Армування монолітної плити перекриття і основи розрахунку

Для створення надійного перекриття необхідно правильно зробити армування, яке забезпечить міцність при навантаженнях на вигин і рівномірно розподілить тиск на фундамент. Монолітні плити перекриття коштуватимуть дешевше, тому що не вимагають наявності на ділянці вантажопідйомної техніки. Зробити попередні розрахунки для невеликих прольотів можна самостійно за формулами нормативних документів

види перекриттів

Залежно від конструкції каркаса перекриття монтуються дерев’яні і залізобетонні. Останні в свою чергу поділяються на:

  • стандартні залізобетонні плити різних конструкцій;
  • монолітне перекриття.

Перевага готових армованих плит в професійному виготовленні відповідно до вимог СНиП: меншу вагу за рахунок наявності сформованих при заливці порожнин. За кількістю і формою внутрішньої будови плита буває:

  • багатопустотних – з круглими поздовжніми отворами;
  • ребристою – складний профіль поверхні;
  • пустотною – вузькі, фігурні панелі використовуються як вставки.

Вже готові плити перекриття виправдовують своє застосування при великому будівництві, наприклад при зведенні висотних будинків. Але вони мають свої недоліки при укладанні:

  • наявність стиків;
  • використання вантажопідйомної техніки;
  • підходять тільки під стандартні розміри приміщень;
  • неможливість створювати фігурні перекриття, отвори для витяжок і ін.

Армування монолітної плити перекриття і основи розрахунку

Монтаж перекриттів з плит обходиться дорого. Треба оплачувати транспортування спецавтомобілем, завантаження і монтаж підйомним краном. Щоб двічі не викликати спецтехніку, бажано з машини плити відразу монтувати на стіни. Якщо розглядати індивідуальне будівництво невеликих котеджів і будинків, то фахівці рекомендують самостійне виготовлення перекриттів. Заливка бетонним розчином проводиться безпосередньо на місці. Попередньо споруджується опалубка обв’язки і армована сітка.

Переваги та недоліки суцільного армованого перекриття

Залізобетонне перекриття робиться так само, як і готові плити з 2 матеріалів:

  • залізні прути;
  • цементний розчин.

Бетон має високу твердість, але він крихкий і не витримує деформацій, руйнується від ударів. Метал м’якше, добре переносить деформації на вигин і кручення. При поєднанні цих двох матеріалів виходять міцні конструкції, які переносять будь-які навантаження.

Армування монолітної плити перекриття і основи розрахунку

переваги:

  • відсутність швів і стиків;
  • рівна суцільна поверхня;
  • можливість робити перекриття на будь-які форми і розміри приміщень;
  • монтаж і збірка арматури проводиться безпосередньо на місці;
  • залізобетонний моноліт зміцнює конструкцію, пов’язує воєдино стіни;
  • не треба після монтажу закладати стики і вирівнювати переходи;
  • місцева велике навантаження на перекриття рівномірно розподіляється на фундамент;
  • легко зробити різні отвори між поверхами для сходів і комунікаційні колодязі.

До недоліків армування відноситься великі трудовитрати по збірці арматурної сітки і тривалий процес висихання й зміцнення бетону.

Розрахунок товщини плити і кількості рядів арматури

Розрахунок параметрів перекриття повинен робитися на підставі вимог СНиП. Розрахунковим розмірами на міцність додається 30%, точніше цифри множаться на коефіцієнт запасу міцності 1,3. При розрахунку враховуються тільки несучі стіни і колони, що стоять на фундаменті. Перегородки не можуть служити опорою.

товщина перекриття

Приблизний розрахунок товщини перекриття щодо величини відстані між стінами становить співвідношення 1:30 (відповідно товщина плити і довжина прольоту). Класичний приклад з довідкової літератури – ширина приміщення 6 метрів, тобто 6000 мм. Тоді перекриття повинне мати товщину 200 мм.

Якщо відстань між стінами 4 метри, за розрахунками можна монтувати плиту 120 мм. На практиці таке армування монолітної плити перекриття підійде тільки для нежитлового горища, на якому не буде громіздкою меблів. Решта підлоги (стелі) бажано робити 150 мм з двома рядами армованої сітки. Заощадити можна на другому ряді, встановивши прут на 8 мм з кроком в 2 рази більше.

При величині прольоту більше 6 м прогини і інші навантаження значно збільшуються. Всі розміри перекриття і креслення повинні робити фахівці. Приблизні розрахунки не можуть врахувати всіх нюансів.

армована сітка

За рекомендацією СНиП в житлових будинках перекриття повинно мати 2 ряди армуючої сітки. Залежно від розрахункової товщини верхній ряд може мати меншу поперечний переріз арматури і більший розмір осередків сітки. Рекомендовані фахівцями розміри для прольотів 6 м і 4 м зі стандартною навантаженням житлового будинку показані в таблиці.

Розмір прольоту, товщина плити, рівень сітки

Нижній пруток, діаметр в мм

Верхній пруток, діаметр в мм

Розмір осередку

6 м, 20 см, нижній

12

12 або 10

200х200 мм

6 м, 20 см, верхній

8

8

200х200 мм

До 6 м, 20 см, верхній

10

10

400х400мм

4 м, 15 см, нижній

12

10

200х200 мм

4 м, 15см, верхній

8

8

300х300

Розрахунок ведеться по максимальному відстані між стінами. Над приміщеннями одного поверху укладається однакова товщина перекриття, розрахунок робиться по кімнаті з максимальними розмірами. Розрахункові значення округлюються в більшу сторону.

