Багатьох споживачів цікавить, як вирівняти підлогу під ламінат, щоб він відповідав вимогам виробників підлогового матеріалу. Вирівнювати основа буває різною, тому однозначної відповіді не існує. Далі дізнаєтеся, як краще підготувати різні поверхні під наступний настил ламінату.
Які головні вимоги до монтажної поверхні?
Ламінат являє собою штучні пластини, що збираються в суцільну підлогову поверхню завдяки замковим з’єднанням. Матеріал є фінішним, тобто подальшої обробки не підлягає. Особливість пластин в їх жорсткості – вони не можуть приймати форму основи. Якщо ж базова поверхня недостатньо рівна, структура матеріалу піддається підвищеному навантаженні, що призводить до передчасного зносу і механічних пошкоджень ламінату при експлуатації.
Ламінат в вітальні
Нерівності основи позначаються і на якості з’єднання замків. Шви між покладеними на нерівних ділянках статі пластинами будуть розходитися, при значній кривизні будуть ламатися сполучні пристосування. Звідси основна вимога до монтажної поверхні – рівність. Допустима кривизна підстави підлоги не повинна перевищувати 2 мм на метр погонний у всіх ділянках приміщення.
Ламінат укладається на підкладку плаваючим способом. Це означає, що підлогове покриття не фіксується жорстко до основи, при цьому залишається деформаційний зазор від стін по периметру зібраного пласта. Ця обставина пояснює ще одну вимогу до основи – горизонтальність. На похилій поверхні покриття поступово "сповзе" до нижньої стіні і упреться в перешкоду, що призведе до неможливості температурної деформації пластин і поступового їх руйнування.
Крім того, монтажна поверхня повинна бути міцною і сухою (ламінат розшаровується і приходить в непридатність при підвищеній вологості). Ці вимоги до основи диктують вибір можливих способів підготовки робочої поверхні для монтажу цього підлогового матеріалу. Зазвичай чорновими основами для вирівнювання під ламінат бувають:
- старі бетонні (цементно-піщані стяжки);
- плити перекриття (в квартирах і деяких приватних будинках);
- дерев’яний настил по лагам.
Стяжки і плити перекриття мають схожу природу, тому способи їх підготовки часто ідентичні. Розглянемо, які технології застосовуються для їх вирівнювання.
Стяжка з "мокрих" цементно-піщаних сумішей – як створити?
Як матеріал для вирівнювання поверхонь може використовуватися самостійно приготований цементно-піщаний матеріал або розчин готових фасованих сумішей (ровнітелей). Їх спосіб застосування приблизно однаковий. Власноруч готувати розчин вигідніше матеріально, проте це незручно робити в квартирах багатоповерхових будинків, де краще використовувати фасовані суміші. Ровнителями легше піднімати на поверхи і замішувати робочий розчин (використовується звичайний будівельний міксер або відповідна насадка на дриль).
Вирівнювання підлоги під ламінат
Ці матеріали застосовуються для виготовлення стяжки при кривизні засади щодо горизонталі від 1 до 8 см. Для того, щоб виготовляється основа під настил ламінату відповідала вимогам, перед заливкою розчину встановлюються напрямні (маяки), що знаходяться в одній горизонталі, а після часткового схоплювання суміші виробляється перетирання , нівелюються дрібні нерівності. Технологія пристрою стяжки із зазначених матеріалів передбачає такі кроки.
- 1. Підготовка базової поверхні, що включає очищення від сміття і пилу, видалення відшарованому матеріалу.
- 2. Гідроізоляція підстави, що полягає в покритті базової поверхні щільної поліетиленовою плівкою або рулонними гідроізоляційними матеріалами.
- 3. Виставлення напрямних на рівні передбачуваної поверхні основи підлоги.
- 4. Заливка розчину між маяками і розрівнювання за рівнем встановлених напрямних.
- 5. Вилучення маяків (через добу після заливки), закладення утворилися заглиблень і перетирання всій поверхні.
Монтаж ламінату передбачається на суху основу, тому необхідно дочекатися висихання "мокрою" стяжки. Повного дозрівання (кристалізації) цементу 26-28 днів чекати не обов’язково, тому що навантаження на приготоване підставу не критична.
Вирівнювання напівсухим розчинами – в чому плюси?
Зараз все частіше для пристрою стяжки застосовуються напівсухі суміші. Їх відмінність від класичних розчинів – в низькому процентному вмісті розчинника і застосуванні пластифікаторів, що зменшують поверхневий натяг води, що сприяє полегшенню перемішування компонентів напівсухого розчину і кращому їх змочування.
Приготована суміш має розсипчасту консистенцію, не виділяє вільну вологу. Завдяки такій особливості розчину, відпадає необхідність проведення гідроізоляційних заходів. Другим плюсом є практично необмежена товщина стяжки, що дозволяє звести площину підлог всіх кімнат в одну горизонталь при значних початкових перепадах рівнів плит перекриття (характерно для квартир в багатоповерхових будинках старої споруди). Третя позитивна особливість – легкість створення рівної поверхні, що відповідає вимогам для настилу ламінату.
Вирівнювання сухий стяжкою
Як проводиться вирівнювання підлоги під ламінат напівсухим сумішами? Технологія проста, включає наступну послідовність дій.
- 1. Підготовка підстави (так само як описано для звичайної стяжки).
- 2. Встановлення маяків.
- 3. Приготування суміші (зазвичай використовується спеціальний змішувач, але можна застосувати і звичайну бетономішалку).
- 4. Пошарова засипка і трамбування напівсухого розчину так, щоб матеріал в результаті був трохи вище напрямних.
- 5. Далі правилом знімаємо зайвий шар суміші, що підноситься над напрямними, і поверхня загладжуємо.
