Прикрасити вид архітектурної споруди і посилити елементи несучої конструкції допомагають пілястри. У статті ми докладно познайомимося з їх будовою, основними різновидами та ідеями в дизайні.
Де з’явилися перші пілястри?
Натхненням для створення пілястр послужили античні колони. Як і оригінал, вони виконували функцію опор і декоративних елементів. Пілястри стали невід’ємною частиною архітектури Стародавньої Греції, Римської імперії і Єгипту. Дизайн повинен був відображати самобутність народу і його цінності. У Греції архітектори дотримувалися вільного стилю, складного різьблення і орнаментів. У Єгипті і Римі – навпаки, чіткі і рівні обриси, дотримання класики. Перші пілястри мали округлий вигляд, через що їх прозвали полуколоннами. Пізніше римляни урізноманітнили їх форму, з’явилися прямокутні пілястри.
Пілястри були створені на основі античних колон
Однак особливу популярність і значення в архітектурі цей елемент набуває в епоху Відродження (XIV-XVII), витісняючи на задній план готичні колони. А за часів класицизму (XVII-XIX) він активно використовується не тільки для зовнішньої, а й внутрішньої обробки, створюючи відчуття єдності з облицюванням будівлі.
Сьогодні пілястри практично не застосовуються в якості опор, а служать декором, дозволяють приховати дефекти поверхні, підкреслити античний стиль і розділити великий простір на функціональні зони. Для створення цих архітектурних елементів наші предки використовували натуральні камені. У сучасному дизайні ці матеріали також використовуються. Однак нарівні з дорогими варіантами з’явилися і більш бюджетні аналоги, які мають переваги перед важкими пілястрами з мармуру, граніту, гіпсу і т.д. Про них ми розповімо трохи пізніше.
Архітектурне будова – три складові частини конструкції
Щоб більш детально розібратися, як виглядає пілястри і що це таке, розберемо її по частинах:
- база – основа, на якій тримається конструкція, є виступом висотою 10-50 см;
- тіло (стовп) – витягнута середня частина округлої або прямокутної форми, встановлюється на базу; її довжина залежить від висоти приміщення, де вона кріпиться, а ширина коливається в межах від 12 до 30 см, поверхня може бути абсолютно гладкою або різьблений;
- капітель – верхня частина конструкції, прикрашена різьбленими орнаментами, що нагадують ліпнину, ширина до 60 см.
Верхню частину пілястамі зазвичай прикрашають різьбленими орнаментами
Не обов’язково, щоб цей декоративний елемент був врівень із стелею. У сучасному інтер’єрі, як і в середньовіччі, багато хто воліє встановлювати пілястру вполовину менше висоти стелі. На таку конструкцію можна поставити статуетку, годинник, старовинну вазу з квітами або рамку з сімейної фотографією. Різновиди цього декоративного елемента можна розділити на монолітні або розбірні. Перший варіант – це цілісний елемент, кожна частина якого закріплена між собою, повністю готовий до монтажу. Другий варіант дозволяє покупцеві самостійно вибрати кожну деталь, підібравши її під дизайн і задумку інтер’єру.
Ці ж складові частини (база, тіло і капітель) має і колона, однак відмінність у цих архітектурних елементів все ж є. Колона – це окрема конструкція, яка має циліндричний стовп з барельєфом, важка і займає багато місця. Пілястра виступає зі стіни всього на пару сантиметрів, тим самим економить простір, дає можливість комбінувати її з іншими елементами декору (меблями, аркою, каміном, картиною і т.д.). Наближеним варіантом до колони вважаються напівколони, які на ½ або ¾ прилягають до стіни. Простіше кажучи, це та ж пілястри тільки не прямокутної, а округлої форми.