стики прутків

Сітка виготовляється з катанки – гарячекатаного прокату круглого перетину низьковуглецевої стали 3А. Це означає, що метал має високу пластичність, добре буде утримувати бетонне перекриття при великих стаціонарних навантаженнях і вібраціях від землетрусів, роботи важкої техніки, слабкого грунту.

Довжини прута може бути недостатньо для створення суцільного перекриття. Для цього робиться стиковка методом накладення. Прокат укладається поруч на відстані 10 діаметрів і ув’язується дротом. Для прута товщиною 8 мм подвійне з’єднання становить 80 мм (8 см). Аналогічно для прокату Ф12 – стик 48 см. Стиковка прутків зміщується, не повинна бути на одній лінії.

Для з’єднання можна використовувати зварювання, проклавши шов уздовж. При цьому втрачається гнучкість конструкції.

монтаж сітки

Прути сітки пов’язуються між собою дротом 1,5-2 мм. Кожне перетин міцно скручується. Між сітками відстань приблизно 8 см. Воно забезпечується нарізаним в розмір прутом 8 мм. Ув’язка повинна бути в місцях перетину на нижній сітці.

Армування монолітної плити перекриття і основи розрахунку

Під нижньою арматурою необхідно залишити зазор для заливки шару бетону від 2 см. Для цього на опалубку встановлюють пластикові конічні фіксатори з інтервалом в 1 м.

Обв’язка і отвори під витяжки та сходи

Для з’єднання перекриття зі стінами по периметру створюється короб – бічна опалубка. Вона встановлюється вертикально, служить кордоном розтікання бетону. Уздовж неї проходить обв’язка периметра, посилення кутів. Після застигання плити цей короб знімається, залишається рівний торець.

Опалубка встановлюється на відстані 2 см від торців і поздовжніх прутів після завершення збирання армуючої сітки і забезпечує розташування металу всередині бетону. Відстань її від площини стіни становить 15 см для цегляної кладки і шлакоблоку. Газобетон менш міцний, нахлест перекриття 20 см. Це відстань на стіні до заливки покривається спеціальним складом, що гасять вібрацію. Така прошарок значно підвищує міцність будівлі.

Аналогічна опалубка ставиться в місця, де повинні залишатися отвори. В основному це сходи між поверхами, висновки труб, системи вентиляції та проводів комунікацій. Вони закриватися сіткою і заливатися НЕ будуть.

Креслення плити перекриття

Для правильного складання перекриття робиться креслення. По ньому можна розрахувати витрати всіх матеріалів, від дроту для обв’язки до кількості цементу.

Алгоритм дій:

  1. 1. Перед тим як складати креслення слід зробити виміри всіх приміщень і зовнішнього периметра будинку, якщо відсутній проект. Вони робляться від осі стіни.
  2. 2. Відзначаються всі отвори, які не будуть заливатися.
  3. 3. Наносяться контури всіх несучих стін і частини проміжних. Робиться докладна схема обв’язки, сітки, зміцнення із зазначенням товщини прутка, місць стикування і ув’язки.
  4. 4. На кресленні вказується розмір осередків і розташування крайнього поздовжнього прута від краю заливки.
  5. 5. Розраховуються габарити профлиста під нижню площину плити.

Армування монолітної плити перекриття і основи розрахунку

При створенні схеми сітки в більшості випадків кількість осередків має не ціле число. Арматуру слід змістити і отримати однакові зменшені розміри осередків біля стін.

Залишається прорахувати матеріал. Довжину прутка помножити на їх кількість. До отриманого числа додати витрата на стики і збільшити отриману цифру на 2%. Округляти при покупці в більшу сторону.

За площею перекриття розраховується кількість пластикових фіксаторів і скільки прокату піде на вставки між сітками.

Розрахунок цементного складу проводиться виходячи з товщини перекриття і його площі.

Арматура зверху і знизу повинна бути покрита розчином товщиною мінімум 20 мм. При доступі повітря на поверхні металу утворюється корозія, і почнеться руйнування. При створенні перекриття товщі 15 см, з армуванням в 2 шари, більше розчину розподіляють вгорі.

Креслення служить і для розрахунку кількості опалубки, опорних колон і дерев’яних балок для створення нижньої підтримуючої площині – платформи під заливку перекриття.

Поставити на фіксатори прути і зв’язати всі перетину дротом під силу будь-забудовнику. Для гарантії безпеки розрахунки перекриттів і створення проекту будинку краще довірити професіоналам.

Процес армування монолітної плити

Після того як будуть виконані всі розрахунки і підготовлений проект, почали встановлення опалубки на всю довжину перекриття. Для неї найчастіше використовуються дошки розмірами 50х150 мм, бруси і фанера. Правильність зведення конструкцій відстежують за допомогою рівня або нівеліра. Наступним етапом є укладання нижнього ряду арматури згідно з проектом. Всі з’єднання металевого каркаса виконують в шаховому порядку.

У результаті повинно вийти так, щоб весь простір між армуванням і опалубкою було залито бетоном. Для цього сітка укладається на підставки і скріплюється в’язанням дротом.

Для зв’язування елементів ні в якому разі не можна використовувати зварювання.

На перший шар укладається другий ряд арматури. Всі елементи розташовують на спеціальні підставки.

Наступним кроком є ​​залиття опалубки спочатку рідким, а потім більш густим шаром бетону (найчастіше марки М200). Перший шар повинен по консистенції нагадувати сметану, і з нього ретельно прибирають бульбашки повітря рухами лопатою. Щоб запобігти розтріскування бетону, його змочують водою перші 2-3 дні. Коли вся конструкція застигне (повинно пройти не менше 30 днів), опалубку прибирають.