В сучасний час система автономної подачі води є досить поширеною конструкцією. Це обумовлено відсутністю централізованого водопостачання в багатьох заміських селищах, побудованих не надто давно. Для установки такого устаткування буде потрібно придбання накопичувального бака, здатного вмістити в себе певний обсяг води і забезпечити повноцінний натиск в будь-який час доби.
Загальні характеристики накопичувальних баків
Не всі жителі приміських населених пунктів можуть легко вирішити питання з водопостачанням через відсутність поблизу джерела води, до якого можна було б підключити насосну станцію. У таких випадках накопичувальний бак представляє собою незамінний пристрій, яке виконує функції акумулятора.
У той період, коли водоспоживання мінімально, бочка поступово заповнюється водою, з метою постачання нею водопровідної мережі під час максимального витрачання. Для того щоб в процесі його установки і підключення до загальної системі не з’явилися труднощі, слід уважно ознайомитися з принципами даної конструкції.
Пристрій і специфіка
Завдяки накопичувальної бочці в системі водопроводу підтримується необхідний тиск. Зазвичай для таких цілей встановлюється закрите обладнання мембранного типу, яке виконано у вигляді ємності з розташованої усередині мембраною з гуми. Ця платівка ділить бак на два відсіки, один з яких представляє собою простір, що складається з повітря, інший заповнений водою.
Мембрана має властивості з одного свого боку збирати ідеально чисту рідину, а з іншого – склад, пересичений домішками. Даний процес носить назву зворотного осмосу.
Спорудження для водопостачання експлуатується в автономних мережах, які подають як гарячу, так і холодну воду. У разі нестачі рідини в основному ресурсі накопичувальний резервуар поповнює її зі своїх резервів. Бак являє собою ємність, виконану в різних варіантах і обсягах. На ньому розташовані патрубки для входу і виходу води, а також пристрої для її очищення у вигляді фільтрів і вентиляційної системи. Моделі з більш високою вартістю оснащені насосними системами.
Контроль над рівнем рідини в бочці відбувається за допомогою електронних та поплавцевих приладів для визначення рівня, вбудованих в апарат. З головного джерела вода перекачується насосною станцією в накопичувальну бочку, наповнює його до деякого рівня, а потім внаслідок приведення в дії крана, оснащеного поплавком, процедура водозабору завершується.
Камера для рідини заповнюється після запуску електричного двигуна насоса, при цьому розміри відсіку для повітря зменшуються. Від кількості повітря залежить величина тиску, яка збільшується з його зменшенням. Після того як набирати вода досягає певного рівня, насос автоматично відключається. Його включення відбувається лише після зниження тиску до мінімуму, а рідина в цей час подається з відділення для води.
Робота насоса (включення і виключення) здійснюється автоматично, а завдяки вмонтованому манометру проводиться контроль тиску. Після проходження очищення і аерації рідина подається в структуру водопостачання, де регулюється за допомогою водопровідного крана. Накопичувальний резервуар здійснює одночасно кілька функцій:
- після припинення роботи насоса стабілізує тиск;
- при проникненні в систему водопостачання повітря або стрибків напруги створює захист від гідравлічних коливань;
- підтримує певний обсяг води;
- подовжує термін експлуатації насоса.
За рахунок резерву води в накопичувальній бочці відсутня її дефіцит, а при малому споживанні насосну систему приводити в дію необов’язково.
різновиди вироби
Накопичувальні резервуари можуть відрізнятися між собою за такими ознаками:
- 1. Конфігурація, яка буває круглої, у вигляді циліндра або прямокутника або нестандартної.
- 2. Тип конструкції. Моделі відкритого типу з кришкою або без неї і абсолютно закриті.
- 3. Матеріал, що використовується при виробництві. Баки виконуються з поліпропілену, пластика, нержавіючої сталі або металу.
- 4. Обсяг зсередини. Резервуари бувають як маленькі (від двадцяти до тридцяти літрів), так і великі (від п’ятдесяти до десяти тисяч літрів).
- 5. Призначення. Резервуари використовуються з метою холодного і гарячого водопостачання, зрошення, створення запасу води, а також входять до конструкції річного душа, зроблені своїми силами.
