+

Пиріг каркасної стіни: особливості пристрою, принципи виконання своїми руками

До складу стіни будинку з внутрішньої несучою конструкцією входить не один шар матеріалів. Крім обшивки, в неї закладено пласт утеплювача, вітрозахисна мембрана і пароізоляція. Завдяки цій багатошаровості з’явилося таке своєрідне назву, як пиріг каркасної стіни. Правильна побудова даної конструкції буде гарантом забезпечення її теплоємності і повного захисту від негативного впливу навколишнього середовища.

Пиріг стіни каркасної споруди

На перший погляд, стіни каркасних будинків здаються монолітними, але в дійсності вони створені у вигляді листкового пирога. Їх основу складає жорстка конструкція, для виконання якої використовуються вертикальні стійки, що фіксуються за допомогою горизонтальних перемичок. В результаті такого способу споруди утворюються порожнини, в які по черзі закладаються певні види матеріалів, необхідність кожного з них залежить від умов експлуатації.

У будівництві облаштування окремих частин житлових будов декількома шарами називається «пирогом». Процес його створення відбувається з чітким дотриманням безлічі важливих вимог.

Пиріг каркасної стіни: особливості пристрою, принципи виконання своїми руками

Структура зовнішніх стін

Стіни, розташовані зовні, поділяють простір усередині приміщення і вулицю, для грамотного проведення утеплювальних робіт необхідно детально ознайомитися з їх внутрішньою будовою. Такі знання будуть сприяти правильному вибору матеріалу для теплоізоляції, завдяки цьому захист від атмосферних опадів і проникнення холодного повітря буде завжди гарантована. Пристрій правильного пирога стіни виглядає в розрізі наступним чином:

  1. 1. Перший шар являє собою арматуру, виготовлену з дерев’яного бруса, розмір якого буває різним, традиційний варіант має на увазі 150х150 мм.
  2. 2. Між опорами дерев’яної арматури розташований утеплювач. Найчастіше в пирозі стін каркасних будівель в цій якості виступає мінеральна вата, зазвичай її використовують у вигляді рулонів, але зустрічаються варіанти і у вигляді плиток.
  3. 3. Третім шаром йде плита з деревних волокон (популярним матеріалом є ОСП), її товщина повинна бути не менше 15 мм, ніж вона буде більше – тим краще.
  4. 4. Четвертим пластом виступає горизонтальна обрешітка, виконана з дощатого матеріалу або алюмінієвого профілю.
  5. 5. П’ятим по рахунку елементом слід утеплювач у вигляді пінополістиролу. Може використовуватися і мінеральна вата, але вона набагато дорожче першого варіанту.
  6. 6. Шостий шар складається з багатофункціональної мембрани, призначеної для захисту від вітру та пароізоляції. У більшості випадків вона являє собою плівку з щільного поліетилену.
  7. 7. Сьомим пластом йде лати, але вже вертикального типу, так само, як і горизонтальна, створена з деревини або алюмінієвого профілю.
  8. 8. Восьмим шаром є матеріал для обробки, в якості якого можна використовувати будь-які варіанти. Винятком вважається оздоблювальний камінь, що дає на перекриття колосальне навантаження, що небажано для каркасних будинків через легкої ваги їх конструкції.
  9. 9. Для дев’ятого пароізоляційного шару застосовується щільний поліетилен.
  10. 10. Замикає ряд з шарів внутрішня обшивка, з метою виконання якої використовується дерев’яна вагонка або гіпсокартон, що вважається кращим в силу того, що підлягає додатковій обробці будь-якими матеріалами.

Товщина такого «пирога» стін каркасних споруд залежить від їх безпосереднього призначення і клімату регіону, в якому вони зводяться.

Пиріг каркасної стіни: особливості пристрою, принципи виконання своїми руками

Конструкція внутрішніх стін і перегородок

Внутрішні перегородки каркасних будівель, на відміну від зовнішніх, мають більш просту структуру. Це обумовлено тим, що на останні припадає вся основне навантаження. «Пиріг» внутрішніх стін включає в себе наступні елементи:

  1. 1. У самому центрі розташовані стійки арматури.
  2. 2. Між цими опорами розміщується утеплювач, так само, як і в зовнішніх стінах, він являє собою мінеральні матеріали. Разом з тим професіонали радять застосовувати скловату через її відмінних тепло- і звукоізоляційні якостей, вартість цих двох матеріалів приблизно однакова.
  3. 3. Третій шар складається з мембрани, що відрізняється багатофункціональністю, в тому числі і пароізоляцією, що виключає появу на стінах шкідливих мікроорганізмів.
  4. 4. Останній пласт – це плита ОСП або гіпсокартон.

