+

Висоли на цеглі – причини появи і методи боротьби з ними

Білі або зелені плями на цегляній кладці псують зовнішній вигляд будівлі. Це сіль, яка виділяється з матеріалу і кристалізується на поверхні. Вона не тільки робить непривабливими стіни, але і знижує їх експлуатаційний термін, так як руйнує цегла. Сольові освіти називають висолами. Для успішної боротьби з ними потрібно знати їх види, причини появи і методи, за допомогою яких вони видаляються.

Причини утворення плям на цегляній кладці

Вони з’являються на поверхні у вигляді нальотів білого або зеленуватого відтінку завдяки просуванню солей з матеріалу. Сольові включення можуть бути присутніми в цеглі, розчину кладки для пластифікатора та інших добавках, що поліпшують характеристики будівельних матеріалів. Є невелика її кількість в снігу, дощу, водопровідної і джерельній воді.

Щоб сольовий наліт виступив на цегляній кладці, необхідна присутність води. Завдяки пористій структурі цегли, в ньому накопичується багато вологи. У ній розчиняються присутні в матеріалі солі. При сухій погоді ця суміш піднімається до поверхні. Рідина випаровується, а сіль кристалізується і виступає у вигляді білястого нальоту. Якщо є хімічні добавки, то його колір може бути зеленого відтінку.

Висоли на цеглі - причини появи і методи боротьби з ними

Кристалізуватися сіль небезпечна тим, що вона руйнівно діє на цеглу. Він втрачає міцність, кришиться, вітер сприяє вивітрюванню. Процес відбувається як на поверхні, так і всередині, що більш згубно для матеріалу. Через скопилася внутрішньої вологи, яка не знайшла виходу, при коливаннях температур розширюються пори і з’являються тріщини.

Концентрація сольових включень в цеглі залежить від його якості. Якщо він виготовлявся без порушення технології, то сольові включення повинні бути відсутніми. При використанні для кладки клінкерної цегли, у якого підвищена стійкість до впливу вологи, то висоли, спочатку виникли на його поверхні, з часом пропадуть самі.

Щоб виключити солі в розчину кладки, потрібно правильно його готувати: не додавати різного роду добавки. Вони можуть містити сольові компоненти, які знижують міцність розчину, зменшують адгезію з цеглою, що при експлуатації впливає на водопроникність стін. Не варто застосовувати цемент, що містить багато лугів. Найкращий варіант – портландцемент, в якому відсутні добавки. Для зовнішньої обробки фахівці рекомендують використовувати цементно-вапняний розчин.

Висоли на цеглі можуть з’явитися через піску, який брався для змішування розчину. Залежить від місця, де він видобувався. Якщо це регіони з соляною середовищем, а матеріал при використанні не промивали, цей фактор проявиться під час експлуатації. Перед застосуванням пісок рекомендується промити, це дозволить позбутися не тільки від солей, але і від сторонніх включень і різних забруднень.

Висоли на цеглі - причини появи і методи боротьби з ними

Особливу увагу стану цегли слід приділяти, якщо між облицюванням і несучою стіною укладений утеплювач. При руйнуванні оздоблювального шару приходить в непридатність утеплювач, особливо якщо сольовий наліт виник через неякісну гідроізоляції. Це веде до зниження теплоізоляційних характеристик.

Важливо якомога швидше позбуватися від сольових плям, так як вони зменшують термін служби споруди.

Склад висолів і методи позбавлення від них

Хімічний склад сольових утворень в основному складається з натрію, хлоридів, кальцію і сульфатів калію, можуть бути присутніми оксиди металів. Деякі види висолів легкорозчинні, але є такі, що погано розчиняються.

Якщо недалеко знаходиться хімвиробництво, то в висолах містяться нерозчинні в воді хімічні сполуки. Вони накопичуються в цегляних стінах, негативно впливають на здоров’я людини і руйнують будова.

Легкорозчинні сольові освіти можна видалити водою, але не всі. Деякі при контакті з повітрям перетворюються в важкорозчинні. Їх можна вимити лише з цегли, з поверхні вода не допоможе їх прибрати.

До розчинною відносяться:

  • нітрати калію, натрію, кальцію, заліза, алюмінію і барію;
  • карбонати калію і натрію;
  • силікати і фосфати натрію і калію;
  • сульфати магнію, натрію, алюмінію, калію і заліза;
  • хлориди магнію, барію, калію, натрію і калію.

До труднорастворимой відносять:

  • ортофосфати заліза, кальцію і алюмінію;
  • карбонати барію, заліза, кальцію і магнію;
  • пірофосфати алюмінію, заліза і кальцію;
  • силікат кальцію;
  • сульфат барію.