Напівсуха стяжка набагато міцніше класичної, не дає усадки, швидше висихає. Вже на 3-4 день при кімнатній температурі і вище можливе укладання фінішного підлогового покриття. При вирівнюванні підлог піщано-цементними стяжками будь-якого типу необхідна установка демпферного стрічки по периметру стін, яка б компенсувала лінійні деформації основи підлоги при зміні температурного режиму.
Самонівелюються матеріали – якщо є кривизна
Якщо плити перекриття або колись виготовлена бетонна стяжка мають невелику кривизну в горизонтальній проекції (до 3 см), доцільніше застосовувати спеціальні суміші, що вирівнюють, які в процесі їх заливки самостійно утворюють рівну горизонтальну поверхню. Це так звані самонівелюються розчини, хоча часто цей матеріал називають наливними підлогами.
Самовирівнювальні суміші
Сухі готові суміші продаються фасованими в паперових мішках по 20 і 25 кілограмів і припускають приготування робочого матеріалу шляхом розчинення у воді і перемішування будівельним міксером. Приготований відповідно до рекомендацій виробника (вказані на упаковці) розчин виливається на бетонну основу, розподіляється зубчастим шпателем, після чого прокочується голчастим валиком. Остання операція необхідна для видалення повітряних бульбашок, що знижують міцність матеріалу.
Використання самовирівнюються матеріалів, незважаючи на їх порівняльну дорожнечу, виправдано при вирівнюванні незначною кривизни базової поверхні. Після заливки розчин швидко схоплюється (1-2 години) і сохне (день-два), що значно скорочує вимушені технологічні перерви в ремонтних роботах.
Сухі методи підготовки підстави – 2 варіанти
До таких відносять настил різних плит за встановленими лагам і суху стяжку за технологією Кнауф. Обидва способи забезпечують створення відповідає вимогам для подальшого укладання ламінату базової поверхні без необхідності робити перерву на висихання використовуваного матеріалу. Перший спосіб передбачає установку дерев’яних брусків з певним кроком, що залежать від характеру і товщини укладається зверху матеріалу. Як вирівнюють плит використовують: ОСБ, фанеру, ДСП.
Під ламінат воліють брати плити ОСБ, що задовольняють вимогам до якості поверхні за всіма показниками, більш доступні в плані матеріальних витрат і найбільш зручні в роботі. Після монтажу цей матеріал не вимагає додаткової обробки, стійкий до мікроорганізмів (гниття, пліснява) і довговічний. При необхідності утеплення підлоги між лагами закладається теплоізоляційний матеріал. Чи не виникне складнощів з прокладкою трубних комунікацій (каналізація, водопровід, опалення).
Суха суміш для вирівнювання підлоги
Суха стяжка являє собою поверхню, що складається зі скріплених між собою гипсоволоконних плит, покладених на вирівняну підсипку з дрібнофракційних керамзиту. Так вирішуються відразу дві проблеми: створення міцної поверхні і її утеплення (звукоізоляції). Монтаж проводиться так:
- 1. Встановлюються знімні металеві напрямні відповідно до горизонтальним рівнем.
- 2. У проміжках між виставленими пластинами засипаємо керамзит, злегка утрамбовують і вирівнюємо підсипку правилом відповідно до рівня маяків.
- 3. Виймаємо напрямні і підсипає порожнечі, що утворилися відповідно до загальною площею.
- 4. На сформовану підсипку викладаємо спеціальні гипсоволоконних плити, обладнані замковими з’єднаннями.
- 5. З’єднуємо готові фрагменти між собою за допомогою замків.
- 6. Закривши всю передбачувану площу плитами, додатково фіксуємо шви саморізами.
У підсумку швидко формується міцна, рівна і утеплена поверхню, придатна для укладання ламінату або іншого покриття для підлоги. Недолік сухої стяжки – в недостатній вологостійкості і порівняльної дорожнечі.
Готуємо до укладання ламінату дерев’яна підлога
Плитка на поверхню, сформована дошками, встановленими по лагам, не завжди придатна для укладання ламінату навіть після підготовки. Щоб не витрачати зусилля і кошти на непотрібні заходи, відразу ж необхідно з’ясувати стан стартовою дерев’яної поверхні. Для цього беремо рівень (бульбашковий рівень) і правило довжиною 2 м або більше. Якщо буде виявлено значна кривизна (западини, опуклості) або велике відхилення від горизонтальної площини, затію з вирівнюванням дощаній поверхні краще залишити, як безперспективну.
Вирівнювання дерев’яної підлоги
Коли ж поверхня в цілому рівна, горизонтальна, а дошки міцні і не прогнилі (поодинокі проблемні мостини можна замінити), такий дерев’яна підлога придатний для його підготовки до подальшої укладанні ламінату. Як вирівняти дерев’яну підлогу під ламінат, щоб він відповідав вимогам? Існує два способи:
- шліфування (циклювання) поверхні для досягнення відповідності необхідним параметрам;
- вирівнювання статі шляхом настилу по поверхні жорстких плит з тієї ж фанери або ОСБ.
Перший спосіб дуже трудомісткий, але може обійтися набагато дешевше, якщо проводити циклювання самостійно, використовуючи підручний інструмент (ручна цикля, рубанок). Є варіант взяти в оренду циклювальні машину. У цьому випадку підлогу вирівняється ідеально, процес не займе багато часу і зусиль, але доведеться заплатити за оренду обладнання. Вирівнювання плитами проводиться швидко (розкрій, укладка, фіксація до дощок саморізами), але з витратами на їх покупку. Після укладання ОСБ або фанери поверхня не ідеальна, але з допусками на використання більш товстої підкладки в цілому придатна.