для збільшення ефекту рекомендується вигнуті вироби після обробки шилом або валиком покласти на спеціальні заготовки, акуратно обклавши важкими предметами. В якості такого пристосування відмінно підійде напівкруглий брусок або колоду. Завдяки цьому лист швидше прийме необхідну форму, а ймовірність повернення в початковий стан буде зведена до нуля.
Надання форми за допомогою звичайного ножа
Наступний метод викривлення гіпсокартону для монтажу на стіни або стелю полягає у виконанні численних надрізів. Для цього буде потрібно гостро заточений ніж. З його допомогою наноситься безліч поздовжніх пропилів перпендикулярно лінії згину. Як і у випадку з проколюванням, занадто сильно заглиблюватися в товщу матеріалу можна, інакше залишаться наскрізні діри, наявність яких негативно позначається на міцності.
Кількість прорізів залежить від радіуса кола вигину. Чим він більший, тим рідше слід орудувати ножем, і навпаки. В іншому випадку при викривленні листи можуть поламатися. При такому методі використовувати воду не рекомендовано. Це пов’язано з глибокими механічними дефектами на поверхні гіпсокартону. Рідина, яка може викличе негативні реакції, в подальшому призведе до гниття і розшарування вироби.