Висоли на цеглі - причини появи і методи боротьби з ними

Визначити в домашніх умовах хімічний склад неможливо, тому з’ясувати, змиваються водою висоли чи ні, можна дослідним шляхом. Вимити щіткою пошкоджену область гарячою водою і після висихання зробити висновки. Але цей спосіб не дуже ефективний, так як сіль може залишитися в важкодоступних місцях і на швах.

Є думка, що сольові скупчення змиються атмосферними опадами. Але це відбудеться не раніше, ніж через рік або два. За цей час цегла може сильно зруйнуватися, та й опади часом містять різні види солей.

Видалення плям спеціальними засобами

Важкорозчинні освіти видаляють за допомогою спеціальних змивів. Вони містять суміш поверхнево-активних речовин.

Висоли на цеглі - причини появи і методи боротьби з ними

Випускаються засоби з різним ступенем кислотності. Застосовуючи хімічні препарати, рекомендується користуватися захисними засобами. якщо раствор потрапив випадково на шкіру, його потрібно негайно змити проточною водою.

Для роботи зі змивом слід приготувати:

  • гарячу воду;
  • захисні засоби: окуляри, гумові рукавички і спецодяг;
  • валик;
  • розбризкувач;
  • щітку.

Розводять кошти відповідно до інструкції на упаковці. Спочатку відчувають розчин на невеликій ділянці, щоб оцінити результат. Змивку наносять на пошкоджені місця і залишають на 20-30 хвилин для розчинення солі. Після цього змивають гарячою водою, користуючись щіткою. Краще змив робити водяним напором. Якщо не досягнуто бажаного ефект, процедуру слід повторити, збільшивши концентрацію суміші.

Не рекомендується використовувати жорсткі щітки, так як до пошкодження поверхні цегли, що веде до скорочення терміну служби будови.

Висоли на цеглі - причини появи і методи боротьби з ними

Народні методи позбавлення від сольових утворень

Очищаючі засоби для висолів можна виготовити своїми руками. Для цього потрібно купити необхідні компоненти, які продаються в будівельному магазині або аптеці.

Найбільш поширеними є такі народні засоби:

  1. 1. Розчин аміаку (нашатирного спирту). Їм обробляють стіну з цегли, а потім за допомогою щіток миють водою.
  2. 2. 2-5-процентний розчин соляної кислоти. Поверхня з висолами спочатку змочують, потім наносять кислотне засіб і залишають на 10 хвилин. Потім змивають напором води.
  3. 3. Оцет. Наноситься на цеглу з білястим нальотом, через 10 хвилин змивається водою.

Деякі фахівці радять видаляти наліт механічним соскабливанием. Але при цьому не варто користуватися металевими і жорсткими щітками, щоб не пошкодити фасадну частину цегли. Бажано використовувати матеріали з дерева.

Захист цегли від висолів

Після процедури видалення сольових утворень рекомендується обробити стіни гидрофобизаторами. Це спеціальні водовідштовхувальні просочення, які захищають матеріал від вологи, що сприяє появі висолів.

Висоли на цеглі - причини появи і методи боротьби з ними

Гідрофобізацію часто використовують для захисту від вологи різних будівельних конструкцій. Вона відрізняється від гідроізоляції тим, що матеріал продовжує «дихати», так як зберігається повітропроникність. Після її застосування в 3-5 разів підвищується морозостійкість, в 1,5-2 рази збільшується стійкість до корозійних процесів. Крім того, матеріал, оброблений просоченням, набуває антигрибкову і антибактеріальний захист.

При додаванні гідрофобізатора в розчин кладки підвищується його пластичність і міцність, з ним зручніше працювати. Надійніше всього силіконові суміші. Економічно вигідніше використовувати на водній основі. Наносяться засоби на чисту суху поверхню за допомогою будь-яких підручних засобів у вигляді валика або щітки. Можна скористатися розприскувачем, з ним зручніше і швидше працювати.

Процедуру проводять при температурі не нижче 10 градусів. Стійкість до вологи збільшується протягом 5-10 діб навіть при випаданні атмосферних опадів. Коли стіни просохнуть, вони стають стійкими до дії води протягом 5 років. Термін дії залежить від якості цегли, захисний засіб і кліматичних умов місцевості.

Застосовувати гидрофобизатор можна при високій концентрації солі, якщо не вдалося з першого разу видалити плями з допомогою кислого очищувача. Цегляну стіну обробляють водовідштовхувальним просоченням, залишають на добу. Потім наносять очищуючий засіб і змивають сольові освіти гарячою водою. Висохлу поверхню покривають фінішним захисним шаром.