Правила вибору та принцип роботи бойлера для квартири або будинку

Принцип роботи бойлера простий як все геніальне: в ємність набирається вода з водопроводу, її гріє відкритий або закритий нагрівач, а після повороту прапорця або вентиля крана вона зливається до споживача. Після цього весь цикл потрібно повторити спочатку, і вся складність конструкції накопичувального водонагрівача виникає саме через необхідність відтворювати цикл забору-нагріву-віддачі води. Тому, якщо ви бажаєте зрозуміти, як вибрати бойлер для квартири або будинку, вам доведеться зануритися в його конструкцію і принципи роботи трохи глибше. Адже правильні домашні водонагрівачі можна вибрати тільки в разі розуміння суті їх роботи.

Принцип роботи бойлера електричного – докладний опис роботи і конструкції

Бойлер – це класичний накопичувальний водонагрівач. Він врізається між джерелом (водопроводом або свердловиною) і змішувачем і підключається до електромережі. У конструкції такого приладу є три основних елементи:

  • Ємність – бак для збору і підігріву води. До нього підключається і лінія подачі (від водопроводу), і трубопровід скидання (до крана). Перетин такого бака зазвичай нагадує або циліндр, або прямокутник з округленими краями.
  • Нагрівальний елемент – ТЕН. Він трансформує електрику в теплову енергію, розігріваючи воду. Існують сухі і мокрі ТЕН. Перші обгороджені від рідини колбою, другі – контактують безпосередньо з водою.
  • Термостат – контролер температури. Він відстежує температуру води в баку і включає або вимикає ТЕН, орієнтуючись на отриманий результат. Фактично це "мізки" бойлера. Тому в такий блок часто вставляють і модуль захисту від перегріву, та інші датчики і керуючі схеми.

Правила вибору та принцип роботи бойлера для квартири або будинку

Принцип роботи бойлера

В результаті принцип роботи бойлера електричного типу виглядає наступним чином: вода подається в бак по напірному каналу і заповнює його (витісняється повітря виходить крізь спеціальний клапан). Термостат оцінює температуру води і включає ТЕН. Нагрівач піднімає температуру до заданого рівня, після чого термостат відключає ТЕН.

Користувач відкриває кран і зливає порцію гарячої води, причому на її місце доливається такий же обсяг холодної (натиск задається водопроводом). Термостат знову перевіряє температуру і включає і вимикає ТЕН. І так до наступного відбору порції гарячої води.

Ось, власне, і все. А тепер давайте подивимося, як ця інформація допоможе нам вирішити, який водонагрівач вибрати для квартири або будинку. Невелика підказка: при покупці ми будемо дивитися на ТЕН, бак і термостат.

Бойлер для приватного будинку або квартири – два типу нагрівального елементу

Вище по тексту ми згадали, що в сучасні накопичувальні нагрівачі монтують ТЕН двох видів – сухого і мокрого. Зараз ми спробуємо розібратися в їх достоїнства і недоліки, щоб придбати правильний варіант.

Правила вибору та принцип роботи бойлера для квартири або будинку

Мокрий ТЕН монтується безпосередньо в бак. Тому він коштує дешевше і демонструє дуже високий ККД (відсоток переходу електрики в тепло). Завдяки цьому бойлер з мокрим нагрівачем витрачає менше електроенергії і обходиться дешевше в експлуатації. І це добре.

Недолік у мокрого ТЕН тільки один – він притягує розчинені у воді солі металів і обростає накипом за дуже короткий час. Після цього ККД нагрівача падає, а сам він перегорає. Тому, вирішуючи, який водонагрівач вибрати – з мокрим або сухим ТЕН – користувачі зазвичай схиляються до другого варіанту.

Сухий нагрівач монтують в колбу з кераміки або металу. Безпосередньо з водою такої ТЕН не контактує, отже, накип на ньому не осідає. Крім того, такий нагрівальний елемент витягується з бака без зливу води, що сильно спрощує сервіс бойлера.

Правила вибору та принцип роботи бойлера для квартири або будинку

Головні недоліки сухого ТЕН – висока ціна і низький ККД (нагрівач піднімає температуру колби, яка гріти воду, відбираючи частину енергії). Однак дорожнеча сухого варіанти і невеликий перевитрата електрики виправдовуються в середньостроковій перспективі – користувач може заощадити на заміні нагрівачів.

У підсумку, вирішуючи, який бойлер вибрати для облаштування постійного гарячого водопостачання, краще звернути увагу на моделі з сухим ТЕН. Ну а якщо вам потрібен "запасний" джерело гарячої води, на випадок відключення центрального водопроводу, – вибирайте дешевий варіант з "мокрим" нагрівачем. За місяць літніх поневірянь він не встигне обрости накипом і вийти з ладу.