Варіанти стін від виробника зазвичай виготовлені з СИП-панелей, основна перевага яких полягає в тому, що в них без праці можна виконати отвори з будь-якими розмірами для облаштування вікон і дверей. У деяких випадках внутрішні стіни наділені функціями несучих конструкцій, в цьому випадку їх «пиріг» відрізняється більшою товщиною, але чергування матеріалів відбувається в тому ж порядку.

Ступінь навантаження, з якою під силу впоратися каркасної стіни, визначається кількістю арматурних стійок і перетином, в зв’язку з чим товщина внутрішньої і зовнішньої стін може бути різною, але властивості звукоізоляції у цих двох видів повинні бути абсолютно однаковими.

Пиріг каркасної стіни: особливості пристрою, принципи виконання своїми руками

специфіка пароізоляції

Облаштування захисту теплоізолюючих матеріалів в будівельних спорудах від проникнення пара, що сприяє утворенню конденсату, є відповідальною стадією зведення будинків. Для пароізоляції використовуються наступні матеріали:

  • плівка з поліетилену, що володіє підвищеною щільністю;
  • мастика, спеціально призначена для цих цілей;
  • мембранні плівки.

Варто зауважити, що поліетиленова плівка своїми фізичними характеристиками ні на грам не поступається двом останнім матеріалами, але при цьому має низьку вартість.

Пиріг каркасної стіни: особливості пристрою, принципи виконання своїми руками

При проведенні робіт, пов’язаних з пароізоляцією, необхідно дотримуватися кількох правил:

  1. 1. Для будівель, не призначених для постійного проживання, облаштування паробарьера проводиться по стійках арматури. Спочатку нашивається плівка, а поверх неї накладається будь-оздоблювальний матеріал.
  2. 2. Другий спосіб передбачає виконання спеціальної обрешітки, на яку в подальшому за допомогою цвяхів або дюбелів буде монтуватися пароізоляційна плівка. Необхідно, щоб довжина нахлеста кожного наступного її шматка варіювалася від десяти до п’ятнадцяти сантиметрів. Слід пам’ятати, що рівень пароізоляції безпосередньо залежить від щільності плівки.
  3. 3. Всі процедури по утепленню, гідро- і пароізоляції на верхніх поверхах будівель проводяться так само, як і на нижньому.

Особливості захисту від вітру

Деякі початківці будівельники дотримуються думки, що пароізоляційна плівка виконує й вітрозахисні функції, що в дійсності зовсім не так. На плитки СІП або ОСБ кріпиться спеціально призначена мембрана, що створює захист від вітру, єдине її схожість з елементом для пароізоляції полягає в однаковій технології монтажу.

Призначення даної мембрани в наступному:

  1. 1. Захист споруд від негативного впливу атмосферної вологи.
  2. 2. Недопущення продування найнезахищеніших ділянок будови, таких як кути або перекриття, виконані за допомогою дощатої матеріалу.
  3. 3. Забезпечення парам безперешкодного виходу з дому.

Нерідко будівельники проводять монтаж захищає від вітру мембрани всередині будівлі, що є серйозною помилкою в зв’язку з неможливістю здійснювати вітрозахисну функцію. Установка такої плівки повинна проводитися тільки з боку вулиці.

Пиріг каркасної стіни: особливості пристрою, принципи виконання своїми руками

Утеплення стін каркасного будинку

У каркасному будинку підлягають утепленню обидва види стін – внутрішні, повністю розташовані всередині будівлі, і зовнішні, одна сторона яких знаходиться на вулиці. Створення теплозахисту допоможе вирішити кілька проблем, що виникають в холодні пори року:

  • утворення конденсату всередині конструкцій;
  • поява шкідливих мікроорганізмів;
  • збільшення витрат на опалення;
  • порушення температурного режиму в приміщенні, що знижує комфортність проживання в ньому.

Утеплення каркасного будови сприяє продовженню терміну його експлуатації. В процесі таких робіт використовуються наступні матеріали:

  • пінополіуретан;
  • мінеральна вата;
  • ековата;
  • пінополістирол екструдований;
  • пінопласт.

