Бульбашковий рівень є незамінним інструментом в будівництві. З його допомогою можна перевіряти нахил і кути, створювати в будь-якій площині ідеально рівні лінії. Рівні використовують також при прокладці труб, при установці побутової техніки, вібруючої при роботі і вимогливою до рівності підстави. Такі прилади повинні бути в арсеналі будь-якого домашнього майстра, про їх конструкції і правилах вибору ми розповімо в даній статті.
Конструкція – особливості сучасних будівельних рівнів
Бульбашковий рівень будівельний є конструктивно простим інструментом. Він являє собою планку з твердого матеріалу, в яку вбудовано кілька ампул, заповнених рідиною і деякою кількістю повітря. На поверхні ампул нанесені вимірювальні мітки, які і дають можливість по положенню бульбашки визначати рівність вимірюваної поверхні. Для вимірювання поверхонь під нахилом можна використовувати показники відхилення повітря щодо центральних відміток на ампулах.
Ампули з повітрям – це найважливіші частини будь-якого рівня, якщо цілісність ампули буде порушена, приладом неможливо буде користуватися. Для наповнення ампул зазвичай використовують технічних спирт. Щоб підвищити функціональність інструментів, деякі виробники доповнюють планку іншими деталями, наприклад, лінзами, які дозволяють краще бачити бульбашку. Для забезпечення можливості експлуатувати рівень в умовах нестачі освітлення, в технічний спирт додають флуоресцентні компоненти, завдяки яким ампули з рідиною будуть добре помітні навіть вночі.
В сучасних інструментах хорошого рівня рідинні капсули самі тверді і відмінно захищені
На ринку можна зустріти і протиударні моделі вимірювальних інструментів. Під час будівництва прилади постійно піддаються несприятливих впливів: їх сильно струшують, скидають, що в кінцевому підсумку призводить до пошкоджень і виходу їх з ладу. Найсильніше схильні до несприятливих впливів довгі рівні, при падінні яких ударна сила істотно більше, ніж у марок з короткою рамою. Протиударні інструменти набагато дорожче інших, але вони надійніше і зазвичай служать значно довше дешевих аналогів.
На довговічність і якість вимірювального приладу впливає і його основа – рама, що складається з алюмінієвих, дерев’яних або пластикових планок. Рівні з алюмінієвими основами найбільш поширені, вони виготовляються з порожнистих планок і відрізняються дуже малою вагою. Однак в цьому криється головний мінус подібних інструментів. Чим важче прилад, тим краще його технічні характеристики, тим зручніше їм працювати і простіше отримувати точні результати вимірювання.
Існують досить спеціалізовані моделі таких пристроїв. Наприклад, для роботи з металевими основами найпростіше використовувати спеціальні рівні, оснащені магнітами. Їх можна прикріпити до основи і легко отримати інформацію про рівності поверхні. Корисним доповненням може стати і лінійка на довгій стороні рівня, вона знадобиться, коли крім рівності підстави потрібно проводити і інші виміри.
Найпростіші моделі оснащені тільки однією ампулою з бульбашкою повітря, однак сьогодні вони вважаються сильно застарілими і рідко зустрічаються в магазинах. Набагато зручніше користуватися рівнями, оснащеними 2-3 ємностями. В таких приладах одна ампула розташовується на довгій широкій стороні планки, вона призначена для вимірювання горизонтальних площин. Другу ампулу розміщують на вузькій стороні рівня перпендикулярно першої, вона потрібна для зручного виміру вертикальних поверхонь. Третю колбу розташовують на вузькій зворотному боці планки під кутом в 45 градусів, її головне призначення – контроль роботи приладу.
Бульбашкові рівні можуть бути різної довжини. Найпростіші модифікації для домашнього використання мають довжину від 20 см, тоді як професійні пристрої можуть досягати довжини в 300-400 см. Від довжини безпосередньо залежить функціональність і ефективність рівня. У приватному будинку для установки побутового обладнання і простих монтажних робіт досить короткого рівня. Для укладання плитки потрібні планки достовірніше, в межах 40-100 см. Найдовші рівні застосовуються при виконанні складних будівельно-монтажних робіт. У домашньому господарстві вони рідко потрібні.
Вчимося вибирати вимірювальні пристрої – на що звернути увагу?
На будівельному ринку представлені ватерпаси (рівні) в широкому асортименті. Такі пристрої є, мабуть, улюбленими у виробників неякісної та підробленої продукції, адже кожен власник хоче мати такий прилад під рукою, але вибирати серед асортименту будівельного магазина вміють далеко не всі. Рівень досить простий у виробництві, проте вимагає найвищої точності і використання тільки якісних матеріалів.
Підроблені та просто неякісні рівні випускають з порушенням всіх можливих технологій, використовують для їх створення ненадійні матеріали, які не здатні забезпечити для приладу гідну стійкість до зовнішніх впливів і довговічність. Якщо ви не розбираєтеся в вимірювальних приладах, вам слід купувати тільки вироби від відомих виробників. Добре зарекомендували себе прилади наступних брендів:
- Bosch;
- Kapro;
- Gross Laser;
- Stabila;
- Shark;
- JYC;
- лідер;
- Єрмак.