- 6. Варіант монтажу, що має на увазі розташування горизонтального і вертикального типу під землею або на поверхні.
Моделі баків, виконані з пластика, вважаються більш затребуваними через свою практичності. Вони відрізняються простим виготовленням, маленькою вагою і невеликою ціною.
Незважаючи на те що заповнення баків з великим об’ємом відбувається значно довше, вони представляють собою більш економічний варіант, так як дозволяють рідше включати насос.
Бочки з нержавійки відрізняються стійкістю до механічних несправностей і виникнення корозії, цим обумовлена їх чимала вартість, нерідко такі моделі виготовляються під індивідуальне замовлення.
Метод установки накопичувальних резервуарів, що мають нижню розташування, сприяє доцільному використанню корисної площі. Цей випадок має на увазі наявність насосної системи для подачі води в приватний будинок або баню. При такому розміщенні за допомогою насоса в накопичувач закачується вода з одночасним утворенням прошарку повітря.
Коли рідина досягає покладеного рівня, повітря з силою витісняє її до точок забору. Нерідко, щоб досягти оптимального тиску в процесі водоподачи, використовується погружной дренажний насос, поплавок якого встановлюється всередині накопичувального резервуара.
Якщо ємність з нижнім розташуванням планується експлуатувати в зимовий час, то її заглиблення в грунт повинно проводитися нижче рівня його замерзання. Крім цього, проводиться ще й якісне утеплення. Накопичувач системи водопостачання і використовується лише влітку, зазвичай розташовують на глибині не більше 50 сантиметрів від верхнього шару грунту.
Схема верхнього розташування резервуара передбачає його установку на максимально дозволеної висоті. Це може бути на терасі, горищі або під стелею, в зимовий період він також утеплюється. Місцезнаходження вгорі здатне забезпечувати відмінний водозабір без застосування насосної системи і забезпечує безпечну експлуатацію резервуара.
призначення резервуара
В сучасний час мешканцям необхідно мати не тільки цілодобову подачу води, а й ідеальний натиск, що задовольняє вимоги водоразборного обладнання. Для забезпечення такого водопостачання в систему вбудовуються накопичувальні баки, які встановлюються навіть в квартирі. Таке рішення зумовлюють такі випадки:
- 1. На ділянці дачі або приватного будинку джерела водопостачання повністю відсутні, і їх облаштування не представляється можливим. Накопичувальний резервуар в цій ситуації буде регулярно заповнюватися з автоцистерни.
- 2. Незважаючи на наявність централізованого водопостачання, мають місце систематичні перебої води або подача проводиться з того чи іншого графіком.
- 3. Власна водяна свердловина або інше джерело не має можливості задовольнити потреби мешканців в будь-який час, що призводить до дефіциту води через тривалу і безперервного забору.
- 4. За яких-небудь причин відбувається часте відключення електроенергії, що несе за собою зупинку роботи насосів.
У кожній з перерахованих ситуацій накопичений в ємності резерв води виключить дискомфортні умови через її відсутність на певний період (в залежності від обсягу бака).
Критерії правильного вибору
При наявності в приватному будинку двох поверхів і більш установка накопичувальної ємності виробляється на горищі, що дозволяє виключити облаштування насосної системи. Але в той же час для оптимального напору потрібно розміщення обладнання на певній висоті, з подальшим монтажем приладу для нагрівання води, щоб уникнути її замерзання в зимовий період.
Вибираючи накопичувальний бак, необхідно уважно вивчити всі його характеристики. Місткість ємності повинна бути оптимальною для тієї кількості людей, яким вона призначається з метою споживання води. Дуже важливо врахувати і кількість ділянок в приміщенні, які забирають воду, наприклад, побутова техніка, крани і душ. Крім того, варто передбачити ймовірність одночасного витрачання відразу декількома водопотребителями.
При виборі накопичувального бака слід провести аналіз продуктивності автономного ресурсу або порядок функціонування централізованої системи. Якщо подача електрики або води припиняється на два або три години, то бочка з об’ємом в сто літрів цілком зможе компенсувати ці незручності. У разі частого відключення комунальних послуг буде потрібно ємність з набагато більшим літражем.