Дані матеріали вважаються досить ефективними, але крім них можна з цією метою застосувати керамзит або тирсу.

Пиріг каркасної стіни: особливості пристрою, принципи виконання своїми руками

Роботи з внутрішніми перегородками

Принцип утеплення стін всередині приміщень своїми руками має кілька особливостей і здійснюється поетапно:

  1. 1. Більшою мірою такі роботи проводяться для облаштування звукоізоляції, тому по можливості рекомендується використовувати матеріали з відповідним призначенням.
  2. 2. На відміну від зовнішніх стін, для внутрішніх перегородок не потрібно використання паро- і гідроізоляційних матеріалів.
  3. 3. На опори каркаса монтуються дошки або багатошарові орієнтовано-стружкові плити, після чого між ними щільно вставляється мінеральна вата. Матеріал бажано укладати декількома шарами, так щоб наступні перекривали стики попередніх. Крім мінеральної вати, з цією метою можна використовувати інші сучасні матеріали, що відрізняються екологічною чистотою і виключають усадку.
  4. 4. Каркас, закладений в повному обсязі, прикривається плівкою (мембраною), яка закріплюється за допомогою степлера.
  5. 5. Зверху плівки набивається ряд брусків і закривається гіпсокартоном, до якого в подальшому буде кріпитися матеріал обробки.

Внутрішнє утеплення стін каркасного будинку відбувається так само, як і аналогічний процес з боку вулиці.

Пиріг каркасної стіни: особливості пристрою, принципи виконання своїми руками

Процедура зовнішньої обшивки

Для утеплення стін зовні використовуються матеріали різних видів, причому ці роботи можуть включати в себе різний порядок дій. Зазвичай в цих цілях застосовується мінеральна вата, всі операції мають схожість з заходами, пов’язаними з теплоізоляцією:

  1. 1. Проводиться обшивка плитами ОСБ, зазори між ними повинні відповідати зазначеним в інструкції виробника, найчастіше їх довжина становить три міліметри. Після закінчення монтажу ці проміжки запінюються.
  2. 2. Натягується плівка для гідроізоляції, що захищає шари каркасного пирога від проникнення вологи. У деяких виробників матеріали з таким призначенням мають самоклеючі смужки, завдяки яким стик виходить найбільш щільний. Через брак подібних смуг рекомендується для проклеювання стиків використовувати двосторонній скотч.
  3. 3. Між стійками каркаса з максимальною компактністю один до одного вставляються пластини мінеральної вати. Оптимальна щільність цього матеріалу повинна бути 35-50 кг / м3, в іншому випадку він буде спускатися, утворюючи пустоти, або давати усадку. Пласти мінеральної вати укладаються внахлест, їх загальна товщина повинна становити не менше п’ятнадцяти сантиметрів.
  4. 4. Укладений утеплювач заливається монтажною піною так, щоб усунути навіть мінімальні порожнечі.

Для того щоб утеплення стін своїми руками було надійним, необхідно витримувати наступний порядок шарів:

  • матеріал для внутрішньої обробки;
  • пароізоляція;
  • мінеральна вата;
  • мембрана для захисту від вітру;
  • плити ОСБ;
  • зовнішня обробка.

Пиріг каркасної стіни: особливості пристрою, принципи виконання своїми руками

зовнішня облицювання

Матеріал для облицювання надає скелету споруди деяку жорсткість і забирає собі певну частину навантаження. У зв’язку з цим при виборі необхідно враховувати його механічну міцність і схильність до усадки в процесі експлуатації. Первісна форма стін повинна зберігатися протягом багатьох років і не піддаватися негативному впливу навколишнього середовища.

Звертати увагу слід і на податливість матеріалу, що сприяє легкості монтажу. При самостійної обшивці цей момент має велике значення, так як від нього повністю залежить кількість матеріальних і тимчасових витрат.

Пиріг каркасної стіни: особливості пристрою, принципи виконання своїми руками

Як матеріал для виконання робіт, пов’язаних з облицюванням зовнішніх стін каркасного будинку, можна використовувати наступні:

  • сайдинг;
  • брус;
  • блок-хаус;
  • профнастил.

Всім цим варіантам властиві такі якості, як здатність створення захисту від вітру і опадів, що випадають, злому, а також естетичність.

Пиріг каркасної стіни: особливості пристрою, принципи виконання своїми руками