Матеріали в сучасному дизайні – альтернатива мармуру і граніту
Пілястра з мармуру, граніту або гіпсу – класика, яка прикрашає палаци, храми, історичні споруди та особняки. Такий декоративний елемент вважається міцним, стійким до механічних пошкоджень, відрізняється розкішним видом. Однак стоять конструкції з натурального каменю дорого, тому сучасні виробники знайшли їм альтернативу. Одна з них – полістирол. Цей матеріал легко піддається обробці, має тривалий термін служби, стійкий до атмосферних опадів, застосовується як для внутрішніх, так і для зовнішніх робіт. Щоб домогтися таких характеристик до полістиролу додають мармурову крихту на полімерній основі. Згодом пілястри з полістиролу не втрачають свого кольору, не вимагають представницького вирівнювання, а також легко встановлюються на будь-яку поверхню (бетон, цегла, дерево, гіпсокартон, цементно-піщана суміш). Ще один безперечний плюс – хороша теплоізоляція матеріалу. Тому пілястри з полістиролу дозволяють не тільки підкреслити дизайн, але і утеплити стіни.
Поліуретан не менше популярний у виробництві доступних пілястр. З цим матеріалом також просто працювати і наносити малюнок (виноградна лоза, квітковий орнамент). Він має стійкість до вологи, перепадів температур і механічних пошкоджень. За бажанням поліуретан можна легко поштукатурити і перефарбувати в бажаний колір. Матеріал пожароустойчив і екологічно безпечний для здоров’я людини, застосовується для внутрішньої і зовнішньої обробки.
Крім ціни і можливості змінювати зовнішній дизайн, пілястр з полістиролу та поліуретану відрізняється від оригінальних конструкцій з натурального каменю по вазі. Це легкі елементи декору, які не вимагає залучення бригади вантажників і застосування спеціального обладнання.
Пілястри в інтер’єрі – створюємо єдину композицію
Якщо ви прийняли рішення прикрасити інтер’єр пілястрами, то за допомогою цих декоративних елементів ви зможете:
- візуально розширити простір і підняти стелю;
- підкреслити класичний, грецький стиль;
- освіжити кімнату, розділити її на зони;
- створити арт-об’єкт;
- приховати дефекти стін і прокладку комунікацій.
Почнемо з власників великих віталень. Тут добре буде працювати прийом поділу простору на функціональні зони. Наприклад, ви можете відокремити зону для відпочинку і роботи, зробити перегородку між кухнею та спальнею. На відміну від колон пілястри не займуть багато місця, заощадять простір і скорегують непропорційні кути.
У вашій вітальні є камін? Оформіть камінну зону пілястри, використовуючи в цьому випадку незвичайний капітель, а з ліпниною, створивши повноцінний арт-об’єкт. Надати стиль модерн і підкреслити інтер’єр допоможе оформлення віконних і дверних прорізів. Щоб доповнити дизайн такого оформлення, вішаємо пишні штори з ламбрекенами, використовуємо різьблені карнизи і молдинги.
Поруч з тумбочками рекомендуємо встановити укорочені напівколони, верхню частину яких можна використовувати як поличку під декоративні предмети. Безсумнівно, пілястри підкреслять класичний стиль, доповнивши його історичними відгомонами. Відтворити дизайн в повній мірі допоможуть картини із зображенням подій епохи Відродження, давньої римської або єгипетської цивілізації, настінні фрески.
Застосовуйте укорочені пілястри для оформлення меблів, продумайте дизайн і розмістіть ліпнину по периметру, обрамити дзеркало або полотно. А щоб всі ці елементи добре поєднувалися між собою, не забувайте про колірну гамму. В інтер’єрі класичної кімнати не застосовуйте строкатих тонів, дотримуйтесь мінімалізм в деталях. Кращим варіантом стане пастельна палітра або традиційний білий колір. При зміні стилю пілястри завжди можна перефарбувати в інший колір. Для цього рекомендуємо використовувати фарбу на масляній основі, яка має більш насичений відтінок і тримається набагато довше водоемульсійних аналогів. А щоб повністю завершити дизайн можна застосувати розпис в біблійній або античної тематики.