Не має сенсу купувати і встановлювати резервуар з об’ємом п’ять кубів, якщо протягом доби свердловина має можливість заповнити його не більше, ніж на п’ятсот літрів.
Розглядаючи матеріал для виготовлення, потрібно пам’ятати, що резервуари з металу або нержавіючої сталі в основному призначені для створення резерву гарячої води. А так як вони відрізняються високою вартістю, купувати їх для зберігання холодної рідини не має сенсу. Для цієї мети оптимальні бочки з поліпропілену з маркуванням для харчових продуктів. Особливу увагу необхідно приділити якості виробу, оскільки пластмаса, що має запах, може згодитися тільки для зберігання технічної води.
Монтаж з верхнім розташуванням
Установка резервуара в приміщенні горища розглядається як найбільш поширене рішення в процесі облаштування автономної структури водопостачання в приватному будинку, на дачі або в лазні. З цією метою потрібно придбати ємність, що має необхідний обсяг і форму, монтаж якої буде здійснюватися на балкове перекриття, розміщене вгорі. Якщо це місце є незручним для мешканців, то накопичувальний бак можна розташувати в будь-якої зручної частини горища.
Установче захід включає в себе кілька етапів:
- 1. Зміцнюється підставу, на якій буде розташовано резервуар, поверх балок перекриття накладаються дошки з необхідною шириною.
- 2. На приготовленої базі встановлюється накопичувальна ємність.
- 3. Здійснюється монтаж поплавкового клапана, від верхнього краю робиться відступ, що становить 7,5 см, і на зазначеному місці випилюється отвір з необхідним діаметром. Після через нього пропускається частина клапана з боку хвоста, оснащена пластиковою шайбою для ущільнення. Тим часом з протилежного боку резервуара монтується жорстка пластина і така ж ущільнююча шайба, а потім нагвинчується гайка. Весь кріплення необхідно якісно зафіксувати і до хвостового ділянці прикріпити з’єднувач, який є посередником між баком і водонапірної трубою.
- 4. Для монтажу труб відводу виконуються отвори з відповідним розміром. В отвори, розташовані на внутрішній стороні резервуара, угвинчується з’єднувач з шайбочку. Для того щоб закріпити різьблення, слід скористатися спеціальною стрічкою, а потім надіти шайбу і закрутити гайку.
- 5. У труби відводу поміщаються запірні вентилі.
- 6. Здійснюється перелив, для якого фіксується відмітка, розташована нижче поплавця крана на два з половиною сантиметри, після чого робиться отвір.
- 7. Труба на випадок переливу виводиться в систему каналізації і прикріплюється до стінок ємності за допомогою з’єднувачів за подібною схемою. Після цього підбиваються труби з компресійними фіксаторами. Підготовлені частини системи трубопроводу прикріплюються до стінок резервуара і до дерев’яної основи.
- 8. Приєднаний накопичувальний бак наповнюється рідиною з метою перевірки системи на герметичність і регулювання крана поплавкового типу.
- 9. Здійснюється утеплення резервуара з використанням полістиролу або мінеральної вати.
Установка бака в землі
Перед тим як приступити до монтажу резервуара, використовуючи варіант з нижнім розташуванням, слід вибрати найбільш підходяще для цього місце. В цьому випадку рекомендується купувати конструкції з круглою конфігурацією, крім цього, варто зробити акцент на ребра жорсткості, необхідні для підвищення механічних характеристик і ідеальної установки апарату.
Коли проводиться монтаж накопичувального резервуара, що має іншу форму, і без ребер, то для правильної установки буде потрібно облаштування оболонки з бетону. З її допомогою можна якісно зафіксувати апарат в грунті.
Частина конструкції, що знаходиться зверху, повинна бути оснащена спеціальним отвором, виконаним у вигляді люка. Це дозволить періодично контролювати стан обладнання зсередини. Нахил накопичувального бака не повинен перевищувати п’ятнадцяти градусів, що надасть можливість виробляти його чистку, не докладаючи особливих зусиль.
На завершення робіт підключається розширювальний бак (гідроакумулятор), призначений для того, щоб компенсувати всередині системи тиск.
Установка накопичувального бака не представляє собою складну процедуру і надає можливість протягом року не залежати від графіка подачі води централізованої системи водопостачання.