Який водонагрівач краще купити – вибираємо за обсягом бака

Абсолютно неважливо, де ви живете – в місті чи заміському селищі. Перед тим, як вибрати водонагрівач для приватного будинку або міської квартири, вам, в будь-якому випадку, доведеться перерахувати мешканців, які претендують на постійне користування подібною технікою.

Вибір водонагрівача накопичувального для квартири або будинку на основі числа мешканців здійснюється по наступній пропорції:

  • На одну людину буде достатньо 50-літрового бойлера.
  • На 2-3 користувачів потрібен нагрівач з 100 або 120-літрової ємністю.
  • Для сім’ї з 4-5 чоловік доведеться купити бойлер на 150 або навіть 200 літрів.

Правила вибору та принцип роботи бойлера для квартири або будинку

Цього обсягу вистачить і для кухні, і для умивальника, і для душової кабінки. А ось від прийняття ванн власникам накопичувальних водонагрівачів краще відмовитися. Інакше гігієнічні процедури встигне зробити тільки один член сім’ї.

Якщо ваша кухня і ванна розташовані на значній відстані один від одного, то замість одного бойлера краще купити два водонагрівача. Причому обсяг бака у кухонного варіанту не повинен перевищувати 15-20 літрів. Цього цілком достатньо для миття посуду і продуктів в комфортних умовах. Якщо цього не зробити, то обсяг основного нагрівача загубиться в довгому трубопроводі, яка з’єднує бойлер і кухонну раковину. Ви будете зливати остигнула в трубах воду і провокувати перевитрата електроенергії.

Альтернатива бойлеру – проточний водонагрівач

У накопичувального нагрівача є один істотний недолік – обмежений запас гарячої води, доступний користувачам тут і зараз. Тобто перші 20 або 30 хвилин з крана йде вода потрібної температури, потім просто прийнятною, а в кінці – дратівливо холодної. Тому зовсім не важливо, який бойлер буде обраний – на 50 або на 150 літрів – користувач накопичувального водонагрівача буде економити гарячу воду при будь-яких обставинах.

Виправити цей недолік може тільки принципово інший теплогенеруючий прилад – проточний водонагрівач, що піднімає температуру не обмеженого об’єму рідини, а всього потоку, виливається трубопроводом. Тут вже не потрібно економити – користувач відкриває кран і отримує стільки гарячої води, скільки йому потрібно. З проточним нагрівачем можна приймати ванну в той час, коли інший член сім’ї миє посуд на кухні.

Правила вибору та принцип роботи бойлера для квартири або будинку

Проточний водонагрівач на кухні

Однак перед тим як вибрати електричний проточний водонагрівач в квартиру, домовласник повинен усвідомити один факт: комунальні рахунки за такий комфорт будуть просто космічними. Поки бойлер "спалить" 3-5 кіловат, проточний теплогенеруючий прилад переведе в тепло до 10-15 кВт.

Зовсім інша справа – газовий проточний водонагрівач. В цьому випадку ви отримуєте гарячу воду за дуже скромні гроші. Але його можна поставити тільки після узгоджень з газовою службою і при наявності магістрального газопроводу в квартирі. Майте це на увазі, вибираючи газовий варіант в магазині.

Який водонагрівач вибрати – фінальні поради покупцеві

Не женіться за обсягом: 150-літровий бойлер на 1-2 користувачів – це далеко не найкраща ідея. Ваша платіжка за світло буде просто космічної, а води ви витратите на 50-80 літрів. Адже вода в бойлері охолоджується зі швидкістю 0,5-1,0 ° C в годину, а на підтримку заданої термостата температури потрібна енергія.

Магнієвий анод – це не вигадка маркетологів, типу вбиває мікроби напилення з іонами срібла (як ніби в розігрітій до 60-70 ° C воді приживуться хоч якісь мікроорганізми). Магній порушує природний хід електрохімічного процесу, що протікає в ємності, і притягує до себе всю накип і активний кисень, попутно перешкоджаючи корозії як корпусу, так і ТЕН. Тому магнієвий анод потрібно міняти постійно. А якщо у бойлера такого анода немає, то краще утримайтеся від покупки подібного нагрівача.

Тепловий захист корпусу – це дуже важливо. Якщо колба (внутрішня ємність) оточена трьома шарами пінопласту, мінеральної вати або іншого утеплювача, то цей бойлер буде споживати менше електроенергії під час простою. Зазвичай на потрійну теплозахист вирішуються тільки німецькі виробники. Туреччина і Польща продають моделі подешевше, з одношарової захистом, але економія на етапі покупки може обернутися серйозними витратами в процесі експлуатації.

Ват і все. Тепер ви знаєте, як правильно вибрати водонагрівач для будинку, дачі або квартири.