Не варто вибирати техніку тільки за вартістю, враховуйте, що прилади від названих виробників не є найдешевшими на ринку. Якщо ви бачите рівень від Bosch за смішною ціною – швидше за все, перед вами підробка, і купувати її не варто.
Крім того, вам потрібно вибирати прилади, які повністю відповідають запланованим роботам. Якщо ви плануєте самостійно облицювати підлогу або стіни плиткою, вам потрібен хороший побутовий рівень. Не потрібно купувати дуже дорогий професійний рівень, ви просто витратите гроші. Заздалегідь потрібно визначитися з довжиною будь-якого інструменту. Чим складніші роботи вас чекають, тим довший рівень вам потрібен. Оптимальний розмір побутового рівня, який можна буде застосовувати для вирішення різних завдань – 40-60 см.
При виборі уважно вивчіть пристрій візуально, приділяючи особливу увагу скляним елементам. Колби повинні бути цілими, без будь-яких ознак механічних пошкоджень і впливів. Потім потрібно оцінити міцність фіксації ампул з бульбашками на довгій планці. Ємності повинні бути встановлені максимально щільно, не повинні хитатися і відпадати.
Якщо ви купуєте професійний інструмент, то він свідомо не може коштувати дешево
На полицях будівельних магазинів можна зустріти рівні, в яких колби можна регулювати. Це неоднозначна функція вимірювальних пристроїв. З одного боку, за рахунок регулювання можна переналаштувати пошкоджений рівень, з іншого – пристрій буде набагато більш вразливе до несприятливих механічних впливів, падінь і струсів. Ми настійно рекомендуємо купувати ватерпаси з щільною фіксацією ампул, вони найбільш надійні і довговічні.
Після вивчення цілісності і надійності фіксації ампул, зверніть увагу на повітря в ємностях і нанесення на них мітки. Всі позначки на колбах повинні бути добре помітними і розташовуватися в безпосередній близькості один від одного.
Найкраще, якщо контрольні смуги на ампулах будуть розташовуватися всередині колб, а не зовні, так як через активне використання пристрою з зовнішньої поверхні мітки можуть просто стертися.
Незалежно від того, з якого матеріалу виконаний сам рівень, пристрій повинен бути важким, міцним і стійким. Найкраще вибирати прилади, оснащені додатковими ребрами жорсткості. Ви можете підібрати також прилад серед відомих моделей, що подобається вам візуально, але зовнішня привабливість ніяк не позначається на точності вимірювань.
Дуже бажано попередньо перевіряти працездатність рівня перед покупкою. У великих будівельних магазинах для цього є спеціальні стенди з ідеально рівною поверхнею. Якщо такого стенду немає, можна просто розмістити рівень в горизонтальній площині і запам’ятати положення бульбашки повітря. Після цього пристрій повертають на 180 градусів і встановлюють на тій же поверхні, в обох випадках бульбашка в ампулі повинен знаходитися в одному і тому ж положенні. Якщо відхилень у вимірюваннях немає – пристрій справно і його можна купувати.
До речі, навіть якщо ви не перевірите в магазині точність вимірювання рівних поверхонь рівнем, ви можете зробити це вдома. Але обов’язково зберігайте чек від покупки, щоб в разі виявлення проблем з рівнем його можна було замінити на інший. Проте фахівці не рекомендують купувати вимірювальну техніку, будь то бульбашковий рівень, лазерний рівень або нівелір без попередніх перевірок. Навіть найдорожчі пристрої від відомих виробників потрібно перевіряти, якісне обладнання може мати шлюб і виходити з ладу при транспортуванні від виробника до місця реалізації.
Налаштовуємо незафіксовані ємності рівня
Якщо ви купуєте модель вимірювального пристрою з незафіксованими ампулами, його можна буде налаштувати і переналаштувати при збилися свідченнях. Налаштування приладу досить проста, ви цілком зможете впоратися з таким завданням самостійно. Для цього потрібно визначити найбільш рівну стіну в кімнаті. Якщо раніше вам не доводилося перевіряти поверхні точним рівнем, ви можете вибрати візуально саму рівну стіну.
Відступите від лівого кута стіни приблизно 4 см і вбийте цвях в поверхню на рівні очей (можна вкрутити саморіз) таким чином, щоб кріплення видавався на поверхні на відстані 20-30 мм. Зверху рівень розташовують таким чином, щоб однією стороною він спирався на саморіз або цвях, а довгою стороною прилягав до поверхні стіни. Прилад відрегулюйте таким чином, щоб повітря в ємності показував рівну поверхню. Отчертите по краю рівня лінію на стіні.
Потім переверніть пристрій і повторіть процедуру знову. Якщо прокреслені лінії повністю збігаються, значить було налаштовано нормально і його можна експлуатувати. Якщо ж позначки розходяться, то доведеться додатково налаштовувати прилад. Для цього з правого боку стіни, де закінчуються позначки, між ними відзначають центральну точку. Рівень укладають на цвях так, щоб одним своїм краєм вона не ляже на зазначеній точці. У такому положенні пристрій необхідно зафіксувати і відрегулювати ампулу так, щоб бульбашка показував рівну основу.